Jump to content

θόρυβος στο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλη σαρακοστη.Εχω να ρωτησω κατι.Ο θορηβος απο την αεραντληα ειναι φησιολογικο να μεταδηδεται στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και χρονια πολλα!αν ακουμπαει καπου σε βαση ναι ειναι δυνατον να γινει λογο συντονισμου ενας θορυβος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και χρονια πολλα!αν ακουμπαει καπου σε βαση ναι ειναι δυνατον να γινει λογο συντονισμου ενας θορυβος :thumbup:

Καλησπερα και σε σενα. Η αεραντληα που εχω ειναι elite 802 με 2 εξοδους και οι πετρες ακομπουν στον πατο του ενυδρειου(στο γιαλι)

Link to comment
Share on other sites

Αν σηκώσεις την αεραντλία και την κρατάς στον αέρα ακούγεται ακόμα θόρυβος?

Link to comment
Share on other sites

Αν σηκώσεις την αεραντλία και την κρατάς στον αέρα ακούγεται ακόμα θόρυβος?

Ο θορηβος δεν μειονεται παρα μονο αν κλεισω με το χερι μου και τις 2 εξοδους. Μηπος πρεπει να βαλω πιο μακρειες? Δοκιμασα να ρηθμισω απο τις βιδες στο πλαη αλλα τιποτα.Ακουμπαω τις πετρες στο αυτη μου και ο θορηβος ειναι αρκετος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι ο θόρυβος δεν προέρχεται από την επαφή της αντλίας με το έπιπλο αλλά από την επαφή των πετρών με το γυαλί?Αν τις σηκώσεις λίγο πιο ψηλά?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι ο θόρυβος δεν προέρχεται από την επαφή της αντλίας με το έπιπλο αλλά από την επαφή των πετρών με το γυαλί?Αν τις σηκώσεις λίγο πιο ψηλά?

Αυτο θελω να ρωτησω.Εγω τις εχω λαμομενες με το χαλικη για λογους αισθητικους αν τις σηκοσω πιθανον να μου σηκονουν και το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θελω να ρωτησω.Εγω τις εχω λαμομενες με το χαλικη για λογους αισθητικους αν τις σηκοσω πιθανον να μου σηκονουν και το χαλικι.

για δες κάτι από αυτά μήπως σε βολέψουν και το μακαρόνι αντί για πέτρα

δεν είναι κακό και κόβει κατά πολύ τον θόρυβο

http://www.aquaclubdesign.com/aquarium-fre...-1-2-3-4-5.html

Link to comment
Share on other sites

για δες κάτι από αυτά μήπως σε βολέψουν και το μακαρόνι αντί για πέτρα

δεν είναι κακό και κόβει κατά πολύ τον θόρυβο

http://www.aquaclubdesign.com/aquarium-fre...-1-2-3-4-5.html

Kαλη ιδεα αυτη.Θατην δοκιμασω.Με την αλλη εξοδο τη να κανω? Το μακαρονι τη μηκος εχει?Το ενυδρειο μου ειναι 90cm μακρος

Link to comment
Share on other sites

Kαλη ιδεα αυτη.Θατην δοκιμασω.Με την αλλη εξοδο τη να κανω? Το μακαρονι τη μηκος εχει?Το ενυδρειο μου ειναι 90cm μακρος

έχει διάφορες διαστάσεις αν κοιτάξεις αλλά μπορείς να βάλεις και 2 μακαρόνια μικρότερα

οπότε να τα μοιράσεις θαμμένα κάτω από το χαλίκι σου και στης 2 γωνίες να ανεβαίνουν

τα σωληνάκια εγώ έτσι το έχω αλλα επιδι δεν εβγενε ακριβος στης διαστασης μου

το ένα το έκοψα και στο τελείωμα το έκλεισα με κλιψ κλίνει πανεύκολα

Link to comment
Share on other sites

απλά είναι λίγο παίδεμα να τα θάψεις ενώ έχεις νερό μέσα είναι εύκαμπτα

και μέσα έχουν ένα χοντρό σύρμα από μολύβι για να κάθετε κάτω

όταν το ζουλάς σηκώνετε από την άλλη θέλει να κάνεις λάκκο κατά μήκος

και μετά να το σκεπάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...