Jump to content

χαμηλο ΡΗ


Recommended Posts

στο ενυδρειο υπαρχουμ 4 γκαπυ 2 μολυ και 2 πλατυ.

το ΡΗ ειναι συνεχεια στο 6,4 πλυ χαμηλο.

εωο οι αλλεσ ενδυξεις εναι κανονικες.

πωσ μπορω να ανεβασω το ΡΗ?

Κανω αλλαγεσ νερου ανα 15 μερες στο 30% του ενυδρειου

και το ΡΗ ειναι παντα χαμηλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δωσε μας αναλυτικά στοιχεια για το ενυδρείο και τις ρουτίνες,που ακολουθείς.

Μεταφέρω επίσης το θεμα στην αναλογη θεματική ενότητα :D

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που βάζεις τι Ph έχει? :D

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο 120 λιτρον

χρονος λειτουργειας 5 μηνες

NO3 0

NO2 0

GH 4 D

KH 3 D

PH 6.4

CL2 0

θερμοκρασια 27 βαθμους

AMOΝΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΠηΓΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ PETSHOP ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΡΙΣΕΙ ΜΕ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΚ!!!!

αλλαγες

νερου καθε 15 μερεσ περιπου με σκουπα.

τροφη τις ΤΕΤΡΑ που εχει 4 διαφορετικα ειδη νιφαδων.

το νερο που βαζω εχει το ιδιο ΡΗ 6,4

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι σωστές οι μετρήσεις σου, το νερό του δικτύου σου είναι ήδη μαλακό. Για να αναιβάσεις ph και σκληρότητες, ρίξε καμιά ασβεστολιθική πετρούλα μέσα. Συνήθως είναι λευκές. Μπορείς να τις τσεκάρεις με ξύδι ή με ακουα φόρτε και αν αφρίσουν σημαίνει πως είναι.

Νομίζω πως και με λίγη μαγειρική σόδα αναιβένει το Kh με αποτέλεσμα να αναιβάζεi και το Ph, μπορεί όμως και να κάνω και λάθος. Οι πιο έμπειροι φίλοι από το φόρουμ ας με διορθώσουν...

Link to comment
Share on other sites

κατι ακουσα και με αλλατι αμα ριξω αλλα δεν το εχω κανει.

αμα ξερει κανεισ να μου απαντισει και γι αυτο???????

Link to comment
Share on other sites

Το Ph στο ενυδρείο δεν αλλάζει από μόνο του.

Οι συνθήκες που έχεις είναι ακατάλληλες για τα ψάρια σου.Άλλοι παρακαλάνε να τις έχουν. :D

Πρέπει να διαλέξεις αν θα αλλάξεις τη σύνθεση των ψαριών σου ή τις παραμέτρους του νερού με κάποιο τρόπο.

Θα σου πρότεινα την πρώτη περίπτωση.Πάρε και ένα υγρό τεστ αμμωνίας και μέτρα γιατί με ΝΟ3=0 κάτι δεν ακούγεται καλά... Το φίλτρο είναι στρωμένο?Αν "ναι" Με τι τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο και το ενυδρειο το εστρονα για ενα μηνα

και εριχνα μεσα τισ sera το bionitrivec κοκκινι μπουκαλακι

και το toxivec μπλε μουκαλακι.

ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ??????

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο και το ενυδρειο το εστρονα για ενα μηνα

και εριχνα μεσα τισ sera το bionitrivec κοκκινι μπουκαλακι

και το toxivec μπλε μουκαλακι.

ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ??????

ΜΗΠΟΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ?????

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μπορείς να μου στέλνεις μια φορά το μήνα 350 λίτρα???? ;):huh::unsure::unsure::D

Link to comment
Share on other sites

Γλιτώνεις σημαντικό ποσό από Α/Ο , τύρφη, κτλ κτλ κτλ.

Ξέρεις πόσοι σε ζηλεύουν ????

Link to comment
Share on other sites

Το νερό δεν είναι "περίεργο". Ο κάθε τόπος έχει το δικό του νερό με διαφορετικές παραμέτρους.

Το Toxivec για ποιο ακριβώς λόγο το έριχνες και πόσες φορές?

Όσον αφορά τα ψάρια βρες από τα προφίλ αυτά που ταιριάζουν στο νερό σου,διάλεξε αυτά που σου αρέσουν και ποσταρέ τα εδώ για να πάρεις γνώμες.Δεν ταιριάζουν όλα μεταξύ τους.Υπολόγισε τη σύνθεση ώστε να καλύψεις όλες τις ζώνες. (Βυθό,μέση,επιφάνεια).

Προτείνω να ρίξεις σταδιακά τη θερμοκρασία στους 25° .

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Το νερό δεν είναι "περίεργο". Ο κάθε τόπος έχει το δικό του νερό με διαφορετικές παραμέτρους.

Το Toxivec για ποιο ακριβώς λόγο το έριχνες και πόσες φορές?

Όσον αφορά τα ψάρια βρες από τα προφίλ αυτά που ταιριάζουν στο νερό σου,διάλεξε αυτά που σου αρέσουν και ποσταρέ τα εδώ για να πάρεις γνώμες.Δεν ταιριάζουν όλα μεταξύ τους.Υπολόγισε τη σύνθεση ώστε να καλύψεις όλες τις ζώνες. (Βυθό,μέση,επιφάνεια).

Προτείνω να ρίξεις σταδιακά τη θερμοκρασία στους 25° .

να απομακρινω το χλοριο

Link to comment
Share on other sites

Καντο με καλο αντιχλωριο που εχει και ουσιες για την αναγεννηση της μεμβρανης των ψαριων.

Το toxivec ειναι για αλλη δουλεια πιο πολυ.

Μετρα και με αλλα τεστ, κατι μου λεει οτι τα stripes που εχεις μπορει να εχουν παλιωσει και να δειχνουν οτι θελουν.

ΥΓ το πετσοπ σου ειπε οτι ειναι "ΟΚ" η μετρηση της αμμωνιας?

Ηταν δυσκολο να σου δειξει το αποτελεσμα στο μπουκαλακι ή τουλαχιστον να σου πει ποσα ppm ή mg/Lt βρηκε?

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΟΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ?????

Φίλε Ντίνο και εγώ από Βόλο είμαι και έχω τις ίδιες τιμές μόνο που εγώ έχω Αμερικάνες μέσα. Καλό είναι να βάλεις μέσα καμία ασβεστολιθική πέτρα μέσα όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, έχει ένα μαγαζί που έχω δει επί της Καρτάλι ψιλά πριν την Αναλήψεως που πουλάει διάφορα πετρώματα, μπορείς να ρωτήσεις εκεί. :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

αλατι θα βαλεις,καλο αλατι απο πετ σοπ.γραφει οδηγεια πανω στη συσκευασια.ετσι θα το ανεβασεις λιγο.

εγω παιρνω εδω και 10 χρονια το API -AQUARIUM SALT .6 ευρω εχει το σχεδον 1 κιλο(936γρ).για γενικη χρηση λεει ,1 κουταλι για 19λιτρα.

συνχαρητηρια για το νερο που εχετε εκει!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ντίνο και εγώ από Βόλο είμαι και έχω τις ίδιες τιμές μόνο που εγώ έχω Αμερικάνες μέσα. Καλό είναι να βάλεις μέσα καμία ασβεστολιθική πέτρα μέσα όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, έχει ένα μαγαζί που έχω δει επί της Καρτάλι ψιλά πριν την Αναλήψεως που πουλάει διάφορα πετρώματα, μπορείς να ρωτήσεις εκεί. :D

;)

για πιο οικονομικα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

αλατι θα βαλεις,καλο αλατι απο πετ σοπ.γραφει οδηγεια πανω στη συσκευασια.ετσι θα το ανεβασεις λιγο.

εγω παιρνω εδω και 10 χρονια το API -AQUARIUM SALT .6 ευρω εχει το σχεδον 1 κιλο(936γρ).για γενικη χρηση λεει ,1 κουταλι για 19λιτρα.

συνχαρητηρια για το νερο που εχετε εκει!

;)

για πιο οικονομικα!!

Του προτεινεις να ανεβασει το πεχα με αλατι? :D

Φιλε Ντινο, καλυτερα ακουσε τις πιο πανω προτασεις και οχι αυτη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Του προτεινεις να ανεβασει το πεχα με αλατι? :D

οχι ,του προτεινω να το ανεβασει ριχνοντας μεσα σουβλακια.

Διαβασε τι γραφω πρωτα και μετα απαντησε σε παρακαλω.

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εισαι επιθετικος?

Διαβασα πολυ καλα γι'αυτο και απαντησα.

Του λες να ριξει API -AQUARIUM SALT, σκετο αλατι, χλωριούχο νάτριο (NaCl) για να ανεβασει τΟ pH.

Εσυ ετσι το ανεβαζεις;

Που το διαβασες και το εκανες, το εγραφαν οι οδηγιες?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εισαι επιθετικος?

Γιατί έχει εμπειρία πολύ καλή κι εσύ είσαι αρχάριος και προφανώς ξέρεις ότι το σουβλάκι ανεβάζει το PH!

@ kouts73

Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να σε κάνει να συμπεριφέρεσαι και να μιλάς σαν άνθρωπος! Απλά συμμορφώσου!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εισαι επιθετικος?

Διαβασα πολυ καλα γι'αυτο και απαντησα.

Του λες να ριξει API -AQUARIUM SALT για να ανεβασει τΟ pH.

Εσυ ετσι το ανεβαζεις;

Που το διαβασες και το εκανες, το εγραφαν οι οδηγιες?

akoυστε κυριε καθηγητα.το φορουμ αυτο φτιαχτηκε για να λεμε δημοκρατικα τις αποψεις μας.να λεμε τη γνωμη μας.αυτο κανω και εγω μετα απο εμπειρια και χρηση πολλων ετων.δεν κινδυνευει καμμια ζωη Ψαριου και ουτε προσβαλω κανενα.ουτε λαθος ειναι.οπως ενας ελληνας θα παντρευτει μια αγγλιδα η μια ισπανιδα ετσι και εγω προχωραω σε καινουργιους μεθοδους με τα ψαρια.9 χρονια περιπου μπερδευω κιχλιδες και απο τις 2 λιμνες και πιστεψεμε το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο.μπορει να μην το ενδεικνιετε εδω μεσα αυτο,αλλα δεν μπορεις να μου επιβαλεις οτι ειναι λαθος.(αυτο οσο αφορα παλιες κουβεντες).θα ακουσεις και αλλα απο εμενα που μπορει να σου φανουν περιεργα.

σε καλω σπιτι μου για καφε να κατσουμε μπροστα στο ενυδρειο να πιουμε καφε και να συζητησουμε .χαλανδρι-αθηνα.

υ.γ. το χαλανδρι εχει σκληρο νερο.δεν ανεβαζω και αλλο το ph με αλατι.σαν λυση να ανεβει λιγο το προτεινα στο φιλο αλλα αμα δεις την επομενη απαντηση ,τα πετρωματα ειναι πιο σταθερη και πιο οικονομικη λυση.

σε περιμενω για καφε.καλημερα

φιλικα

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ντίνο και εγώ από Βόλο είμαι και έχω τις ίδιες τιμές μόνο που εγώ έχω Αμερικάνες μέσα. Καλό είναι να βάλεις μέσα καμία ασβεστολιθική πέτρα μέσα όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, έχει ένα μαγαζί που έχω δει επί της Καρτάλι ψιλά πριν την Αναλήψεως που πουλάει διάφορα πετρώματα, μπορείς να ρωτήσεις εκεί. :D

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΦΙΛΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε μπορείς να δείς και αυτό εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...