Jump to content

φαγωμενα ψαρια


teocool

Recommended Posts

Ειμαι πολυ στεναχωρημενος.

Μολις ειδα οτι χτυπηθηκε περισσοτερο ενα ψαρακι που το εφερα εχτες.

Θα κανω το τεστ που μου λετε.

Μου αρεσουν πολυ τα αγγελοψαρα, ο καρχαριας ο ασημι, τα τιγρακια.

δεν μπορω να καταλαβω ομως, με τα τεστ τι θα καταφερω και σε τι θα με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

αστακοι, γκουραμι, καρχαριακια,τιγρακια, κλπ κλπ. σε 110 λιτρα νερο και μετα ψαχνεις να βρεις τι φταιει και τα χανεις τα ψαρια.ο αστακος οτι ειναι μικροσωμο θα το καταβρωχθήση τα καρχαριακια θελουν τουλαχιστον 300 λιτρα ενυδρειο και φτανουν τα 30cm μηκος.ολο το στησιμο ειναι λαθος φιλε μου.το νερο απο την βρυση περιεχει χλωριο χλωραμινη βαρεα μεταλα τα οποια ειναι καταστρωφικα για τα ψαρια γιαυτο το ετοιμαζουμε σε βαρελι με αντιχλωριο το οποιο τα εξουδετερωνει και εχει χρησιμα συστατικα για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα, εν μερη.

Οι καρχαριες θελουν μεγαλο ενυδρει, ο αστακος, αφου ειναι συνεχεια κατω, πως θα καταβροχθησει?

τα τιγρακια μεγαλωνουν και αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι.. σε λιγο καιρο αν παραμεινεις εδω και ακους αυτα που σου λενε θα ειναι πολυ χαρουμενος με το ενυδρειο που θα εχεις φτιαξει..

Τα ψαρια που σου αρεσουν δε μπορουν να ζησουν σε 110λιτρα.. διαλεξε ψαρακια που ειναι συμβατα με τα λιτρα σου για να μην εχεις απωλειες και αρρωστιες.

Ο λογος που σου λεμε ολοι για τεστ ειναι γιατι με τα αποτελεσματα που θα βρεις θα επιλεξεις μετα ποιο ειδος ταιριαζει ..

Επισης, αυτο με το υγρο για τα παρασιτα δε το καταλαβα.. μπορεις να μας πεις πως λεγεται ?

Link to comment
Share on other sites

Αμαλια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Απ'οτι καταλαβα συμφωνα με τις μετρισεις που θα κανω με το τεστ, θα κανω ξεσκαρταρισμα!

Ποια κραταω, ποια επιστρεφω!

Αυτο για τα παρασιτα, μου το εδωσε το "καλο" παιδι του καταστηματος.

Δεν γνωριζω.Εσεις μονο αντιχλωριο βαζετε?

Link to comment
Share on other sites

και ενα τελευταιο, τα φιλτρα τα καθαριζουμε με το νερο του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Αμαλια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Απ'οτι καταλαβα συμφωνα με τις μετρισεις που θα κανω με το τεστ, θα κανω ξεσκαρταρισμα!

Ποια κραταω, ποια επιστρεφω!

Αυτο για τα παρασιτα, μου το εδωσε το "καλο" παιδι του καταστηματος.

Δεν γνωριζω.Εσεις μονο αντιχλωριο βαζετε?

Οι μετρησεις ειναι για να ξερεις την ποιοτητα του νερου σου ωστε τα ψαρια να μην εχουν

προβλημα επιβιωσης και να το ρυθμισεις βασει των αναγκων του ειδους που θα κρατησεις.

Θελεις για ph, kh gh, αμμωνιας, no2, no3, po4.

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο και βακτηρια! Μαλλον αυτο εννοεις και οχι παρασιτα!

Το φιλτρο παντα καθαριζεται με νερο του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι!

Θα κανω μετρισεις και θα επανελθω.

Μια τελευταια ερωτηση, κοστιζουν αυτα τα τεστ?

Το καθ'ενα ειναι ξεχωριστο?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο σημαντικα ειναι ph,αμμωνιας, no2, no3. Ειναι ξεχωριστα ναι .. και μην παρεις sticks αλλα υγρά. Για το κόστος δεν θυμάμαι να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα, εν μερη.

Οι καρχαριες θελουν μεγαλο ενυδρει, ο αστακος, αφου ειναι συνεχεια κατω, πως θα καταβροχθησει?

τα τιγρακια μεγαλωνουν και αυτα?

ο αστακος φιλε μου καθετε συνεχεια κατω και κρυμενος καραδοκει να περασει κανενα ψαρι για να επιτεθει και να το φαει.εχω δει επιθεση αστακου σε οσκαρ το οποιο τη γλυτωσε λογο του μεγεθους του.αυτη ειναι η φυση του.τα τιγρακια ειναι κοποδοψαρα πρεπει να εχεις 8-10 μαζι και δεν πανε με τα γκουραμι(λαβυρινθοψαρα) γιατι τους αρεσει να τσιμπανε τα πτερυγια τους και τις κεραιες τους.

Link to comment
Share on other sites

JIMYS ευχαριστω πολυ.

Αυριο λοιπον ξεφορτωνομαι τον αστακο.

Ελπιζω να μην υπαρξουν αλλα θυματα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Θα σας ξαναενοχλησω σιγουρα, αφου θελω να κανω και εγω ενα σωστο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Για τον πρώτο "καρχαρία", τον άσπρο:

Αυτο το ψάρι ονομάζεται Πανγκάσιους, και εσύ έχεις την αλφική μορφή του. Το συγκεκριμένο ψάρι γίνεται μέχρι και 130 εκατοστα. Απ'οτι καταλαβαίνεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το δώσεις κάπου το συντομότερο δυνατό....

Για περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο ψάρι δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

- Το αλλο "καρχαριακι" σου ειναι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36769

Και εδω τα πραγματα δυσκολα γιατι γινεται μεγαλο και θελει παρεα και αλλα αφου ειναι σμηνοψαρο, τρομαζει και ευκολα.

- Ο αστακος κανει το κουρεμα.

- Τα τιγρακια χρειαζεται να ειναι σε ομαδα 6 ατομα και πανω και επισης ειναι fin nippers (τσιμπανε τα πτερυγια απο τα αλλα ψαρια. Ασυμβατα δλδ με σκαλαρια και γκουραμι)

- Tα kissing gourami γινονται κι αυτα 30 εκ και θελουν πανω απο 300 λιτρα ενυδρειο και χωρις αλλα γκουραμι μεσα καθως θα γινει πολεμος. Οτι χωραει στο στομα τους μπορει να "εξαφανιστει" καποια μερα.

- Τα σκαλαρια θελουν ενυδρειο με μεγαλο υψος (50-60 εκ μινιμουμ) ειναι και αυτα σμηνοψαρα (5-6 ατομα μινιμουμ) θελουν 40 λιτρα το ατομο και πιο μαλακο και οξυνο νερο απο της βρυσης μας.

- Oι χηρες σμηνοψαρα κι αυτα

- Ζελεδακια δεν ξερω

- Ο γλειφτης αν ειναι κποιος common pleco παει για 40-60 εκ ψαρι.

Απογοητευτικα αυτα που λέω το ξερω αλλα φορτωθηκες (ή σε φορτωσανε) και με ψαρια που δεν επρεπε.

Κανε μια αναγνωριση των ειδων που εχεις ξεκαθαρισε ποια μπορεις να διτηρησεις και τα αλλα επεστρεψε/χαρισε/πουλησε τα ή στησε αλλα ενυδρεια γι'αυτα.

Ελπιζω παρολη την απογοητευση που σου εδωσα να βοηθησα για το μελλον του ενυδρειου σου.

Καλη συνεχεια. :thumbup:

ΥΓ πρν βαζεις καποιο ειδος στο ενυδρειο αου απο ψαρι μεχρι φυτο καλο ειναι να ψαχνεις πρωτα τις απιτησεις του :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

delta66 εχεις δικιο.

Πιστευα οτι ειναι ολλα ευκολα!

Σε ευχαριστω παντος για τις πληροφοριες!

tsoum, απιστευτο μου φενεται για τον συγκεκριμενο καρχαρια! :thumbup:

Ευχαριστω!

Τον αστακο τον επεστρεψα!

Θα δω τι θα κανω με τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω, το ψαρακι μου το πληγωμενο(το πτεριγιο του μισοφαγωμενο και λιγο ματωμενο) θα γιανει η θα ψοφισει?

και μια ερωτηση ακομη ασχετου, το σκαλαρι πιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω delta66 για αλλη μια φορα.

Αυτο που μου λες να βαλω, τι ειναι και πως το βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...