Jump to content

αλλαγη χαλικι


Recommended Posts

καλησπερα παιδες λοιπον θελω να αλλαξω το χαλικι που εχω ολο.! και να βαλω χαλαζια αλλα το προβλημα ειναι πως εχω ηδη μεσα ψαρια πολλα.... φυτα.

πος γινεται η δουλεια τωρα για να αλλαξω την αμμο αν γινεται... και το νερο που πρεπει να αλαχθει ? να βγει ? τα ψαρια ??

εε??

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

οραια πολυ καλα αυτα και εωδιαφερων ετσι θα το κανω. Αλλα.! δεν μου ειπες αυτην την ωρα που θακανω ολη αυτη την διαδικασια τα ψαρια σε εναν γουβα με το νερο του ενυδρειου ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αν έχεις αερόπετρα βάλ' τη για οξυγόνωση, αν κρατήσει πολύ ώρα βάλε και θερμαντήρα αλλά έχε το νου σου μην ζεσταθεί πολύ το νερό, ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. για χαλικι πηγαινα ενυδρειο καινουργιο πηρα τελικα. :ninja: μετακομισα το παλιο μου ενυδρειο εχθες 100 λτ εμεινε το χαλικι τελικα το μονο κακο στην μεταφορα αλλαγη θερμοκρασιας εχασα το ενα μου τιγρακι. τα υπολοιπα μπικαν μεσα κανονικα και δεν εχουν προβλημα, απο μετρησεις κομπλε,! και δεν το περιμενα.! το καινουργιο μολις τωρα μπηκε το νερο και 4 φυτακια. φαρμακα κτλπ 180 λτ χαλαζια αλλα γαμοτο δεν ειχε κατι ξυλα που μου αρεσαν τα πουλησε εχθες.! φτου.!! :hysterical: οταν μπορεσω θα ανεβασω φωτο απο το δευτερο ενυδρειακι. σκεφτομαι να ξεκινησω τορα πλεων σε αλλη κατηγορια με ψαρακια οπως gappy για αρχη οταν θα φτασει σε καλα επιπεδα το νερο και να συνεχισω με πολλα του ειδους. αλλα και λιγο πιο μεγαλα .. για πεστε μου καμια ιδεα. ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε να μας παρουσιάσεις τη δουλειά σου σε νέο θέμα και θα έχεις πολλές προτάσεις. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ειιναι θωλο ακομα το νερο αλλιως θα ανεβαζα.!!! αχχχ!!!! με το που θα γινει κρυσταλο ανεβαζω και αρχιζετε.!!!! :hysterical::ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

post-15692-1268391445_thumb.jpgκαλημερα και παλι με το new ενυδρειο μερικες φωτο και στην μεση που ειναι το φιλτρο λεω να βαλω ξυλο με κλαδακια μικρα και πανω του ενα moss κα θα μου καλυψει το φιλτρο.ι δεξια οπως βλεπετε διπλα απο το αλλο φυτο να βαλω νουφαρα..

στο φιλτρο απλα προσθεσα κ λιγο μακαρονι που δεν ειχε. και πιστευω αυριο 3 guppys να μπουν για ξεκινημα.

αν μπορεσετε να μου πειτε ακριβως και τιν ακριβη ονομασια τον φυτων θα με βοηθουσε πολλυ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

post-15692-1268391445_thumb.jpgκαλημερα και παλι με το new ενυδρειο μερικες φωτο και στην μεση που ειναι το φιλτρο λεω να βαλω ξυλο με κλαδακια μικρα και πανω του ενα moss κα θα μου καλυψει το φιλτρο.ι δεξια οπως βλεπετε διπλα απο το αλλο φυτο να βαλω νουφαρα..

στο φιλτρο απλα προσθεσα κ λιγο μακαρονι που δεν ειχε. και πιστευω αυριο 3 guppys να μπουν για ξεκινημα.

αν μπορεσετε να μου πειτε ακριβως και τιν ακριβη ονομασια τον φυτων θα με βοηθουσε πολλυ :ninja:

Kαλημερα ξανα στην παρεα καποιες νεες φωτο { για την ωρα γιατι θα μπουν και αλλα...} και περιμενω ιδεες στο κουτσουρο λεω να βαλω moss για να μου καλυψει και το φιλτρο..Τι λετε ?. αλλα στην πατρα ακομα δεν την βρισκω πουθενα. μπηκαν και guppy οπως βλεπετε 2 θ 1 α. ειναι και ετοιμα για γενα... :hysterical: αυτα προς το παρον.

Υ.Γ. μπορειτε να με βοηθεισετε για τα φυτα ? δηλαδη τη ακριβη ονομασια τους ??? :hysterical: αν μπορειτε βεβαια.

ευχαριστω :hysterical::hysterical:

post-15692-1268468260_thumb.jpg

post-15692-1268468327_thumb.jpg

post-15692-1268468359_thumb.jpg

post-15692-1268468388_thumb.jpg

post-15692-1268468416_thumb.jpg

post-15692-1268468435_thumb.jpg

post-15692-1268468988_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xristos dimakopoulos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Τώρα που ακόμα το ενυδρείο σου δεν ειναι φορτωμένο με ψαράκια κτλ κτλ σου προτείνω να κάνεις μια σημαντική αναβάθμιση στη φίλτρανση του. Σου προτίνω λοιπόν να πετάξεις το biobox2 που έχει ενσωματομένο το ενυδρείο σου και να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο. Αυτό στο λέω γιατί εχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και την "πάτησα". Εάν τελικά δε το πετάξεις και το αφήσεις έτσι όπως είναι φρόντισε να το τιγκάρεις με κάποιο βιολογικό υλικό (πχ Substrat Pro) και να μη το παρακάνεις με τα ψαράκια γιατί θα έχεις πρόβλημα.

Τώρα για να στα πώ όλα αυτά και με νουμερα... Το biobox2 το δίνει η εταιρεία για μέχρι 250l ενυδρείο και έχει ροή 600l/h και "χώρο" για υλικά περίπου 1,5l. Η eheim το professionel 3 2571 που το δίνει για μέχρι 250l ενυδρείο έχει ροή 950l/h και χώρο για υλικά 3,5l μαζί με το προφίλτρο. Βγάλε τα συμπεράσματα σου μόνος σου...

Φιλικά Γιάννης

ΥΓ. Καλύτερα να μήν βάλεις guppy τώρα που ακόμα το φίλτρο σου δεν είναι 100% στρωμένο γιατί είναι πάρα πού ευαίσθητα. Προτίμησε 4-5 Danio Zebra.

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Τώρα που ακόμα το ενυδρείο σου δεν ειναι φορτωμένο με ψαράκια κτλ κτλ σου προτείνω να κάνεις μια σημαντική αναβάθμιση στη φίλτρανση του. Σου προτίνω λοιπόν να πετάξεις το biobox2 που έχει ενσωματομένο το ενυδρείο σου και να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο. Αυτό στο λέω γιατί εχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και την "πάτησα". Εάν τελικά δε το πετάξεις και το αφήσεις έτσι όπως είναι φρόντισε να το τιγκάρεις με κάποιο βιολογικό υλικό (πχ Substrat Pro) και να μη το παρακάνεις με τα ψαράκια γιατί θα έχεις πρόβλημα.

Τώρα για να στα πώ όλα αυτά και με νουμερα... Το biobox2 το δίνει η εταιρεία για μέχρι 250l ενυδρείο και έχει ροή 600l/h και "χώρο" για υλικά περίπου 1,5l. Η eheim το professionel 3 2571 που το δίνει για μέχρι 250l ενυδρείο έχει ροή 950l/h και χώρο για υλικά 3,5l μαζί με το προφίλτρο. Βγάλε τα συμπεράσματα σου μόνος σου...

Φιλικά Γιάννης

ΥΓ. Καλύτερα να μήν βάλεις guppy τώρα που ακόμα το φίλτρο σου δεν είναι 100% στρωμένο γιατί είναι πάρα πού ευαίσθητα. Προτίμησε 4-5 Danio Zebra.

καλημερα φιλε μου δεν φερνω αντιρηση σε αυτο που λες σαφως ειναι καλυτερο το εξωτερικο.αλλα πιστεψεμε το αδειασα ολο το φιλτρο μπηκαν πολλα και καλα βιολογικα πραγματα μεσα.~εως και ο κυκλοφορητης αλαξε και μπηκε στην θεση του mini jet 800 lt και με σκαλες κυκλοφοριας δυναμης ροης. θελω προς το παρων να γινει ετσι και στο μελλον θα δειξει. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...