Jump to content

επιλογη φιλτρου


Recommended Posts

γεια σας και παλι!.Θα ηθελα την βοηθεια σας.....ποια εξωτερικα φιλτρα μου προτεινεται για ενυδρειο γυρο στα 200 λιτρα ?? αν γινεται και τιμες....

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι!.Θα ηθελα την βοηθεια σας.....ποια εξωτερικο φιλτρο μου προτεινεται για ενυδρειο γυρο στα 200 λιτρα ?? αν γινεται και τιμη....

Εheim 2217 τιμη απο 115 ευρο

all time classic φιλτρο παντος καιρου , ετσι εαν χρειαστει να πας αργοτερα σε κατι μεγαλυτερο ( ενυδρειο ) σου μενει και το φιλτρο μιας και ειναι καταλληλο για 600 λιτρα ενυδρειο ...

Η κλασική σειρά εξωτερικών φίλτρων της Eheim. Το συγκεκριμένο φίλτρο μπορεί να λειτουργήσει είτε με σφουγγάρια είτε μόνο με βιολογικά υλικά. 3 χρόνια εγγύηση.

• Κυκλοφορία: 1000 λίτρα/ώρα.

• Κατανάλωση ρεύματος: 20 Watt.

• Χωρητικότητα κάδου: 6 λίτρα.

• Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 600 λίτρα.

• 3 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα ομως εαν σκεφτεις οτι με 20-25 ευρο παραπανω περνεις ενα φιλτρο που δεν βγαζει προβληματα και κανει για 600 λιτρα ενυδρειο τοτε θα πηγαινα στο 2217 :D

Link to comment
Share on other sites

ναι πραγματι η ποιοτητα ειναι καλυτερη αλλα η τιμη λιγο τσιμπημενη..... :D

Link to comment
Share on other sites

τα χρηματα του φιλτρου ΜΗΝ τα τσιγκουνευτεις,στο λεω εγω που την εχω πατησει... :D

Link to comment
Share on other sites

ριξε και μια ματια εδω οπου στα φιλτρα eheim ειναι ο ποιο φτηνος αυτη τη στιγμη http://www.hydrocosmos.gr/pricelist.asp

Link to comment
Share on other sites

Fluval 305-405 :D

σε ενα καταστημα πανω στο Κηφισσο τα βρηκα τα φιλτρα σε πολλη καλες τιμες γυρο στα 60-70 ευρο μου φαινεται το 305 τη στιγμη που σε καταστημα στη κηφισια εχει σχεδον τη διπλασια τιμη .

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι το 305??μου φαίνονται πολύ λίγα...Αν είναι όντως αυτό ΠΑΡΤΟ :D

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι το 305??μου φαίνονται πολύ λίγα...Αν είναι όντως αυτό ΠΑΡΤΟ :unsure:

και το 405 το εχει κατω απο 100αρικο , εαν ειναι περναω αυριο απο εκει μιας και δουλευω διπλα να σου πω ακριβως την τιμη και για τα 2 :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκι 100 ευρώ για το 405 μου φαίνεται πολύ καλή τιμή...Αν κάνω λαθος ας με διορθώσει κάποιος,εγώ υπολογίζω για το 405 πάνω απο 130 ευρώ...Εγώ έχω το 404 το πήρα μεταχειρισμένο,δουλέυει μια χαρά και απο ότι ακούω και διαβάζω είναι πολύ αξιόπιστο.Το μόνο που με χαλάει είναι ότι κάνει λίγο θόρυβο σε σχέση με το eheim 2213 (σε μικρότερο ενυδρείο) το οποίο είναι πραγματικά αθόρυβο..

Link to comment
Share on other sites

και το 405 το εχει κατω απο 100αρικο , εαν ειναι περναω αυριο απο εκει μιας και δουλευω διπλα να σου πω ακριβως την τιμη και για τα 2 :D

εισαι σιγουρος για το 405 οτι εχει κατω απο 100 ευρο? ωχ την πατεισα εγω το 205 πληρωσα ενα ογδονταρι ευρο.πριν 2 χρονια.παντως αν κανει τοσο παρτο αμεσως.εχε υποψη σου ομως οτι τα βιολογικα υλικα που εχει δεν ειναι και τοσο καλης ποιοτητας.θα σε συμβουλευα να τα αλαξεις αν το παρεις με καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος για το 405 οτι εχει κατω απο 100 ευρο? ωχ την πατεισα εγω το 205 πληρωσα ενα ογδονταρι ευρο.πριν 2 χρονια.παντως αν κανει τοσο παρτο αμεσως.εχε υποψη σου ομως οτι τα βιολογικα υλικα που εχει δεν ειναι και τοσο καλης ποιοτητας.θα σε συμβουλευα να τα αλαξεις αν το παρεις με καλυτερα.

Για να ξεκαθαρισω κατι ....

ΕΓΩ ειμαι οκ απο φιλτρα δεν ψαχνω να αγορασω κατι :unsure:

απλα σας λεω τιμες που ειδα για τα φιλτρα που μιλαμε τωρα , για να μην υπαρχει προβλημα περναω αυριο απο το μαγαζι και σας λεω τι τιμη για το καθε ενα :D

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισω κατι ....

ΕΓΩ ειμαι οκ απο φιλτρα δεν ψαχνω να αγορασω κατι :unsure:

απλα σας λεω τιμες που ειδα για τα φιλτρα που μιλαμε τωρα , για να μην υπαρχει προβλημα περναω αυριο απο το μαγαζι και σας λεω τι τιμη για το καθε ενα :D

ηρεμησε δεν εγινε τιποτα.παντως οι τιμες που αναφερεις ειναι παρα πολυ καλες για τα fluval.αν μπορεις και μαθεις την ιστοσελιδα του μαγαζιου(αν εχει ).παντως ειναι απιστευτες οι διαφορες στις τιμες μεταξυ των μαγαζιων.οσο θελει πουλαει ο καθενας.και να φανταστεις οτι το μαγαζι που ψωνιζω θεωρειται απο τα καλα.

Link to comment
Share on other sites

ριξε και μια ματια εδω οπου στα φιλτρα eheim ειναι ο ποιο φτηνος αυτη τη στιγμη http://www.hydrocosmos.gr/pricelist.asp

δεν θα το ελεγα οτι ειναι το φτηνοτερο μαγαζι ...εψαξα και εγω για φιλτρο αυτες τις μερες και κατεληξα οτι απο aquaristic net βρηκα τεραστιες διαφορες..............τουλαχιστον για το 2080...

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1260

Eheim ecco pro 300 - 2036

3 χρονια εγγύηση, οικονομικό, με καλαθάκια, μικρή κατανάλωση σε ρεύμα, με φίλτρα κομπλέ

Κυκλοφορία νερού: 750 λίτρα/ώρα.

• Μανομετρικό: 1,9 μέτρα.

• Κατανάλωση ρεύματος: 8 Watt.

• Χωρητικότητα κάδου: 5 λίτρα.

• Κατάλληλο για ενυδρεία 160-300 λίτρα.

Καλό το 2217 αλλά δεν έχει καλαθάκια .και είναι χωρίς φίλτρα και τα κουμπώματα είναι με μικρά κλιπς. Καλές επιδόσεις, σπαρτιάτικο αλλά και πεπαλαιωμένο μοντέλο

Βέβαια αν θέλεις σουπερ ποιότητα, τότε το EHEIM professionel 3 2071 είναι το καλύτερο από τα τρία.

Αθόρυβο, μασίφ, κομπλέ φίλτρα, ρυθμιστής ροής, αυτόματο κούμπωμα / ξεκούμπωμα σωληνώσεων, και ενισχυμένα κλιπς μεγάλων διαστάσεων για μηδενικές διαρροές.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το ελεγα οτι ειναι το φτηνοτερο μαγαζι ...εψαξα και εγω για φιλτρο αυτες τις μερες και κατεληξα οτι απο aquaristic net βρηκα τεραστιες διαφορες..............τουλαχιστον για το 2080...

για το 2080 petcumulus.gr.τελικα δεν συμφερει να πηγαινεις σε μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

ok σας ευχαριστω ολους !! θα αποφασισω ποιο τελικα...μου δωσατε αρκετες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

για το 2080 petcumulus.gr.τελικα δεν συμφερει να πηγαινεις σε μαγαζια.

Δεν ειναι ετσι.

Το 2080 μαζι με τα υλικα εχει χωρις τα μεταφορικα 290 + 83 = 373 ευρω με βαρος 14 + 7= 21 κιλα

Τα μεταφορικα ειναι με acs 3 ευρω για τα δυο πρωτα κιλα και 1.2 για τα υπολοιπα, συνολο = 25 ευρω

Συν 2.5 ευρω αν δεν εχετε καρτα και ειναι αντικαταβολη

Συνολο 400 ευρω.

Σε καταστημα το βρισκεις κομπλε με υλικα 392 ευρω (και για αγορα μεχρι τις 6 μαρτιου παιρνεις και 30% δωροεπιταγη δλδ 117 ευρω για να ψωνισεις και οτι αλλο θελεις που θα ξαναπαρεις αλλο ενα 30% απο τα 117 που θα ειναι 35 ευρω συνολο 150 ευρω δλδ δωρο)

Θα σου βγει δλδ στα 240 ευρω.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι.

Το 2080 μαζι με τα υλικα εχει χωρις τα μεταφορικα 290 + 83 = 373 ευρω με βαρος 14 + 7= 21 κιλα

Τα μεταφορικα ειναι με acs 3 ευρω για τα δυο πρωτα κιλα και 1.2 για τα υπολοιπα, συνολο = 25 ευρω

Συν 2.5 ευρω αν δεν εχετε καρτα και ειναι αντικαταβολη

Συνολο 400 ευρω.

Σε καταστημα το βρισκεις κομπλε με υλικα 392 ευρω (και για αγορα μεχρι τις 6 μαρτιου παιρνεις και 30% δωροεπιταγη δλδ 117 ευρω για να ψωνισεις και οτι αλλο θελεις που θα ξαναπαρεις αλλο ενα 30% απο τα 117 που θα ειναι 35 ευρω συνολο 150 ευρω δλδ δωρο)

Θα σου βγει δλδ στα 240 ευρω.

:D

εχεις δικιο τα μεταφωρικα δεν τα υπολογισα.ποιο καταστημα δινει δωροεπιταγη? :blink::unsure:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο τα μεταφωρικα δεν τα υπολογισα.ποιο καταστημα δινει δωροεπιταγη? :unsure::D

η δευτερη φιγουρα πατηθηκε καταλαθος προς αποφυγη παρεξηγησεως ζητω συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο τα μεταφωρικα δεν τα υπολογισα.ποιο καταστημα δινει δωροεπιταγη? :unsure::D

νομιζω αυτο εννοει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...