Jump to content

Υπάρχει εξήγηση???


Recommended Posts

Τελευταια μου συμβαίνει το εξής παράδοξο στο ενυδρείο. Έχω ένα 125L μαρκας Γουρι Γκελερ. Τι θα πει αυτό?? Έχουν εξαφανιστεί από μέσα 3 ψάρια μέσα σε 2 βδομάδες χωρίς να βρω ούτε ίχνος!!!! Ούτε στο φίλτρο, ούτε πουθένα!! Από μέσα αγνοούνται 1 σκαλάρι και 1 pagasious. Τώρα μες το ενυδρείο υπάρχουν

2 αγγελόψαρα

1 white pagasious

2 paku

2 needle fish

Καμια λογική εξήγηση????

Σημείωση: Τα Πακού είναι αρκετα μικρά

Τα φώτα σας διάδοχοι του Γιούρι!

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε κατω απο το κρεβατι... :hysterical:

Αν μπορεις φιλε μου δωσε ας τιμες του νερου σου...

Επισης σε ενημερωνω πως το ενυδρειο σου ειναι ακρως ακαταληλο για τα ψαρια που εχεις και περα απο αυτο τα ψαρια ειναι ασυμβατα μεταξυ τους :hysterical:

Φιλικα Κωστης :D

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

τι να πω??

απο πισω κοιταξες??

μηπως πηδηξαν απο το ενυδρειο...???

αλλα τα σκαλαρια δεν το συνηθιζουν..

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια μου συμβαίνει το εξής παράδοξο στο ενυδρείο. Έχω ένα 125L μαρκας Γουρι Γκελερ. Τι θα πει αυτό?? Έχουν εξαφανιστεί από μέσα 3 ψάρια μέσα σε 2 βδομάδες χωρίς να βρω ούτε ίχνος!!!! Ούτε στο φίλτρο, ούτε πουθένα!! Από μέσα αγνοούνται 1 σκαλάρι και 1 pagasious. Τώρα μες το ενυδρείο υπάρχουν

2 αγγελόψαρα

1 white pagasious

2 paku

2 needle fish

Καμια λογική εξήγηση????

Σημείωση: Τα Πακού είναι αρκετα μικρά

Τα φώτα σας διάδοχοι του Γιούρι!

το ενυδρειο εχει καπακι?

γατα εχεις σπιτι? :D συγνωμη αλλα ηταν η πρωτη σκεψη μου!!!!!!!!

http://www.break.com/index/cat-wants-aquarium-fish.html

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxa! Ούτε γάτα έχω, καπάκι υπάρχει και δεν υπάρχει κανείς να το ανοιξει! Προφάνώς τα ψάρια να είναι ασύμβατα μεταξύ τους αλλα σαν κάθε αρχάριος ακουσα τον πετσοπά! Αν και τον τελευταίο 2μηνο που τρέχει το ενυδρείο συμβιώνουν καλά. Ξέχασα παραπάνω να αναφέρω και ένα δολάριο που προστέθηκε πρόσφατα. Υπάρχει περίπτωση να φαγώθηκαν?? Μεσα σε ένα βράδυ χανόταν. Κ όχι. Δεν είναι κάτω από τον καναπέ! :D

Link to comment
Share on other sites

το πιό πιθανό είναι να απεβίωσαν τα ψαράκια και να φαγώθηκαν από τα υπόλοιπα...

έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις του νερού σου?

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxa! Ούτε γάτα έχω, καπάκι υπάρχει και δεν υπάρχει κανείς να το ανοιξει! Προφάνώς τα ψάρια να είναι ασύμβατα μεταξύ τους αλλα σαν κάθε αρχάριος ακουσα τον πετσοπά! Αν και τον τελευταίο 2μηνο που τρέχει το ενυδρείο συμβιώνουν καλά. Ξέχασα παραπάνω να αναφέρω και ένα δολάριο που προστέθηκε πρόσφατα. Υπάρχει περίπτωση να φαγώθηκαν?? Μεσα σε ένα βράδυ χανόταν. Κ όχι. Δεν είναι κάτω από τον καναπέ! :D

toβραδη με κλιστα φωτα παρατηρισε και θα καταλαβης τη τρεχει και πιος ειναι ο ενοχοσ πεσμας τημες νερου και ρουτηνες αλαγων

Link to comment
Share on other sites

pH-7.5

kH-6.0 dKH

gH-13 dGH

NO2-0.0 mg/l

NO3-0.0 mg/l

Είναι εβδομάδας. Αλλάζω το 25% κάθε βδομάδα. Απλά τελέυταία φορά έκανα 10 μέρες λόγω της θεραπείας για κάτι πτερύγια σκισμένα (από ένα κλαδάκι).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου ζητώ συγνώμη που θα σε στενοχωρήσω μ αυτά που θα γράψω. Να ξέρεις πως δεν έχω καμιά πρόθεση να σε προσβάλω ή να σε μειώσω καθώς οι περισσότεροι εδώ μέσα ξεκινήσαμε ως αρχάριοι, κάνοντας λάθος επιλογές ψαριών...

Δε νομίζω να φταίει εξολοκλήρου το πετσόπ για τις λάθος επιλογές σου όταν ισχυρίζεσαι ότι "το τελευταίο 2μηνο που τρέχει το ενυδρείο συμβιώνουν καλά" και μάλιστα "ένα δολάριο που προστέθηκε πρόσφατα".

Τα ψάρια σου δε χάνονται με κάποιο μεταφυσικό τρόπο ούτε και τα πτερύγια σκίζονται από κλαδάκια. Καλό θα είναι να συνειδητοποιήσεις το συντομότερο ότι η ψαροσύνθεσή σου είναι λάθος και τα ψάρια δεν μπορούν να επιβιώσουν εκεί μέσα. Το αποτέλεσμα θα είναι ασθένειες και θάνατοι. :hysterical: Είναι μάλιστα τόσο λάθος η επιλογή των ψαριών για τα λίτρα σου, που δεν υπάρχει ούτε ένα ψάρι που θα μπορούσε κανείς να σε συμβουλέψει να κρατήσεις στο συγκεκριμένο ενυδρείο... Θα σε συμβούλευα όσο τα ψάρια είναι ακόμα υγιεί να προσπαθήσεις να τα επιστρέψεις στο πετσόπ που στα πούλησε ή να τα χαρίσεις/πουλήσεις σε άλλούς χομπίστες που διαθέτουν κατάλληλα ενυδρεία.

Ελπίζω τα παραπάνω να μην ακουστούν ακραία. Δεν τα λέω για να σε αποθαρρύνω. Αντιθέτως είμαι σίγουρος ότι διαβάζοντας εδώ μέσα την πληρέστατη αρθρογραφία που υπάρχει και ζητώντας συμβουλές από τους εμπειρότερους, θα μπορέσεις να κάνεις σωστές επιλογές ψαριών, να στήσεις ένα όμορφο ενυδρείο και να χαρείς το ωραίο και ενδιαφέρον χόμπυ :D

Link to comment
Share on other sites

pH-7.5

kH-6.0 dKH

gH-13 dGH

NO2-0.0 mg/l

NO3-0.0 mg/l

Είναι εβδομάδας. Αλλάζω το 25% κάθε βδομάδα. Απλά τελέυταία φορά έκανα 10 μέρες λόγω της θεραπείας για κάτι πτερύγια σκισμένα (από ένα κλαδάκι).

Δεν υπαρχει περιπτωση φιλε μου με τοσα ψαρια σε 125 λιτρα να εχεις μηδενικα ΝΟ3...

Αν μπορεις πες μας και μετρησεις πο ΝΗ3/Η4!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...