Jump to content

Flowerhorn "reddragon" A' Grade


vagvader

Recommended Posts

Μεγαλωνουν τα ψαρια??? Πανε καλα??? :)

Οι φωτογραφιες της δημοσιευσης #18 ειναι τραβηγμενες την ημερα εκεινη (17/5/10). Αυτα ειναι η νεα "καλη" γεννα με τον Α' grade πατερα. Σε 4 μερες θα γινουν 2 μηνων. Ειναι μια χαρα και δεν εχουμε καμια απωλεια. Εχθες εβγαλα φωτο και απο την παλια γεννα που εχω κρατησει μονο 7. Θα τις ανεβασω στο δικο τους θεμα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Νεο video απο τα μικρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Νεο video απο τα μικρα! :thumbup:

Καλα ε χαμός γίνετε.Πραγματικά πρέπει να είναι πολύ δυσκολη η φωτογράφισή τους

:)

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλα ε χαμός γίνετε.Πραγματικά πρέπει να είναι πολύ δυσκολη η φωτογράφισή τους

:)

:(

Ναι οντως ειναι, θελει υπομονη και καλο χερι γιατι δεν καθονται και δεν ηρεμουνε ποτε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο αλλα και εντυποσιακο :)

Το πιο παραξενο απο ολα και κατα γενικη ομολογια ολων οσων ασχολούνται με αυτες τις γεννες ειναι οτι τα αρσενικα flowerhorn δειχνουν μεγαλύτερη συμπαθεια-διαθεση-ελξη-κεφι για θηλυκες parrot παρα για τις θηλυκες του ιδιου τους ειδους... Ειναι εντελώς κουφο και το αναφερουν παρα πολλοι breeders και απο ασια και απο αμερικη!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τι γινετε με το project?

Το ψαρι kamfa που ανεφερες ειναι νορμαλ ψαρι?στο κολυμπι και λοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τι γινετε με το project?

Το ψαρι kamfa που ανεφερες ειναι νορμαλ ψαρι?στο κολυμπι και λοιπα.

Το project παει μια χαρα, μεγαλωνουν και πεινανε ολη την ωρα, δεν εχει νοημα να βγαλω νεες φωτο, αισθητες διαφορες θα δουμε σε κανα δυο μηνες απο τωρα...

Τα "kamfa" ειναι ειναι καθολα νορμαλ (στο κολυμπι κλπ...) για να καταλαβεις ειναι σαν τα flowerhorn χωρις πολλα αστερακια, με πιο εντωνο καρουμπαλο στο κεφαλι, πιο αισθητη διχρωμια στο σωμα (κοκκινο μπρωστα και πισω στο σωμα αποχρωσεις του πρασινου η κιτρινου). Τα ματια ειναι ολολευκα αν και εχουν αναφερθει πορτοκαλι η ακομα πιο σπανια και κοκκινα.

Εδω σου δινω ενα παραδειγμα ενηληκου kamfa.

241.jpg

Αυτο το ψαρι ειναι ενα απο τα αποτελεσματα μιας μιξης Flowerhorn με bloodparrot. Αλλα αποτελεσματα που μπορει να βγαλει η γεννα αυτη ειναι τα "short body FH" τα κοντοσωμα δηλαδη, τα Kirrin parrots η αλλιως Killin parrots οπου ειναι παπαγαλακια σε χρωματισμους FH, τα bonzai FH οπου ειναι πιο μεγαλα παπαγαλοψαρα με περισοτερα γονιδια απο FH και με καρουμπαλο, και τα faders οπου αυτα για καποιους ειναι τα αγαπημενα... Δεν μοιαζουν ουτε με τη μαμα ουτε με τον μπαμπα ειναι μονοχρωμα αλλα με εντωνες παλ αποχρωσεις και μεγαλο καρουμπαλο. Αν googlαρεις τα ονοματα που σου δινω θα τα δεις ολα σε φωτο! :D

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω διαφορες φωτο εδω για να παρεις μια ιδεα...

kf.jpg

Εδω βλεπεις ενα νεαρο kamfa περιπου 6 μηνων

P7200372.jpg

Θηλυκο kamfa, εχω την εντυπωση οτι τα δικα μου ετσι θα γινουν..

fh2.jpg

Εδω ειναι ενα fader

PhoenixKamfaP3Rs-1.jpg

ακομα ενα fader

Img00078.jpg

Αυτο εδω ειναι το "short body flowerhorn"

IMG_4969.jpg

αλλο ενα short body με πορτοκαλι ματια.

IMG_7717.jpg

Ολα αυτα που βλεπεις πιο πανω μπορουν να βγουν μεσα απο μια και μονο μια γεννα μεταξυ Flowerhorn - Blood parrot. Με αλλα λογια 3 ισως και 4 διαφορετικα ειδη ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εβγαλα μια φωτο, απαραδεκτη ως φωτο γιατι δεν εχει καλη εστιαση, τρεχαν σα παλαβα και δεν ειχα την υπομονη να κατσω μεχρι να πετυχω καλυτερη...... ΟΜΩΣ, η εκπληξη μου (γιαυτο και την ανεβαζω) ειναι οτι ανακαλυψα στη καλη μου γεννα εναν μαγκα με φουλ μπλε περλες και ειναι το μοναδικο τουλαχιστον μεχρι στιγμης μεσα στα 150 ψαρακια αυτης!!!! Εχει και μερικα αλλα με λιγες μπλε βουλες αλλα αυτο ειναι σχεδον σε ολο του το σωμα. Επισης εχει και πολυ καλο και συνεχωμενο (χωρις διακοπες) "flowerline" κατα μηκος του σωματος του. Αυτος θα βγει πολυ καλος και θας σας ανεβασω καλυτερες φωτο με την πρωτη ευκαιρια!

Ειναι ο πιο καθαρα εστιασμενος στο κεντρο της φωτο διπλα στις φυσαλιδες της αεραντλιας.

rdxbpfryblspot.jpg

Link to comment
Share on other sites

mod note

Παρακαλώ πολύ να πέσουν οι τόνοι. Ακόμα κι αν δεν συμφωνούμε με αυτά που κάνει κάποιο άλλο μέλος, δεν έχουμε δικαίωμα ούτε να αποδοκιμάζουμε, ούτε να χαρακτηρίζουμε. Οι δημοσιεύσεις που πήραν χαρακτήρα προσωπικής αντιπαράθεσης διαγράφονται και παρακαλώ το θέμα να διατηρηθεί καθαρό.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

mod note

Παρακαλώ πολύ να πέσουν οι τόνοι. Ακόμα κι αν δεν συμφωνούμε με αυτά που κάνει κάποιο άλλο μέλος, δεν έχουμε δικαίωμα ούτε να αποδοκιμάζουμε, ούτε να χαρακτηρίζουμε. Οι δημοσιεύσεις που πήραν χαρακτήρα προσωπικής αντιπαράθεσης διαγράφονται και παρακαλώ το θέμα να διατηρηθεί καθαρό.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

:ninja:

???????????????????

Δεν καταλαβα?

Το οτι τον παρεπεμψα σε σελιδα του συλλογου ηταν προσωπικη αντιπαραθεση ή το οτι πρωτος με χαρακτηρισε "τερας" και εδωσα τοπο στην οργη μιλωντας για τα χρονια εμπειριας του...

Μπορεις να τα σβησεις κι αυτα αλλα νομιζω οτι δεν κερδιζει το χομπι με τετοιες παρουσιασεις ......καντο και υπομνημα....

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μιχάλη σε πληροφορώ ότι πολλοί όπως κι εγώ είναι αντίθετοι στην μέθοδο και στην πρακτική που παρουσιάζει ο vagvader. Παρ'όλα αυτά, το κάνει σεβόμενος τον κανονισμό του φόρουμ και το ίδιο καλούνται να κάνουν όλοι όσοι γράφουν στο θέμα. Δεν σε υποχρέωσε κανείς να συμφωνήσεις μαζί του, αλλά οι χαρακτηρισμοί και η αποδοκιμασία δεν θα επιτραπεί σε κανέναν.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μιχάλη σε πληροφορώ ότι πολλοί όπως κι εγώ είναι αντίθετοι στην μέθοδο και στην πρακτική που παρουσιάζει ο vagvader. Παρ'όλα αυτά, το κάνει σεβόμενος τον κανονισμό του φόρουμ και το ίδιο καλούνται να κάνουν όλοι όσοι γράφουν στο θέμα. Δεν σε υποχρέωσε κανείς να συμφωνήσεις μαζί του, αλλά οι χαρακτηρισμοί και η αποδοκιμασία δεν θα επιτραπεί σε κανέναν.

:ninja:

Δε νομιζω οτι παραφερθηκα πουθενα,αλλωστε οπως προειπα πρωτος κακοχαρακτηριστηκα και δεν το σχολιασα....

Και βεβαια δε συμφωνω και για αυτο ποσταρω,για να δουν και οι "νεοι" στο χομπι οτι αυτη η παρουσιαση δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα λαθος, που ισως θα επρεπε να σχολιαστει κι απο αλλους του συλλογου κι οχι απο ενα απλο μελος....

Φιλε μου vagvader διαβασε εδω για να δεις γιατι χαρακτηρισα τα ψαρια σου ως "τερατα" και σε παρακαλω πολυ να εισαι πιο κοσμιος στους χαρακτηρισμους σου(συμφωνα με τους κανονες του φορουμ....) :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος υβριδισμός είναι καλό πείραμα...

Επίσης είμαι περίεργος πως θα βγούνε τα μικρά γιατί μιλάμε για πολύ εντυπωσιακά χρώματα..

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι πολλά μέλη του φόρουμ δεν επικροτούν τέτοιους πειραματισμούς ,ωστόσο ο φίλος ,μας κάνει παρουσίαση την προσπάθεια του στο φόρουμ και ανεξάρτητα αν συμφωνούμε ή οχι όποιος θέλει τον παρακολουθεί.Ούτε εγώ συμφωνώ με τα υβρίδια αλλά δεν πρόκειται να επιτρέψω να κάνετε το θέμα μπάχαλο.

Ο karydas έχει δίκιο ,χαλαρά λοιπόν και ήρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι παραφερθηκα πουθενα,αλλωστε οπως προειπα πρωτος κακοχαρακτηριστηκα και δεν το σχολιασα....

Και βεβαια δε συμφωνω και για αυτο ποσταρω,για να δουν και οι "νεοι" στο χομπι οτι αυτη η παρουσιαση δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα λαθος, που ισως θα επρεπε να σχολιαστει κι απο αλλους του συλλογου κι οχι απο ενα απλο μελος....

Φιλε μου vagvader διαβασε εδω για να δεις γιατι χαρακτηρισα τα ψαρια σου ως "τερατα" και σε παρακαλω πολυ να εισαι πιο κοσμιος στους χαρακτηρισμους σου(συμφωνα με τους κανονες του φορουμ....) :ninja:

Καποιος εχει την μυγα και μυγιαζεται...... κανεναν δεν χαρακτηρισα εγω ως "τερας" και λυπαμαι που σβηστικαν τελικα για τα το ξαναδιαβασεις... Εσυ εχεις το προβλημα μαζι μου και οχι εγω, ειμαι και ημουν και θα ειμαι παντα κοσμιος οποτε δεν χρειαζεται να με παρακαλας γιαυτο. Και για να σε διευκολυνω θα σου θυμισω απλα οτι ειπα οτι "για καποιον" θα μπορουσε να ειναι τερατα τα δικα σου ψαρια, η οι επιλογες σου, η ακομα και εσυ ο ιδιος. Επαναλαμβανω εγραψα ολοκαθαρα την λεξη " για καποιους" ενοοντας αλλους και οχι εμενα! Γιαυτο και εγραψα οτι ειναι σχετικο αυτο που ανεφερες οτι τα ψαρια μου ειναι τερατα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα, μπορει να ειμαι κανουργια εδω περα αλλα ως λατρης αμερικανικων κιχλιδων διαβαζοντας τα πιο πανω πρεπει να ομολογισω οτι τα ψαρακια που βλεπω ειναι πολυ ομορφα και απορω και εγω να δω πως θα γινουν σαν μεγαλωσουν!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τελευταία παράκληση που κάνω να θεωρήσουμε αγαπητέ vagvader και ImaikI το θέμα ότι έληξε και να συνεχίσουμε τη κουβέντα στο θέμα χωρίς προσωπικά .Αν συνεχιστεί όμως όλα τα άσχετα ποστ θα φύγουν και εφόσον κριθεί θα επιβληθούν κυρώσεις.Γράφω πολύ απλά ελληνικά και πιστεύω οτι καταλαβαινόμαστε.

Ευχαριστώ Σωκράτης Γεωργίου

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...