Jump to content

Sos ξαφνικη αυξηση αμμωνιας σε 8


IRIAN

Recommended Posts

τι προτεινετε? να κανω καθαρισμο στο φιλτρο? να αλλαξω τι μισο μακαρονι του φιλτρου?

Αγόρασε κάποιο ποιοτικό βιολογικό υλικό και άλλαξε το υπάρχον σε 3 δόσεις με διαφορά 2 εβδομάδων, παράλληλα κράτα χαμηλά την αμμωνία με αλλαγές νερού.

:thumbup: Σου επαναλαμβάνω διπλοτσέκαρε την μέτρηση αμμωνίας μπορεί να έχει λήξει το τεστ και να είναι για πέταμα, η ημερομηνία λήξης δεν ισχύει μετά το άνοιγμα για οποιοδήποτε προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχει κάποιος φίλος σου μεγαλύτερο υγειές ενυδρείο ώστε να κάνεις μπόλιασμα;

ΛΟΙΠΟΝ καθαρισα το φιλτρο λιγο ωστε να μην φυγει ολο το μπολι, κανονικα με νερο ενυδρειου, αφαιρεσα μια χουφτα απο το μακαρονι που εχω απο τον αυγουστο κ προσθεσα μια χουφτα...(ηταν βουλομενα καργα τα σφουγκαρακια κ με πολλα σαλυγκαρια ψωφια κ μη... !).. κ το ξαναγεμισα με το νερο (ανακατεμενη κ η μπιχλα με το καθαρο νερο του ενυδρειου) κ το ξανα εκλεισα... αφοθ το βαλω να δουλεψει να ριξω κ λιγο απο το μπολι μεσα στο ενυδρειο?(το νερο με την μπιχλα)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε κάποιο ποιοτικό βιολογικό υλικό και άλλαξε το υπάρχον σε 3 δόσεις με διαφορά 2 εβδομάδων, παράλληλα κράτα χαμηλά την αμμωνία με αλλαγές νερού.

:thumbup: Σου επαναλαμβάνω διπλοτσέκαρε την μέτρηση αμμωνίας μπορεί να έχει λήξει το τεστ και να είναι για πέταμα, η ημερομηνία λήξης δεν ισχύει μετά το άνοιγμα για οποιοδήποτε προϊόν.

-θα αγορασω αμεσα καινουριο κ θα τσεκαρω κ παλι την αμμωνια κ με τα δυο.. η αμμωνια που την μετρησα πριν την αλλαγη ηταν περιπου 6 με 7.. θα την ξανα μετρησω σε καμια ωρα παλι κ αυριο το πρςι πριν αγορασω τεστ..

εχετε να προτεινετε καποια μαρκα που χρεισιμοποιειτε εσεις? η η μαρκα που εχω εγω ειναι οκ?

-επισης χρειαζεται να προσθεσω μεσα στο ενυδρειο απο το νερο με το μπολι που μου εχει μεινει στην λεκανη?

-κ τι εννοεις με αυτο?

''Αγόρασε κάποιο ποιοτικό βιολογικό υλικό και άλλαξε το υπάρχον σε 3 δόσεις με διαφορά 2 εβδομάδων,''

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι! ξανα μετρισα την αμμωνια κ πρεπει να ειναι γυρω στο 5 αν κρινω απο το χρωμα..

Link to comment
Share on other sites

ΙRIAN αν θες γράψε συνοπτικα τις κινήσεις που έκανες με χρονολογική σειρά από την στιγμή που διαπίστωσες την υψηλή συγκέντρωση αμωνίας,

ώστε να διευκολύνεις τα παιδιά να έχουν άμεση εικόνα των κινήσεών σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι!

ΛΟΙΠΟΝ καθαρισα το φιλτρο λιγο ωστε να μην φυγει ολο το μπολι, κανονικα με νερο ενυδρειου, αφαιρεσα μια χουφτα απο το μακαρονι που εχω απο τον αυγουστο κ προσθεσα μια χουφτα...(ηταν βουλομενα καργα τα σφουγκαρακια κ με πολλα σαλυγκαρια ψωφια κ μη... !).. κ το ξαναγεμισα με το νερο (ανακατεμενη κ η μπιχλα με το καθαρο νερο του ενυδρειου) κ το ξανα εκλεισα...

-κ τι εννοεις με αυτο ''viciouscircle''?

''Αγόρασε κάποιο ποιοτικό βιολογικό υλικό και άλλαξε το υπάρχον σε 3 δόσεις με διαφορά 2 εβδομάδων,''

-Πριν το καθαρισμα μετρησα κ ηταν 6 με 7 στο περιπου γτ ακριβες δν μπορω να καταλαβω.. ξανα μετρησα την αμμωνια 1.30 ωρα μετα τον καθαρισμο κ πρεπει να ειναι γυρω στο 5 με 6 αν κρινω απο το χρωμα..

-θα αγορασω αμεσα κ καινουριο τεστ κ θα τσεκαρω κ παλι την αμμωνια κ με τα δυο.. η αμμωνια που την μετρησα πριν την αλλαγη ηταν περιπου 6 με 7.. θα την ξανα μετρησω σε καμια ωρα παλι κ αυριο το πρςι πριν αγορασω τεστ..

εχετε να προτεινετε καποια μαρκα που χρεισιμοποιειτε εσεις? η η μαρκα που εχω εγω ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

(ηταν βουλομενα καργα τα σφουγκαρακια κ με πολλα σαλυγκαρια ψωφια κ μη... !)

Άρα ενδεχομένως το φίλτρο να υπολειτουργούσε έως να μην φίλταρε καν.

Link to comment
Share on other sites

ΙRIAN αν θες γράψε συνοπτικα τις κινήσεις που έκανες με χρονολογική σειρά από την στιγμή που διαπίστωσες την υψηλή συγκέντρωση αμωνίας,

ώστε να διευκολύνεις τα παιδιά να έχουν άμεση εικόνα των κινήσεών σου.

ΛΟΙΠΟΝ! Διαπιστωσα την παρασκευη αμμωνια 1 κ εκανα αμεσως αλλαγη 1/4 του νερου οπως κανω συνηθως..

αφου μετρησα κ σαββατο κ κυριακη ειδα την κυριακη αποτομη ανοδο στο γυρω στο 9 κ ξανα εκανα το 1/4 αλλαγη..

χθες ηταν γυρω στο 7-8..

κ σημερα μετρησα πριν κ μετα οπως αναφερω στο επανω θεμα, εκανα μαζι με τον καθαρισμο περιπου το 50% μπορει κ 40%..

εχω την εντυπωση οτι εχει μειωθει αλλα ειναι νωρις ακομα.. λογικα θα δω αφου καθαρισα το φιλτρο διαφορα αυριο..θελω να ελπιζω...

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

Άρα ενδεχομένως το φίλτρο να υπολειτουργούσε έως να μην φίλταρε καν.

ναι μαλλον κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Γιατί τόση ειρωνία μαζεμένη;

Μάλλον παραπληροφορώ παρά βοηθάω ε;

Δεν καταλαβα που ειρωνευομαι.

Ξεκαρθαριζω μερικα πραγματα.

Ασχολουμαι με το ενυδρειο γλυκου νερου και χρησιμοποιω για φιλτρανση κλειστα κανιστρα.

Ξερω οτι χρησιμοποιουν και sump και στο γλυκο.

Δεν εχω sump και απο οτι εχω διαβασει ειναι ενα μικροτερο ενυδρειο κατω απο το κανονικο ενυδρειο και το οποιο χρησιμευει σαν ενα μεγαλο φιλτρο και μεσα του βαζουμε και εξοπλισμο (θερμαντηρα κλπ)

Μεσω του sump κανουμες και τις αλλαγες, Δηλαδη αντι να βαζουμε σωληνες κλπ στο κανονικο ενυδρειο τα βαζουμε στο τελευταιο διαμερισμα του sump.

Απο την αλλη εχω δοχειο πρετοιμασιας νερου (βαρελι) και στο οποιο μαζευω νερο (ειτε βρυσης, ειτε ΑΟ και αναλογα το ενυδρειο το επεξεργαζομαι και με τυρφη).

Αυτες ειναι οι προετοιμασιες που ξερω για το γλυκο νερο.

Το Sump ρωτησα πως χρησιμευει στις προετοιμασιες του νερου?

Μηπως ειναι κατι που κανω λαθος για το sump? γιατι τα αλλα τα ξερω.

ΥΓ με αναγκαζεις και γραφω σεντονι για να δικαιολογησω μια απλη ερωτηση :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλη IRIAN μεχρι να βγει το συμπερασμα που οφειλεται η εμφανιση αμμωνιας και αν ειναι οντως, κοιταξε αυτο :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry302247

Ευχαριστω για το link! :thumbup: χρειαζομουν τα το διαβασω!

Link to comment
Share on other sites

η μαρκα του τεστ της αμμωνιας μου ειναι ενταξει ( sera test )? η να δοκιμασω αλλη μαρκα? αν ναι πια?

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι ειναι ενταξει απο την στιγμη που δεν ειναι ληγμενα...

δοκιμασε της API

ή της tropic marine

Link to comment
Share on other sites

η μαρκα του τεστ της αμμωνιας μου ειναι ενταξει ( sera test )? η να δοκιμασω αλλη μαρκα? αν ναι πια?
Δεν ειπαμε να αλλαξεις μαρκα.

Απλα να κανεις και μια διασταυρωση της μετρησης.

Ειτε με δανεικο τεστ, ειτε πηγαινοντας νερο σε ενα πετσοπ που κανει τεστ νερου.

Link to comment
Share on other sites

-κ τι εννοεις με αυτο ''viciouscircle''?

''Αγόρασε κάποιο ποιοτικό βιολογικό υλικό και άλλαξε το υπάρχον σε 3 δόσεις με διαφορά 2 εβδομάδων,''

ο φίλος vicious εννοεί να αγοράσεις κάποιο επώνυμο και ποιοτικό υλικό και να αντικαταστήσεις το υπάρχον βιολογικό υλικό του φίλτρου σου σε 3 δόσεις με διαφορά 2 εβδομάδων μεταξύ των δόσεων...

δηλαδή ξεκινάς, πχ. σήμερα με αντικατάσταση του 1/3 του υπάρχοντος βιολογικού υλικού σου με νέο, σε 2 εβδομάδες κάνεις αντικατάσταση άλλου 1/3 του παλιού σου βιολογικού υλικού με το νέο και τέλος, σε άλλες 2 εβδομάδες κάνεις αντικατάσταση και του εναπομείναντος 1/3 του παλιού βιολογικού υλικού...

τσέκαρε πρώτα όμως μήπως λύθηκε το πρόβλημα με την διαδικασία που ακολούθησες.

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος vicious εννοεί να αγοράσεις κάποιο επώνυμο και ποιοτικό υλικό και να αντικαταστήσεις το υπάρχον βιολογικό υλικό του φίλτρου σου σε 3 δόσεις με διαφορά 2 εβδομάδων μεταξύ των δόσεων...

δηλαδή ξεκινάς, πχ. σήμερα με αντικατάσταση του 1/3 του υπάρχοντος βιολογικού υλικού σου με νέο, σε 2 εβδομάδες κάνεις αντικατάσταση άλλου 1/3 του παλιού σου βιολογικού υλικού με το νέο και τέλος, σε άλλες 2 εβδομάδες κάνεις αντικατάσταση και του εναπομείναντος 1/3 του παλιού βιολογικού υλικού...

τσέκαρε πρώτα όμως μήπως λύθηκε το πρόβλημα με την διαδικασία που ακολούθησες.

Καλημερα!

Αρα αμα δεν δω διαφορα με τον καθαρισμο κ τις αλλαγες πρεπει να αλλαξω δλδ το ''μακαρονι'' με αλλη μαρκα? αν καταλαβα καλα.. εχω αλλλαξει 1,5 χουφτα περιπου απο το φιλτρο με καινουριο..

θα ξανα μετρησω κ το μεσημερι κ θα προσπαθησω να αγορασω σημερα κ καινουριο τεστ να τα τσεκαρω κ τα δυο..

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι επιθετικος,και προσπαθησε να καταλαβεις αυτο που σου λεω.Το sump εχει το ρολο του φιλτρου.Οταν θες να κανεις αλλαγη απο το sump αδειαζεις το νερο που θελεις,και συμπληρωνεις με το ετοιμο νερο που εχεις φτιαξει ηδη στη βαρελα.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(ilouvatar @ 17/02/2010, 08:27:32)

ο φίλος vicious εννοεί να αγοράσεις κάποιο επώνυμο και ποιοτικό υλικό και να αντικαταστήσεις το υπάρχον βιολογικό υλικό του φίλτρου σου σε 3 δόσεις με διαφορά 2 εβδομάδων μεταξύ των δόσεων...

δηλαδή ξεκινάς, πχ. σήμερα με αντικατάσταση του 1/3 του υπάρχοντος βιολογικού υλικού σου με νέο, σε 2 εβδομάδες κάνεις αντικατάσταση άλλου 1/3 του παλιού σου βιολογικού υλικού με το νέο και τέλος, σε άλλες 2 εβδομάδες κάνεις αντικατάσταση και του εναπομείναντος 1/3 του παλιού βιολογικού υλικού...

τσέκαρε πρώτα όμως μήπως λύθηκε το πρόβλημα με την διαδικασία που ακολούθησες

:thumbup:

Καλημερα!

Αρα αμα δεν δω διαφορα με τον καθαρισμο κ τις αλλαγες πρεπει να αλλαξω δλδ το ''μακαρονι'' με αλλη μαρκα? αν καταλαβα καλα.. κατα τον καθαρισμο του φιλτρου χθες αλλλαξα κ 1,5 χουφτα περιπου απο το μακαρονι με καινουριο..

θα ξανα μετρησω κ το μεσημερι κ θα προσπαθησω να αγορασω σημερα κ καινουριο τεστ να τα τσεκαρω κ τα δυο..

εχω καταλαβει καλα?

Έγινε επεξεργασία - IRIAN
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε καλα τον βυθο για πεθαμενα σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι!

μετρησα την αμμωνια κ ειναι γυρω στο 3, εχει πεσει χθες ηταν 6-7.. να κανω αλλη αλλαγη σημερα? χθες εκανα το 40% του νερου αλλαγη.. αν μου προτεινετε να κανω αλλαγη ποσο να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε καλα τον βυθο για πεθαμενα σαλιγκαρια.

τα περισσοτερα γαλιγκαρια ειναι στο μεγεθος του χαλικιου κ επειδη ειναι χρωματιστο δεν φαινοντε καθολου δεν καταλαβαινει καποιος οτι υπαρχουν σαλιγκαρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι!

μετρησα την αμμωνια κ ειναι γυρω στο 3, εχει πεσει χθες ηταν 6-7.. να κανω αλλη αλλαγη σημερα? χθες εκανα το 40% του νερου αλλαγη.. αν μου προτεινετε να κανω αλλαγη ποσο να κανω?

Παλι 40 σημερα.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...