Jump to content

Flowerhorn "reddragon" A' Grade


vagvader

Recommended Posts

Ενα ξεχωριστό ψαρι για τα ελληνικα δεδομενα, ενα άριστης καταστασης και μορφής, ειδους "reddragon" αρσενικο flowerhorn στα 12 εκατοστα, εισαγωγή απο Σιγκαπούρη. Κολυμπά σε ένα Rio 240 με μια θηλυκή blood parrot.

Υγ= Βαζω εδώ ξεχωριστά το θεμα για να μην το μπερδευω με το αλλο (crossbreed BP x FH)

post-12763-1268158502_thumb.jpg

post-12763-1268158522_thumb.jpg

post-12763-1268158539_thumb.jpg

post-12763-1268158556_thumb.jpg

post-12763-1268158599_thumb.jpg

post-12763-1268158626_thumb.jpg

post-12763-1268158652_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται αντυπωσιακο αλλα δεν μου αρεσει προσωπικα...Κατι ξερει η Μητερα φυση..

Υ.Γ Η Parrotινα σου δεν εχει ουρα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Κατι ξερει η Μητερα φυση..

..ο πατερας κανει παντα τη ζημια :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Νιωθω την αναγκη να αναφερω μερικα πραγματα γιαυτο το ψαρι και για το πως περναει κανεις μαζι του εχοντας το μεσα στο σπιτι του... Μεχρι πρότινος πιστευα οτι τα πιο ενδιαφεροντα και "interactive" ψαρια ηταν τα oscar, αν δεν ειχε κανεις την εμπειρια να συνυπαρχει με ενα "flowerhorn" τοτε δεν εχει βιωσει τιποτα. Δεν υπαρχει πιο δραστηριο και ενεργητικό ψαρι, διαρκως περιεργο, παιχνιδιαρικο, φιγουρατζιδικο, ασχολείται ολη την ωρα μαζι σου απο τη στιγμη που θα μπεις στο δωμάτιο μεχρι να φυγεις... Και να φυγεις θα σε ψαχνει για λιγη ωρα ακομα και δεν θα ασχοληθει λογο "πεινας" οπως κανουν τα oscar. Ιδιαιτερο χαρακτηριστικο ειναι οτι αυτο το ψαρι δεν σε "φοβαται" καθολου, δεν πα να χαλας τον κοσμο μπροστα του, θα ειναι εκει και θα παρακολουθει τι κανεις. Τα παιχνιδια που σου κανει ακλουθώντας το δαχτυλο στο τζαμι δεν περιγραφονται, πραγματικα ειναι ενα ψαρι που αφηνει τον ιδιοκτητη του με πλατυ χαμογελο και γενικα απευθυνεται σε κατοχους που δεν τους αρκει απλα το κολυμπι των ψαριων τους δεξια αριστερα. Λογο του οτι ειναι ιδιαιτερα "territorial" οταν μεγαλωσει, καλα ειναι να αποφευγεται η απροσεκτη εισοδος χεριων μεσα στο ενυδρειο, παραδειγμα την ωρα του καθαρισμου, γιατι γινεται πολυ επιθετικο και η δαγκωνιά ειναι βεβαιη, για τους τολμηρους ειναι αψογο το παιχνιδι της αποφυγης.

Ps: Το ξερω οτι πολλοι διαφωνούν για διαφορους λογους με αυτα τα ψαρια αλλα ειναι αληθεια οτι πιο ενδιαφέρον ειχα ποτε στα ενυδρεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Το παρτυ εχει ηδη αρχισει (συντομοτερα απο οτι περιμενα). Το ζευγος προετοιμαζεται, συντομα θα δουμε ποιοτικα "kamfas"

Παρατηρηστε τα χρωματα του αρσενικου πως εχουν ζωντανεψει...

dsc02445w.jpg

dsc02454p.jpg

Ζωντανα η προετοιμασια...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η μητερα φυση κατι ξερει και οσο και αν προσπαθω να μην παω κοντρα σε αυτο, εφτασε η στιγμη (μεσα σε 8 μερες) να γινει ο νεος μου "Flowerhorn reddragon" πατερας " :ninja: Δευτερη γέννα (η πρωτη με τον προηγουμενο FH δεν εχει κλεισει καν μηνα) και αυτη τη φορα ελπιζω σε "πρωτης ποιοτητας" kamfa flowerhorn. Τα αποτελεσματα θα ειναι σαφως πολυ καλυτερα της προηγουμενης γεννας, δεν σημαινει ομως οτι την ξεχναμε η την κανουμε περα. Φυσικα δεν ειναι τυχαιο, χρειαζεται αριστη ποιοτητα νερου, θερμακρασιας, φωτισμού, συνθηκων, ταΐσματος και κανα δυο μυστικα ακομα. Εν αναμονη λοιπον για τα νεα αποτελεσματα!!!

Φωτο απο την γεννα...

dsc02506f.jpg

dsc02503a.jpg

dsc02494q.jpg

dsc02493.jpg

dsc02492m.jpg

Δειτε εδω την διαδικασια ζωντανα...

Link to comment
Share on other sites

Νιωθω την αναγκη να αναφερω μερικα πραγματα γιαυτο το ψαρι και για το πως περναει κανεις μαζι του εχοντας το μεσα στο σπιτι του... Μεχρι πρότινος πιστευα οτι τα πιο ενδιαφεροντα και "interactive" ψαρια ηταν τα oscar, αν δεν ειχε κανεις την εμπειρια να συνυπαρχει με ενα "flowerhorn" τοτε δεν εχει βιωσει τιποτα. Δεν υπαρχει πιο δραστηριο και ενεργητικό ψαρι, διαρκως περιεργο, παιχνιδιαρικο, φιγουρατζιδικο, ασχολείται ολη την ωρα μαζι σου απο τη στιγμη που θα μπεις στο δωμάτιο μεχρι να φυγεις... Και να φυγεις θα σε ψαχνει για λιγη ωρα ακομα και δεν θα ασχοληθει λογο "πεινας" οπως κανουν τα oscar. Ιδιαιτερο χαρακτηριστικο ειναι οτι αυτο το ψαρι δεν σε "φοβαται" καθολου, δεν πα να χαλας τον κοσμο μπροστα του, θα ειναι εκει και θα παρακολουθει τι κανεις. Τα παιχνιδια που σου κανει ακλουθώντας το δαχτυλο στο τζαμι δεν περιγραφονται, πραγματικα ειναι ενα ψαρι που αφηνει τον ιδιοκτητη του με πλατυ χαμογελο και γενικα απευθυνεται σε κατοχους που δεν τους αρκει απλα το κολυμπι των ψαριων τους δεξια αριστερα. Λογο του οτι ειναι ιδιαιτερα "territorial" οταν μεγαλωσει, καλα ειναι να αποφευγεται η απροσεκτη εισοδος χεριων μεσα στο ενυδρειο, παραδειγμα την ωρα του καθαρισμου, γιατι γινεται πολυ επιθετικο και η δαγκωνιά ειναι βεβαιη, για τους τολμηρους ειναι αψογο το παιχνιδι της αποφυγης.

Ps: Το ξερω οτι πολλοι διαφωνούν για διαφορους λογους με αυτα τα ψαρια αλλα ειναι αληθεια οτι πιο ενδιαφέρον ειχα ποτε στα ενυδρεια μου.

Γενικα πιστευω πως τα παραλες!Μπορω να σου το επιβεβαιωσω επι 1000! :D;)

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως προσπαθεις να κανεις ομως..... :unsure:

Γιατι να θελεις μωρα απο ενα παπαγαλοψαρο και ενα flowerhorn? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πιστευω πως τα παραλες!Μπορω να σου το επιβεβαιωσω επι 1000! :D;)

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως προσπαθεις να κανεις ομως..... :unsure:

Γιατι να θελεις μωρα απο ενα παπαγαλοψαρο και ενα flowerhorn? :huh:

Κωστα δεν χρειαζεται να μου επιβεβαιωσεις τιποτα, ο καθε ενας μας εχει τις δικες του εμπειριες με ψαρια, εγω μετα απο 27 χρονια στο χομπυ και δοκιμες με τα περισοτερα ειδη, εχω αυτα τα συμπερασματα. Τωρα επειδη δεν εχεις καταλαβει τι θελω να κανω, η μειξη αυτη βγαζει "kamfa" flowerhorn, googlαρε το και θα καταλαβεις...

Αν βρισκεις δυσκολια στο να βρεις πληροφοριες δες σε αυτο το λινκ http://cichlidaquarium.blogspot.com/2008/1...-horn-fish.html Εχει γενικες πληροφοριες για τα flowerhorn.

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν χρειαζεται να μου επιβεβαιωσεις τιποτα, ο καθε ενας μας εχει τις δικες του εμπειριες με ψαρια, εγω μετα απο 27 χρονια στο χομπυ και δοκιμες με τα περισοτερα ειδη, εχω αυτα τα συμπερασματα. Τωρα επειδη δεν εχεις καταλαβει τι θελω να κανω, η μειξη αυτη βγαζει "kamfa" flowerhorn, googlαρε το και θα καταλαβεις...

Αν βρισκεις δυσκολια στο να βρεις πληροφοριες δες σε αυτο το λινκ http://cichlidaquarium.blogspot.com/2008/1...-horn-fish.html Εχει γενικες πληροφοριες για τα flowerhorn.

4511d1160292449-legendary-flower-horn-kamfa.jpg

αυτο θελεις να πετυχεις?

ειναι παρα πολυ εντυπωσιακο..

τετοιο αποτελεσμα προκυπτει μονο απο μια τετοια διασταυρωση?

Link to comment
Share on other sites

4511d1160292449-legendary-flower-horn-kamfa.jpg

αυτο θελεις να πετυχεις?

ειναι παρα πολυ εντυπωσιακο..

τετοιο αποτελεσμα προκυπτει μονο απο μια τετοια διασταυρωση?

Αυτο ειναι ενα καταπληκτικο ενηλικο "King kamfa". Κοιτα τα αποτελεσματα στη διασταυρωση δεν ειναι σε ολα το ιδιο, η γεννα θα βγαλει πολλα και διαφορα, τα περισοτερα θα μιαζουν σαν παπαγαλοψαρα με τους χρωματισμους του FH. Καποια θα εχουν το σωμα του FH με μιξη χρωματων, αλλα ισως βγουν κοντοσωμα FH (τα λεγομενα bonzai). Οι περισοτεροι που κανουν τις μιξεις αυτες λενε οτι αριστο αποτελεσμα βγαζουν 2 ισως και 1 μονο ενα ψαρι, δηλαδη να ξεχωριζει κατα πολυ σε τυπο και χρωματισμους. Θα δουμε τι θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Ουυυυπς, αποτυχια αυτη τη φορα! Η παπαγαλινα εφαγε ολα τα αυγα, δεν αφησε ουτε ενα και ειναι σιγουρο οτι τα εφαγε αυτη γιατι ο αρσενικος ηταν διπλα με χωρισμα. Χμμμμ, 3 τα αιτια, η το κιουπι ηταν στενο και ο μάγκας δεν τα γονιμοποίησε καλα, η δεν υπηρχαν καλες συνθηκες αερισμου κλπ σε εκεινο το σημειο του ενυδρειου η το χειροτερο σεναριο (που δεν θα ηθελα με τιποτα να ειναι αυτο) να ειναι ο "reddragon" μου στειρος. Δεν πειραζει ομως γιατι δεν θα με βολευε αμεσα αλλη μια γεννα. Περιμενω λιγο ακομα να μεταφερω ολα τα μικρα σε αλλο ενυδρειο και να τους βαλω εκει "στη σωστη γεννήστρα" με σωστες και δοκιμασμενες τακτικες, ουτως η αλλως αυτη ηταν εκτακτη και οχι προγραμματισμένη διαδικασια!! (απο τη μητερα φυση) ;)

Υγ= Τα αυγα ειχαν αρχισει να χαλανε (άσπριζαν). Αρα ξερει η μαμα γιατι τα εφαγε, δεν θα σκαγανε ποτε, αλλα η ατιμη ειναι μες τη τρελα παλι, αρχισανε παλι τα κολπα μεταξυ τους, δεν την προλαβαινω :D

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα εφαγε γιατι ειναι στα ''πανω'' της και θελει να ξαναζευγαρωσει? :D

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα εφαγε γιατι ειναι στα ''πανω'' της και θελει να ξαναζευγαρωσει? :D

Ξερω γω ρε συ κωστα, παντως ο σωληνας απο κατω της ειναι ακομα μεγαλος λες και ειναι ετοιμη να ξαναβγαλει αυγα, εντωμεταξύ οταν ξανάνοιξα το χωρισμα και ειναι μαζι, αυτη του την πεφτει σα τρελή!! Μου φαίνεται οτι εχω αλανιάρα παπαγαλινα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βελτιωση χρωματων μετα απο 1 σχεδον μηνα!

dsc0007io.jpg

Link to comment
Share on other sites

dsc0007.th.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με τη δευτερη γεννα στις σωστες συνθηκες ολα πηγαν μια χαρα. Τα αυγα σκασανε, τα μικρα κολυμπουν και το αποτελεσμα που περιμενουμε συφωνα με τους ξενους "breeders" ειναι αυτο που βλεπετε...

kamfa3.jpg

Αυτο το ψαρι ονομαζεται "Kamfa" και το χαρακτηριστικό του ειναι οτι δεν θα εχει κόκκινα ματια οπως ο πατερας, θα εχει μεγαλυτερα ανεπτυγμενο κρανιακο κουτελο και πιο εντονα χρωματα οσο μεγαλωνουν.

Σε αντιθεση, μειωνεται το "flowerline" η καμια φορα χανεται εντελως.

Εδω βλεπετε ενα ενήλικο "Kamfa"

kamfa1dx0nr7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οριστε... εδω ειμαστε, η δευτερη ποιοτικη γεννα (reddragon x blood parrot) οπου η διαφορα ακομα και σε τοσο μικρη ηλικια ειναι τοσο εμφανης. Ουτε 1cm δεν ειναι το ψαρακι στη συγκεκριμενη φωτο και ηδη διακρινεται η ποιοτικη γραμμη "flowerline" που μαλιστα ειναι και διπλη!!! Εχει και στη ραχη αλλη μια σειρα.

Αυτη η γεννα αν και ειναι "F1" θα εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερων.

rdxbpfry.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νεες φωτο (οσο μπορεσα γιατι λογο μεγεθους και κινητικότητας πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο)

Ολη η γεννα ειναι σε αριστη κατασταση και δεν εχουμε καμια απώλεια!!!!! Τα ψαρακια αυτης της γεννας εχουν αρχισει ηδη να δεινουν χαρακτηρα και σε μερικα εχουμε και τους πρωτους χρωματισμους αλλα και μορφη σωματος.

Αυτος θα γινει ενας περιφημος "Kamfa" με διπλο "flowerline"

dsc0160t.jpg

Οπως και εδω

dsc0229rq.jpg

Τρια αρσενικα "kamfa" το τερμα δεξια εχει ηδη αρχισει να βγαζει τα πρωτα μπλε αστρακια!

dsc0175ep.jpg

Αυτος ο αρσενικος εχει και "αστερι" στο κεφαλι του, θα μοιασει περισσοτερο στον πατερα...

dsc0208tl.jpg

Αυτο εδω ονομαζεται "Fader" οσο μεγαλωνει θα χασει τα μαυρα και θα αποκτησει έντονα χρωματα!

dsc0230rj.jpg

Αλλη μια "fader" με αστερι στο κεφαλι. Και αυτη εχει αρχισει να εχει μπλε σημαδια στο σωμα.

dsc0236c.jpg

Εδω ειναι το μοναδικο "Kirrin parrot" αγνωστου φυλου, μπορειτε να δειτε την διαφορα στο κεφαλι και το σωμα, θα γινει παπαγαλος στο σωμα με τα χρωματα του πατερα flowerhorn. Η μοναδικη αυτη φωτο βγηκε μετα απο πολυ υπομονη και κυνήγι και λυπαμαι που δεν ειναι καλυτερη, επισης λυπαμαι που ειναι το μονο τετοιο μεσα σε τοσο μεγαλη γεννα...

kirrinparrotfry.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαριτήρια για τις επιτυχίες σου! ;) Να σε ρωτήσω, πως ξεχωρίζεις φύλο σε τόσο μικρή ηλικία?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαριτήρια για τις επιτυχίες σου! ;) Να σε ρωτήσω, πως ξεχωρίζεις φύλο σε τόσο μικρή ηλικία?

Σε ευχαριστω πολυ, το φυλο ακομα και τοσο νωρις το ξεχωριζεις απο το μεγεθος, εχουν τεραστια διαφορα τα αρσενικα με τα θυλικα, 1/3 του μεγεθους των αρσενικων εχουν. Ακομα τα θυλικα ειναι πιο σκουροχρωμα απο τα αρσενικα. Αλλα και εγω εμπειρικα απο τις πολλες γεννες εμαθα να τα ξεχωριζω. Βεβαια μην σου πω το ακραιο οτι οι θηλυκιες εχουν πιο "γλυκες και χαριτωμένες" φατσες γιατι θα γελασουν καποιοι.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω ότι υπαρχουν πολύ λιγες θηλυκιες στη γεννα και γενικα στις γεννες αυτές… Περιπου το 75 μην πω το 85% ισως και παραπανω είναι αρσενικα. Γιαυτο και οι “Breeders” του εξωτερικου δεν πουλανε ευκολα και δεν θα βρεις στο εμποριο θηλυκια flowerhorn. Όλα είναι αρσενικα οπου κανουν και μεγαλο καρουμπαλο, σε αντιθεση με τις θηλυκιες οπου δεν κανουν καθολου, εχουν όμως πιο εντονα χρωματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια μην σου πω το ακραιο οτι οι θηλυκιες εχουν πιο "γλυκες και χαριτωμένες" φατσες γιατι θα γελασουν καποιοι.

Εγώ δεν θα γελάσω γιατί τα θηλυκά τα καταλαβαίνω και από αυτό και με σκυλάκια-γατάκια κλπ αλλά αν δεν έχεις εμπειρία πέφτεις συχνά έξω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω ότι υπαρχουν πολύ λιγες θηλυκιες στη γεννα και γενικα στις γεννες αυτές… Περιπου το 75 μην πω το 85% ισως και παραπανω είναι αρσενικα. Γιαυτο και οι “Breeders” του εξωτερικου δεν πουλανε ευκολα και δεν θα βρεις στο εμποριο θηλυκια flowerhorn. Όλα είναι αρσενικα οπου κανουν και μεγαλο καρουμπαλο, σε αντιθεση με τις θηλυκιες οπου δεν κανουν καθολου, εχουν όμως πιο εντονα χρωματα!!!

Αυτό το αντιμετωπίζω και εγώ με Ancistrus sp3. ??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αντιμετωπίζω και εγώ με Ancistrus sp3. ??? ;)

Ποτε δεν μπορεσα να τα ξεχωρισω αυτα, δυσκολα πολυ, δεν εχω ασχολιθει να σου πω την αληθεια, φανταζομαι ψαχνεις θηλυκια και δεν βρισκεις ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωνουν τα ψαρια??? Πανε καλα??? :)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...