Jump to content

Στρατηγικές μύωσης του Ph


divak

Recommended Posts

Μετά από αρκετό καιρό σε σταθερές συνθήκες το ενυδρείο μου

και εγώ πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι να πάρουμε τον κατήφορο.

Με τις παρόν ρουτίνες αλλαγής από 21 λίτρα ΑΟ και 9 λίτρα βρύση σε βαρέλι

προετοιμασίας για 5 ώρες με τίρφη Sera, Seachem Prime και Trace κάθε 7 μέρες.

Έχω:

PH: 7.6-7.9

GH: 5

KH: 3

Και με σκοπό να φτάσω στο PH 6.5 ποιος θα ήταν ο ασφαλέστερος τρόπος για να το πετύχω?

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που είσαι σχολαστικός με τις μετρησεις σου,δοκίμασε να αφηνεις περισσότερη ώρα την τύρφη να "δουλέψει" και μέτρησε πάλι..5 ώρες ειναι λίγες και με την συγκεκριμένης εταιρειας τύρφη.Επίσης πρέπει να την τοποθετείς στο σημειο με την πιο γρήγορη ροη του κυκλοφορητή/φίλτρου που χρησημοποιείς στο δοχείο προετοιμασίας..Αυτα τα λίγα και ασφαλή απο εμένα γιατι ειμαι και αρχάριος..(μην σε κανω και πετάς νερό,κυκλάδες βρισκεσαι!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Να ξερεις καταρχας οτι η πτωση του ph θελει λιγο υπομονη.Θα σου ελεγα λοιπον οτι μπορεις να κανεις κατι απο τα ακολουθα

1. Γυρνα το νερο στο βαρελι περισσοτερη ωρα

2. Αλλαξε την αναλογια α/ο-βρυσης

3. Αλλαγη μονο με α/ο

4. Προσθηκη τυρφης σε φιλτρο του ενυδρειου(αλλα αφου εχεις σε βαρελι παιξε με περισσοτερη ωρα η μεγαλυτερη ποσοτητα)

Το βαρελι ποσα λιτρα ειναι και ποση τυρφη βαζεις?

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό σε σταθερές συνθήκες το ενυδρείο μου

και εγώ πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι να πάρουμε τον κατήφορο.

Με τις παρόν ρουτίνες αλλαγής από 21 λίτρα ΑΟ και 9 λίτρα βρύση σε βαρέλι

προετοιμασίας για 5 ώρες με τίρφη Sera, Seachem Prime και Trace κάθε 7 μέρες.

Έχω:

PH: 7.6-7.9

GH: 5

KH: 3

Και με σκοπό να φτάσω στο PH 6.5 ποιος θα ήταν ο ασφαλέστερος τρόπος για να το πετύχω?

1. Βεβαιωνεσαι οτι δεν υπαρχει κατα ασβεσολιθικο μεσα στο ενδυρειο το οποιο σκληραινει και ανεβαζει το πεχα/

πχ βγαζεις λιγη αμμο και πετρες και κανεις το τεστ με το ακουαφορτε (προσοχη στις οδηγιες χρησης ειναι καυστικο). Αν αφρισουν ειναι ασβεστολιθικα.

Ψαχνεις για αντικατασταση με ουδετερα υλικα.

2. Μετρας το νερο της βρυσης για να ξερεις απο ποιες τιμες ξεκινας την επεξεργασια.

3. Επεξεργασια νερου με τυρφη θελει μερες, οχι ωρες.

Σου ειχα γραψει εδω που θα βρεις πληροφοριες

Αν και χωρις τυρφη, με ΑΟ μονο θα εχεις αποτελεσμα.

Η τυρφη εχει και αλλα καλα φυσικα εκτος της πτωσης των τιμων (ευεργετικες ουσιες για την υγεια των ψαριων, το backwater εφφε που σε τετοια ενυδρεια Ν Αμερικης εμενα μου αρεσει).

4. Οι τιμες kH και gH που εχεις ειναι χαμηλες και θα επρεπε να ειναι και το pH σου το ιδιο.

Μετρα και με αλλο τεστ για σιγουρια.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο με αυτες τις τιμες στις σκληροτητες?

και ποσο καιρο κανεις αλλαγες με ΑΟ 75%

Ρωταω γιατι θελει λιγο καιρο περισσοτερο να ανταποκριθει και το pH και να κατεβει κι αυτο.

5. Το seachem trace ποιο προιον ειναι?

Δεν πιστευω να περιεχει μεταλα που σκληραινουν παλι το νερο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

@snaretom. Πριν ακόμη μπουν οι πρώτοι κάτοικοι (14 μέρες πριν) έκανα κάτι δοκιμές με τίρφη (48 ώρες) και είχα μεγάλες μεταβολές στο PH

από 7.6 σε 6.8 και μετά ξανά πάνω, τίρφη στην προετοιμασία άνθρακα στο ενυδρείο ένα μπάχαλο και αυτό με αποθάρρυνε στο να πετυχαίνω

μεγάλες αλλαγές του PH με την τίρφη.

Από Σύρο είμαι όλο το νερό ΑΟ απο θάλασσα και κατά καιρούς μίξη με γεωτρήσεις.

@Churu. Σε 100% ΑΟ το βλέπω και εγώ αλλά με το που μπει και ο τελευταίος κάτοικος.

Το δοχείο είναι 30 lit και η τίρφη μπαίνει εδώ.

@delta66. Τα υλικά είναι θραύσματα γρανίτη και άμμος 100% SiO2 0.45-0.55mm δοκιμασμένα

με υδροχλωρικό του εμπορίου και με αδιάλυτο, πολύ ποιο ισχυρό και δεν αφρίζουν.

Το νερό βρίσεις είναι απαράδεκτο ουσιαστικά λόγο της αστάθειας από PH 7.6, GH 5, KH 3 έως PH 8.5

στο GH σταμάτησα 28dh λυπήθηκα το τεστ και από τότε παίρνω νερό Άνδρου που μπορώ να

προμηθευτώ από πρατήρια νερού χύμα με PH 7.9 Gh 11 KH 7.

Εδώ και 4ης εβδομάδες κάνω αλλαγές 70% ΑΟ με νερό Άνδρου και πετυχαίνω σταθερά PH7.6-7.9 GH5 KH3.

Για ιχνοστοιχεία βάζω το Seachem Cichlid Trace και δεν έχω μεταβολές στις μετρήσεις μου και σε

πυκνότερα διαλύματα από αυτό που έχω στο ενυδρείο μου.

Τα ψαράκια είναι πολύ καιρό σε αυτές τις συνθήκες και οι ανάγκες τους είναι ποιο κάτω,

να αυξήσω την ΑΟ φοβάμαι για τα επόμενα που θα μπουν, ομοίως και με την τίρφη

που δεν μπορώ να είμαι σταθερός.

Να το αφήσω έτσι και να περιμένω να αποκτήσω περισσότερη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

.

Για ιχνοστοιχεία βάζω το Seachem Cichlid Trace και δεν έχω μεταβολές στις μετρήσεις μου και σε

πυκνότερα διαλύματα από αυτό που έχω στο ενυδρείο μου.

Παρολο που βλεπω τα ιδια συστατικα με το discus trace, την επομενη φορα δεν βαζεις τα discus να δουμε?
Link to comment
Share on other sites

Κατά περίεργο τρόπο βρήκα ένα συνχομπίτη με διάφορα αφρικάνικα και θα του τα δώσω για να

πάρω τα Discus.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...