Jump to content

Ραμιρεζι


Recommended Posts

ποσο καιρο πρεπει να τρεχει το ενυδρειο για να βαλω μεσα ραμιρεζι? να στρωσει ο βυθος πληρως κανα 2μηνο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχει ισορροπησει απο πλευρας συνθηκων νερου!

Οταν δηλαδη ειναι μηδενισμενη η αμμωνια και τα νιτρωδη και επισης οταν το ph και οι σκληροτητες του νερου ειναι σε χαμηλες τιμες, αντιστοιχες με αυτες που απαιτουν τα ram!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχει ισορροπησει απο πλευρας συνθηκων νερου!

Οταν δηλαδη ειναι μηδενισμενη η αμμωνια και τα νιτρωδη και επισης οταν το ph και οι σκληροτητες του νερου ειναι σε χαμηλες τιμες, αντιστοιχες με αυτες που απαιτουν τα ram!!!

αυτα τα εχω εξασφαλισει,αλλα θα βαλω αμμο σαν υποστρωμα μεσα στο σαββατοκυριακο δηλαδη δεν θα ειναι στρωμενος ο βυθος,,μπορω απο βδομαδα να τα βαλω?

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα εχω εξασφαλισει,αλλα θα βαλω αμμο σαν υποστρωμα μεσα στο σαββατοκυριακο δηλαδη δεν θα ειναι στρωμενος ο βυθος,,μπορω απο βδομαδα να τα βαλω?

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

ευχαριστω για την βοηθεια!! :D

τωρα πρεπει να βρω και τα ψαρια..

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

α,επισης μονο 1 ζευγαρι μπορω να βαλω σε 100λ?

Link to comment
Share on other sites

οταν μου πειτε για το πληθος,δειτε και αυτο: εχω 8 καρδιναλιους και θα παρω και οσα ραμιρεζι επιτρεπονται(ταιριαζουν..),,τι αλλο να βαλω που να θελει παρομοιες συνθηκες και γενικα να ζει αρμονικα μαζι τους?(ενταξει εχω και 2 σαλιγκαρια....)

Link to comment
Share on other sites

οριστε και καποιες φωτο:

:D

post-16544-1267967619_thumb.jpg

post-16544-1267967634_thumb.jpg

post-16544-1267967641_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις αμμο για υποστρωμα και μερικες κρυψωνες,κανενα ξυλο και μερικα φυτα ακομα μπορεις να βαλεις και αυτο το ειδος cory! http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323419 8-9 ειναι οκ για τα λιτρα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις αμμο για υποστρωμα και μερικες κρυψωνες,κανενα ξυλο και μερικα φυτα ακομα μπορεις να βαλεις και αυτο το ειδος cory! http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323419 8-9 ειναι οκ για τα λιτρα σου!!!

θα βαλω αμμο σε λιγες μερες..! σκεφτομουνα για stεrbai cory,οχι?

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και sterbai.

Να ξέρεις όμως ότι θεωρητικά, τα cory είναι ακόμη πιο ευαίσθητα από τα ramirezi. Καλύτερα να μπουν πριν από αυτά (πριν από τα ram) ώστε να μειώσεις την πιθανή επιθετικότητα που θα έχεις από τα ram προς τα corys. Η επιθετικότητα αυτή εντείνεται ιδίως όταν το ζευγάρι έχει αυγά.

Στα 100 λίτρα ένα ζευγάρι rams θα είναι σε ιδανικότατες συνθήκες αλλά υπό κάποιες προυποθέσεις (άφθονη βλάστηση, κρυψώνες και ξύλα, καλή φίλτρανση που θα έχεις) ίσως μπορείς να δοκιμάσεις και με δύο ζευγαράκια. Να έχεις όμως υπόψη ότι θα υπάρχουν αψιμαχίες κυρίως μεταξύ των αρσενικών. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ γιατί τα θηλυκά ήταν κάποτε είδος σε ανεπάρκεια. Τελευταία δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα ίσως να μπορείς να βρεις ευκολότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και sterbai.

Να ξέρεις όμως ότι θεωρητικά, τα cory είναι ακόμη πιο ευαίσθητα από τα ramirezi. Καλύτερα να μπουν πριν από αυτά (πριν από τα ram) ώστε να μειώσεις την πιθανή επιθετικότητα που θα έχεις από τα ram προς τα corys. Η επιθετικότητα αυτή εντείνεται ιδίως όταν το ζευγάρι έχει αυγά.

Στα 100 λίτρα ένα ζευγάρι rams θα είναι σε ιδανικότατες συνθήκες αλλά υπό κάποιες προυποθέσεις (άφθονη βλάστηση, κρυψώνες και ξύλα, καλή φίλτρανση που θα έχεις) ίσως μπορείς να δοκιμάσεις και με δύο ζευγαράκια. Να έχεις όμως υπόψη ότι θα υπάρχουν αψιμαχίες κυρίως μεταξύ των αρσενικών. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ γιατί τα θηλυκά ήταν κάποτε είδος σε ανεπάρκεια. Τελευταία δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα ίσως να μπορείς να βρεις ευκολότερα.

εχω βρει αρσ-θηλ σε μαγαζι στη βικτωρια :hysterical:

οκ θα ακολουθησω οσα ειπες και μαλλον θα βαλω 1 ζευγαρι ραμι

α!πιο πυκνη βλαστηση απ αυτη που εχω?(θα βαλω και λευκοκεφαλα που θα μου δωσει ο μποξερ-λουτσο) :D

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει αρσ-θηλ σε μαγαζι στη βικτωρια :hysterical:

οκ θα ακολουθησω οσα ειπες και μαλλον θα βαλω 1 ζευγαρι ραμι

α!πιο πυκνη βλαστηση απ αυτη που εχω?(θα βαλω και λευκοκεφαλα που θα μου δωσει ο μποξερ-λουτσο) :D

Σίγουρα θέλεις πιο πυκνή βλάστηση από αυτήν που έχεις έτσι κι αλλιώς.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλεις πιο πυκνή βλάστηση από αυτήν που έχεις έτσι κι αλλιώς.

:D

ξερεις γιατι ρωταω..επειδη δεν εχω παροχη co2 ουτε υποστρωμα για φυτα.και δεν σκοπευω να παρω Co2..θα παθουν τιποτα τα φυτα?

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ευκολα φυτα δεν χρειαζεται CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...