Jump to content

Ενυδρειο Carrefour???


Recommended Posts

Παιδια θελω να ανεβω κατηγορια και να παω σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο! Εχω δει στα carrefour ενα ενυδρειο που κανει 100 €(δεν ειμαι σιγουρος) και ειναι 120ltr.. Αλλα θελω να ρωτησω ειναι καλα τα carrefour ενυδρεια???? Ευχαριστω! :):P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδω ακριβως το ιδιο ενυδρειο που εχω δει στα carrefour!!! :):P

Mια χαρα ενυδρειο ειναι...Αν θελεις να ανεβεις σε αυτα τα λιτρα πηγαινε και παρτο... :angry2:

Σιγουρα η κατασκεη του δεν ειναι Juwel αλλα δεν νομιζω να εχουν κανενα προβλημα οι σνχομπιστες που το χρησιμοποιουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ενυδρειο ειναι...Αν θελεις να ανεβεις σε αυτα τα λιτρα πηγαινε και παρτο... :)

Σιγουρα η κατασκεη του δεν ειναι Juwel αλλα δεν νομιζω να εχουν κανενα προβλημα οι σνχομπιστες που το χρησιμοποιουν :P

Αληθεια?? γιατι εγω το ειδα στα carrefour ανοιξα το καπακι και η βαση ετρεμε σαν να εκανε σεισμο 20 ριχτερ!! Αν ειναι και το παρω(θα το σκεφτω πολυ) δεν θα παρω την βαση! Θα φτιαξω ενα τραπεζακι και θα το βαλω πανω! Παντως θα ηθελα παρα πολυ να ξεκινησω ενα νεο ενυδρειο ( με τις γνωσεις του aquazone παντα)!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να σου παρουσιασει κανενα προβλημα δεν ειναι βεβαια made in germany(juwel) αλλα την δουλεια σου θα την κανει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Λετε ε??? Αμα ειναι και ειναι καλο να το σκεφτω να το παρω! αλλα δεν θελω να δω μια μερα το ενυδρειο σπασμενο και τα ψαρια να επιπλεουν κατω στο πατωμα!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις! :):P:angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια?? γιατι εγω το ειδα στα carrefour ανοιξα το καπακι και η βαση ετρεμε σαν να εκανε σεισμο 20 ριχτερ!! Αν ειναι και το παρω(θα το σκεφτω πολυ) δεν θα παρω την βαση! Θα φτιαξω ενα τραπεζακι και θα το βαλω πανω! Παντως θα ηθελα παρα πολυ να ξεκινησω ενα νεο ενυδρειο ( με τις γνωσεις του aquazone παντα)!!!

Μην κοιτάς την βάση που έχουνε εκεί,την έχουν πειράξει χίλια δυο άτομα και έχουν πέσει πάνω πόσα καρότσια :) Η δικιά μου είναι σταθερή

Link to comment
Share on other sites

Άρα το ενυδρειο ειναι καλο.. το μονο που πρεπει να του αλλαξω ειναι φιλτρο-θερμοστατη??? :P Αμα ειναι να προγραματιζω να παω να το παρω!! Ηδη αρχιζω να ψαχνω ψαρακια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βιαζεσαι και το χομπι μας για να πετυχει χρειαζεται πανω απο ολα υπομονη...Τις περισσοτερες φορες ειναι προτειμοτερο αν εχεις υπομονη παρα γνωσεις :)

Ναι εγω θα σου προτεινα να αλλαζες τον θερμαντηρα...Το φιτλρο μπορεις να το κρατησεις και να το τρεχεις παραλληλα με καποιο εξωτερικο...

Για ψαρια ψαξε καλα τι θα βαλεις και μην κανεις βιαστηκες κινησεις :P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βιαζεσαι και το χομπι μας για να πετυχει χρειαζεται πανω απο ολα υπομονη...Τις περισσοτερες φορες ειναι προτειμοτερο αν εχεις υπομονη παρα γνωσεις :thumbup:

Ναι εγω θα σου προτεινα να αλλαζες τον θερμαντηρα...Το φιτλρο μπορεις να το κρατησεις και να το τρεχεις παραλληλα με καποιο εξωτερικο...

Για ψαρια ψαξε καλα τι θα βαλεις και μην κανεις βιαστηκες κινησεις :hysterical:

Εννοειται οτι δεν θα βιαστω!!! Αυτην την φορα θα το στρωσω με την μεθοδο του aquazone... θα ψαξω περισσοτερο για τα ψαρια και γενικα θα ειναι το ενυδρειο της υπομονης!!! :):P

Το φιλτρο ειναι αυτο το εξωγκωμα το μαυρο στην πλατη??? :angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ενυδρείο είναι το 96αρι του Carrefour και δεν έχω κανένα παράπονο 1.5 χρόνο τώρα.

Έχω κρατήσει τον ίδιο θερμοστάτη και δουλεύει μια χαρά.

Το φίλτρο το έβγαλα με το που το αγόρασα και έβαλα ένα Fluval 105.

Η βάση είναι δικό σου θέμα... αυτή είναι μια χαρά απλά δεν έχει ντουλάπια, εγώ της έκανα κάτι πατέντες και την σουλούπωσα κάπως.

Αυτή που είδες εκεί κουνιόταν γιατί οι υπάλληλοι είναι απλά άσχετοι με έπιπλα και βαριούνται να κάτσουν τα στήσουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ενυδρείο είναι το 96αρι του Carrefour και δεν έχω κανένα παράπονο 1.5 χρόνο τώρα.

Έχω κρατήσει τον ίδιο θερμοστάτη και δουλεύει μια χαρά.

Το φίλτρο το έβγαλα με το που το αγόρασα και έβαλα ένα Fluval 105.

Η βάση είναι δικό σου θέμα... αυτή είναι μια χαρά απλά δεν έχει ντουλάπια, εγώ της έκανα κάτι πατέντες και την σουλούπωσα κάπως.

Αυτή που είδες εκεί κουνιόταν γιατί οι υπάλληλοι είναι απλά άσχετοι με έπιπλα και βαριούνται να κάτσουν τα στήσουν σωστά.

Οκ! μαλλον τον θερμοστατη θα τον αφησω και εγω(οταν με το καλο το παρω!) Τωρα για φιλτρο σκεφτομαι παλι το eheim pick-up 2010(το εχω παραγγειλει και για τι 70άρι η παραγγελια αναμενεται) και θα βαλω λευκη και κοκκινη αμμο κατω σαν υποστρωμα τωρα για ψαρια εχω δει μερικα σκεφτομαι(ramirezi μαζι με νεον τετρα και emperor tetra) αλλα δεν ξερω και αν ταιριαζουν κιολας!!! Αλλα για ψαρια ας μην βιαζομαι αφου εχω πολυ χρονο μπροστα μου!!! :):P Τωρα για την βαση μαλλον δεν θα την παρω(για να μου ερθει και πιο φτηνα) και γιατι εχω την δυνατοτητα να φτιαξω ενα τραπεζακι που ειναι πιο σταθερο!!! :angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To pick up 2010 κατα την γνωμη μου δεν ειναι σωστο φιλτρο...

Αν παρεις το 100αρι θα κινηθεις υποχρεωτικα κατα την αποψη μου σε καποιο εξωτερικο...

Οπως Fluval 205 η καποιο αντιστοιχο Eheim :)

Link to comment
Share on other sites

To pick up 2010 κατα την γνωμη μου δεν ειναι σωστο φιλτρο...

Αν παρεις το 100αρι θα κινηθεις υποχρεωτικα κατα την αποψη μου σε καποιο εξωτερικο...

Οπως Fluval 205 η καποιο αντιστοιχο Eheim :)

Ok ψαχνω πληροφοριες για το 205!!

Link to comment
Share on other sites

Μπες και ψαξε απο το 3ο φιλτρο και μετα...Τα προηγουμενα δεν κανουν κατα την γνωμη μου :)

Υ.Γ Μιλαω για την λιστα των Εξωτερικων

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτο ανακυκλωνει 760lt/h αρα μου φαινεται πιο καλο! βεβαια δεν θελω και να καταξοδευτω για φιλτρο! αλλα αν ειναι... τι να κανω... θα το παρω! ετσι και αλλιως το μονο πραγμα που θα χρειασθει να παρω απο το pet shop ειναι φιλτρο και υποστρωμα!! :)... αλλα γιατι δεν κανει το φιλτρακι που σας εδειξα πιο πριν?? (το εξωτερικο εννοω)

Link to comment
Share on other sites

Κατσε και διαβασε τα αρθα για τους Αρχαριους...Αν τα διαβασεις θα καταλαβεις πως θα προτιμησεις να ξοδεψεις και 50 ευρω παραπανω για ενα φιτλρο.. :)

Το φιλτρο που μας δειχνεις ανηκει στην κατηγορια των Κρεμαστων Φιλτρων.

Διαβασε ολα τα αρθρα στο τμημα των Αρχαριων και συνεχισε μετα να ψαχνεις τι φιτλρο και τι ψαρια θα βαλεις :P

Link to comment
Share on other sites

Κατσε και διαβασε τα αρθα για τους Αρχαριους...Αν τα διαβασεις θα καταλαβεις πως θα προτιμησεις να ξοδεψεις και 50 ευρω παραπανω για ενα φιτλρο.. :thumbup:

Το φιλτρο που μας δειχνεις ανηκει στην κατηγορια των Κρεμαστων Φιλτρων.

Διαβασε ολα τα αρθρα στο τμημα των Αρχαριων και συνεχισε μετα να ψαχνεις τι φιτλρο και τι ψαρια θα βαλεις :hysterical:

Το καταλαβα πιο μετα οτι υπαρχει προβλημα τοποθετησης αφου εψαξα εικονες!! :angry2::thumbup: Τελος παντων θα ψαξω για φιλτρο(νομιζω πως εχω καταληξει καπου) και για ψαρια αλλα υπομονετικα!!! οκ παιδια! Ευχαριστω!! :):P

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι η τοποθέτηση το πρόβλημα, αλλά ότι τα κρεμαστά δεν έχουν ούτε μεγάλο χώρο για να βάλλεις όσο βιολογικό υλικό θα χρειαστείς για τόσα λίτρα, ούτε δύναμη για να δημιουργήσουν αρκετή ροή για σωστή κυκλοφορία στο ενυδρείο σου. Πάνω από 20lt εγώ δεν θα έβαζα κρεμαστό..

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ενυδρειο ειναι πολυ καλο μην ακους. το συγκεκριμενο ειναι απο πορτογαλία πολυ καλης κατασκευής, για την βάση δεν ξερω εγω εχω το 80αρι χωρις τη βαση και ειμαι πολυ ευχαριστημένος, οσο για το φιλτρο ειναι πολυ καλο και δυνατο, βαλε καλο βιολοφικο υλικο και ξεκινα με αυτο το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι πιανει λιγο χωρο στο ενυδριο (ειναι μεγάλο). θα το στρώσεις, εμενα μου πηρε περιπου 1 μηνα χωρις ψαρια μονο με βαλτηρίδια της API για οσο λεν οι οδηγίες και θα εισαι μια χαρα.....(για μενα μην παρεις αλο φιλτρο) προχώρααααααα. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ενυδρειο ειναι πολυ καλο μην ακους. το συγκεκριμενο ειναι απο πορτογαλία πολυ καλης κατασκευής, για την βάση δεν ξερω εγω εχω το 80αρι χωρις τη βαση και ειμαι πολυ ευχαριστημένος, οσο για το φιλτρο ειναι πολυ καλο και δυνατο, βαλε καλο βιολοφικο υλικο και ξεκινα με αυτο το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι πιανει λιγο χωρο στο ενυδριο (ειναι μεγάλο). θα το στρώσεις, εμενα μου πηρε περιπου 1 μηνα χωρις ψαρια μονο με βαλτηρίδια της API για οσο λεν οι οδηγίες και θα εισαι μια χαρα.....(για μενα μην παρεις αλο φιλτρο) προχώρααααααα. :)

Τσαμπα εγραφα δηλαδη...??

Οταν λες ενα εσωτερικο φιλτρο πολυ καλο για ενυδρειο 100 λιτρων πως το καθοριζεις... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...