Jump to content

Επιλογή ψαριών...help!


Recommended Posts

Γειά σας και απο εμένα...και καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα τη βοηθειά σας για να επιλέξω τα καταλληλα ψαράκια για το ενυδρείο και το νερό μου!

Υστερα απο "βοήθεια" σε pet shop, πηρα χθες και εβαλα 2 σκαλάρια και 2 γατόψαρα (Clown loach)! Διαβάζοντας ομως μετα για τις συνθήκες διαβίωσής του και για το τελικό τους μέγεθος είδα οτι είναι ακαταλληλα για το ενυδρείο μου και φυσικά θα τους τα επιστρέψω!

Το ερώτημα είναι τι ψάρια μπορώ να βάλω μέσα ωστε να φτιάξω ενα ομορφο κοινωνικο ενυδρειο?

Το ενυδρείο προς το παρόν έχει μέσα υπόστρωμα AQUALIT F17, ένα ξύλο αμαζονίου με μος και microsorum, κερατοφυλλο, μια πετρα μη ασβεστολιθική και πλάστικά φυτά!

Διαστάσεις ενυδρείου: 70x35x40, 98L!

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 1 μήνα περίπου και οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής:

pH: 7,5

kH: 6

gH: 8

NH3/NH4: <0,1

NO2: 0

NO3: 6-7

Σας παράκαλώ δωστε μου μια βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα ζωοτοκα γιατι δεν εχω εμπειρια με κανενα αλλο ψαρι!!!!!!!!! :):P:angry2: Περιμενε και να σου απαντησει και κανενας αλλος!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις αρκετες επιλογες .εγω θα εβαζα ενα κοπαδακι ενος και μονο ειδους στα περιπου 8-10 ψαρακια και με επιλογες του στυλ

καρδιναλιους,η ροδοστομους,η αρλεκινους η γενικως κατι σε μικροσωμα τετρας.χρωμα,κινηση και αρκετα ανθεκτικα ψαρακια....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα ισως κατι σε ζωοτοκα (guppy-platy...),γατόψαρα,και κανενα κοπαδάκι (πχ νεον)!Θα ηθελα δλδ να έχω 2-3 ειδη μεσα!Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ποια θα μπορούσα να βάλω μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα ισως κατι σε ζωοτοκα (guppy-platy...).Θα ηθελα δλδ να έχω 2-3 ειδη μεσα!Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ποια θα μπορούσα να βάλω μαζι?

:):P:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εδω! ειναι τα προφιλ ολων των ψαριων! :):P:angry2: Προσεξε τι ειδη θα βαλεις μεσα(να εχουν τις ιδιες απαιτησεις νερου και να ειναι φιλικα προς αλλα ειδη)

υ.γ τα guppies δεν κανουν με τα tetras! και γενικα τα ζωοτοκα δεν κανουν με τα ωοτοκα! Διαβασε και θα σου λυθουν ολες οι αποριες!! :thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη πρόταση για ψαράκια???...γιατι έχω μπερδευτεί λίγο!!! :P

Υ.Γ: μου αρέσουν πολύ τα γκαπυ...,με τι θα μπορούσα να τα συνδυάσω??? :)

Έγινε επεξεργασία - darksight
Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη πρόταση για ψαράκια???...γιατι έχω μπερδευτεί λίγο!!! :P

Υ.Γ: μου αρέσουν πολύ τα γκαπυ...,με τι θα μπορούσα να τα συνδυάσω??? :)

Βαση των πληροφοριων που εχουμε εδω για τα Guppies http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906

"Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Άλλα ζωοτόκα ψάρια, που έχουν παρόμοιες απαιτήσεις νερού."

Και αν δεν θελει να εχεις υβριδια απογονους επελεξε και βαση των πληροφοριων αυτων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry239735

Επισης ξεχασα τα σαλιγγαρια (Applesnail, Zebra nerite snail).

Και γαριδες οχι πολυ μικρες (πχ μικρες ειναι οι red cherry) και εχεις απωλειες. Προτιμησε Amano.

Αληθινα φυτα και ευκολα.

Και καλη επιτυχια.

Περασε το πρωτο "τεστ" με επιτυχια και μετα βλεπουμε και για πιο δυσκολα. :angry2:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...