Jump to content

Υπολογισμός κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος


Recommended Posts

1. Κατεβάζουμε το αρχείο excel.

2. Τοποθετούμε στις ανάλογες θέσεις τι μηχανήματα έχουμε στο ενυδρείο μας, πόσα Watts είναι το κάθε ένα και πόσες ώρες λειτουργεί το 24ωρο

3. Για το κόστος της KWh δείτε τον λογαριασμό σας και πάρτε την πιο ακριβή χρέωση.

Αυτόματα θα έχετε το ημερήσιο, μηνιαίο και ετήσιο κόστος.

_______________AZ.xls

Link to comment
Share on other sites

1. Κατεβάζουμε το αρχείο excel.

2. Τοποθετούμε στις ανάλογες θέσεις τι μηχανήματα έχουμε στο ενυδρείο μας, πόσα Watts είναι το κάθε ένα και πόσες ώρες λειτουργεί το 24ωρο

3. Για το κόστος της KWh δείτε τον λογαριασμό σας και πάρτε την πιο ακριβή χρέωση.

Αυτόματα θα έχετε το ημερήσιο, μηνιαίο και ετήσιο κόστος.

αυτος ο πινακας να υποθεσω κανει για να μετρησουμε ολο το σπιτι !!!

πολυ καλο

μπραβο σε οποιον το εφτιαξε

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιγω με OpenOffice3 και μου εμφανιζει στην γραμμη τιτλου οτι ειναι μονο για αναγνωση. Το κανει και σε αλλους;

Στις μετρησεις για τον θερμαντηρα και chiller/ανεμιστηρακια να βαλετε κατα προσεγγιση περιπου το 1/3 της ημερας, δηλαδη παρολο που ο θερμαντηρας ειναι συνδεδεμενος ολη την ημερα στο ρευμα αυτος δεν καταναλωνει ολη την ημερα τα watt που ειναι η ισχυς του, αλλα χονδρικα το 1/3 της ημερας μονο, δηλαδη 8 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο Στρατο. Επελεγα "Ανοιγμα" και οχι "Αποθηκευση" στον firefox.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο το έφτιαξα εγώ.

Αν έχετε κάποιες ιδέες για βελτίωση δεκτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εδω ειναι και τα Τιμολογια οικιας

...για ενα ενυδρειο 300 λιτρων με κυχιλιδες χρησιμοποιωντας 1000 kWh ανά τετράμηνο με τρεχουσα 0,18 εβγαλα 790 ευτω ανα τετραμηνο χωρις να υπολογιζω ΔΕΥΑΧ σαν θερμαντιρα εβαλα εναν 300αρι σε 300 της Τζουελ με 2 Τ5 ..σαν φιλτρο εβαλα αυτοοο EHEIM professionel 3 electronic 2078 με καταναλωση 10-35 Watt για 24 ωρες με 12 ωρες φωτοπεριοδο και 24 χρηση του θερμοστατη :(

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εδω ειναι και τα Τιμολογια οικιας

...για ενα ενυδρειο 300 λιτρων με κυχιλιδες χρησιμοποιωντας 1000 kWh ανά τετράμηνο με τρεχουσα 0,18 εβγαλα 790 ευτω ανα τετραμηνο χωρις να υπολογιζω ΔΕΥΑΧ σαν θερμαντιρα εβαλα εναν 300αρι σε 300 της Τζουελ με 2 Τ5 ..σαν φιλτρο εβαλα αυτοοο EHEIM professionel 3 electronic 2078 με καταναλωση 10-35 Watt για 24 ωρες με 12 ωρες φωτοπεριοδο και 24 χρηση του θερμοστατη :)

790e/ 4μηνο???? :) νό γουέι πώς το λένε!!!

Κάτι δεν πάει καλά... μήπως με την 24ωρη χρήση του θερμοστάτη παραφούσκωσε ο υπολογισμός? (στην πράξη, ο θερμοστάτης θα ανάβει για ένα μόνο τμήμα του 24ώρου.. το καλοκαίρι 0 ώρες.. το χειμώνα τόσο περισσότερες όσο πιό κρύος ο χώρος κλπ..)

Απλά με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα κατανάλωση, που σκέφτομαι αλλαγή πριν καν στήσω σε 240 lt (ή και περισσότερο), αλλά δεν έχω πλήρη εξοπλισμό για τα λίτρα αυτά ακόμα, να έχω μια γενική ιδέα για το κόστος.. (για Αφρικάνικο)

Link to comment
Share on other sites

Άμα πέσει στα χέρια της γυναίκας μου το excel με την κατανάλωση του ρεύματος τότε :)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι και τα Τιμολογια οικιας

...για ενα ενυδρειο 300 λιτρων με κυχιλιδες χρησιμοποιωντας 1000 kWh ανά τετράμηνο με τρεχουσα 0,18 εβγαλα 790 ευτω ανα τετραμηνο χωρις να υπολογιζω ΔΕΥΑΧ σαν θερμαντιρα εβαλα εναν 300αρι σε 300 της Τζουελ με 2 Τ5 ..σαν φιλτρο εβαλα αυτοοο EHEIM professionel 3 electronic 2078 με καταναλωση 10-35 Watt για 24 ωρες με 12 ωρες φωτοπεριοδο και 24 χρηση του θερμοστατη :)

1000KWH το τετραμηνο αποκλειεται....

Εχεις κανει λαθος καπου.

Μαλλον εβαλες περισσοτερα μηδενικα στο τελος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολυ ωραιο φιλε μου το προγραματακι αυτο του υπολογισμου.Πιστευω οτι θα ειναι σε ολους μας χρησιμω αλλα οπως ειπε

και ενας φιλος ποιο πανω αρκει να μην το πεις στη συζηγο γιατι αλημονομας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Φιλε αυτα που χρησιμοποιει το excel χωρις να θελω να μειωσω τη προσπαθεια ειναι θεωρητικα.

Αυτο μετραει τα πραγματικα.

Θελεις να μου πεις τι θα καψει μια αντλια μεχρι να καει αν τη φρακαρει ενα καβουκι απο σαλιγκαρι η μια chaeto?Οχι παντως την ονομαστικη ισχυς!!

Link to comment
Share on other sites

Άμα πέσει στα χέρια της γυναίκας μου το excel με την κατανάλωση του ρεύματος τότε :locked:

:bigemo_harabe_net-76: Συμφωνώ.. Αυτό θα είναι χειρότερο και για μένα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο εξελάκι!

Link to comment
Share on other sites

κατσε να δουμε τωρα με τις νεες αυξησεις τι θα κανουμε.....αναθεμα και αν υπαρχει αλλος λαος σε αυτον τον πλανητη που να επιζει κοντρα σε ολους και ολα...

Link to comment
Share on other sites

Άσε Κώστα και χτες είχαμε το πρώτο κρούσμα αυτοκτονίας λόγω της σκατοκρισης στην γειτονιά μου, 35 χρόνων παλικάρι με ένα αγοράκι αυτοπυρποληθηκε, είμαι συγκλονισμένος από χτες μόλις το έμαθα, συγνώμη που το αναφέρω και χαλαω το θέμα αλλά θέλω να πω ότι είμαστε πολύ καλά ακόμα όλοι εμείς που ασχολούμαστε με το χόμπι μας.

Link to comment
Share on other sites

Άσε Κώστα και χτες είχαμε το πρώτο κρούσμα αυτοκτονίας λόγω της σκατοκρισης στην γειτονιά μου, 35 χρόνων παλικάρι με ένα αγοράκι αυτοπυρποληθηκε, είμαι συγκλονισμένος από χτες μόλις το έμαθα, συγνώμη που το αναφέρω και χαλαω το θέμα αλλά θέλω να πω ότι είμαστε πολύ καλά ακόμα όλοι εμείς που ασχολούμαστε με το χόμπι μας.

Δεν θα βρεθει τελικα καποιος λιγο ποιο τρελος, για να δωσει τελικα αυτο που πραγματικα πρεπει να παρουν τα τομαρια της βουλης.Λεω βουλη και μου ερχετε να ξερασω...ΑΛΗΤΕΕΕΕΕΕΣ Ε ΑΛΗΤΕΕΕΕΕΣ :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

Άσε Κώστα και χτες είχαμε το πρώτο κρούσμα αυτοκτονίας λόγω της σκατοκρισης στην γειτονιά μου, 35 χρόνων παλικάρι με ένα αγοράκι αυτοπυρποληθηκε, είμαι συγκλονισμένος από χτες μόλις το έμαθα, συγνώμη που το αναφέρω και χαλαω το θέμα αλλά θέλω να πω ότι είμαστε πολύ καλά ακόμα όλοι εμείς που ασχολούμαστε με το χόμπι μας.

Τι λες τώρα...

Η αυτοκτονία δεν είναι ποτέ η λύση ..

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

υπομονη παιδια ερχοντε αυξησεις μεχρι 45% της δεη!για αυτο μας εχουν ζαλισει στη διαφημιση ολες αυτες τις μερες! :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...