Jump to content

ΠΩΣ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ZEBRA DENIO;


Recommended Posts

Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΥΝΗΓΑ ΤΗ ΘΗΛΙΚΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Link to comment
Share on other sites

Tα zebra danio γεννάνε σε φύλλα και στο υπόστρωμα του ενυδρείου. Γεννάνε 300 με 500 αυγά αλλά από αυτά πολύ λίγα θα εκολαυθούν και θα καταφέρουν να γίνουν free swimming. Μόλις γεννήσει το θυλικό πρέπει και οι 2 γονείς να αφαιρεθούν καθώς τρώνε τόσο τα αυγά όσο και τα μικρά τους.

Μέτα από 48-60 ώρες θα αρχίσουν να βγαίνουν τα μικρά. Το δύσκολο κομάτι ξεκινάει αφού είναι πολύ μικρά και θα πρέπει να τα ταίσεις από την πρώτη στιγμή. Τροφή σε πούδρα, ή ακόμα καλύτερα υγρή τροφή είναι ότι πρέπει. Επίσης ζωντανή αρτέμια θα την δεχθούν επίσης με χαρά. Απλά προσοχή γιατί το νερό θα λερώνει πολύ εύκολα και θα πρέπει να κάνεις πολύ τακτικές αλλαγές αφού το τάισμα πρέπει να γίνεται 3-4 φορές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Η ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΥΝΟΛΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ Η ΘΗΛΥΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ;

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Η ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΥΝΟΛΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ Η ΘΗΛΥΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ;

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ;

Link to comment
Share on other sites

Θα δείς πολύ πρισμένη την κοιλιά της και θα φαίνονται μέσα να μαυρίζουν τα αυγά. Η θηλυκιά είναι συνήθως μεγαλύτερη από τον αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα δείς πολύ πρισμένη την κοιλιά της και θα φαίνονται μέσα να μαυρίζουν τα αυγά. Η θηλυκιά είναι συνήθως μεγαλύτερη από τον αρσενικό.

25238[/snapback]

Έτσι ήταν και η δικιά μου, και μετά πήγε και χώθηκε πίσω από τη σκάλα της hagen. Ακόμα δεν κατάλαβα πως μπήκε εκεί, δεν χώραγε με ΤΙΠΟΤΑ. :thumbdown:

Αποτέλεσμα: έχασε ένα μάτι, ένα πλευρικό πτερύγιο και κόπηκε στεγνά και η ουρά της.

Την είδε η γυναίκα μου τελευταία στιγμή. Όταν την έβγαλε πήγε κατευθείαν στον πάτο. Αφου σκεφτόμουν να της κάνω ευθανασία να μην βασανίζεται.

Και όμως, περίπου 1 μήνα μετά ξαναέγινε το πτερύγιο και η ουρά της και εκτός από το μάτι είναι μια χαρά :thumbup::o

Άσχετο όλο αυτό αλλά ήθελα να το πω :lmao::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΖΕΒΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΖΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ ΤΟ ΘΥΛΙΚΟ ΠΑΤΑΝΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ 2 η 3 ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΛΛΙΣ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΑ ΤΡΩΝΕ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Ε ΝΑ ΔΥΧΤΙ 4 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΩΣΤΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΧΤΙ

ΜΕΤΑ ΑΦΥΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΝΑ ΕΚΟΛΑΦΤΟΥΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΚΑΠΟΤΕ ΤΑ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Οντος συμφωνώ με τον Στέλιο.

Συνήθως τα ζεμπρα ζευγαρώνουν την αυγή! μόλις αρχίσει να ξημερώνει. αν ανοίξεις το προί το φώς απο κάποιο δωμάτιο έτσι ώστε να πέυτει λιγό φως στο ενυδρείο θα πέσει πολύ κυνήγι!. Αλλα....κανενα μικρο δε θα επιβιώσει. τα τρώνε τα αυγα και τα μικρά τους οι ιδιοι οι γονείς. πόσο περισσότερο τα αλλα ψάρια που έχεις μέσα!

Εγω στέλιο το ειχα κανει με σπασμένα πιάτα στον πάτο του ενυδρείου και εβγαζα πολλά ζεμπρα!δεν μπορούσαν να φάνε τα αυγά τους, λόγο των κοματιών απο τα πιάτα. επίσης και με τουβλά εχω δοκιμάσει και δουλεύει! πόλυ ευκολα ψάρια για αναπαραγωγή.

Το προβλημα ειναι ο γόνος! Δεν δέχετε αρτεμια! Το στοματικό άνοιγμα ειναι μικρό και σαν πρώτη τροφή πρεπει να δωσουμε αυγό, ή infusoria για κανα 2 εβδομάδες. μετα αρτέμια.

"όταν ξεκινήσουν στην αρτεμια και την τρώνε η ζωη έχει παρεί το δρόμο της....."

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ ΤΟ ΘΥΛΙΚΟ ΠΑΤΑΝΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ 2 η 3 ΑΡΣΕΝΙΚΑ

25275[/snapback]

Λες γιαυτό να πήγε να σφήνωσε το θηλυκό μου πίσω από την σκαλίτσα της hagen??? Έχω μόνο 2 danios....

:lmao::thumbup::ninja::o:ninja::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...