Jump to content

ΝΕΟ Setup ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ- ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και σε όλες. Σας εύχομαι καλό μήνα !

Δυστηχώς από το πρώτο μου ξεκίνημα κάηκα , αλλά δεν είμαι από τους ανθρώπους που το βάζουν εύκολα κάτω. Όλες αυτές τις μέρες ξενυχτάω διαβάζωντας τα πάντα στο φόρουμ , διότι το πάθημα γίνεται μάθημα !!!!

Είχα στήσει ένα ενυδρείο 96 λίτρα από μέσα Δεκέμβρη , χωρίς γνώσεις, με πολλούς λάθους χειρισμούς , και εν τέλει έφτασα σε σημείο να αδειάσει όλο :rasp: ..... αφού πρώτα πέσανε οι 7 πληγές του φαραώ. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες θέρισαν τα ψαράκια μου από ικ εώς finrot... Τέσπα, ότι περνούσε από το χέρι μου το έκανα. Έριξα από εκτοζόν εως omnipur, ανέβασα θερμοκρασίες στους 30 βαθμούς, αλλά τελικά κάθε μέρα είχα από 1-2 απώλειες. Έτσι πήρα την απόφαση λοιπόν να το ξαναστήσω εξ αρχής και αυτή τη φορά σωστά. Αυτή την στιγμή το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια, υποστηρίζετε από ένα θερμοστάτη Jager 100w , υπάρχει ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 2234 με μπλε σφουγγάρι, sabtract pro, sera siporax, ξανα sabtract pro, και υαλοβάμβακα. Μια αεραντλία elite 801,η οποία χρησιμοποιήται μόνο για ώρα ανάγκης. Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν τα εξής φυτά. Camboba caroliniana, mayaca fluviatillis, egeria densa, anubia, ντοματια, και vallinseria. Από υγρά υπάρχουν τα εξής : Tetra safe start 100 ml(αθικτο) , bactozym (αθικτο), sera bio nitrivec, sera aquatan, sera toxivec, όλα τα υγρα τεστ της sera, και λίπασμα sachem flourish. Επίσης για το νέο ξεκίνημα αγοράστηκαν, υπόστωμα της dannerle, και λεπτό ψιλόκοκο μαύρο χαλίκι 1-2mm με προοπτική κάποια στιγμή να γίνει ζούγκλα. Το παλιό χαλίκι θα αφαιρεθεί όλο μιας και είναι αρκετά χοντρό χαλικάκι λευκό ύψους περίπου 3 εκ.(ακατάλληλο για φυτά μετά από διάβασμα που έριξα). Το ενυδρείο υποστηρίζετε από μια λάμπα 60cm "arcadia original tropical lamp" 11w η οποία ανάβει με χρονοδιακόπτη από της 11 το πρωί εώς τις 10 το βράδυ.

Το θέμα μου είναι το εξής. Διάβασα για τους τρόπους στρωσίματος πολλά και διάφορα και έχω απορείες.

Ο κύκλος του αζώτου θέλει περίπου 40 ημέρες για να ολοκληρωθεί. Αρχικά ρίχνουμε λιγάκι τροφή ( 1 -2 νιφάδες καθημερινά) ανεβαίνει η αμμωνία, κατόπιν τα νιτρώδη , και στο τέλος τα νιτρικά , όπου κάνουμε μια αλλαγή νερού και είμαστα οκ ! :blink:

Από την άλλη διάβασα πως με τα σκευάσματα tetra safe start και bactozym, μετά από 24 ώρες πρέπει να βάλεις ένα μικρό αριθμό ψαριών ώστε να λειτουργήσουν σωστά. Βέβαια οι τελευταίες μετρήσεις που έκανα έδειχναν τα εξής σε αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά.

Nh4/Nh3 : 0,5/0,03

No2 : 0

No3 : 10

που σημαίνει πως έστω και μια υποτηπώδη βιολογία την κρατάω...

Επίσης θεωρώ πως όλα τα φυτά πρέπει να απολυμανθούν καλά ( μάλλον με την μέθοδο της χλωρίνης) για να απομακρυνθούν τυχόν αρρώστιες που άφησαν τα άρρωστα ψαράκια πίσω τους.

Ποιά μέθοδο στρωσίματος μου προτείνετε να κάνω ??????, ή οτιδήποτε άλλο....

Συγνώμη αν έγινα κουραστικός , αλλά δεν θέλω να ξανάκανω λάθοι που στοιχήζουν ζωές.......

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. :D:unsure::blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σε συγχαρώ για την επιμονή σου, δεν το έβαλες κάτω και σίγουρα στο τέλος θα δικαιωθείς. Σαν μέθοδο στρωσίματος θα πρότεινα το μπόλιασμα πληροφορίες για το οποίο μπορείς να δείς εδώ. Αν δεν μπορείς να βρεις μπόλι από κάποιον φίλο, μπορείς να ακολουθήσεις την μέθοδο που θα βρεις εδώ. Επίσης, προσοχή στην ιχθυοφόρτιση ! Μην βιαστείς να βάλεις κανένα ψάρι. Πήγαινε βήμα βήμα ενημερώνοντας αυτό το θέμα,ανέβαζε φωτογραφίες για να παρακολουθούμε την εξέλιξη και αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά. Καλή συνέχεια.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε μου βήμα θα ενημερώνω για τις εξελίξεις, θα σας δίνω αναλυτικά της μετρήσεις και διορθώσεις , θα αναιβάζω φώτος και θέλω να πιστεύω και γω πως όλα καλά θα πάνε. Από αυτα που διάβασα στο στρώσιμο για αρχάριους, αν κατάλαβα καλά τα βήματα σε απλά λόγια είναι τα εξής :

Α) Αφήνω το ενυδρείο να δουλέψει 4-5 ημέρες μόνο με αντιχλώριο.

Β) Ρίχνω 2 χαπάκια bactozym και περίμενω 24-48 ώρες ώστε να δημιουργηθεί κολλώδης ουσία για να μπορέσουν να αποικήσουν τα βακτήρια.

Γ)Ρίχνω Tetra Safe Start και μετά από 24 ώρες μετράω και βάζω 1 εώς 3 ψαράκια και κάνω καθημερινές μετρήσεις. Ταίζω απειροελάχιστα, χωρίς να βρομίζει ο βυθός κάθε 3 ημέρες. ( ή θα ήταν προτιμότερο αντί να βάλω ψαράκια , μετά την δόση του Safe start να ρίχνω 1-2 νιφάδες φαγητό μέσα καθημερινά ώστε να διατηρώ τη βιολόγια ώς το στρώσιμο ??? )

Δ) Σημαντικό , πολύ σημαντικό, τελική ιχθυοφόρτωση του ενυδρείου μετά από 3 μήνες και αυτό σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου δεν θα εβαζα ψαρακια μεσα.ριχνε μερικα φυλαρακια μεσα και βακτηριδια και ασε την φυση να κανει την δουλεια της οσο καιρο χρειαστει.οταν θα στρωσει μαζεις τα σιγα σιγα τα ψαρια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να βάλω ψάρια ! Θέλω να γίνει το στρώσιμο με όσο πιο φυσικό τρόπο γίνεται και όσο πιο ασφαλές φυσικά. Απλά φοβάμε μη και δεν δουλέψουν τα βακτήρια μόνο με τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να βάλω ψάρια ! Θέλω να γίνει το στρώσιμο με όσο πιο φυσικό τρόπο γίνεται και όσο πιο ασφαλές φυσικά. Απλά φοβάμε μη και δεν δουλέψουν τα βακτήρια μόνο με τροφή.

Επειδή έμενα κολωνό παλιά αλλά βρίσκομαι συχνά εκαί λόγω του πατρικού μου μπορώ να σε προμηθευσω μπόλι αν ανδιαφέρεσε.

Βλέπω ότι έχεις υπομονή. :D:unsure::blink:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και με ενδιαφέρει !!!! Σε ευχαριστώ πολύ Μπάμπη.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο πολύ κατατοπιστικό το τοπικ που με παρεπεμψες να διαβάσω. Όπως πάντα αναλυτικότατος !!! :D

Λογικά το Σάββατο θα ξεκινήσω όλη την διαδικασία και θα σας ενημερώνω για τα βήματα και τα αποτελέσματα μου !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Λογικά το Σάββατο το πρωί θα μπορώ και εγώ να σου φέρω το μπόλι.

Σου στέλνω ΠΜ την Παρασκευή το βράδυ.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, μετά από μια επέισοδιακή μέρα, με προσωπικά θέματα υγείας, το μεσημεράκι ξεκίνησα το setup του ενυδρείου. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε στη φώτο , και είναι μόνο η αρχή.

post-17287-1267919849_thumb.jpg

Προς το παρόν το γέμισα και τρέχει μόνο με αντιχλώριο sachem prime(θα τρέχει έτσι για 4 μέρες).

Όσο τρέχει έτσι να βάλω άνθρακα στο φίλτρο ???

Ανυπομονώ να ακούσω τα σχόλια σας και τις απόψεις σας !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο, με υγεια.

Βαλε ανθρακα (ακολουθα τις οδηγιες, δοσολογια ξεπλυμα κλπ)

Τι λαμπες φοραει?

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο, με υγεια.

Βαλε ανθρακα (ακολουθα τις οδηγιες, δοσολογια ξεπλυμα κλπ)

Τι λαμπες φοραει?

καλιμερα παρε λιγο καθαρη αμονια απο το φαρμακιο μη βαλις ακομα ψαρια .

τον ανθρακα βαλτον 3 μερες πρην βαλις ψαρια και μετα βγλτον γιατη κραταη και καλα βακτηριδια που τα χριαζομαστε

αμονια βαζις 1 σταγονα και μετρας καθιμερινα για 3 ευδομαδες οταν μιδενισουν τα νη4/νο2 και ανευενουνουν

σταθερα τα νο3 τοτε κανης μια καλι αλαγι νερου και χρησιμοποιεις για 3μερες ανθρακα/προερετηκα αμα θελεις /κα;ι μετα βαζεις σιγα σιγα και με προσοχη τα ψαρακια σου :D καλι επητιχηα,

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω άνθρακα ! Φοράει μια λάμπα 60 cm arcadia original tropical lamp, 18w και θα προστεθεί άλλη μία στο καπάκι 45 εκ T5 24w, εντος ολίγων ημερών. Λέω στα δεξιά να προσθέσω ένα ακόμα ξυλαράκι και να το ντύσω me moss. Το στρώσιμο θα γίνει με βακτήρια και θα τα συντηρώ με λίγο τροφή κάθε μέρα ως που να πάρω τις σωστές μετρήσεις για την εισαγωγή ψαριών. Δεν βιάζομαι καθόλου. Το μόνο που με στεναχωρεί , αν και είναι λογικό μάλλον είναι ότι καφέ άλγη άρχισε να κάνει την εμφάνιση της πάνω στα φύλλα της anubia. Ξερω ότι θέλει πιο σκιερό μέρος η anubia αλλά που νατην βάλω ?????

΄

Μερικές φώτο με την εξέλιξη του ενυδρείου από μέσα Δεκέμβρη εως σήμερα :

Την 1η μέρα που το έστησα χωρίς καθόλου γνώσεις :

post-17287-1267957049_thumb.jpg

Μετά από μερικές μέρες :

post-17287-1267957074_thumb.jpg

Όταν άρχισα να διαβάζω στο auazone και να καταλαβαίνω τα λάθοι μου :

post-17287-1267957097_thumb.jpg

Μερικές διορθώσεις πριν την καταστροφή :

post-17287-1267957116_thumb.jpg

Και σήμερα μετά το άδειασμα , και το ξαναστήσιμο του από την αρχή :

post-17287-1267957136_thumb.jpg

Ακούω την γνώμη σας και σας ευχαριστώ για όλα :D

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα παρε λιγο καθαρη αμονια απο το φαρμακιο μη βαλις ακομα ψαρια .

τον ανθρακα βαλτον 3 μερες πρην βαλις ψαρια και μετα βγλτον γιατη κραταη και καλα βακτηριδια που τα χριαζομαστε

αμονια βαζις 1 σταγονα και μετρας καθιμερινα για 3 ευδομαδες οταν μιδενισουν τα νη4/νο2 και ανευενουνουν

σταθερα τα νο3 τοτε κανης μια καλι αλαγι νερου και χρησιμοποιεις για 3μερες ανθρακα/προερετηκα αμα θελεις /κα;ι μετα βαζεις σιγα σιγα και με προσοχη τα ψαρακια σου :D καλι επητιχηα,

Διαφωνω καθετα με τις συμβουλες που δινεις και για την αμμωνια και για τον ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω άνθρακα να τραβήξει , ότι τραβήξει για 4 μέρες, στην συνέχεια τον βγάζω και τον πετάω, ρίχνω 2 χαπάκια bactozym στο βιολογικό υλικό του φίλτρου μετά την εξαγωγή του άνθρακα, 24 ώρες μετά ρίχνω tetra safestart την ποσότητα που αναλογεί στα λίτρα μου και ξεκινάω ταυτόχρονα να ταίζω την βιολογία με 2 φυλαράκια τροφή καθημερίνα και μετρήσεις. Αφού δείξουν όλες οι μετρήσεις όπως πρέπει (όσο καιρό και αν πάρει αυτό) τότε θα ρίξω ψαράκια μέσα. Το προορίζω πάλι για ζωότοκα. Συγκεκριμένα γκάπυ, πλάτυ , με συνδιασμό red cherry ή apple snails.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου,καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Σταύρο ! :D

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα παρε λιγο καθαρη αμονια απο το φαρμακιο μη βαλις ακομα ψαρια .

τον ανθρακα βαλτον 3 μερες πρην βαλις ψαρια και μετα βγλτον γιατη κραταη και καλα βακτηριδια που τα χριαζομαστε

αμονια βαζις 1 σταγονα και μετρας καθιμερινα για 3 ευδομαδες οταν μιδενισουν τα νη4/νο2 και ανευενουνουν

σταθερα τα νο3 τοτε κανης μια καλι αλαγι νερου και χρησιμοποιεις για 3μερες ανθρακα/προερετηκα αμα θελεις /κα;ι μετα βαζεις σιγα σιγα και με προσοχη τα ψαρακια σου :D καλι επητιχηα,

την αμωνία απο το φαρμακείο δεν την καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται.οπως και τον άνθρακα μετά την αλλαγή νερού.τι πιο φυσικό να ρίχνει 2-3 φυλαράκια για να αρχισει να λειτουργεί η βιολογία του.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με καινούριες αλλαγές όπως σας είχα υποσχεθεί !!!! Προστέθηκε πέτρα, Moss, και νέα φυτά και έχουμε και συνέχεια !!!! :hysterical::hysterical::hysterical:

Ιδού τα αποτελέσματα :

post-17287-1268346693_thumb.jpg

Ακούω , γνώμες, σχόλια, παρατηρήσεις. Θέλω να πάρω ιδέες και να μοιραστούμε τις απόψεις μας :ninja:

Σήμερα αφαιρέθηκε ο άνθρακας, προστέθηκαν οι κάψουλες bactozym στο φίλτρο και αύριο το βράδυ θα προστεθούν και τα βακτήρια. Από κει και έπειτα θα αρχίσουν και οι μετρήσεις. Σιγά, σιγά κανείς δεν μας κυνηγάει. Με μεράκι και υπομονή ανταμοίβεσε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά, πολύ καλά.

Δεν σας ξέχασα αλλά έλλειπα εξωτερικό. Έμπενα στο Forum βιαστικά για λίγο για να πάρω μάτι γιατί η κινητή στο εξωτερικό γράφει διπλα.

Αν χρειάζεστε ακόμα το μπόλι στείκτε πμ και θα τα πούμε. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Thanks Μπάμπη :ninja: Εκείνη την μέρα μας πήγαν όλα στραβά. Σου στείλαμε πμ το μεσημέρι όταν γυρίσαμε από το νοσοκομείο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σας το έχω ξαναπεί....Θα γίνει κουκλί! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και με τις σημερινές προσθήκες έγινε έτσι... Δεν χορταίνω να κάθομαι απέναντι στο καναπέ να πίνω το καφεδάκι με την γυναίκα μου και να το απολαμβάνω :ninja:

post-17287-1268437585_thumb.jpg

ΥΓ : η Hygrophilia polysperma θέλει κλάδεμα ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...