Jump to content

Ψύξη το καλοκαίρι


sailim

  

244 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Προσοχη εαν δεν το ξερετε ο Delta οταν μιλατε για eliwel μιλατε στον δημιουργο αυτης της συσκευης!!! :lmao::lmao::lmao:

Ο ανθρωπος εχει κανει διατρηβη :ninja::helpsmilie::lmao:

Προσεκτικα με την πλακα.

Μπορει να το πιστεψει και κανεις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Kαλο θα ήτανε να βάλετε και καμια φωτό από τα ανεμιστηράκια σας... (για εμάς τους άσχετους....) Για να ξέρω τι θα ζητήσω στο κατάστημα... τι μέγεθος και τι δύναμη... κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Καπακι απο πλεξυ 3 10αρια ανεμιστηρακια 2 να χτυπανε μεσα και 1 εξω τροφοδοτικο 9watt 500μιλιαμπερ και ενας eliwell με ρυθμιση 27.9 28.1 απωλειες νερου 2/3 λιτρα τηνημερα και βλεπ :ninja: ουμε

Link to comment
Share on other sites

Μια και τα ενυδρεια μου ειναι ανοιχτα χωρις καπακι και τις τελευταιες μερες η θερμοκρασια αγγιζε τους 30, χρησημοποιω αυτο το ανεμηστηρακι με πολυ καλα αποτελεσματα. Η θερμοκρασια κρατιεται στους 24 με 25 και δουλευει απο τις 13.00 μεχρι τις 18.00 με χρονοδιακοπτη. Ειναι ελαφρυ και κρεμιεται παντου και φυσικα 6 Volto για τυχον ατυχηματα...KAI USB θυρα... Κοστος: 5,90€ απο Praktiker...

post-18237-1276805428_thumb.jpgpost-18237-1276805449_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Eric
Link to comment
Share on other sites

Μια και τα ενυδρεια μου ειναι ανοιχτα χωρις καπακι και τις τελευταιες μερες η θερμοκρασια αγγιζε τους 30, χρησημοποιω αυτο το ανεμηστηρακι με πολυ καλα αποτελεσματα. Η θερμοκρασια κρατιεται στους 24 με 25 και δουλευει απο τις 13.00 μεχρι τις 18.00 με χρονοδιακοπτη. Ειναι ελαφρυ και κρεμιεται παντου και φυσικα 6 Volto για τυχον ατυχηματα...KAI USB θυρα... Κοστος: 5,90€ απο Praktiker...

Τι θερμοκρασια εχει το νερο στις 12.00, 18.00, 00.00, και 06.00 ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μια και τα ενυδρεια μου ειναι ανοιχτα χωρις καπακι και τις τελευταιες μερες η θερμοκρασια αγγιζε τους 30, χρησημοποιω αυτο το ανεμηστηρακι με πολυ καλα αποτελεσματα. Η θερμοκρασια κρατιεται στους 24 με 25 και δουλευει απο τις 13.00 μεχρι τις 18.00 με χρονοδιακοπτη. Ειναι ελαφρυ και κρεμιεται παντου και φυσικα 6 Volto για τυχον ατυχηματα...KAI USB θυρα... Κοστος: 5,90€ απο Praktiker...

post-18237-1276805428_thumb.jpgpost-18237-1276805449_thumb.jpg

Εχω ακριβως τα ιδια ανεμιστηρακια, ειναι 4 βατ και οντως κανουν καλυτερη δουλεια απο αυτα των pc και ειναι αρκετα αθορυβα θα ελεγα. Εμενα αναλογα με τις θερμοκρασιες του γραφειου που εχω το 500 αρι εχει διακυμανθη μεταξυ 24 και 27 βαθμους μαξιμουμ. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια εχει το νερο στις 12.00, 18.00, 00.00, και 06.00 ?

Η θερμοκρασια με σβηστα τα φωτα ειναι γυρω στους 24-25. Απο τις 12.00 μεχρι τις 18.00 ανεβενει γυρω στους 29-30 σταδιακα λογω θερμοκρασιας δωματιου. Η φωτοπεριοδος μου ειναι 15.00 με 00.00 η οποια βοηθαει στην ανοδο θερμοκρασιας. Ο λογος που δουλευουν τα ανεμηστηρακια 13.00 με 18.00 ειναι για να εξισωσουν την ανοδο. Μετα τις 18.00 αναβει air condition και η θερμοκρασια ισορροπει στους 25 μεχρι το τελος φωτοπεριοδου οπου και η θερμοκρασια επιστρεφει στους 24-25 μεχρι το πρωι. Η εξατμιση συμπληρωνεται με απιονισμενο.

Link to comment
Share on other sites

εγω προχθες δοκιμασα μια diy κατασκευη με 4 10cm ανεμιστιρακια στο sump του 700 λιτρου μου και δεν ειδα κανενα αποτελεσμα,,,,,,, βαρουσε και το κλιματιστικο 5 ωρες. μαλλον πρεπει να βάλω περισοτερα ανεμιστιρακια στο πανω μερος του ενυδριου και οχι στο σαμπ. η θερμοκρασια μου εφτανε τους 30 και δεν επεφτε με τπτ. τι μου προτινεται? :lmao::ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

εγω προχθες δοκιμασα μια diy κατασκευη με 4 10cm ανεμιστιρακια στο sump του 700 λιτρου μου και δεν ειδα κανενα αποτελεσμα,,,,,,, βαρουσε και το κλιματιστικο 5 ωρες. μαλλον πρεπει να βάλω περισοτερα ανεμιστιρακια στο πανω μερος του ενυδριου και οχι στο σαμπ :lmao: . η θερμοκρασια μου εφτανε τους 30 και δεν επεφτε με τπτ. τι μου προτινεται? :lmao::ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια με σβηστα τα φωτα ειναι γυρω στους 24-25. Απο τις 12.00 μεχρι τις 18.00 ανεβενει γυρω στους 29-30 σταδιακα λογω θερμοκρασιας δωματιου. Η φωτοπεριοδος μου ειναι 15.00 με 00.00 η οποια βοηθαει στην ανοδο θερμοκρασιας. Ο λογος που δουλευουν τα ανεμηστηρακια 13.00 με 18.00 ειναι για να εξισωσουν την ανοδο. Μετα τις 18.00 αναβει air condition και η θερμοκρασια ισορροπει στους 25 μεχρι το τελος φωτοπεριοδου οπου και η θερμοκρασια επιστρεφει στους 24-25 μεχρι το πρωι. Η εξατμιση συμπληρωνεται με απιονισμενο.

Eric διαβαζοντας αυτο που εγραψες μεσα σε μια ημερα το ενυδρειο σου εχει απο 24-30°C μεσα στην διαρκεια της ημερας, ακομη και στην καλυτερη περιπτωση 25-29°C, ειναι μεγαλυ διαφορα οι 6 η 4 βαθμοι μεσα σε μια ημερα. Τα ψαρια δεν θα σου πεθανουν αμεσα (για να καταλαβεις και εσυ το λαθος που κανεις), ειναι αργος θανατος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το chiller ειναι ο πιο σιγουρος τροπος ψυξης και απατενταριστος,με μοναδικο για καποιους μειωνεκτημα την επιπλεον εισφορα στη ΔΕΗ!Εγω που το χρησιμοποιησα εμεινα ευχαριστημενος! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το chiller ειναι ο πιο σιγουρος τροπος ψυξης και απατενταριστος,με μοναδικο για καποιους μειωνεκτημα την επιπλεον εισφορα στη ΔΕΗ!Εγω που το χρησιμοποιησα εμεινα ευχαριστημενος! :bowdown:

Το εχεις μεσα στο δωματιο ή σε εξωτερικο χωρο?

Κανει θορυβο? βγαζει ζεστη?

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις μεσα στο δωματιο ή σε εξωτερικο χωρο?

Κανει θορυβο? βγαζει ζεστη?

Πριν μου σπασει το ενυδρειο η κορη μου,το ειχα σε εσωτερικο χωρο με καποια αποσταση απο τον τοιχο γιατι απο πισω εβγαζε την ζεστη!

Θορυβο εκανε λιγοτερο απο αεραντλια ή απο υπερχειληση που εχω ακουσει σε φιλο και απο ζεστη πραγματι εβγαζε!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το chiller ειναι ο πιο σιγουρος τροπος ψυξης και απατενταριστος,με μοναδικο για καποιους μειωνεκτημα την επιπλεον εισφορα στη ΔΕΗ!Εγω που το χρησιμοποιησα εμεινα ευχαριστημενος! :bowdown:

Αναμφίβολα είναι η καλύτερη λύση αλλά δυστυχώς η κατανάλωση και το κόστος αγοράς είναι πολύ υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

8 υπερ-αθορυβους ανεμιστηρες και περιπου 50 λιτρα εξατμιση εβδομαδιαιως...!!

Link to comment
Share on other sites

με τοσα λιτρα εξατμιση ποσο υγρασια εχει ο χωρος που ειναι το ενυδρειο????

Link to comment
Share on other sites

με τοσα λιτρα εξατμιση ποσο υγρασια εχει ο χωρος που ειναι το ενυδρειο????

αρκετη θα ελεγα,αλλα εχω μονιμα ανοιχτα τα παντα για εξαερισμο.σπανια χρησιμοποιω αιρ κοντισιον.

το χειμωνα εχω περιπου 15- 20 λιτρα εξατμιση την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Eric διαβαζοντας αυτο που εγραψες μεσα σε μια ημερα το ενυδρειο σου εχει απο 24-30°C μεσα στην διαρκεια της ημερας, ακομη και στην καλυτερη περιπτωση 25-29°C, ειναι μεγαλυ διαφορα οι 6 η 4 βαθμοι μεσα σε μια ημερα. Τα ψαρια δεν θα σου πεθανουν αμεσα (για να καταλαβεις και εσυ το λαθος που κανεις), ειναι αργος θανατος.

Η διαφορα θερμοκρασιας αναφερεται για τις υψηλες θερμοκρασιες της εβδομαδας που μας περασε και η διακυμανση ηταν 4 βαθμοι και οντως ηταν υπερβολικη. Επισης αφορα το ενυδρειο στο συγκεκριμενο δωματιο το οποιο ειναι το πιο ζεστο.Σε νορμαλ θερμοκρασιες εξω η διακυμανση στο νερο ειναι maximum 0,5 -1 βαθμους και στο ενυδρειο δεν εχω ψαρακια αλλα γαριδες οι οποιες τα χρειαστηκανε αλλα επιβιωσανε χωρις απωλειες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Φέτος για πρώτη φορά θα βάλω σύστημα με ανεμιστηράκια που αγόρασα απο μαγαζί ηλεκτρολογικού υλικου μαζί με μετασχηματιστές, τα προηγούμενα χρόνια έκανα απλώς τον σταυρό μου για να μην συμβεί το μοιραίο!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Chiller για το μεγάλο το οποίο δεν έχει ανάψει ακόμα και για το μικρό ένας ανεμηστήρας σαν αυτόν που μπήκε σε φώτο ποιο πάνω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Chiller και ησύχασα...

Link to comment
Share on other sites

Chiller και ησύχασα...

:thumbup:

Πήγα και από metal halide σε led και ησύχασα!

Βέβαια έχω και chiller αλλά με τα led δουλεύει τις μισές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...