Jump to content

Ψύξη το καλοκαίρι


sailim

  

244 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μεγαλο υψομετρο περιοχης που ειναι το σπιτι.Οτι ειναι στο ισογειο επισης βοηθαει.Περσι επιασε max 28.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Πήγα και από metal halide σε led και ησύχασα!

Βέβαια έχω και chiller αλλά με τα led δουλεύει τις μισές ώρες.

Θα σε ακολουθήσω σύντομα !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ακολουθήσω σύντομα !!!

Καλά θα κάνεις!!

Η μέρα με την νύχτα!

:D

Link to comment
Share on other sites

ασχετα με την θερμοκρασια,εγω τα μεταλλα δεν τα αλλαζω με τιποτα.μα με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Air-conditioner inverter 12.000 btu και άριστη μόνωση στο σπίτι. μετά τα μέσα ιουλίου μπορεί να ανάψει και το 2ο. όσο για την ΔΕΗ πέρσι που δούλευαν τα air con και τα 2 σερί από Ιούνιο μέχρι τέλη Σεπτέμβρη δεν με σόκαραν οι τιμές, φέτος με την μόνωση δεν θα καταλάβω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς ο ανεμηστήρας δεν κάνει και πολλά στο ενυδρείο μου. Σε αυτό οφείλεται η έλλειψη ανοικτού χώρου για να φυσάει την επιφάνεια του νερού. Το φωτιστικό σκεπάζει σχεδόν όλο το ενυδρείο. Για να ταίσω πρέπει να σηκώσω το φωτιστικό. Οπότε το κλιματιστικό είναι αυτό που κρατά το ενυδρείο σε καλή θερμοκρασία, 27βαθμούς μέγιστο έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι ειναι το chiller?θελω κι εγω να κανω κατι γτ τα παγακια δεν κανουν δουλεια και ηδη ερχω απωλεις

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι ειναι το chiller?θελω κι εγω να κανω κατι γτ τα παγακια δεν κανουν δουλεια και ηδη ερχω απωλεις

Tελικα λεφτα υπαρχουν. :bigemo_harabe_net-75: Ειναι με πολυ απλα λογια το αντιθετο του θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα λεφτα υπαρχουν. :bigemo_harabe_net-75: Ειναι με πολυ απλα λογια το αντιθετο του θερμοστατη.

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

Link to comment
Share on other sites

πανω απο 150 ευρω για μεταχειρισμενο....

Link to comment
Share on other sites

Στο δωμάτιο που είναι το ενυδρείο έχει κλιματισμό, το καπάκι μένει ανοιχτό και ο φωτισμός μειώνεται ελάχιστα(αν και σε φουλ φυτεμένο χωρις Co2 και με κάποια δυσκολούτσικα φυτά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά)Επειδή το ενυδρείο έχει απώλειες περίπου 2-3 λίτρα τη μέρα προσθέτω νερό που έχει μείνει λίγη ώρα στο ψυγείο και μερικές φορές παγάκια( :hysterical: ).Ανεμιστηράκια δε χρειάστηκα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

- Στο 30άρι με τις γαρίδες η θερμοκρασία έφτασε τους 30 προχθές παρ΄ όλο το ανοιχτό καπάκι οι απώλειες ήταν πολλές.... :bigemo_harabe_net-127: Με το που θα έρθει ο Σεπτέμβριος θα βγω στην ζητιανιά μου φαίνεται...

- Στο 120άρι με τα Altum Peruesis πάλι 30-31 αλλά δεν φαίνεται να τραβάνε πολύ ζόρι. Το καπάκι είναι ανοιχτό φυσικά και θα αλλάξω την φωτο περίοδο σε 16.00μμ έως 00.00 πμ

- Στο 300άρι με τους δίσκους, είναι όλοι κατ' ενθουσιασμένοι !!!! Οι valisneria πάντως την έχουν δει άσχημα.

Καλού κακού όμως, έχω ανοίξει το ένα καπάκι και θα μειώσω και την φωτοπερίοδο όπως παραπάνω ( ? ). Έχω στο ντουλάπι και έναν 4απλό ανεμιστήρα της HOBBY αλλά χωρίς controller λέω να μην το χρησιμοποιήσω.

Επόμενη αγορά Eliwell...

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

Επόμενη αγορά Eliwell...

αν καιγεσαι για τον ελιγουελ και δεν προφταινεις να τον βρεις και να τον παρεις απο αθηνα,ρωτησε με που θα τον βρεις εδω κωστα....
Link to comment
Share on other sites

αν καιγεσαι για τον ελιγουελ και δεν προφταινεις να τον βρεις και να τον παρεις απο αθηνα,ρωτησε με που θα τον βρεις εδω κωστα....

κωστα υπαρχει κ ο elitech stc-1000 ως πολυ καλη εναλλακτικη λυση

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου έβαλα 2 12αρια ανεμηστηράκια 12v στο καπάκι....το ενυδρείο ειναι 100 λίτρων και η εξάτμηση που εχω ειναι περίπου 10-12 λίτρα την εβδομάδα αλλα με εναν χρονοδιακόπτη που τα δουλεύω (74min ON - 45min OFF) απο 33 βαθμούς μόνιμα που είχα (ενα βήμα πριν την ψαρόσουπα λεμε!!) κατάφερα να το εχω στους 26-27 βαθμούς σταθερά.....

Link to comment
Share on other sites

προσέξτε τα ανοικτά καπάκια....εγώ το σήκωσα μόνο 3 εκ με 2 μανταλάκια εμπρός και χθες βρήκα ένα danio zebra σε αποσύνθεση στο πάτωμα... πίσω από το ενυδρείο..κρίμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χτυπησαμε τα πρωτα αντα και ακομα εχουμε 2 μηνες καλοκαιρι.Ηδη η κοκκινη ροταλα την εχει ακουσει.Χτες αυτοκτονησε και ενα μικρο αρσενικο πλατυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιας και η θερμοκρασία έχει αρχίσει να παίρνει τα πολυ πάνω της παρατηρώ το εξής.

Καταρχήν πολυ εξατμιση κάθε 2-3 μέρες πρέπει να συμπληρώνω γύρω στα 3 λίτρα στο 60λιτρο μου.

Και δεύτερον το ανεμηστηρακι που έχω το sun sun όταν ανοίγει με τον eliwell δεν κατεβάζει με τίποτα την θερμοκρασία στο επιθυμητό παρά την κρατάει στο ανώτατο όριο που έχω θέσει στον ρυθμιστή.

Μονο αν ανοίξω κλιματισμό ησυχαζει!! Φοβάμαι γιατί φεύγω για δουλειές και το ανεμηστηρακι δουλεύει ώρες και η θερμοκρασία εκει στα ίδια επίπεδα. Μην έχω κανένα πρόβλημα υπερθέρμανσης...

Τι να κάνω; Να βάλω και ένα δεύτερο μεγαλύτερο να φυσάει μέσα ένα απο αυτα τις primo;

Τέλος με την εξατμιση καθώς πέφτει η στάθμη του νερου αφήνει στο τζαμί γραμμές με αλάτα. Τις κάνω με νερό και χαρτί αλλά απλά εξαφανίζονται εκείνη την ώρα μονο. Πως φεύγουν ώστε να μην γρατζουνισω και το τζαμι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να με βοηθήσει κάποιος στα ερωτήματα μου; Θα βοηθήσει η χρήση δεύτερου ανεμηστηρα; Η πρέπει να πάω σε κάποιο σύστημα που να βάζει - βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Παιδια μιας και η θερμοκρασία έχει αρχίσει να παίρνει τα πολυ πάνω της παρατηρώ το εξής.

Καταρχήν πολυ εξατμιση κάθε 2-3 μέρες πρέπει να συμπληρώνω γύρω στα 3 λίτρα στο 60λιτρο μου.

Και δεύτερον το ανεμηστηρακι που έχω το sun sun όταν ανοίγει με τον eliwell δεν κατεβάζει με τίποτα την θερμοκρασία στο επιθυμητό παρά την κρατάει στο ανώτατο όριο που έχω θέσει στον ρυθμιστή.

Μονο αν ανοίξω κλιματισμό ησυχαζει!! Φοβάμαι γιατί φεύγω για δουλειές και το ανεμηστηρακι δουλεύει ώρες και η θερμοκρασία εκει στα ίδια επίπεδα. Μην έχω κανένα πρόβλημα υπερθέρμανσης...

Τι να κάνω; Να βάλω και ένα δεύτερο μεγαλύτερο να φυσάει μέσα ένα απο αυτα τις primo;

Τέλος με την εξατμιση καθώς πέφτει η στάθμη του νερου αφήνει στο τζαμί γραμμές με αλάτα. Τις κάνω με νερό και χαρτί αλλά απλά εξαφανίζονται εκείνη την ώρα μονο. Πως φεύγουν ώστε να μην γρατζουνισω και το τζαμι;

Το έχεις βάλει να φυσάει προς το νερό ή προς το ταβάνι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους!Η πειρα μου με ενυδρεια ειναι αρκετα μικρη αλλα για θεμα ψυξης εχω σκεφτει να βαλω μια υδροψυξη απο motherboard pc με ενσωματομενο ανεμιστηρακι ειναι σχετικα φθηνες με ενα controler απο ψυγειο για να ελεγχει την θερμοκρασια και να δινει εντολη στο συστημα ψηξης.Σαν κυκλοφοριτη λεω να χρησιμοποιησω το εσωτερικο φιλτρο που εχω (μιας και το ενυδρειο μου ειναι 60lt) και απλα θα παιρνω το νερο που βγαζει το φιτρο θα το περναω πρωτα απο την ψηκτρα και μετα θα το ριχνω παλι στο ενυδρειο.Το controler το εχω αγορασει και ειχε 55ευρο οι ψηκτρες ξεκινανε γυρο στα 20ευρο και ανεβαινουν και ενα αλφαδολαστιχο ειναι σχετικα φθηνο...!Ελπιζω να το ετοιμασω μεσα στην εβδομαδα και να το δοκιμασω.Αν κανει δουλεια θα ανεβασω φοτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...