Jump to content

(crossbreed) Zz Flowerhorn X Blood Parrot


vagvader

Recommended Posts

χαχα... εχεις δικιο... τωρα το ειδα... το αγορασε λεει 20$ απο ουκρανια η κυρια "missrussian !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εγω ειμαι κατα των υβριδιων ποσο ακομα των αναπαραγωγων τους αλλα γουστα ειναι αυτα οποτε...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΦΙΛΕ!

υγ:οταν λες εχεις κανει 20 αναπαραγωγες...τι αλλα ειδη εχεις αναπαραγει? :D

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειστε τοσο σιγουροι, εδω θα ειμαστε και θα δουμε :D

Πριν 3 χρονια στην αθηνα ειχα φτιαξει Green Terror (aeguidens rivulatus) x Blood Parrot... το αποτελεσμα ηταν θεικο και γιναν αναρπαστα στο "Pet chanpion" της τατο'ι'ου οπου και τα εδωσα για πουλημα...

Οσο για το συγκεκριμενο συνδιασμο απλα δες εδω

το αποτελεσμα τους που τοσο καιρο κανουν διαφοροι...

Πιστευεις οτι "δεν θα μεγαλωσουν" η "ευχεσαι να μην μεγαλωσουν"???

Πιστευω οτι δεν θα καταφερουν να μεγαλωσουν.... σε καμια περιπτωση δεν το ευχομαι!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι εχω μπερδευτει?

και ο μπαμπας κ η μαμα ειναι παπαγαλοψαρα? :D

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι εχω μπερδευτει?

και ο μπαμπας κ η μαμα ειναι παπαγαλοψαρα? :D

Ο "μπαμπας" ειναι Flowerhorn, η "μαμα" ειναι παπαγαλινα

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εχεις κανει 20 αναπαραγωγες...τι αλλα ειδη εχεις αναπαραγει? :D

Οι περισσοτεροι συνδιασμοι που ειχα κανει ειχαν βαση Θυλικες γονιμες για αναπαραγωγη (Green texas, convict, blood parrot, jack dempsey) σε συνδιασμο με αλλες παρομοιες η και ιδιες κυχλιδες...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν θα καταφερουν να μεγαλωσουν.... σε καμια περιπτωση δεν το ευχομαι!! :D

Δες εδω http://www.cichlidmadness.com/forums/index...showtopic=23453 μια γεννα απο 2 κιχλιδες που οπως λετε και "εσεις" ειναι crossbreeds αν οχι hybrids και η μαμα και ο μπαμπας. Δες τα παιδια τους πως βγηκαν και πως μεγαλωσαν. Δινω αυτο το παραδειγμα γιατι ειναι το μονο αναλυτικο με φωτο απο την αρχη ως που μεγαλωνουνε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από 'μένα. Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία αυτών που προτιμούν τις όσο το δυνατών ''καθαρότερες'' αναπαραγωγές, δεν είναι βέβαια κατά των υβριδίων, αν αυτά έχουν προκύψει με φυσικό και ανεπηρέαστο, από τον άνθρωπο τρόπο. Σίγουρα το θέμα ''σηκώνει'' πολύ συζήτηση, (που ίσως να μην καταλήξει και πουθενά) ως προς την ηθική του, αλλά ο καθένας έχει την άποψή του και οφείλουμε όσοι και όσο διαφωνούμε μ΄αυτή να τη σεβαστούμε. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και θα περιμένω κι εγώ όπως και άλλοι ''εδώ μέσα'' από περιέργεια να δούμε την εξέλιξη των απογόνων αυτής της διασταύρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από 'μένα. Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία αυτών που προτιμούν τις όσο το δυνατών ''καθαρότερες'' αναπαραγωγές, δεν είναι βέβαια κατά των υβριδίων, αν αυτά έχουν προκύψει με φυσικό και ανεπηρέαστο, από τον άνθρωπο τρόπο. Σίγουρα το θέμα ''σηκώνει'' πολύ συζήτηση, (που ίσως να μην καταλήξει και πουθενά) ως προς την ηθική του, αλλά ο καθένας έχει την άποψή του και οφείλουμε όσοι και όσο διαφωνούμε μ΄αυτή να τη σεβαστούμε. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και θα περιμένω κι εγώ όπως και άλλοι ''εδώ μέσα'' από περιέργεια να δούμε την εξέλιξη των απογόνων αυτής της διασταύρωσης.

Γεια σου φιλε "ParisMJT" εθεσες πολυ ομορφα το θεμα και ακριβως ετσι θα επρεπε να το αντιμετωπίζουν, θα μπορουσε να γινει μεγαλη συζητηση χωρις αποτελεσμα, ο καθε ενας εχει την φιλοσοφια του για τη ζωη και την εξελιξη των ειδων, καλο ειναι να ακουγονται ομως ολες οι επιλογες, να βλεπουμε τα αποτελεσματα και να μην κατακρίνονται με τη μια, δημοκρατια εχουμε και πιστευω επισης οτι δεν θα θελατε εδω χρηστες που να χα'ιδευουν τα αυτια "κάποιων" για να χαιρονται τις "αποψεις" τους και μονο, εχω και εγω τις δικες μου αποψεις αλλα δεν ανοιγω τα χαρτια μου, δεν ηρθα εδώ να τσακωθω, ηρθα να μοιραστω αυτό που βλεπετε. Τωρα οσο αφορα το δικο μου εγχείρημα, οι ασιατες και οι αμερικανοι ασχολουνται με αυτό πολλα χρονια με απολυτη επιτυχια και απιστευτους συνδιασμους και απιστευτους χρωματισμούς με αποτελεσμα να πωλούνε τετοια ψαρια σε απιστευες τιμες που περνουν τα 2000$ ανα ψαρι αναλογα το μεγεθος και τη διασταυρωση. Ειμαι ηδη σε επαφες με ασιατη παραγωγό να εισαγω ένα πολύ καλο αρσενικο FH (μεσαιου μεγεθους) που το κοστος ισως και να ξεπερασει τα 500ευρω (με τελωνείο κλπ…) και αυτό γιατι δυστυχως στη ελλαδα όπως και γενικα στην ευρωπη δεν υπαρχουν και δεν τα βρισκεις ευκολα…

Σε ευχαριστω λοιπον για τις ευχες σου και ας αναφερω ότι τα μικρα ηδη αρχισαν να κολυμπουν δειλα δειλα, καποια πιο ζωηρά φτανουν την μεση του ενυδρειου και καποια ηδη την επιφανεια, η διαθεση για μασα εχει ηδη αρχισει, με το που σκασουν οι micro κοκοι κανουν σα τρελα λες και το ξερανε… 28 βαθμους στο ενυδρειο, υαλοβάμβακας στο στομιο εισοδου του εξωτερικου φιλτρου για να μην τα ρουφήξει και όλα πανε καλα!!!

Στη πρωτη φωτο ειναι ενα γκρουπ μαζεμενο μαζι (εχουμε 4 τετοια γκρουπ) ενω στη δευτερη ειναι ενα μονο του που κολυμπα! Σορρυ για την ποιοτητα των φωτο, εβαλα τα δυνατα μου αλλα δεν μπορω καλυτερο ζουμ, ειναι ψηρες μικρα και δεν γινεται καλυτερα...

post-12763-1267370456_thumb.jpg

post-12763-1267370474_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσο αφορα το δικο μου εγχείρημα, οι ασιατες και οι αμερικανοι ασχολουνται με αυτό πολλα χρονια με απολυτη επιτυχια και απιστευτους συνδιασμους και απιστευτους χρωματισμούς με αποτελεσμα να πωλούνε τετοια ψαρια σε απιστευες τιμες που περνουν τα 2000$ ανα ψαρι αναλογα το μεγεθος και τη διασταυρωση.

Αυτο δεν ειναι δημοκρατικη ή χομπιστικη φιλοσοφια, ειναι εμπορικη.

Φιλικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως κάποιο από τα παιδιά στο foroum έχει εμπάθεια ή κάποια δυσαρέσκεια απέναντί σου απλά κάποιοι το έχουν ψάξει ΄λίγο΄περισσότερο και είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένοι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Επίσης όλοι έχουμε διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης του κάθε γεγονότος. Επειδή δεν θέλουμε, όπως είπες κι εσύ, στο foroum να χαϊδεύουμε ο ένας τα αυτιά του άλλου, γι' αυτό και έλαβες ποικιλία απόψεων, εκ το οποίων μερικές δεν ήταν και κολακευτικές. Αυτό το foroum όπως και τα περισσότερα είναι μια ανοιχτή κοινότητα ανταλλαγής απόψεων όποιες κι αν είναι αυτές, σε πολιτισμένα πάντα πλαίσια. Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο hobby είναι για ΄σενα ενώ εμπεριέχεται και ο παράγοντας του κέρδους από τις αναπαραγωγές. Κι αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που πάλι αμφίβολα αποτελέσματα θα έχει. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σπύρο με προλάβατε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι δημοκρατικη ή χομπιστικη φιλοσοφια, ειναι εμπορικη.

Φιλικα.

Ειναι γουστο για το συγκεκριμενο ειδος ψαριου γιαυτο και η ολη τρελα που υπαρχει με τοσους φανατικους ανα το κοσμο. Το αν εχει μεγαλη εμπορικη αξια, αυτο δειχνει την δυναμη του ειδους και την αξια του ως προς την αποκτηση του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι δημοκρατικη ή χομπιστικη φιλοσοφια, ειναι εμπορικη.

Φιλικα.

Μαλλων εχετε μπερδευτει και ψαχνεστε που θα με πιασετε, δεν εχω πουλησει ποτε μου γέννα σε petshop. Τα εδινα για να φυγουν η καποιες φορες τα αντάλλαζα με αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο hobby είναι για ΄σενα ενώ εμπεριέχεται και ο παράγοντας του κέρδους από τις αναπαραγωγές. Κι αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που πάλι αμφίβολα αποτελέσματα θα έχει. Καλή συνέχεια!

Το παραπανω ηταν απαντηση για εδω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως κάποιο από τα παιδιά στο foroum έχει εμπάθεια ή κάποια δυσαρέσκεια απέναντί σου απλά κάποιοι το έχουν ψάξει ΄λίγο΄περισσότερο και είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένοι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Με κανετε να νιωθω οτι πρεπει να απαντώ σε καθε σας δήλωση, νιωθω εντωμεταξύ οτι ειμαι πολυ ανεπιθύμητος λογο του οτι μου αρεσουν αυτα τα ψαρια... τωρα να ρωτησω με τη σειρα μου, ποιος σας λεει εσας οτι εγω δεν το εχω "ψαξει" οπως λετε η σας δινω την εντυπωση οτι ειμαι ασχετος και ανημερωτος? Εχει πολυ πλακα το ολο γιατι νιωθω (παραδειγμα) σαν "Ιαχοβας" που μπηκε σε λομπυ χριστιανων και πεφτουν ολοι πανω μου μην σας "επιρεασω". Ειστε απιστευτοι!

Υγ= Το πιο πανω παραδειγμα ειναι παντελως τυχαιο, απλα ετσι θα ενιωθα αν ημουν "ιαχοβας" και ειχα οντως μπει σε λομπυ χριστιανων

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το εχεις πααρεξηγησει....

ΔΕΝ σου εκανε κανενας επιθεση.... :D

Δες το πιο απλα...

Σκεψου πως εισαι απλα καποιος που τον απηγαγαν οι εξωγήινοι... και εμεις ΔΕ σε πιστεύουμε και ζητάμε αποδειξεις... ή σε πιστευουμε... απλα νιωθουμε περιεργα και θελουμε να μας τα καταγρφεις ολα με λεπτομεριες!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το εχεις πααρεξηγησει....

ΔΕΝ σου εκανε κανενας επιθεση.... :D

Δες το πιο απλα...

Σκεψου πως εισαι απλα καποιος που τον απηγαγαν οι εξωγήινοι... και εμεις ΔΕ σε πιστεύουμε και ζητάμε αποδειξεις... ή σε πιστευουμε... απλα νιωθουμε περιεργα και θελουμε να μας τα καταγρφεις ολα με λεπτομεριες!! :unsure:

Συμφωνοι, αλλα μην λεμε υπερβολες γιατι ανοιγουμε θεματα που μπορει να πιαστει κανεις απο το οτιδήποτε... ασ πουμε δεν μπορω να δεχτω εγω αυτο που ειπε καποιος πιο πριν οτι τα ενυδρεια ειναι μια μικρογραφια του φυσικου περιβαλοντος, ε δεν ειναι σε 1 και 1,5 μετρο αντε και 2 στη καλυτερη. Ειναι σα να βαζεις 10 ανθρώπους να ζησουνε ολη τους τη ζωη σε 25τμ δωμάτιο. Αυτη ειναι η ‘δικια’ μου αποψη αλλα δεν την βαζω στο τραπεζι για να πιασει τοπο και δεν θελω να μπαινω σε τετοιες διαφωνίες , είναι ασχετες από τον λογο που ξεκινησα το θεμα. Αν ηταν τοτε θα επρεπε να γραψω επανω ως θεμα «Crossbreed ηθικό η όχι?»

Οσο για λεπτομερειες, οσες θες, κεφι υπαρχει μπολικο, εδω θα ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αν το σώμα του ζωντανού που θα γεννηθεί μπορεί να ζήσει χωρίς πόνο ή άλλες δυσκολίες λόγω δυσμορφιών ή γεννετικών ασθενειών, τότε το θέμα "υβρίδιο" είναι καθαρά ανθρώπινο κατά τα άλλα και αυτό το ζώο θα έχει ψυχή σαν τα υπόλοιπα και παρ' όλη τη διαφορετικότητά του θα μπορέσει να ζήσει καλή όμορφη ζωή.

Από εκεί και πέρα είναι ευθύνη του εκτροφέα να γίνεται σωστή ενημέρωση για την προέλευση του ζωντανού και φυσικά να μην αφεθεί ανεξέλεγκτα να "μολύνει" καθαρές φυλές με μη οργανωμένες αναπαραγωγές, είτε στη φύση είτε στο χόμπι.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω ηταν απαντηση για εδω!

Από προηγούμενα posts σου, δόθηκε (ή μου δημιουργήθηκε) η εντύπωση πως ο σκοπός της αναπαραγωγής ήταν το εμπόριο, κι απ΄ότι διαπίστωσες δεν ήταν μόνο δική μου, δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω. Προσωπικά δεν θέλω να κάνω κανένα να αισθάνεται άσχημα ούτε άβολα, συζήτηση γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Από προηγούμενα posts σου, δόθηκε (ή μου δημιουργήθηκε) η εντύπωση πως ο σκοπός της αναπαραγωγής ήταν το εμπόριο, κι απ΄ότι διαπίστωσες δεν ήταν μόνο δική μου, δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω. Προσωπικά δεν θέλω να κάνω κανένα να αισθάνεται άσχημα ούτε άβολα, συζήτηση γίνεται.

Δεν τιθετε καν θεμα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα και δεν θα ξανα αντιδρασω απο τα λεγομενα κανενός* γιατι στο φιναλε χανω και εγω προσπαθοντας να δικαιολογησω τα ούτος η αλλως αδικαιολογητα για καποιους, απλα θα βαζω τις εξεληξεις με φωτο και σχολια και τιποτε αλλο απο εδω και μπρος. Εμποριο δεν εχω κανει ποτε και ουτε προκειτε να κανω, ολα γινονται στα πλαισια του χομπυ και της δικιας μου προσωπικής διαθεσης στην εξεληξη συγκεκριμενου ειδους ψαριου.

* = αυτοι που αντιδρουν, θα αντιδρουσαν ετσι και αλλιως οποτε δεν εχει νοημα, αυτη ειναι η ασχολια τους.

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά!!!!!!!!!!!είπαμε είναι ενα θέμα στο οποίο οι ισσοροπίες είναι λεπτές ο καθένας έχει την άποψη του και την ιδεολογία του.εγω προσωπικά ειμαι υπέρ τησ κινησης σου καθώς και εγω έχω κάνει άναπαραγωγη severum gold x blood parrot τα αποτελέσματα προσώπικα για εμένα αλλά και για όσους τα είδάν ηταν που ομορφα και φυσίκα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα κίνησης η δυσμορφιας στα νεογνά.κράτα μασ ενήμερους με φοτο και δικές σου παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το σώμα του ζωντανού που θα γεννηθεί μπορεί να ζήσει χωρίς πόνο ή άλλες δυσκολίες λόγω δυσμορφιών ή γεννετικών ασθενειών, τότε το θέμα "υβρίδιο" είναι καθαρά ανθρώπινο κατά τα άλλα και αυτό το ζώο θα έχει ψυχή σαν τα υπόλοιπα και παρ' όλη τη διαφορετικότητά του θα μπορέσει να ζήσει καλή όμορφη ζωή.

Από εκεί και πέρα είναι ευθύνη του εκτροφέα να γίνεται σωστή ενημέρωση για την προέλευση του ζωντανού και φυσικά να μην αφεθεί ανεξέλεγκτα να "μολύνει" καθαρές φυλές με μη οργανωμένες αναπαραγωγές, είτε στη φύση είτε στο χόμπι.

Για την επιλεκτικη αναπαραγωγη.

Η επιλεκτικη αναπαραγωγη (ρατσες κλπ) βγαζει ζωα με επιθυμητα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα αλλα και με (πολυ σοβαρα αρκετες φορες) προβληματα που σπανια εμφανιζονται σε τυχαιες αναπαραγωγες.

Φυσικα λιγοι μπορουν να τα κατανοησουν ακομα και σε ζωα που εχουμε πιο ευκολη επικοινωνια (πχ σκυλοι γατες κλπ), αντε τωρα να καταλαβουμε τα προβληματα στα ψαρια αφου καλα καλα δεν ξερουμε τιποτα οι περισσοτεροι απο εμας για αυτα, παρα οτι κολυμπανε μεσα στο ενυδρειο.:D

Γενικα ενα πολυ καλο βιβλιο, που διαβασα τελευταια γραμμενο απο επιστημονα αλλα απλα για να μπορει να διαβαστει απο "θνητους" ανθροωπους και που αναφερεται αναμεσα σε πολλα που αφορουν ζωα και στην επιλεκτικη αναπαραγωγη ειναι το

"Τα ζωα σε μεταφραση" - "Animals in Translation" by Temple Grandin and Catherine Johnson

http://www.amazon.com/Animals-Translation-...r/dp/0786276517

http://www.templegrandin.com/templegrandinbooks.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μην το βαθαινουμε τοσο.... εχω αντιμετωπίσει στα 25 χρονια που εχω ενυδρεια ενα καρο ασθενειες, δυστροπίες και αλλα περιεργα σε ολοκαθαρα ειδη (οχι μιξεις) και με δοκιμες με απειρες θεραπειες σε κυστες, καρκινους, περιεργα βακτιρια κλπ, οπως εχω συναντισει ψαρια με ψυχολογικα προβληματα!!! Σας το ειπα και πριν, μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα για το αποτελεσμα... Εαν κανω τοσο λαθος και βγουν τιποτα τερατα η ελαττωματικά θα ειμαι ο πρωτος εδω μεσα που θα βγω και θα ζητησω συγνωμη για την αποτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...