Jump to content

Μετρησεις νερου


Recommended Posts

No2-0

No3-0.5

Ph-8

Kh-15 στο ενυδρειο και 13 απο τη βρυση

Nh3/4-0.2

Gh-8

Οι μετρησεις εγιναν με υγρα τεστ της σερα.Ψαρακια δεν εχει μεσα το ενυδρειο επειδη θα γινει αλλαγη τανκ.Στην αλλαγη τανκ θα μπει νερο Α/Ο ελπιζω να κατεβει το ΚΗ.Αν κατεβει το ΚΗ καλα ειμαι?Με αυτα τα αποτελεσματα τη επιλογες ψαριων μου προτεινετε?Το ενυδρειο ειναι 130 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου θα προτιμουσα να φερω το νερο στισ συνθηκεσ που θα ηθελα για τα ψαρακια τα οποια εχω επιλεξει και οχι να διαλεξω ψαρια συμφωνα με το νερο που εχω

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα!!

το ΚΗ πρέπει να ειναι να εχει μικροτερη τιμη απο το GH

επισης, απο τις τιμες της αμμωνιας σου και του ΝΟ3 το ΝΟ2 δεν πρεπει να ειναι 0.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα!!

το ΚΗ πρέπει να ειναι να εχει μικροτερη τιμη απο το GH

επισης, απο τις τιμες της αμμωνιας σου και του ΝΟ3 το ΝΟ2 δεν πρεπει να ειναι 0.

Αν βαλω νερο απο Α/Ο θα κατεβει το KH ετσι δεν ειναι?Τι πρεπει να κανω για να ειμαι σωστος πριν βαλω ψαρια μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω νερο απο Α/Ο θα κατεβει το KH ετσι δεν ειναι?Τι πρεπει να κανω για να ειμαι σωστος πριν βαλω ψαρια μεσα?

Αν λειτουργει σωστα η ΑΟ, βγαζει μηδενικο gH kH και κοντα στο μηδεν TDS. Μετρας το νερο που βγαζει και διαπιστωνεις τη σωστη λειτουργεια (πεχα μη μετρας, ειναι πλασματατικο, μετρα TDS αυτο τα δειχνει ολα)

Οποτε θα γιναι αυτο που λες. (χαμηλες τιμες σκαι στο ενυδρειο)

Φροντισε να ειναι εγκατεστημενη σωστα να την βαλεις να δουλεψει μονο με τα προφιλτρα για λιγη ωρα μεχρι να βγαλει καθαρο νερο, πριν ενωσεις και την μεμβρανη στη συσκευη.

ΜΕτα την ενωση και της μεβρανης να πεταξεις τα πρωτα 20 λιτρα που θα βγαλεις.

Καθε 7-15 μερες (αναλογα τη χρηση) κανε flushing (ξεπλυμα) της μεμβρανης.

Καλυτερα ακομα ειναι το Flushing να γινεται για 1-2 λεπτα πριν και μετα απο καθε χρηση της ΑΟ.

Για να εισαι σωστος πρεπει να εχει στρωσει το ενυδρειο (δλδ να εχεις ξεκινησει και ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου) και να μην εχει σε τοξικο επιπεδο ουσιες οπως η αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 και νιτρωδη ΝΟ2. Τα νιτρικα ΝΟ3 να ειναι σε ασφαλες επιπεδο κατω απο 25 ppm.

Ιδανικες τιμες

ΝΗ3/ΝΗ4 μηδεν

ΝΟ2 μηδεν

ΝΟ3 5-25ppm

Για να εισαγεις βυθοψαρα και γαριδες θα πρεπει να εχουν περασει 2-3 μηνες μινιμουμ για να εχει "στρωσει" και ο βυθος.

Οτιδηποτε περα απο αυτα εμπεριεχει μεγαλύτερο ρισκο και προυποθετει πειρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...