Jump to content

Ενυδρειο Carrefour???


Recommended Posts

Ποιο ειναι αυτο το φιλτρο??? :thumbup::thumbup:

Ο nikoloutso εννοεί το eheim 2213 που έχεις βάλει στο link.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι το ξερω το βρηκα με τα διπλα βανακια αλλα ουτε αυτο εχει υλικα οποτε!! για αμμο εχω σκεφτει αυτην =» http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838

Link to comment
Share on other sites

μιά χαρά είναι η συγκεκριμένη άμμος, απλά στην τιμή της θα πρέπει να συμπεριλάβεις και τα έξοδα μεταφοράς...(δεν είναι και λίγα τα 25 κιλά)...

μπορείς να βρεις χαλαζιακή λευκη άμμο ίδιας κοκκομετρικής διαβάθμισης και σε μάντρα με οικοδομικά υλικά...

κάτι άσχετο, έχεις σκεφτεί πως θα "επεξεργάζεσαι " το νερό σου για τα ψαράκια που θες να φιλοξενήσεις? (μιας και μιλάμε για pH<7)

Link to comment
Share on other sites

Οχι!! :D:blink: Βασικα δεν εχω κανει ποτε μετρησεις στο νερο(ακομα) και δεν ξερω ποσο ειναι το ph της βρυσης!! :thumbup::thumbup: Τωρα την αμμο θα την παρω απο pet γιατι εχει σιγουρα και δεν θελω να καταξοσευτω με τα μεταφορικα(το σκεφτηκα μετα και εγω) οσο για το φιλτρο μπορει να κρατησω αυτο που εχει το εσωτερικο αλλα θα του αλλαξω τα υλικα!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι αυτο το φιλτρο??? :thumbup::thumbup:

To Εheim 2213 που αναφερεις....

Σωστα το ειπε ο Alpha...

Δες λιγο και αυτο που εχει και υλικά και διπλα βανακια....

http://www.aquaclubdesign.com/eheim-extern...-440-l-h-1.html

Παντως ειναι σωστη η ερωτηση.... πως θα ριχνεις το ph??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακομα καν ποσο ειναι το ph... το ειχα σκεφτει και εγω αυτο το προβλημα αλλα δεν ξερω πως θα το ριχνω! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακομα καν ποσο ειναι το ph... το ειχα σκεφτει και εγω αυτο το προβλημα αλλα δεν ξερω πως θα το ριχνω! :thumbup::thumbup:

Υπαρχουν τροποι... και ευκολοι τόποι.

Κανε μια αναζητηση και θα δεις...

Συνηθως η βρυσση εχει γυρο στο 7,8.

Ειναι ευκολο να ριξεις το ph....

Ειτε με συσκευη Α/Ο είτε με τυρφη κατα την προετοιμασια του νερου.... :D

Επισης... δες τις αναγκες των ψαριων που θες... κάνοντας μια αναζητηση στα πρφιλ...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα ψαρια που θελω να παρω εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε νερο :thumbup::D Αλλα πρεπει να διαβασω να δω τι θα κανω με την σκληροτητα του νερου γιατι θελουν μαλακο νερο! (δεν εχω κανει καμια μετρηση αυτες τις μερες θα κανω) :thumbup:

Το ενυδρειο θα το παρω εχω ψηθει! Αλλα αν δω και δεν μπορω να ριξω το ph θα βαλω τα guppies που εχω και θα βαλω και platies....

Τι ειναι η τυρφη και πως χρησιμοποιητε?? :blink: Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα δει ενα αρθρο σχετικα με το πως θα ριξεις/αυξησεις το ph και ολα τα αλλα.... αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα! :thumbup::thumbup::D Μηπως μπορειτε να μου πειτε που ειναι???? :blink::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια :thumbup: Με το φιλτρο! Ειναι καλο το εσωτερικο που εχει μεσα το ενυδρειο??(δηλαδη το κραταω και του αλλαζω τα υλικα) ή αγοραζω το eheim 2213 απο το site που μου εδειξε ο nikoloutso πιο πανω?? Και θελω να ρωτησω αν αυτο το site ειναι καλο για αγορες!! :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα αυτο το αρθρο που εψαχνα!! Ειναι Αυτο και λεει οτι για την μειωση το ph και του kh μια καλη λυση θα ηταν η τυρφη!! Λοιπον την τυρφη αυτη την χρησιμοποιουμε στο φιλτρο μεσα???? Ευχαριστω!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εαν το σηκωνει η τσεπη σου....

2213 ασυζητητί....

Από το κατάστημα που σε παραπέμπω... έχω αγοράσει ακριβώς το ίδιο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Απο το καταστημα που μου ειπες εψαξα και εγω και βρηκα αυτο το εσωτερικο κανει 35€ ειναι αυτο το φιλτρο!! Βεβαια ψαχνω για εσωτερικο γιατι δεν με βολευουν τα εξωτερικα!! Αλλα αν δεν κανει παιρνω το 2213 και τελειωσα! αλλα επειδ δεν ξερω και πολλα απο φιλτρα και καθαρισμο εξωτερικων λεω να παρω αυτο το εσωτερικο για ευκολία...... :thumbup::thumbup:

υ.γ Η τιμη της παραγγελιας ειναι η τιμή μας που λεει ε??? οχι η τιμη καταλογου!!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Απο το καταστημα που μου ειπες εψαξα και εγω και βρηκα αυτο το εσωτερικο κανει 35€ ειναι αυτο το φιλτρο!! Βεβαια ψαχνω για εσωτερικο γιατι δεν με βολευουν τα εξωτερικα!! Αλλα αν δεν κανει παιρνω το 2213 και τελειωσα! αλλα επειδ δεν ξερω και πολλα απο φιλτρα και καθαρισμο εξωτερικων λεω να παρω αυτο το εσωτερικο για ευκολία...... :thumbup::D

υ.γ Η τιμη της παραγγελιας ειναι η τιμή μας που λεει ε??? οχι η τιμη καταλογου!!

Πάντα ένα εξωτερικό φιλτρο (αναλογα τη χωρητηκότητα του) ειναι καλυτερο απο ενα εσωτερικό.

Από κει και πέρα... ξαναλέω... κοιτας τι σηκωνει η τσεπη σου.... και το παιρνεις....

Υ.Γ. Παρε τηλεφωνο και ρώτα... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Βασικα... Μ'αρεσουν πολυ τα εσωτερικα!!! Και σαν Διακοσμηση αλλα επειδη ειναι βολικα!!!Μαλλον αυτο θα παρω το εσωτερικο γιατι δεν θελω εξωτερικο!!! Εκλεισε! περνω εσωτερικο eheim aquaball 2210...

1η ερωτηση: Πως θα βαλω τα υλικα με ποια σειρα??

2η ερωτηση: Χωραει μεσα σε αυτο το φιλτρο τυρφη για να χαμηλωσω το ph του νερου?

Ευχαριστω!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εσωτερικό είχα και τι κατάλαβα ??? Καμία σχέση το ένα με το άλλο !!! Άλλο να έχεις ένα καδάκι που να πρέπει να στριμώξεις μέσα μηχανικά και βιολογικά υλικά και άλλο να έχεις ένα 3λιτρο κάδο που να μπορείς να βάλεις όσο περρισότερα βιολογικά υλικά μπορείς ώστε να πετύχεις το σωστό αποτέλεσμα για τα λίτρα σου.

Αν κάνω κάποιο λάθος ασ με διορθώσει κάποιος έμπειρος :thumbup:

Τώρα έχω το Eheim 2234 και έχω βρει την υγειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εσωτερικό είχα και τι κατάλαβα ??? Καμία σχέση το ένα με το άλλο !!! Άλλο να έχεις ένα καδάκι που να πρέπει να στριμώξεις μέσα μηχανικά και βιολογικά υλικά και άλλο να έχεις ένα 3λιτρο κάδο που να μπορείς να βάλεις όσο περρισότερα βιολογικά υλικά μπορείς ώστε να πετύχεις το σωστό αποτέλεσμα για τα λίτρα σου.

Αν κάνω κάποιο λάθος ασ με διορθώσει κάποιος έμπειρος :thumbup:

Τώρα έχω το Eheim 2234 και έχω βρει την υγειά μου.

Το ξερω... πιο καλα ειναι τα εξωτερικα αλλα δεν μ'αρεσει να βλεπω εναν καδο κατω απο το ενυδρειο!!! Μ'αρεσει να βλεπω ενα καδο μεσα στο ενυδρειο!!! :thumbup::D:blink:....

Link to comment
Share on other sites

Ο κάδος όμως μέσα στο ενυδρείο μειώνει αισθητά το χώρο πού έχουν τα ψαράκια σου, αρα μειώνει και την ιχθυοφώρτωση σου.... Η επιλογή δικιά σου βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ο κάδος όμως μέσα στο ενυδρείο μειώνει αισθητά το χώρο πού έχουν τα ψαράκια σου, αρα μειώνει και την ιχθυοφώρτωση σου.... Η επιλογή δικιά σου βέβαια...

Το ξερω.... αλλα μαλλον παω για εσωτερικο διοτι τωρα εχω βολευτει τα εσωτερικα!!! Τα εξωτερικα ειναι και δυσκολα στο καθαρισμα...

υ.γ Αν μπορειτε να απαντησετε στα 2 προηγουμενα ερωτηματα μου! Σας ειμαι υποχρεος!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω.... αλλα μαλλον παω για εσωτερικο διοτι τωρα εχω βολευτει τα εσωτερικα!!! Τα εξωτερικα ειναι και δυσκολα στο καθαρισμα...

υ.γ Αν μπορειτε να απαντησετε στα 2 προηγουμενα ερωτηματα μου! Σας ειμαι υποχρεος!!

Το αντιθετο ειναι...τα εξωτερικα δεν ειναι καθολου δυσκολα στο καθαρισμα...και κατα την γνωμη μου δεν εχει να κανει με αισθητικη και το βολεμα οσο με την υγεια του ενυδρειου μας...απο κει και περα η αποφαση δικη σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:D:blink::bowdown: Ok.... απ'οτι διαβασα στο forum τα εξωτερικα φιλτρα ειναι καλυτερα :bowdown::bowdown: Οποτε παμε για eheim 2213 απο το καταστημα που μου ειπε ο nikoloutso!! Εχει και τα υλικα του μεσα και ειναι σε πολυ καλη τιμη! (αν σκεφτεις πως το απλο χωρις τα υλικα κανει 50€ :thumbup: ).... Οκ! εξωτερικο eheim λοιπον! Αλλα πως μπορω να βαλω μεσα τύρφη για να χαμηλωσω το ph-kh?? Ευχαριστω! :thumbup::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...