Jump to content

ΝΕΟ Setup ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ- ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ


Recommended Posts

Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια !!! Προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση , αν και μπορεί να ακουστεί χαζή. Καθόλη την διάρκεια του στρωσίματος αλλαγή νερού να κάνω ???? Η καλύτερα η πρώτη αλλαγή να γίνει όταν θα μετρήσω 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και αναιβασμένα νιτρικά ????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε :ninja: Κάθε μέρα προσπαθούμε να γινομάστε και καλύτεροι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ψαρια δεν χρειαζεται αλλαγη, εκτος κι αν θολωσει πολυ το νερο (bacteria bloom) απο πολυ αμμωνια και συνεπως εξαρση βακτηριων νιτροποιησης.

Οταν θα εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου θα εχουν μηδενισει αμμωνια ΝΗ3 και νιτρωδη ΝΟ2 και θα ειναι ετοιμο για ψαρια, τοτε θα κανεις μεγαλη αλλαγη να πεσουν και τα ΝΟ3 σε ασφαλη επιπεδα κατω απο 25ppm (ιδανικα 5-10) και θα βαλεις αμεσως το πρωτο ψαρι (σταδιακα και τα υπολοιπα με τελευταια τα βυθοψαρα ή/και γαριδες) ετσι ωστε να ολοκληρωθει η εισαγωγη ολων τως ψαριων της συνθεσης σε οχι λιγοτερο απο τρεις μηνες.

Αυτες ειναι κατα την αποψη μου οι ιδανικες συνθηκες στησιματος ενος ενυδρειου.

Αν δεν θελεις να ρισκαρεις καθολου να μεταφερεις τυχων παθογονα απο αλλα ενυδρεια δικα σου ή ξενα (οπου τα ψαρια εκει εχουν αναπτυξει ανοσια, ενω στο καινουριο οχι) καλο ειναι να το αφησεις να στρωσει μονο του και να μη το μπολιασεις.

Ετσι δεν θα μεταφερεις ουτε και σαλιγγαρια λαθρεπιβατες αν δεν τα θελεις (αυτα μεταφερονται φυσικα και με αλλους τροπους, πχ με φυτα, με κοινη αποχη, ακομα και βουτωντας το χερι σου στα ενυδρεια, μεταφερεις αυγα).

ΥΓ Εχω κανει μια δοκιμη και εχω καταφερει να μπολιασω φιλτρο χωρις να μεταφερω και σαλιγγαρια μαζι, αλλα ακομα δεν ειναι σιγουρο. Οταν σιγουρευτω θα πως πως το εκανα.

Μαλλον ειμαι τυχερος (φτου φτου)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε και η ανβάθμιση στο φωτισμό ! Προστέθηκαν 2 T5 24w η κάθε μια με ανακλαστήρα. Οι λάμπες οι οποίες μπήκαν είναι οι dannerle T5 trocal special plant και το αποτέλεσμα είναι να έχουμε φτάσει στα 66w συνολικά. Τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου υπολογίζονται 75-80 πέριπου , οπότε με την ανάκλαση θεωρώ πως έχουμε πλέον 0,9-1w ανα λίτρο αν το υπολογίζουμε σωστά. Για αρχή και για προσαρμογή στα νέα δεδομένα μειώσαμε την φωτοπερίοδο ως εξής :

11 το πρωί - 18:00 το απόγευμα (Arcadia tropic lamp 18w)

12 το μεσημέρι - 17:00 το απόγευμα (24W+24W Dannerle trocal special plant)

Αυτό νομίζω φτιάχνει και μια ατμόσφαιρα ανατολής -δύσης.

Κάθε εβδομάδα θα αυξάνετε και η φωτοπερίοδος ανα μισή ώρα ώστε να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα 9-10 ώρες φωτοπερίοδο.

Αύριο θα προστεθεί και το συστηματάκι diy co2, αρχικά με αερόπετρα και εν συνεχεία με σκάλιτσα όπως μου υποδείξατε.

Το αποτέλεσμα με το νέο φωτισμό είναι αυτό :

Πρίν

post-17287-1268689595_thumb.jpg

Τώρα

post-17287-1268689659_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν βαζεις το εξελ δεν χρειαζεται να βαλεις κατι αλλο που να σου δινει διοξειδιο.....

Link to comment
Share on other sites

Το excel το ξεκίνησα σήμερα, αλλά δεν ξέρω πια είναι η καλύτερη λύση. Το diy co2 ή το excel ??? Τώρα που αυξήθηκε ο φωτισμός , θα χρειαστεί να αυξηθεί και η δόση του excel ?? Το γενικό αποτέλεσμα πως το βλέπεις ?

Link to comment
Share on other sites

για τα λιτρα σου θα εβαζα μονο εξελ και τιποτε αλλο.

βρες την συνιστωμενη ποσοτητα και διαιρεσε την δια του 6(μερες).την εβδομη δεν βαζεις καθως υποτιθεται πως κανεις αλλαγη νερου.

****εαν εχεις κερατοφυλλο να ξερεις πως θα την ''ακουσει'' καθως δεν το γουσταρει το εξελ.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Έχω κερατόφυλλο. Μικρό το κακό αλλά είναι κρίμα να διαλυθεί :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω κερατόφυλλο. Μικρό το κακό αλλά είναι κρίμα να διαλυθεί ;)

μπρος στα καλλη..... :D
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο :unsure::rasp::hysterical:

Έχει γίνει καταπληκτικό. κάθε μέρα και καλύτερα. Πολύ καλή δουλειά.

:D;):huh::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαν όπως ήταν αναμενόμενο βέβαια , οι άλγες. Τριχωειδής ,πρασινη και καφε(πάνω στα φύλλα της ανούμπια και των εχινόδορων) , και σαν τουφες πανω στις άκρες των φύλλων(κυρίως στο κερατόφυλλο). Κάνω κάτι ??? ή θα κάνουν το κύκλο τους και θα φύγουν ???

Link to comment
Share on other sites

Αναμενομενο.

Αυξησες το φως πρεπει να αυξησεις και τα αλλα δυο (διοξειδιο και λιπασματα)

Φυσικα μη ξεχνας το βασικο, να υπαρχουν φυτα, που θα εκμεταλλευτουν αυτα τα τρια.

Ετσι κι αλλιως μια αλλαγη σε φως (ακομα και τα αλλα δυο να ρυμιζες αμεσως) θα εφερνε μια αυξηση της αλγης αφου τα φυτα θελουν λιγο καιρο να προσαρμοστουν στις νεες συνθηκες.

Οι αλγες αντιθετα τις εκμεταλευονται αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο και το περίμενα φυσικά. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο πέρα από το co2 και τα λιπάσματα. Αν και θέλω να πιστεύω πως θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν. Όλα είναι θέμα ομαλής προσαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το πρόβλημα της άλγης άρχισε και εξαλείφετε μόνο του, σε σημείο να έχει σχεδόν εξαφανιστεί όλη. Βέβαια στο γεγονός βοήθησε ότι καθάρισα όλα τα σάπια φύλλα από το ενυδρείο, και κλάδεψα και ότι χρειαζότανε. Τα φυτά που δεν χρειάζονταν πολύ φως μεταφέρθηκαν δεξιά όπου είναι πιο σκοτεινά. Πχ anubias.

Μπήκε σε λειτουργία το diy co2, όπου κατασκευάστηκε με πλήρη επιτυχία, σύμφωνα με τις οδηγίες σας και με την σκαλίτσα της Hagen. Από την ώρα που το τοποθέτησα , μετά από 1 ώρα βγήκε η πρώτη φυσσαλίδα, και από σήμερα το πρωί παρατήρησα οτι βγάζει 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.

Σύντομα θα αναίβουνε καινούριες φώτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όπως υποσχέθηκα πιο πάνω σας παραθέτω τις νέες φώτο.

Τα σχόλια δικά σας, και δεκτά όλα ;)

post-17287-1269463724_thumb.jpg post-17287-1269463745_thumb.jpg post-17287-1269463774_thumb.jpg

post-17287-1269463804_thumb.jpg post-17287-1269463838_thumb.jpg post-17287-1269463903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

;) ναι πολυ καλο!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...