Jump to content

Ηelp!!!Μωρα στα ξαφνικα!!!!


Recommended Posts

Εχω 3 labidochromis ''yellow'' σε 100 λιτρα,οπου τα 2 ειναι αρσενικα.Το θηλυκο εχει 4 μερες που εχει φουσκωσει στο στομα!!εχω διαβασει οτι κρατανε τα αυγα τους εκει!!το θεμα ειναι οτι ηταν απο τα κυνηγημενα του ενυδρειου και ειναι λιγο περιεργο να εχει αυγα!!Αν οντως εχει,τι να κανω? ή τι αλλο μπορει να ειναι?εχω και 2 puffer στην παρεα που δεν θα μου αφησουν σιγουρα κανενα μωρο!!Διαβασα επισης πως αν κανω να μεταφερω αλλου τη μαμα μπορει να καταπιει τα αυγα!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 labidochromis ''yellow'' σε 100 λιτρα,οπου τα 2 ειναι αρσενικα.Το θηλυκο εχει 4 μερες που εχει φουσκωσει στο στομα!!εχω διαβασει οτι κρατανε τα αυγα τους εκει!!το θεμα ειναι οτι ηταν απο τα κυνηγημενα του ενυδρειου και ειναι λιγο περιεργο να εχει αυγα!!Αν οντως εχει,τι να κανω? ή τι αλλο μπορει να ειναι?εχω και 2 puffer στην παρεα που δεν θα μου αφησουν σιγουρα κανενα μωρο!!Διαβασα επισης πως αν κανω να μεταφερω αλλου τη μαμα μπορει να καταπιει τα αυγα!!

Εχεις πολλά ψάρια στο ενυδρείο σου....και λάθος ψάρια!!!

Ναι το κηνυγημένο θυληκο έχει αυγά στο στόμα........και μάλλον τωρα κάπου θα κρύβετε....κ ο αρσενικός θα αρχίσει να κηνυγά την άλλη θυληκιά.....

Κακός έχεις τα puffer μαζί με τα labido...

Βγάλε τα puffer και το δεύτερο αρσενικό!!!.....φτιάξε κρυψώνες στο ενυδρείο σου!!!!!

Εύχομαι να παν όλα καλα..... :thaman:

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλά ψάρια στο ενυδρείο σου....και λάθος ψάρια!!!

Ναι το κηνυγημένο θυληκο έχει αυγά στο στόμα........και μάλλον τωρα κάπου θα κρύβετε....κ ο αρσενικός θα αρχίσει να κηνυγά την άλλη θυληκιά.....

Κακός έχεις τα puffer μαζί με τα labido...

Βγάλε τα puffer και το δεύτερο αρσενικό!!!.....φτιάξε κρυψώνες στο ενυδρείο σου!!!!!

Εύχομαι να παν όλα καλα..... :thaman:

:thaman: εχω αρκετες κρυψωνες και η θυληκια ειναι καλα κρυμενη!!!να μην την πειραξω δηλαδη??απο 1 pet shop μου ειπαν να την βγαλω σε αλλο μερος!!!και σε γυαλα μου ειπε οτι θα ειναι οκ!!τα puffer που ενοχλουν?sσε λιγο καιρο θα παρω 290l ας κανουν λιγη υπομονη!!! :thaman: thanks a lot!!

Link to comment
Share on other sites

:thaman: εχω αρκετες κρυψωνες και η θυληκια ειναι καλα κρυμενη!!!να μην την πειραξω δηλαδη??απο 1 pet shop μου ειπαν να την βγαλω σε αλλο μερος!!!και σε γυαλα μου ειπε οτι θα ειναι οκ!!τα puffer που ενοχλουν?sσε λιγο καιρο θα παρω 290l ας κανουν λιγη υπομονη!!! :thaman: thanks a lot!!

Σε γυάλα σίγουρα δεν θα είναι εντάξει.....οπως και 5 ψάρια σε 100λίτρα πάλι δεν είναι εντάξει....(είναι σαν να μένουν 5 άτομα σε δυάρι!) :thaman:

Τα puffer είναι καλύτερα να τα κρατάς μόνα τους.....μεγαλώνοντας μπορεί να γίνουν επιθετικά!

Επίσης θέλουν ΠΟΛΥ καθαρό νερό,διότι είναι ευαίσθητα!

Υπάρχουν puffer που έχουν τελικό μέγεθος....,ψυχραιμία...... 18 εκατοστά!ελπίζω να μην έχεις αυτά......

Επιλέον, τα ψάρια αυτά έχουν αυξημένες απαιτήσεις στην διατροφή τους....

Θα επιμείνω στο να τα βγάλεις...και αυτά και το δεύτερο αρσενικό labido......Λόγο λίτρων...αρκεί.....

Εν αναμονή λοιπον του νέου ενυδρείου.......τότε θα μπορούμε να πούμε περισσότερα, λόγο περισσότερων λιτρων!!

Link to comment
Share on other sites

:thaman: εχω αρκετες κρυψωνες και η θυληκια ειναι καλα κρυμενη!!!να μην την πειραξω δηλαδη??απο 1 pet shop μου ειπαν να την βγαλω σε αλλο μερος!!!και σε γυαλα μου ειπε οτι θα ειναι οκ!!τα puffer που ενοχλουν?sσε λιγο καιρο θα παρω 290l ας κανουν λιγη υπομονη!!! :thaman: thanks a lot!!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

τα puffer ειναι tetraodon biocellatus και ειναι υπερβολικα ηρεμα. Τα εχω γυρω στον 1.5 χρονο και ταιριαξαν μονο με τα labido..τα μωρα τι ειναι καλυτερο να τρωνε?(αφου ερθουν πρωτα με το καλο)!!σε 290l ποσα ειναι το maximum να βαλω?Αν εχω περισσοτερες κρυψωνες,μπορω να βαλω παραπανω ψαρακια?

Σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...