Jump to content

βοηθεια


billgl

Recommended Posts

το εχω καταλαβει και γιαυτο θα το ανακατεβω με νερο βρυσης πριν το βαζω.δεν εχω αρχισει να βαζω ακομα νερο απο ΑΟ και εκανα αυτες τις μετρησεις γιατι νομιζα οτι αυτες χρειαζονταν.απο ψαρια εχω μεσα μονο guppies και οι τιμες του τις εχω γραψει παραπανω.ειναι απαραιτητο να παρω tds meter?

Απ οτι θυμαμαι εχεις πολυ σκληρο ακομα και για γκαπις και θες να το μαλακωσεις λιγο?

Τοτε θα βαζεις μικρη ποσοτητα απο ΑΟ στη μιξη πχ 20% ΑΟ και 80% βρυση.

Και μετρας και βλεπεις.

Ενταξει μπορεις να μετρας και gH kH για να τσεκαρεις αλλα ειναι πιο ευκολο και πιο οικονομικο μακροχρονα με ενα χειρος tds meter.

Εχε υποψιν σου οτι μπορεις με ενα απλο υπολογισμο απο τη μετρηση tds να ξερεις και το gH.

Για καθαρά πρακτικούς λόγους και για χρήση που προορίζεται για ενυδρεία ισχύει η παρακάτω σχέση:

17.9 ppm= 1 dh (βαθμός σκληρότητας)

Χοντρικα gH1 = tds18

Αν μετραει σε μαικροσιμενς (μS) το tds meter σου τοτε οι αναλογιες ειναι :

33μS = 17.9 ppm= 1 dh (βαθμός σκληρότητας)

Πες μου τι μετρησεις της βρυσης αλλη μια φορα (pH kH gH NH3 NO2 NO3)

ΥΓ αν το νερο της βρυσης σου ειναι κακης ποιοτητας γενικα ακομα για ποσιμο, σκεψου την παρακατω περιπτωση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37699

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

βρυσης:gh 18

kh 14

ph 7,5-8

NH4 0

NO3 0

NO2 0

στο ενυδρειο ηταν 23 το gh και ηθελα να το ελλατωσω.τωρα βαλαμε το φιλτρο και την αντιστοφη οσμωση αλλα δεν εχω ξεκινησει να προσθετω ακομα απο εκει νερο μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανεβαιναν κι αλλο οι τιμες στο ενυδρειο σε σχεση με της βρυσης θα μπορουσε να ηταν ΟΚ για τα ψαρια.

Μαλιστα με λιγα ξυλα κλπ θα μαλακωνε λιγο ακομα το νερο και θα ηταν σε ιδνικες τιμες.

Τεσπα.

Ξεκινα να βαζεις λιγο λιγο στην αλλαγη.

Ξεκινα με 10-90 (αο-βρυση) για 2-3 αλλαγες και μετα συνεχισε με 20-80 και μετα απο μερικες αλλαγες θα αρχισεις να βλεπεις διαφορα στις τιμες.

Θα σου χρειαστει γενικα η ΑΟ παντως και για αναπληρωση το καλοκαιρι στο νερο της εξατμισης γιατι αν βαζεις νερο βρυσης στην εξατμιση θα ανεβαινουν οι σκλροτητες και το tds λογω του οτι το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο νερο H2O που αφηνει ολα τα μεταλλικα στοιχεια, αλατα, μεσα στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ξυλα δεν φερνει το πετ σοπ γιατι λεει κατεβαζει το ph και αυτοι που ερχονται και τα παιρνουν δεν το ξερουν και μετα εχουν προβλημα.οτι ναναι!λες και δεν μπορει να τους το πει πριν το αγορασουν.τεσπα...θα ξεκινησω αλλαγες 90-10 και θα σας πω τις μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι μετρησεις ειναι οι εξης:11/03/10

ph 8

gh 18

kh 14

20/03/10

gh 17

kh 13

ph 8

να συνεχισω αλλαγες 80-20?και αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι αλγοφαφο εκτος απο σαλιγκαρια γιατι εχω μεσα helena γιατι εχω γεμισει τριχοειδης αλγη στα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Μα με 80-20 ειναι αυτες.την δευτερη βδομαδα ξεκινησα 80-20.και κανενα αλγοφαγο να μου προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Μα με 80-20 ειναι αυτες.την δευτερη βδομαδα ξεκινησα 80-20.και κανενα αλγοφαγο να μου προτεινεις?

Συνεχισε 80-20 και βλεπουμε αν θα αλλαξει στην πορεια κατι.

Zebra nerite

Caridina japonica

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...