Jump to content

Ζητώ ιδέες


Recommended Posts

Φιλαράκια καλημέρα.

Σε λίγο καιρό πρέπει να απουσιάσω για 7-10 μέρες.

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω τέσσερα ενυδρεία, αλλά μόλις μία αυτόματη ταϊστρα την οποία είχα αγοράσει με το πρώτο ενυδρείο.

Θέλω λοιπόν να μου πείτε κάποια ιδέα πως να ταϊζονται τα τρία από τα ενυδρεία, αφού η ταϊστρα θα μπεί στο μεγάλο.

Μπορώ να κάνω καμιά πατέντα με την τροφή?

Υπάρχουν τροφές που να διαλύονται σιγά- σιγά στο νερό? Και να ναι ποιες είναι?

Κάθε πρόταση δεκτή για να μην τρέχω για ταϊστρες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο φιλε μου ειναι να βαλεις ταιστρες σε ολα τα ενυδρεια.για να γλυτωσεις τα λεφτα βεβαια υπαρχουν τροφες σε ταμπλετες που διαλυονται σιγα-σιγα και επαρκουν για 10 περιπου μερες.κανενα γνωστο δεν εχεις να αφησεις να στα ταιζει?τις τροφες θα τις βρεις σε ενυδρειοκαταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες πραγματικα θα λειπεις??

Υπαρχει περιπτωση να κατσεις πανω απο 1 εβδομαδα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάποιον να ρίξει λίγη τροφή ΜΕ ΜΕΤΡΟ μέρα παρά μέρα ??

Πάντως η νηστεία ποτέ δεν έβλαψε τα ψάρια, το πολύ τάισμα αντίθετα είναι καταστροφικό.

Οι τροφές (κύβοι) σαββατοκύριακου όπως ονομάζονται δεν χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης και βρωμίζουν το ενυδρείο με αμμωνία.

Αν είναι για 7 μέρες ίσως μπορείς να τα αφήσεις να νηστέψουν. Εξαρτάται και για ποια ψαράκια μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάποιον να ρίξει λίγη τροφή ΜΕ ΜΕΤΡΟ μέρα παρά μέρα ??

Πάντως η νηστεία ποτέ δεν έβλαψε τα ψάρια, το πολύ τάισμα αντίθετα είναι καταστροφικό.

Οι τροφές (κύβοι) σαββατοκύριακου όπως ονομάζονται δεν χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης και βρωμίζουν το ενυδρείο με αμμωνία.

Αν είναι για 7 μέρες ίσως μπορείς να τα αφήσεις να νηστέψουν. Εξαρτάται και για ποια ψαράκια μιλάς.

Κι εγω εκει ηθελα να καταληξω ανδρεα!!

Ας τα και μια εβδομαδα αταιστα!!!

ΔΕΝ εχουν προβλημα!!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ!!

Εξαρταται και απο τη συνθεση... δλδ... αν εχεις ψαρια που μπορει να καρνιβαλισουν..... βαλε εκει την ταιστρα??

Αν μπορει καποιος στις 4 μερες να ριξει λίγο τροφη... πολυ λίγο... ακομα καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρείς φθηνές αυτόματες ταίστρες στο e-bay.

Εγώ έχω αγοράσει αυτή εδώ και 15 μέρες που την δοκιμάζω ( για να μην φύγω διακοπές και βρεθώ προ εκπλήξεως)

δουλεύει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Την προτελευταια μερα πριν φυγεις κανε σε ολα τα ψαρια καλο ταισμα.

Την τελευταια μερα κανε σε ολα τα ενυδρεια απο μια καλη αλλαγη νερου.

Οπως σου ειπαν αν εχεις ψαρια που κανιβαλιζουν (θα κινδυνεψουν μικροτερα αν πεινασουν) βαλε εκει τη μοναδικη σου ταιστρα.

Καλα να περασεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Εως 10 ημερες εχω αφησει αταιστα τα ψαρια χωρις προβλημα.Αλλαγη νερου και ταισμα πριν

φυγεις.Βεβαια σωστα επισημανθηκε οτι εξαρτατε και απο την συνθεση των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Εως 10 ημερες εχω αφησει αταιστα τα ψαρια χωρις προβλημα.Αλλαγη νερου και ταισμα πριν

φυγεις.Βεβαια σωστα επισημανθηκε οτι εξαρτατε και απο την συνθεση των ψαριων.

Ενημερωτικά για ποιά ψάρια μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

Εως 10 ημερες εχω αφησει αταιστα τα ψαρια χωρις προβλημα.Αλλαγη νερου και ταισμα πριν

φυγεις.Βεβαια σωστα επισημανθηκε οτι εξαρτατε και απο την συνθεση των ψαριων.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απ' ότι κατάλαβα άφησα μισό το θέμα. Έχουμε και λέμε:

1.- γαριδοενυδρείο με red cherry και αμάνο

2.- Με guppies που έχουν πρόσφατα γεννήσει και υπάρχουν πολλά μικρά, pleco και βυθόψαρα

3.- Με νανοκιχλίδες που ευτυχώς δεν έχουν γεννήσει ακόμη, 1 pleco και

4.- ένα κοινωνικό με σκαλάρια, τέτρας, pleco και 2-3 βυθόψαρα

Όλα τα ενυδρεία είναι πυκνοφυτεμένα, τσεκαρισμένα σε εβδομαδιαία βάση για τις παραμέτρους του νερού και είναι όλα εντάξει.

Σκεφτόμουν τελευταία πριν το ταξίδι, να τα ταϊσω καλά και να κάνω μία γερή αλλαγή νερού.

Η Ταϊστρα έλεγα να μπει στο κοινωνικό

έχω και κάποιες ταμπλέτες που διαλύονται σιγά-σιγά, αλλά σκέφτομαι και εγώ την αμμωνία.

Η απουσία μου θα είναι σίγουρα 8 μέρες. Δηλαδή αν φύγω Κυριακή και ταϊσω καλά θα ξαναφάνε την επόμενη Δευτέρα και δυστυχώς δεν υπάρχει κανείς για να ταϊσει στο ενδιάμεσο.

Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι το γαριδοενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο 4 την ταιστρα.... γιατι μεχρι να γυρισεις..... δε θα βρεις τετρα!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο 4 την ταιστρα.... γιατι μεχρι να γυρισεις..... δε θα βρεις τετρα!!! :ninja:

ναι αλλα ουτε κ μικρα γκαμπι φιλε μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η ταίστρα θα μπει στο κοινωνικό με τα σκαλάρια, και στα υπόλοιπα ταμπλέττες συμπυκνωμένες μέσα σε τούλι για να μην χαθούν γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η ταίστρα θα μπει στο κοινωνικό με τα σκαλάρια, και στα υπόλοιπα ταμπλέττες συμπυκνωμένες μέσα σε τούλι για να μην χαθούν γρήγορα

Εφοσον τα γκαπυ δεν εχουν φαγωθεί... ΔΕΝ θα φαγωθούν.... ΔΙΚΗ μου αποψη παντα.

Ενω τα σκαλαρια επισης στη φυση τρωνε νεον... ειναι πιο ευκολο αν πεινασουν πολυ να κανιβαλισουν!!

Παλι κατα τη δικη μου αποψη.. ΔΕΝ χρειαζεται ταμπλετα βυθου... θα αντεξουν...

Απο κει και περα... ναεις εσυ οτι νομιζεις...

Απλα... οτι κανεις... ενημερωσε μας... και μολις επιστρεψεις... μας λες τα αποτελεσματα!! :ninja:

Καλο ταξιδι... καλα να περασεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον τα γκαπυ δεν εχουν φαγωθεί... ΔΕΝ θα φαγωθούν.... ΔΙΚΗ μου αποψη παντα. Δεν φοβάμαι μήπως κανιβαλίσουν, αλλά μήπως τα μικρά περίπου 15 ημερών δεν αντέξουν τόσες μέρες

Ενω τα σκαλαρια επισης στη φυση τρωνε νεον... ειναι πιο ευκολο αν πεινασουν πολυ να κανιβαλισουν!! Τα τέτρας δεν είναι νέον είναι serpae, δηλαδή πολυ μεγαλύτερα

Παλι κατα τη δικη μου αποψη.. ΔΕΝ χρειαζεται ταμπλετα βυθου... θα αντεξουν...

Απο κει και περα... ναεις εσυ οτι νομιζεις...

Απλα... οτι κανεις... ενημερωσε μας... και μολις επιστρεψεις... μας λες τα αποτελεσματα!! :ninja:

Καλο ταξιδι... καλα να περασεις!! Σ' ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διευκρίνισες για τα τετρα... :ninja:

οποτε νομιζω ξερεις τι θα κανεις αφου δεν υπαρχει θεμα κανιβαλισμου....

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για ποιά ψάρια μιλάς?

Zebra danio,capoeta tetrazona,cherry barbs.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις, ασχέτως το είδος των ψαριών (πέραν πιρανίων), το πιο ασφαλές που μπορώ να προτείνω είναι πολύ τάισμα πριν φύγεις, καλή αλλαγή νερού σε όλα τα ενυδρεία τελευταία μέρα και τίποτα από κει και πέρα. Δεν αποκλείεται να έχεις απώλειες (προσωπικά έχω αφήσει 10 μέρες χωρίς πρόβλημα) αλλά ότι απώλειες και να έχεις είναι μηδαμινές σε σχέση με αυτά που μπορείς να πάθεις ΟΠΟΙΑ άλλη οδό και να διαλέξεις!

Αν τυχόν βρεις άτομο να πάει 1-2 φορές όσο λείπεις για να ταΐσει, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μη του πεις "ρίξε τόση τροφή" κλπ κλπ. Σε χαρτοπετσετούλες/αλουμινόχαρτο θα έχεις βγάλει ήδη τις δοσολογίες (μικρές) για το κάθε ενυδρείο και απλά θα τα ανοίξει και θα τα ρίξει!

Αυτά από μένα!

Εύχομαι τουλάχιστον να προβληματίζεσαι τόσο για ταξίδι διακοπών και όχι για επαγγελματικό :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...