Jump to content

Θολό νερό


Recommended Posts

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Θα χρησιμοποιήσω το φάρμακο της sera και θα κάνω ότι λέει και ο dinitrig μήπως και είναι άλγη, γιατί όντως πάνω σε 2 πλαστικά φυτά που μου έχουν ξεμείνει μέσα, βλέπω πρασινάδα. (Αν και πριν 15 μέρες είχα ρίξει ζουμάκι για την άλγη για μία φορά χωρίς εμφανή αποτέλεσμα).

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το μεγάλο κούτσουρο έκανα αλλαγές νερού και το νερό καθάρισε ικανοποιητικά.

Το πρόβλημα είναι άλλο τώρα.

Μάλλον τα φυτά ρουφίξανε τα πάντα απο το ενυδρείο και το ΝΟ3 είναι 0.

Βρήκα και 2 ψαράκια πεθαμένα.

Τι κάνω τώρα? Δεν μου έχει ξανασυνβεί.

Πως ανεβάζω το ΝΟ3?

pH: 7,5

Γενική σκληρότητα (GH): 10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0

Θερμοκρασία: 26 βαθμοί

Αυτά τα φυτά έχω.

http://s849.photobucket.com/albums/ab56/mp...nt=DSC00901.jpg

Εκτός απο τα πορτοκαλί που είναι πλαστικά

Πάνω στην τρομάρα μου έχω βάλει τον αέρα τέρμα.

:thaman::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μη ριχνεις τιποτα στο ενυδρειο για την αλγη.

Αυξησες αποτομα την φωτοπεριοδο γι'αυτο εγινε η εξαρση της.

Τα φυτα οταν αλλαζουν περιβαλλον και συνθηκες για μια περιοδο (ισως και για ενα μηνα) σταματουν να αναπτυσονται οτι και να κανουμε και αν εμεις ριχνουμε λιπασματα και φουλ φωτα, αυτα τα εκμεταλευονται οι αλγες.

Δες τι σου λεει ο dimitrig και επισης κανε ενα reset, πχ αλλαγη νερου 50% (σωστη ομως θερμοκρασια και οχι αποτομη εισαγωγη του νερου), 2-3 μερες μην αναψεις φωτα, μετα ξεκινα με 2 ωρες φως και φτασε σταδιακα στις 7-9 ωρες (πανω απο 8 ωρες δεν φωτοσυνθετουν τα φυτα, μετα αρχιζουν οι αλγες) με αυξηση 15 λεπτα την ημερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μη ριχνεις τιποτα στο ενυδρειο για την αλγη.

Αυξησες αποτομα την φωτοπεριοδο γι'αυτο εγινε η εξαρση της.

Τα φυτα οταν αλλαζουν περιβαλλον και συνθηκες για μια περιοδο (ισως και για ενα μηνα) σταματουν να αναπτυσονται οτι και να κανουμε και αν εμεις ριχνουμε λιπασματα και φουλ φωτα, αυτα τα εκμεταλευονται οι αλγες.

Δες τι σου λεει ο dimitrig και επισης κανε ενα reset, πχ αλλαγη νερου 50% (σωστη ομως θερμοκρασια και οχι αποτομη εισαγωγη του νερου), 2-3 μερες μην αναψεις φωτα, μετα ξεκινα με 2 ωρες φως και φτασε σταδιακα στις 7-9 ωρες (πανω απο 8 ωρες δεν φωτοσυνθετουν τα φυτα, μετα αρχιζουν οι αλγες) με αυξηση 15 λεπτα την ημερα.

Για το ΝΟ3 που είναι 0 δεν κάνω τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Για το ΝΟ3 που είναι 0 δεν κάνω τίποτα?

Άλλοι παρακαλάνε να έχουν No3 μηδέν.

Μην ανησυχείς, λόγο των υπερβολικών αλλαγών νερού σε συνδυασμό με τα φυτά το νερό καθόρησε εντελώς.

Καλό είναι να παρακολουθείς την αμμωνία σου αυτές τις ημέρες και αν θέλεις πρόσθεσε και λίγο nitrivec η κάτι παρόμοιο για να ενισχύσεις λίγο την βιολογία σου .

Το ΡΗ είναι λίγο ανεβασμένο όχι όμως ότι δεν είναι σε φυσιολογικά πλαίσια.

Σιγά σιγά θα πέσει και καλό είναι να μπορέσεις να το διατηρήσεις κοντά στο 7.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι παρακαλάνε να έχουν No3 μηδέν.

Μην ανησυχείς, λόγο των υπερβολικών αλλαγών νερού σε συνδυασμό με τα φυτά το νερό καθόρησε εντελώς.

Καλό είναι να παρακολουθείς την αμμωνία σου αυτές τις ημέρες και αν θέλεις πρόσθεσε και λίγο nitrivec η κάτι παρόμοιο για να ενισχύσεις λίγο την βιολογία σου .

Το ΡΗ είναι λίγο ανεβασμένο όχι όμως ότι δεν είναι σε φυσιολογικά πλαίσια.

Σιγά σιγά θα πέσει και καλό είναι να μπορέσεις να το διατηρήσεις κοντά στο 7.

:thaman:

THANKS !!!

Και τα νεκρά ψάρια? Ήταν 2 ΝΕΟΝ που τα είχα βέβαια 2,5 χρόνια απο μικρά.

Δεν είδα πάνω τους κάτι που να φανερώνει ότι ήταν άρρωστα, ούτε είχαν δεχθεί επίθεση.

Στις αλλαγές νερού δεν νομίζω ότι στρέσαρα το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Για το ΝΟ3 που είναι 0 δεν κάνω τίποτα?

Καλο ειναι οταν ισορροπησει το ενυδρειο να βρισκεις πριν την αλλαγη 5-10ppm ΝΟ3, ως ενδειξη οτι δεν καταναλωνονται ολα, και υπαρχει "τροφη" για τα φυτα.

Προς το παρον που υπαρχει εξαρση πρασινης και τα φυτα βρισκονται στην "προσαρμογη", καλυτερα να υπαρχει κανενα λιπασμα ουτε ΝΟ3 (που ειναι τροφη της πρασινης) και PO4 που ειναι τροφη της μαυρης.

(η σωστη σχεση στα δυο αυτα ειναι 1 προς 10-15 δλδ ΝΟ3:12ppm PO4:1ppm, σε περισσια νιτρικων εχεις πρασινη, σε περισσια φωσφορικων εχεις μαυρη)

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι οταν ισορροπησει το ενυδρειο να βρισκεις πριν την αλλαγη 5-10ppm ΝΟ3, ως ενδειξη οτι δεν καταναλωνονται ολα, και υπαρχει "τροφη" για τα φυτα.

Προς το παρον που υπαρχει εξαρση πρασινης και τα φυτα βρισκονται στην "προσαρμογη", καλυτερα να υπαρχει κανενα λιπασμα ουτε ΝΟ3 (που ειναι τροφη της πρασινης) και PO4 που ειναι τροφη της μαυρης.

(η σωστη σχεση στα δυο αυτα ειναι 1 προς 10-15 δλδ ΝΟ3:12ppm PO4:1ppm, σε περισσια νιτρικων εχεις πρασινη, σε περισσια φωσφορικων εχεις μαυρη)

σωστος... :thaman:

εγω την πατησα,εριξα ενα καλο κλαδεμα στο κερατοφυλλο (πριν 1 βδομαδα-θεωρηται ''σγουγγαρι'' στα νιτρικα) κ αμεσως επιασα πρασινη αλγη :thaman:

Link to comment
Share on other sites

THANKS !!!

Και τα νεκρά ψάρια? Ήταν 2 ΝΕΟΝ που τα είχα βέβαια 2,5 χρόνια απο μικρά.

Δεν είδα πάνω τους κάτι που να φανερώνει ότι ήταν άρρωστα, ούτε είχαν δεχθεί επίθεση.

Στις αλλαγές νερού δεν νομίζω ότι στρέσαρα το ενυδρείο.

Κοίτα να δεις, ότι και να πούμε για τα 2 ψαράκια θα είναι υποθέσεις και κόντρα υποθέσεις. Τώρα αυτό που μετρά είναι να αφήσεις λίγο το ενυδρείο να ‘’ηρεμήσει’’ και να κάνεις μετρήσεις μέχρι να σιγουρευτείς ότι όλα πάνε καλά. Τα ΝΟ2 και ΝΟ3 θα ανέβουν πάλι κάποια στιγμή φυσιολογικά. Τα φυτά σου χρειάζονται 2 με 3 εβδομάδες προσαρμογή και για να ριζώσουν καλά. Από εκεί και πέρα θα δεις ανάπτυξη και καλό είναι με τόσα φυτά να διοχετεύεις στο μέλλον CO2 και ένα γενικό λίπασμα.

Βέβαια το πόσο και πότε θα πρέπει να το καταλάβεις και από τις μετρήσεις σου.

Στο επάνω μέρος της σελίδας του ΑΖ υπάρχει ένα κουμπί που λέει, ‘’Μετατροπές’’. Παίξε λίγο με αυτό βάζοντας τιμές ΡΗ και ΚΗ και θα δεις που πρέπει να κυμαίνονται oi ιδανικές τιμές του CO2.Κατα τα άλλα τα παιδιά σε ενημέρωσαν ως προς τον φωτισμό.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Παίξε λίγο με αυτό βάζοντας τιμές ΡΗ και ΚΗ και θα δεις που πρέπει να κυμαίνονται oi ιδανικές τιμές του CO2.

Ο πινακας ειναι ενδεικτικος και δεν ισχυει το αποτεlεσμα οταν αλλαζει η κεχα τεχνητα πχ τυρφη ή buffers με φωσφορικα κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο πινακας ειναι ενδεικτικος και δεν ισχυει το αποτεlεσμα οταν αλλαζει η κεχα τεχνητα πχ τυρφη ή buffers με φωσφορικα κλπ

Δεν εννοώ να αλλάζουμε την ΡΗ τεχνιtά στην πραξη, απλά, να παίξει λίγο με τους αριθμούς στην θεωρία για να δει πότε έχουμε υψηλό co2 πότε χαμηλό και πότε σε κανονικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα 3 πεθαμένα ΝΕΟΝ. Τι συμβαίνει και πεθαίνουν μόνο αυτά? Τα υπόλοιπα φαίνοντα μια χαρά.

Οι μετρήσεις μου πάντοτε ήταν ίδιες εκτός απο το NΟ3 που κυμαίνονταν στο 10-15 και το GH 8-10.

Το CO2 ο μετατροπέας μου το έδειξε 6mg/l δηλαδή χαμηλά. Τα φυτά όμως μεγαλώνουν και γίνονται τέρατα.

Άλγες δεν έχω πιά.

Λίπασμα είχα ρίξει μία φορά πριν ένα μήνα όταν τα είχα πρωτοφυτέψει. Μήπως επειδή δεν βάζω σκούπα βρίσκουν απο τον βυθό και τρέφονται?

Δεν μπορώ να καταλάβω. Λέω να κάνω καμία αλλαγή 30-40%.

Ποιά είναι η γνώμη σας?

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει αρρώστεια στο ενυδρείο.

Ξαναμέτρησα σήμερα και οι μετρήσεις είναι οι ίδιες με τις χτεσινές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειράξει ποτέ το PH, KH τεχνητά.

Δεν έχω τύρφη στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειράξει ποτέ το PH, KH τεχνητά.

Δεν έχω τύρφη στο φίλτρο.

Αρχικά είχες GH 6 και τώρα έχεις σχεδόν 10.

Το ιδανικό για τα νέον είναι 1 με 6 δηλαδή 3 με 4 ακόμα καλύτερα.

ΡΗ το ιδανικό είναι 5 με 7 δηλαδή καλύτερα 6.

Ρίξε μια ματιά στο λινκ

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=25

Link to comment
Share on other sites

εχεις ακομα προβλημα με τα νεον?

Έγινε επεξεργασία - Liza
Link to comment
Share on other sites

εχεις ακομα προβλημα με τα νεον?

Σήμεα προς το παρόν δεν έχω χάσει άλλο ΝΕΟΝ.

Πως μπορώ να ρίξω λίγο το GH?

Τα υπόλοιπα ΝΕΟΝ φαίνονται υγιέστατα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωι βρήκα και ένα cory νεκρό.

Παίζει να φταίει το ότι δεν προλαβαίνουν να φάνε κάποια ψάρια?

Παρατήρησα ότι μόλις βάζουμε τροφή τα ζωοτόκα στον αφρό την έχουν εξαφανίσει και μένουν κάτι λίγα για τα νέον και του βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωι βρήκα και ένα cory νεκρό.

Παίζει να φταίει το ότι δεν προλαβαίνουν να φάνε κάποια ψάρια?

Παρατήρησα ότι μόλις βάζουμε τροφή τα ζωοτόκα στον αφρό την έχουν εξαφανίσει και μένουν κάτι λίγα για τα νέον και του βυθού.

Υπάρχουν και τροφές σε ταμπλέτες για ψάρια βυθού. Και καλό είναι για αυτά κατά την γνώμη μου να ρίχνεις μια μικρή ποσότητα και κάθε βράδυ αν έχεις γατόψαρα η πλεκο γιατί πολλά από αυτά βγαίνουν το βράδυ για μαμ στα σκοτεινά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...