Jump to content

Sos ξαφνικη αυξηση αμμωνιας σε 8


IRIAN

Recommended Posts

οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.. κ το ψαρακι μου επισης βρισκεται σε φαση ενηλικιωσης

Πολλές φορές αντιμετωπίζουμε την ερώτηση "Ποιό άλλο είδος μπορώ να βάλω μαζί με Χρυσόψαρα". Τα χρυσόψαρα σε γενικές γραμμές δεν συμβιώνουν με άλλα είδη και αυτό γιατί απαιτούν διαφορετικές συνθήκες θερμοκρασίας και διατροφής από όλα τα άλλα ψάρια. Μια καλή όμως ιδέα είναι να βάλουμε μέσα στο ενυδρείο μας μερικά ασπόνδυλα που είναι συμβατά με τα χρυσόψαρα. Έτσι και ποικιλία θα έχουμε και τα προβλήματα θα αποφύγουμε.

Υπάρχουν διάφορες αναφορές και για άλλα είδη ψαριών που μπορούν να συμβιώσουν κάτω από μερικές συνθήκες με χρυσόψαρα. Σε μελλοντικό μας άρθρο τα αναφέρουμε.

Για το κάθε είδος αναφέρουμε το κοινό τους όνομα και το λατινικό τους μέσα σε παρένθεση καθώς και τα διάφορα χαρακτηριστικά του νερού που απαιτούν. Επίσης αναφέρουμε και την πηγή από όπου βρήκαμε την συμβατότητα τους. Θα πρέπει να γίνει γνωστό ότι τα σαλιγκάρια σε γενικές γραμμές θέλουν ανεβασμένο KH γιατί απορροφούν αρκετό ασβέστιο στη κατασκευή του κελύφους τους. Επίσης αναφέρουμε ποιά είδη είναι φιλικά προς τα φυτά και ποιά όχι.

Neritina Zebra Snail

Μέγεθος: 2 cm

Καταγωγή: Βραζιλία - Ονδούρας

Διατροφή: Πράσινη σκληρή άλγη.

Φιλικά προς τα φυτά, καθαρίζουν τα φύλα από την άλγη.

Συνθήκες στο ενυδρείο

Θερμοκρασία 15C.

PH 7.0

GH 8

Σημείωση: Πολύ όμορφο σαλιγκάρι. Τρέφεται με την άλγη στο ενυδρείο και δεν αγγίζει τα φυτά. Δύσκολο μέχρι αδύνατο στην αναπαραγωγή. Υπάρχει σε διάφορους χρωματισμούς και σχέδια, το συνηθισμένο είναι καφές με μαύρες ραβδώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εκανα 1 αλλαγη νερου το 1/4 το σαββατο οταν ειδα το 1 στις τιμες κ 1 αλλαγη το 1/4 σημερα οταν ειδα το 8.. να ξανα κανω αυριο?

Link to comment
Share on other sites

εκανα 1 αλλαγη νερου το 1/4 το σαββατο οταν ειδα το 1 στις τιμες κ 1 αλλαγη το 1/4 σημερα οταν ειδα το 8.. να ξανα κανω αυριο?

ναι αν και πρωτα μετρα αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι σου μπορεί να είναι ενηλικιωμένο όμως όπως και να έχει η αμμωνία του κάνει κακό, πολύ κακό, μέχρι που μπορεί να το βρεις πεθαμένο απτή μια στιγμή στην άλλη. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά και οι άνθρωποι ζουν μέσα στο καυσαέριο, μέχρι όμως να τα κακαρώσουμε από υπερβολική δηλητηρίαση.

Όσο θα έχεις αμμωνία θα πρέπει να αλλάζεις το νερό σου τακτικά γιατί έτσι αφαιρείς προσωρινά μεγάλη ποσότητα της μέχρι να δεις βελτίωση η να εντοπίσεις το πρόβλημα από πού προέρχεται η αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

ναι αν και πρωτα μετρα αμμωνια.

Και κάνε μεγαλύτερη από το 1/4. Κάνε 50% αλλαγή. Μέτρα πριν την αλλαγή και ξαναμέτρα μετά από μισή-μία ώρα μετά την αλλαγή. Στο εν τω μεταξύ για 3 μέρες μη ταΐσεις ΚΑΘΟΛΟΥ να δούμε τι φταίει!

Link to comment
Share on other sites

Και κάνε μεγαλύτερη από το 1/4. Κάνε 50% αλλαγή. Μέτρα πριν την αλλαγή και ξαναμέτρα μετά από μισή-μία ώρα μετά την αλλαγή. Στο εν τω μεταξύ για 3 μέρες μη ταΐσεις ΚΑΘΟΛΟΥ να δούμε τι φταίει!

[/qu

κανω αυριο αρα 50% αλλαγη κ αν δεν δω διαφορα ποτε να κσανακανω? δεν θα φυγει η βιολογια ομως με τοσες αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογία είναι μέσα στο φίλτρο και όχι στο νερό. Επίσης... ΔΕΝ κάνεις αλλαγή ρίχνοντας το νερό κατευθείαν στο ενυδρείο. Το νερό θέλει προετοιμασία με αντιχλώριο ένα 24ώρο πριν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογία είναι μέσα στο φίλτρο και όχι στο νερό. Επίσης... ΔΕΝ κάνεις αλλαγή ρίχνοντας το νερό κατευθείαν στο ενυδρείο. Το νερό θέλει προετοιμασία με αντιχλώριο ένα 24ώρο πριν κανονικά.

κανω προετοιμασια για την αλλαγη νερου δυο με τρεις ωρες πριν κ οι θερμοκρασιες ειναι σχετικα ιδιες (το νερο βρυσης μου με το νερο του ενυδρειου μου) το νερο βρυσης μου ειναι στουσ 17 περιπου κ του ενυδρειου μου γυρω στουσ 18

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις είναι ανέφικτο για το 90+% των ιδιοκτητών ενυδρείων γλυκού νερού(κυρίως)

μιας και ουσιαστικά προϋποθέτει την χρήση ενός τουλάχιστον sump και γενικότερα

ελάχιστοι χομπίστες έχουν sumps ή κάποιον ξεχωριστό χώρο(πλαστικό βαρέλι/ενυδρείο κλπ)

για να προετοιμάζουν το νερό της αλλαγής.

Στην περίπτωση του/της φίλου/ης μας απλά θα κάνει την αλλαγή του 50%

με εξαιρετικά αργή πλήρωση ώστε ένα μέρος της "προετοιμασίας" να γίνει

κατά την διάρκεια της πλήρωσης.

Στο σημείο αυτό, θα επιμείνω στις αμπούλες BioDigest & StopAmmo. :)

Για τις αμπούλες θα συμφωνήσω εφόσον βρεθεί όμως και η αιτία. Για το περί προετοιμασίας θα διαφωνήσω εν μέρη. Πιστεύω πως το βαρέλι/δοχείο προετοιμασίας είναι απαραίτητο αξεσουάρ για κάθε χομπίστα. Δηλαδή με κάθε ενυδρείο πρέπει να υπάρχει και ένα βαρέλι τουλάχιστον του 50% των λίτρων του ενυδρείου! Αλλιώς... γίνονται μισοδουλειές και "τρέχουμε" με θέματα του τύπου "ψοφάνε αλλά δεν ξέρω γιατί" ή όπως της φίλης μας με την αμμωνία. Δεν λέω πως φταίει αυτό, αλλά αν δεν πάμε από την εις άτοπον απαγωγή δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη εφόσον δεν έχουμε περισσότερα στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

Απο οταν ξεκινησε το ενυδρειο μεχρι τωρα που βρηκες αμμωνια, μετρας με τα ιδια τεστ?

ναι δεν εχω αλληξει τα τεστ εδω κ 1 χρονο περιπου που τα χρεισημοποιω

κ χρεισιμοποιω λεκανη για την προετοιμασια του νερου

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

μήπως κάποιο από τα σαλιγγάρια σου μας έχει αφήσει χρόνους?

οπως εχω προαναφερει στο αρχικο αρθρο εχω δυο καινουρια σαλιγκαρια Neritina Zebra κ πολλα λογικα στο χαλικι του βυθου, αποικους tuberculata , απο την αρχη, αν κ εχω παρατηρησει 3-4 εκτος βυθου το βραδυ... δεν εχω δει καποιο να εχει αφησει χρονους για τον λογο του οτι εχω δει, 3-4 εκτος βυθου, κ προφανως υπαρχουν πολλα μεσα στο χαλικι..κ δεν γνωριζω αν καποιο απο αυτα ''δεν υπαρχει πια''

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

κ συγνωμη αν χραφω κατι ''ακαταλαβηστικο'' λογο βιασυνης!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ζητώ συγγνώμη για την παραπληροφόρηση.

Οι εν λόγω αμπούλες δεν είναι της APi αλλά της Prodibio.

BioDigest

StopAmmo

Τα πάντα στο ενυδρείο, χημεία είναι! Μην τρελένεσαι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ζητώ συγγνώμη για την παραπληροφόρηση.

Οι εν λόγω αμπούλες δεν είναι της APi αλλά της Prodibio.

BioDigest

StopAmmo

Τα πάντα στο ενυδρείο, χημεία είναι! Μην τρελένεσαι! :thumbup:

ναι το ξερω απλα επειδη εφαγα τα μουτρα μου στο παρελθον με τα χημικα φοβαμαι να τα ξανα χρεισιμοποιησω γιατι οσο πιο πολλα χημικα βαζω τοσο χειροτερα για το ψαρακι μου.. δεν θελω να το χασω που το εχω χαρει τοσους μηνες..

εχω ακομη αμπουλες κ απο τα δυο απο παλαιοτερα

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω.

λογο ασθενειας κ τον χημικων παραλληλα εχω χασει ψαρια στο παρελθον κ φοβαμαι να ξανα χρεισιμοποιησω γενικα χημικα γιατι δεν θελω να χασω το ψαρακι που εχω 7 μηνες τωρα.. γι αυτο φοβαμαι να βαλω αμπουλες..

Link to comment
Share on other sites

Από αντιχλώριο μέχρι τα λιπάσματα και τα φάρμακα, όλα χημικά είναι.

Link to comment
Share on other sites

λογο ασθενειας κ τον χημικων παραλληλα εχω χασει ψαρια στο παρελθον κ φοβαμαι να ξανα χρεισιμοποιησω γενικα χημικα γιατι δεν θελω να χασω το ψαρακι που εχω 7 μηνες τωρα.. γι αυτο φοβαμαι να βαλω αμπουλες..

Καλησπέρα και από εμένα σε όλους, τελικά έκανε ς αλλαγή στο νερό 50% και έχουμε νέες μετρήσεις; :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λογο ασθενειας κ τον χημικων παραλληλα εχω χασει ψαρια στο παρελθον κ φοβαμαι να ξανα χρεισιμοποιησω γενικα χημικα γιατι δεν θελω να χασω το ψαρακι που εχω 7 μηνες τωρα.. γι αυτο φοβαμαι να βαλω αμπουλες..

Εντάξει τα χημικά είναι για να μας βοηθανε σίγουρα αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να ρίχνουμε απτή μια συνεχεία λεφτά και απτήν άλλη να πειραματιζόμαστε με αυτά απτή στιγμή που υπάρχουν απλή τρόποι όπως η αλλαγή του νερού για να κατεβάσουμε την αμμωνία. Ένα άλλο πράγμα που με ανυσυχη είναι μήπως η βιολογία σου έχει πάθει κάτι. Μην ξεχνάμε ότι και τα βακτήρια έχουν ανάγκη για να ανατηχθούν , οργανική υλη, οξυγόνο και η θερμοκρασία να μην είναι κάτω από 15 με 20 βαθμούς Κελσίου. Διορθώστε με σας παρακαλώ αν κάνω λάθος. Μήπως τώρα με τα κρύα που κάνει το νερό σου στις αλλαγές ήταν υπερβολικά κρύο και σου έκανε ζημιά στην βιολογία σου. Καλό είναι όπως και να έχει να ρίχνεις σε κάθε αλλαγή νερού και λίγο nitrivec για τα βακτήρια σου, κακό δεν θα κάνει αλλά μονό καλό μια που θα ενίσχυση την βιολογία σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το βιολογικό υλικό να χρειάζεται αντικατάσταση?

Επίσης θεωρώ απαραίτητο να πας σε ένα μαγαζί να σου μετρήσουν την αμμωνία και τα νιτρώδη με άλλο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα σε όλους, τελικά έκανε ς αλλαγή στο νερό 50% και έχουμε νέες μετρήσεις; :thumbup::thumbup:

kalhspera k apo mena! logo douleias den exw kanei akoma alla metrisa to meshmeri k oi metrhseis htan pali gyrw sto 7.. ua ksana metrhsw k ua kanw allagh se mia wra

Link to comment
Share on other sites

λεω να κανω καθαρισμα στο φιλτρο αποψε.. να κανω? τι με συμβουλευετε κ τι ακριβως να κανω στο φιλτρο? πρεπει να αλλαξω μια ποσοτητα απο το ''μακαρονι''? απο τον ιουλιο-αυγουστο που λειτουργησα το φιλτρο δεν εχω αλλαξει τπτ απο μεσα εκτοσ απο καποιο καθαρισμο στο ''σφουγκαρακι''...

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα χημικά είναι για να μας βοηθανε σίγουρα αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να ρίχνουμε απτή μια συνεχεία λεφτά και απτήν άλλη να πειραματιζόμαστε με αυτά απτή στιγμή που υπάρχουν απλή τρόποι όπως η αλλαγή του νερού για να κατεβάσουμε την αμμωνία. Ένα άλλο πράγμα που με ανυσυχη είναι μήπως η βιολογία σου έχει πάθει κάτι. Μην ξεχνάμε ότι και τα βακτήρια έχουν ανάγκη για να ανατηχθούν , οργανική υλη, οξυγόνο και η θερμοκρασία να μην είναι κάτω από 15 με 20 βαθμούς Κελσίου. Διορθώστε με σας παρακαλώ αν κάνω λάθος. Μήπως τώρα με τα κρύα που κάνει το νερό σου στις αλλαγές ήταν υπερβολικά κρύο και σου έκανε ζημιά στην βιολογία σου. Καλό είναι όπως και να έχει να ρίχνεις σε κάθε αλλαγή νερού και λίγο nitrivec για τα βακτήρια σου, κακό δεν θα κάνει αλλά μονό καλό μια που θα ενίσχυση την βιολογία σου. :thumbup:

τι προτεινετε? να κανω καθαρισμο στο φιλτρο? να αλλαξω τι μισο μακαρονι του φιλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποιος φίλος σου μεγαλύτερο υγειές ενυδρείο ώστε να κάνεις μπόλιασμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...