Jump to content

Ψύξη το καλοκαίρι


sailim

  

244 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!Η πειρα μου με ενυδρεια ειναι αρκετα μικρη αλλα για θεμα ψυξης εχω σκεφτει να βαλω μια υδροψυξη απο motherboard pc με ενσωματομενο ανεμιστηρακι ειναι σχετικα φθηνες με ενα controler απο ψυγειο για να ελεγχει την θερμοκρασια και να δινει εντολη στο συστημα ψηξης.Σαν κυκλοφοριτη λεω να χρησιμοποιησω το εσωτερικο φιλτρο που εχω (μιας και το ενυδρειο μου ειναι 60lt) και απλα θα παιρνω το νερο που βγαζει το φιτρο θα το περναω πρωτα απο την ψηκτρα και μετα θα το ριχνω παλι στο ενυδρειο.Το controler το εχω αγορασει και ειχε 55ευρο οι ψηκτρες ξεκινανε γυρο στα 20ευρο και ανεβαινουν και ενα αλφαδολαστιχο ειναι σχετικα φθηνο...!Ελπιζω να το ετοιμασω μεσα στην εβδομαδα και να το δοκιμασω.Αν κανει δουλεια θα ανεβασω φοτο!

Το νερο του ενυδρειου δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με μεταλλα εκτος τιτανιου.

Link to comment
Share on other sites

Πήρανε "φωτιά" τα chiller με αυτές τις ζέστες..... αν κάνει από το τώρα τόση πολύ, τον Αύγουστο τι θα γίνει?

Ετοιμαστείτε !!!! είτε με ψυκτικά, είτε με ανεμιστήρες...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα συνδεσα και το δικο μου το chiller γιατι η κατασταση εχει ξεφυγει με την ζεστη απο Μάιο μηνα, φετος το καλοκαιρι προβλεπω πολλους καυσωνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φετος θα καθυστερησω ισως και αναβαλλω την αγορα ψυκτικου.θελω να δω τη συμπεριφορα ζεστης του υπεριωνα σε σχεση με τους υπαρχοντες ανεμιστηρες που εχω.ισως και μα τη γλυτωσω τελικα την αγορα...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία από το φωτιστικό δεν θα έχεις αυτό είναι σίγουρο σε σχέση με τα μέταλλα που είχες.

Αν ανάψεις και το κλιματιστικό που υπάρχει στο δωμάτιο και το έχεις σε μια ανεκτή θερμοκρασία μια χαρά θα είσαι.

Εγώ με κλιματιστικό 5 χρόνια πέρασα και να φανταστείς με πλάκα από πάνω που το δωμάτιο έπιανε (χωρίς κλιματισμό), μέχρι και 35 βαθμούς τις καλές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι πως για καλοκαιρι το Κλιματιστικο δεν το πολυαναβω για ψυξη γιατι με πειραζει,οποτε το ενυδρειο επαιξε και εχασε..θα δω ποσο ανεβαινει η θερμοκρασια και αναλογως θα πραξω..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χτες αποκτήσαμε ένα chiller το JBJ Arctica DBA-150, γιατί η εξάτμιση από τους ανεμιστήρες ήταν απίστευτη έφτανα να βάζω 1,5 λίτρο καθε 2 μέρες, άφησα και τους ανεμιστήρες όμως συνδεδεμένους για κάθε ενδεχόμενο, εάν κάτι πάει στραβά με το chiller και δεν πάρει μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε μπροστά το chiller-ακι και ησύχασα...

Δίνεις μια φορά τα λεφτά (μεταχειρισμένο 200 ευρά) και ξενοιάζεις !!!

Η ηρεμία που σου προσφέρει είναι απίστευτη...

Αυτό το άγχος εξάτμιση - πλήρωση - απ ιονισμένα νερά - ανεμιστήρες - κοντρόλερ κλπ ... ανήκουν στο παρελθόν !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τη Δευτέρα γύρισα από τριήμερο και το ενυδρειο είχε 31 βαθμούς. Τα χρυσόψαρα σε κακή κατάσταση. Την επόμενη μέρα έβαλα ένα primo, στο άνοιγμα για την ταΐστρα να δουλεύει με τα φώτα αλλά είχα τρελές διαφορές μέσα στην ημέρα από 26 εως 30 βαθμούς. Ετσι πήρα ένα eliwell 915 και χάρη στις οδηγίες του delta66 (απλά άψογες) το προγραμμάτισα για πλάκα και ησύχασα. Ηρθαν και δυο ανεμηστηρακια να τα βάλω στο καπάκι μόνιμα και ελπίζω πως θα βγει το καλοκαίρι. Η εξάτμιση προς το παρών είναι περίπου 1 με 1,5 λίτρα την ημέρα που σημαίνει πως για τις διακοπές πρέπει κάποιον να αγγαρέψω να συμπληρώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εμενα απο χθες ξεκινησε να ανεβενει η θερμοκρασια, απο 26.5 στους 27.7, σημερα πηραν μπροστα τα ανεμηστηρακια....

Καλο καλοκαιρι!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα καλο καλοκαιρι!εμενα αναψαν την πρπηγουμενη εβδομαδα μια φορα αλλα απο προχθες εχουν αναψει αρκετες φορες...

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η μονωση του σπιτιου δεν εχει μονο τον χειμωνα ευεργετικη επιδραση στο σπιτι και κατ'επεκταση στο ενυδρειο νας,εχει και το καλοκαιρι...ακομη δεν ανεβηκαν θερμοκρασιες.βεβαια στα σιγουρα επηρεαζει θετικα και το λεντοφωτιστικο που δουλευει απο περσι.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα τα εξης:

-Jbl coolcontrol 27 ευρω.

-Μετασχηματιστης 10 ευρω (δεν ειχε μαζι τον ειχαν τον μετασχηματιστη του στα ανεμιστηρια της εταιρειας ...στα μοντελα που ειπα πιο πανω cooler 100, 200, 300 που υποτιθεται πρεπει να παρεις μαζι γιατι με αυτα δουλευει)
-Aνταπτορακι 1.90 ευρω (απο το στρογγυλο που βγαζει ο μετασχηματιστης προς τα ανεμιστηρακια σε +/- για να συνδεσω ανεμιστηρακι)
Ο μαμα μετασχηματιστης του (ανοιξαμε το κουτι με τα ανεμιστηρια τα μαμα και ειδα τα χαρακτηριστικα του) ειναι 12v - 2.0A και τετοιον πηρα και εγω, ο ηλεκτρονικος στο μαγαζι που πηγα λεει ειναι ο σωστος και μου τον εδωσε.
Το καθε μαμησιο jbl ανεμιστηρακι (βγαινουν το jbl cooler 100 ειναι 2 ανεμιστηρακια, το jbl cooler 200 ειναι 4 ανεμιστηρακια κλπ) ηταν 12v και 0.18A.
O ηλεκτρονικος μου λεει οτι αυτος ο controller με βαση τον μετασχηματιστη του ειναι 24w αρα μπορω οτι ανεμιστηρακι θελω να το βαλω πανω και οτι στην ουσια σηκωνει και αλλα μαζι περαν απο ενα αμα θελω. Πχ ενα ανεμιστηρι που εχω υπολογιστη που λεει 0.20Α και 12v ειναι μου λεει 2 watt (περιπου, δεν θυμαμαι ακριβως). Αλλο ενα ανεμιστηρι που εχω ειναι 0.35A - 12v και μου λεει οτι ειναι 4w (παλι δεν θυμαμαι ακριβως).
Εβαλα το σενσορα του σε ενα ποτηρι με ζεστο νερο και εν συνεχεια του εβαλα να παει το νερο 26. Ξεκινησε το ανεμιστηρακι κανονικα. Υστερα, εριξα κρυο νερο στο ποτηρι και σταματησε το ανεμιστηρακι. Μετα αλλαξα στον controller να το παει 22 και παλι ξεκινησε. Δουλευει οποτε. :usd: Και φιλος μου που πηρε το ιδιο εκανε τα ιδια πραγματα και δουλεψε και εκεινου. Ο φιλος θελει να ψυξει ενα 20λιτρο και εβαλε 80αρι ανεμιστηρα (εναν deep cool 12v στα 0.13A) αλλα απο οτι μου ειπε ειναι ναι μεν αθορυβος αλλα του φαινεται οτι βγαζει χωρις πολυ δυναμη.

post-42098-0-91110400-1401213598_thumb.jpg

post-42098-0-99483300-1401213599_thumb.jpg

post-42098-0-78000300-1401213600.txt

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

φορητό ψυγειάκι 25€ πάνω στον stc1000 10€

σε 10 λεπτά κατεβάζει στον θάλαμο απο θερμοκρασία δωματίου 26-27 στους 15 και δεν ακούς τιποτα

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Κανε ένα θεματάκι με την κατασκευή να παίρνουμε ιδέες

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο σας εμένα βάρεσε 30 C χτες το βράδυ πολύ νωρίς ανέβηκε η θερμοκρασία, θα βάλω το chiller σήμερα για καλού κακού να είναι σε λειτουργία, πέρσι εάν θυμάμαι καλά το Ιούλιο το έβαλα και τώρα από τον Μάιο, που να πάει 35-40 έξω τι έχει να γίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μολις ολοκληρωσα το DIY καπακι για το χρυσοψαραδικο... :D
με LED ΦΩΤΙΣΜΟ και 3 ανεμιστηρακια για ψυξη...
κανουν τρομερη δουλεια !!!
η θερμοκρασια κατεβηκε 1.5 βαθμους σε 15 λεπτα !!! :smt119
τωρα μου μενει να συνδεσω και το controler και ειμαι κομπλε... :P
nplh1.jpg
b0an.jpg
Έγινε επεξεργασία - kalafan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιος! καλυτεχνικη δουλεια!

θα σου ελεγα να βαλεις και προστατευτικο στα ανεμιστηρακια, ωστε να μην κανει φετες κανενα ψαρι .. αλλα αν εχεις μονο fancy , δεν θα σου χρειαστει..δεν προκειτε να πηδηξουν..

επισης θα σου προτεινα το ενα πλαγιαστο ανεμιστηρακι να το εβαζες αναποδα ωστε να βγαζει τον ζεστο αερα απο το ενυδρειο.. ετσι θα εχεις καλυτερα και γρηγοροτερα αποτελεσματα..

Y.Γ βαλε κανενα ζωντανο φυτο και πεταξε οτι ψευτικο εχεις..θα το εκτιμησουν τα ψαρια σου..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη και καθαρή κατασκευή ! :)

Link to comment
Share on other sites

thanks...

θα το δοκιμασω και με το ενα να φυσαει προς τα εξω...

οσο για τα φυτα το εχω στο προγραμμα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...