Jump to content

Γειά σας


ΑΝΤΙ

Recommended Posts

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΖΩΝΤΑΝΑ ΓΚΑΠΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΙΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΠΕΒΙΩΣΑΝ

ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΛΑΤΙ; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

αν γινεται γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες.ετσι ειναι σαν να φωναζεις.....

δωσε μας περισσοτερα στοιχεια για το ενυδρειο σου.μετρησεις,ποσο καιρο ''τρεχει'',και γενικως τη ρουτινα που κανεις στην φροντιδα του....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες...

Επίσης πες μας και τι ψαρακια ειναι....

μας ειπε πως εχει γκαπυ.......
Link to comment
Share on other sites

μας ειπε πως εχει γκαπυ.......

Εχεις δικιο.... το εχασα στο διαβασμα... (κεφαλαια βλεπεις...) :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

καλως ηρθες.

αν γινεται γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες.ετσι ειναι σαν να φωναζεις.....

δωσε μας περισσοτερα στοιχεια για το ενυδρειο σου.μετρησεις,ποσο καιρο ''τρεχει'',και γενικως τη ρουτινα που κανεις στην φροντιδα του....

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω πολλα χρονια ειναι 120λ..Πριν ενα μηνα εβαλα μεσα 10 γκαπυ και νεα γλυφτη . αυτη τη στιγμη υπαρχουν μονο 6 γκαπυ και κανενας γλυφτης. και 3 μικρα που γεννηθικαν πεθαναν μεσα σε 4 μερες.

η θερμοκ.ειναι στους 26-28 β. και το καθαριζω περιπου καθε μηνα

Έγινε επεξεργασία - ΑΝΤΙ
Link to comment
Share on other sites

το ενυδριο το εχω πολλα χρονια ειναι 120λ..Πριν ενα μηνα εβαλα μεσα 10 γκαπυ και νεα γλυφτη . αυτη τη στιγμη υπαρχουν μονο 6 γκαπυ και κανενας γλυφτης. και 3 μικρα που γεννηθικαν πεθαναν μεσα σε 4 μερες.

η θερμοκ.ειναι στους 26-28 β. και το καθαριζω περιπου καθε μηνα

Δεν ρωτηθηκε ποσα χρονια το εχεις αλλα ποσο καιρο τρεχει με νερο μεσα και φιλτρο.

Με τι νερο καθαριζεις το φιλτρο και τι υλικα εχει.

Αν βαζεις αντιχλωριο.

Αν ξερεις για τον κυκλο του αζωτου, για το πεχα, σκληροτητες κλπ

Ποια ειναι η αναλογια αρσενικων -θηλυκων γκαπι.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

για αρχη νομιζω οτι η θερμοκρασια ειναι υψηλη για τα guppies...25 βαθμοι ειναι μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!μετρησεις φιλε μου αμεσως και τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ. :thumbup: ποτε δεν εχω κανει μετρησεις.

Δυσκολη τοτε η ευρεση της αιτιας.

Ειναι σαν να περιμενεις απο το γιατρο χωρις να του πας εξατασεις και ακτινογραφιες να βρει τι εχεις, παιρνωντας τα ακροαστικα σου μονο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη τοτε η ευρεση της αιτιας.

Ειναι σαν να περιμενεις απο το γιατρο χωρις να του πας εξατασεις και ακτινογραφιες να βρει τι εχεις, παιρνωντας τα ακροαστικα σου μονο. :thumbup:

Αυριο πρωι πρωι παω να παρω ενα ....... ποσο περιπου εχει? γνωριζεις

Link to comment
Share on other sites

Εχει δυο επιλογες στικ και υγρα.

- Στικ. Φτηνα (αλλα λιγα σε αριθμο τεστ, οχι τοσο αξιοπιστα, λειπει το τεστ αμμωνιας που το παιρνεις αναγκαστικα υγρο)

- Υγρα τεστ, Πιο ακριβα, Αλλα βγαζουν πολλα τεστ και ειναι πιο αξιοπιστα.

Προσεξε την ημερομηνια ληξης.

Και οχι μονο να μην εχει ληξει αλλα να υπολογισεις να μη ληγουν μεσα στα επομενα 1-2 χρονια (εγω εχω τεστ εδω και τρια χρονια και εχει μεσα ακομα πολλα να κανω)

Εδω υπαρχει ενας οδηγος τουλαχιστον για τις ημερομηνιες ληξης των υγρων τεστ της APi.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

Τιμες δεν ξερω τωρα γιατι εχω να αγορασω εδω και τρια χρονια.

Τα υγρα πεχα pH, ανθρακικη σκληροτητα kH + γενικη σκληροτητα gH, νιτρικα NO3, νιτρωδη NO2, και αμμωνια/αμμωνιο NH3/NH4 τα ειχα παρει ολα γυρω στα 60Ε

Link to comment
Share on other sites

οταν λες αρχη τι εννοεις

ειπα για αρχη επειδη δεν ειχες δωσει αλλες πληροφοριες-παραμετρους για το νερο σου παρα μονο τη θερμοκρασια :thumbup: η οποια πιστευω ειναι υψηλη για guppies....

Link to comment
Share on other sites

ειπα για αρχη επειδη δεν ειχες δωσει αλλες πληροφοριες-παραμετρους για το νερο σου παρα μονο τη θερμοκρασια :thumbup: η οποια πιστευω ειναι υψηλη για guppies....

Μετρησεις νερου δεν εχω κανει ποτε το Πετ .μου ειπε οτι δεν χρειαζετε για αυτα τα ξαρια τη θερμοκρασια την κατεβασα στους 25. Διαβασα οτι βαζουν μια κουταλια αλατι στο νερο. Γνωριζεις κατι να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...