Jump to content

χαμηλο ΡΗ


Recommended Posts

akoυστε κυριε καθηγητα.το φορουμ αυτο φτιαχτηκε για να λεμε δημοκρατικα τις αποψεις μας.να λεμε τη γνωμη μας.αυτο κανω και εγω μετα απο εμπειρια και χρηση πολλων ετων.δεν κινδυνευει καμμια ζωη Ψαριου και ουτε προσβαλω κανενα.ουτε λαθος ειναι.οπως ενας ελληνας θα παντρευτει μια αγγλιδα η μια ισπανιδα ετσι και εγω προχωραω σε καινουργιους μεθοδους με τα ψαρια.9 χρονια περιπου μπερδευω κιχλιδες και απο τις 2 λιμνες και πιστεψεμε το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο.μπορει να μην το ενδεικνιετε εδω μεσα αυτο,αλλα δεν μπορεις να μου επιβαλεις οτι ειναι λαθος.(αυτο οσο αφορα παλιες κουβεντες).θα ακουσεις και αλλα απο εμενα που μπορει να σου φανουν περιεργα.

σε καλω σπιτι μου για καφε να κατσουμε μπροστα στο ενυδρειο να πιουμε καφε και να συζητησουμε .χαλανδρι-αθηνα.

υ.γ. το χαλανδρι εχει σκληρο νερο.δεν ανεβαζω και αλλο το ph με αλατι.σαν λυση να ανεβει λιγο το προτεινα στο φιλο αλλα αμα δεις την επομενη απαντηση ,τα πετρωματα ειναι πιο σταθερη και πιο οικονομικη λυση.

σε περιμενω για καφε.καλημερα

φιλικα

Γιωργος

Ο τονος σου ειναι πολυ επιθετικος.

Το φορουμ ειναι για να λεμε τις αποψεις μας αλλα και για να προφυλασουμε τους αλλους απο λαθος κινησεις.

Αν ειναι σωστο αυτο που προτεινεις θελω αποδειξεις.

Δικη σου εμπειρια παντως δεν ειναι. Οπως δηλωσες στην περιοχη σου το νερο εχει υψηλο πεχα και δεν χρειαστηκε να δοκιμασεις να το ανεβασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο τονος σου ειναι πολυ επιθετικος.

Το φορουμ ειναι για να λεμε τις αποψεις μας αλλα και για να προφυλασουμε τους αλλους απο λαθος κινησεις.

Αν ειναι σωστο αυτο που προτεινεις θελω αποδειξεις.

Δικη σου εμπειρια παντως δεν ειναι. Οπως δηλωσες στην περιοχη σου το νερο εχει υψηλο πεχα και δεν χρειαστηκε να δοκιμασεις να το ανεβασεις.

τι αποδειξεις θες?βαλε αλατι σε ενα δοχειο νερο και δες αν θα ανεβει το πχ .μετρατο πριν και μετα .

θελει και λιγη φαντασια το αθλημα παντα βεβαια με προσοχη στα ψαρακια.

ο καφες ισχυει ¨!

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

akoυστε κυριε καθηγητα.

Δεν συμμορφώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ο τονος σου ειναι πολυ επιθετικος.

Το φορουμ ειναι για να λεμε τις αποψεις μας αλλα και για να προφυλασουμε τους αλλους απο λαθος κινησεις.

Αν ειναι σωστο αυτο που προτεινεις θελω αποδειξεις.

Δικη σου εμπειρια παντως δεν ειναι. Οπως δηλωσες στην περιοχη σου το νερο εχει υψηλο πεχα και δεν χρειαστηκε να δοκιμασεις να το ανεβασεις.

πρεπει να δεχτεις ομως οτι στην αρχη ,το 2000, εκανα πολλες μ-----ς και ημουν ασχετος με τα ενυδρεια. περασαν ομως 10 χρονια .και χωρις ιντερνετ .μονος μου βρηκα το μεσο ορο με πειραματισμους που μου βγηκαν σε καλο.ακουσε λιγο αυτα τα πραγματα.οσο γερναμε μαθενουμε.εδω μεσα εχει παιδια που κανουν πειραματισμους τρομερους.μπραβο τους.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω απο το μάθημα φυτοπαθολογίας μπαίνω στο ΑΖ για να ξεσκάσω και μιλάτε για χημείες....:D

Το απλό, καθαρό αλάτι (NaCl) αποτελείται απο δύο ιόντα τα οποία δεν αντιδρούν με το νερό και διασπώνται πλήρως μέσα σε αυτό. Καθώς το Na είναι θετικά φορτισμένο και το Cl αρνητικά στο διάλυμα επικρατεί ισσοροπία με Ph=7. Aυτό είναι σταθερά. Δεν αλλάζει. 7 τόνους αλάτι σε 1 κούπα νερό και πάλι ph=7 θα χει.

Τώρα ίσως το συγκεκριμένο προϊόν να περιέχει κάποιο buffer αν σου μεταβάλλει το ph, το καθαρό αλάτι αποκλείεται να το κάνει.

καλημέρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω απο το μάθημα φυτοπαθολογίας μπαίνω στο ΑΖ για να ξεσκάσω και μιλάτε για χημείες....:unsure:

Το απλό, καθαρό αλάτι (NaCl) αποτελείται απο δύο ιόντα τα οποία δεν αντιδρούν με το νερό και διασπώνται πλήρως μέσα σε αυτό. Καθώς το Na είναι θετικά φορτισμένο και το Cl αρνητικά στο διάλυμα επικρατεί ισσοροπία με Ph=7. Aυτό είναι σταθερά. Δεν αλλάζει. 7 τόνους αλάτι σε 1 κούπα νερό και πάλι ph=7 θα χει.

Τώρα ίσως το συγκεκριμένο προϊόν να περιέχει κάποιο buffer αν σου μεταβάλλει το ph, το καθαρό αλάτι αποκλείεται να το κάνει.

καλημέρα :rasp:

:D;):huh:

Όλως τυχαίως έχω API αλάτι και έκανα το πείραμα... Μέτρησα το PH με ηλεκτρονικό PH-μετρο, το οποίο δεν είναι καλιμπραρισμένο, αλλά νομίζω πως δεν έχει σημασία αυτό... Το PH είναι ίδιο πριν και μετά! Με άλλα λόγια ο "καθηγητής" είχε δίκιο κε kouts73... Κι ας είναι "αρχάριος" :unsure:

Link to comment
Share on other sites

:D;):huh:

Όλως τυχαίως έχω API αλάτι και έκανα το πείραμα... Μέτρησα το PH με ηλεκτρονικό PH-μετρο, το οποίο δεν είναι καλιμπραρισμένο, αλλά νομίζω πως δεν έχει σημασία αυτό... Το PH είναι ίδιο πριν και μετά! Με άλλα λόγια ο "καθηγητής" είχε δίκιο κε kouts73... Κι ας είναι "αρχάριος" :unsure:

Does Salt Change the pH of Water?

# It depends upon the pH of the water into which the salt is being introduced. Chemically speaking, salt is a base compound, falling smack in the center of the acid-alkaline spectrum. If introduced to water which has a high pH, the pH might be lowered incrementally toward the center of the pH spectrum depending on how much water there was and how much salt was introduced. If the water had a very low pH, making it very acidic, the salt would increase the pH toward the center of the spectrum.

ελληνικα

Μήπως το Αλάτι Αλλάζει το pH του νερού;

# Εξαρτάται από το pH του νερού στο οποίο είναι το αλάτι που εισάγονται. Χημική άποψη, το αλάτι είναι ένα σύνθετο βάση, που σκαμπίλι στο κέντρο του οξέος-αλκαλική φάσματος. Αν εισαχθούν στο νερό που έχει ένα υψηλό pH, το pH μπορεί να μειωθεί σταδιακά προς το κέντρο του pH φάσματος ανάλογα με το πόσο νερό εκεί ήταν και πόσο πολύ αλάτι εισήχθη. Αν το νερό είχε μια πολύ χαμηλό pH, γεγονός που καθιστά πολύ όξινο, το αλάτι θα αυξήσει το pH προς το κέντρο του φάσματος

και αλλα πολλα στο google.

αμα ειναι χαμηλο θα ερθει προς το 7.αμα ειναι 7 δεν παει πουθενα. αν του φιλου λοιπον ειναι χαμηλο θα ερθει προς το 7 περιπου.

αρα κατα τα λεγομενα μαλλον δεν το ξερατε αυτο...............................................

Link to comment
Share on other sites

Does Salt Change the pH of Water?

# It depends upon the pH of the water into which the salt is being introduced. Chemically speaking, salt is a base compound, falling smack in the center of the acid-alkaline spectrum. If introduced to water which has a high pH, the pH might be lowered incrementally toward the center of the pH spectrum depending on how much water there was and how much salt was introduced. If the water had a very low pH, making it very acidic, the salt would increase the pH toward the center of the spectrum.

ελληνικα

Μήπως το Αλάτι Αλλάζει το pH του νερού;

# Εξαρτάται από το pH του νερού στο οποίο είναι το αλάτι που εισάγονται. Χημική άποψη, το αλάτι είναι ένα σύνθετο βάση, που σκαμπίλι στο κέντρο του οξέος-αλκαλική φάσματος. Αν εισαχθούν στο νερό που έχει ένα υψηλό pH, το pH μπορεί να μειωθεί σταδιακά προς το κέντρο του pH φάσματος ανάλογα με το πόσο νερό εκεί ήταν και πόσο πολύ αλάτι εισήχθη. Αν το νερό είχε μια πολύ χαμηλό pH, γεγονός που καθιστά πολύ όξινο, το αλάτι θα αυξήσει το pH προς το κέντρο του φάσματος

και αλλα πολλα στο google.

αμα ειναι χαμηλο θα ερθει προς το 7.αμα ειναι 7 δεν παει πουθενα. αν του φιλου λοιπον ειναι χαμηλο θα ερθει προς το 7 περιπου.

αρα κατα τα λεγομενα μαλλον δεν το ξερατε αυτο...............................................

Συγνωμη που επεμβαινω...

Αλλα που το βρηκες αυτο?? Εισαι σιγουρος οτι ειναι σωστο??

Απο την αλλη... αν βαριεσαι να κανεις τη μεταφραση... μην την κανεις καθολου!! Μη βαζεις αυτοματους μεταφραστες... γιατι ριχνουν πολλα σκαμπιλια!!!

Τελος... η ASTRA εδωση την απαντηση απο επιστημονική πλευρα... απο κει και περα... νομιζω πως ο καθενας καταλαβαινει τι ισχυει και τι οχι.

Ως επιστήμονας λοιπόν, αποδέχομαι την αποψη της astra και για μενα τελειωνει εκει το θεμα με το αλατι... αλλαξτε μεθοδο!!

Link to comment
Share on other sites

Και για να κλείσουμε αυτό το κεφάλαιο!

Το pH δεν μεταβάλλεται με το αλάτι, τουλάχιστον με το φυσικό αλάτι. Υπάρχουν πολλοί και διάφοροι τρόποι αύξησης ή μείωσης του pH που αναφέρονται στο link που δόθηκε παραπάνω από τον κο Σωκράτη.

Για τον kouts73:

Οι πειραματισμοί (εντός ορίων) είναι καλοί, αλλά πρέπει να γίνονται από εμάς στα δικά μας ενυδρεία και όχι να πειραματιζόμαστε στις πλάτες άλλων. Οπότε προσπάθησε να είναι πιο προσεχτικός στις "συμβουλές" σου από δω και πέρα.

Το χόμπι θέλει φαντασία, αλλά όχι τέτοια φαντασία που να "δημιουργεί" πράγματα που δεν υπάρχουν.

Προς όλους τους υπόλοιπους:

Ελάχιστες συμβουλές είναι "απαράβατοι κανόνες". Η εμπειρία και οι προσωπικοί πειραματισμοί (όχι σε βάρος των ζωντανών οργανισμών φυσικά) είναι αυτά που μας διδάσκουν. Οπότε κάθε τι που διαβάζετε, διασταυρώστε το και αμφισβητήστε το μέχρι οι ίδιοι να σιγουρευτείτε για το τι είναι σωστό και τι λάθος για το ΔΙΚΟ ΣΑΣ ενυδρείο! Θα ήταν ευχής έργο να αμφισβητούσαμε (εμπεριστατωμένα) σχεδόν τα πάντα καθότι μόνο έτσι θα μπορέσουμε να πάμε το χόμπι ένα βήμα παραπάνω!

Αυτά από μένα :D

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να ισχύει αυτό του μετέφρασε ο kouts73 (δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω τώρα) δεν αποδεικνύει ότι τρόπος αύξησης του pH είναι η προσθήκη αλατιού!

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την ταπινη μου γνωμη,απο οσο γνωριζω και εγω παιδια απο τα λιγα πραγματα,το αλατι το ενυδρειακο ανεβαζει λιγο το ph .ενας φιλος εβαλε σε χαμηλου πχ νερο και ανεβηκε.ειχε προβλημα ασθενειας και εριξε αλατι.απλα εμεις δεν μπορουμε να το διακρινουμε στο νερο μας μια και εχει ιδι υψηλο.εχει δικειο ο φιλοσ κουτσ73 .

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να ισχύει αυτό του μετέφρασε ο kouts73 (δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω τώρα) δεν αποδεικνύει ότι τρόπος αύξησης του pH είναι η προσθήκη αλατιού!

Το αλατι ανεβαζει το tds και οχι το ph.

Σοδα η ασβεστολιθικο πετρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι ανεβαζει το tds και οχι το ph.

Σοδα η ασβεστολιθικο πετρωμα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι ανεβαζει το tds και οχι το ph.

Σοδα η ασβεστολιθικο πετρωμα.

Κομματάκια λευκό μάρμαρο μέσα στο φίλτρο ή σε δίχτυ μέσα στο ενυδρείο είναι ότι καλλίτερο. Η σόδα είναι καλή αν είναι να ανεβάσουμε το ΚΗ το πολλή έως μια μονάδα.

Παραπάνω έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ποιότητα του νερού και κατά προέκταση στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την ταπινη μου γνωμη,απο οσο γνωριζω και εγω παιδια απο τα λιγα πραγματα,το αλατι το ενυδρειακο ανεβαζει λιγο το ph .ενας φιλος εβαλε σε χαμηλου πχ νερο και ανεβηκε.ειχε προβλημα ασθενειας και εριξε αλατι.απλα εμεις δεν μπορουμε να το διακρινουμε στο νερο μας μια και εχει ιδι υψηλο.εχει δικειο ο φιλοσ κουτσ73 .

Δεν έχει δίκιο και όσο κι αν το ψάξει κανείς θα βγάλει το ίδιο συμπέρασμα! Δεν μπορούμε να αλλάξουμε την χημεία!!! Τρόπος αύξησης του pH ΔΕΝ είναι το αλάτι!

Link to comment
Share on other sites

Απλα προς αποφυγή παρεξηγήσεων... το αγνό, απόλυτα καθαρό NaCl δεν έχει καμιά σχέση με το ph όποιος με κάποιες χημικές γνώσεις ξέρει ότι και το Cl και το Na είναι ιόντα ισχυρού οξέος και βάσεως αντίστοιχα και δεν αντιδρούν με το νερό. Δεν ανεβάζουν ph ούτε κατεβάζουν. Tώρα:

Σε περιπτώσεις υψηλού ph όπως είπε ο kouts.. μήπως το μεγάλο ph προέρχεται εν μέρει από υψηλή ποσότητα NΗ3 μέσα στο ενυδρείο σου? Γιατί είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ καθώς

NH3 + HCL --> NH4CL το οποίο είναι ασθενές οξύ και αναγκαστικά κατεβάζει λίγο το Ph του ενυδρείου.

Το ενυδρειακό αλάτι άλλο παρά καθαρό αλάτι δεν είναι δεν έχει καμιά σχέση με τις ιδιότητες του κανονικού αλατιού :D

Link to comment
Share on other sites

Κομματάκια λευκό μάρμαρο μέσα στο φίλτρο ή σε δίχτυ μέσα στο ενυδρείο είναι ότι καλλίτερο. Η σόδα είναι καλή αν είναι να ανεβάσουμε το ΚΗ το πολλή έως μια μονάδα.

Παραπάνω έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ποιότητα του νερού και κατά προέκταση στα ψάρια.

Εχεις δικιο για τη σοδα ειναι πιο πολυ για να σταθεροποιουμε το ph καθως και για μικρη αυξηση του

απλα στα χαμηλα με ΚΗ 0 και κατρακυλες κανει δουλεια, με μετρο παντα. :D

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην το προιον που προτεινες, δεν επιρρεαζει ουτε τη γενικη σκληροτητα καθως τι χρησιμοποιουμε μονο για να προσθεσουμε ηλεκτρολυτες. Το χρησιμοποιω χρονια σε αγριους δισκους και δεν μου επιρρεαζει το Ph παρα μονο το TDS.

Οποτε κυριε kouts καλο θα ηταν πριν μιλησεις να εισαι σιγουρος για οτι λες. Αλλιως παιξε με το ενυδρειο σου και ασε μας εμας τους αρχαριους.................

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην το προιον που προτεινες, δεν επιρρεαζει ουτε τη γενικη σκληροτητα καθως τι χρησιμοποιουμε μονο για να προσθεσουμε ηλεκτρολυτες. Το χρησιμοποιω χρονια σε αγριους δισκους και δεν μου επιρρεαζει το Ph παρα μονο το TDS.

Οποτε κυριε kouts καλο θα ηταν πριν μιλησεις να εισαι σιγουρος για οτι λες. Αλλιως παιξε με το ενυδρειο σου και ασε μας εμας τους αρχαριους.................

νομιζω οτι αναφερετε ο κοθτσ στο οτι το πχ 5 μπορει να ανεβει.οχι το 7 που εχουμε ολοι απο βρυση.το χαμηλο να γινει λιγο πιο υψηλο.και μηπωσ θα ηταν πιο σοβαρο ολοι να μιλατε πιο ευγενικα?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αναφερετε ο κοθτσ στο οτι το πχ 5 μπορει να ανεβει.οχι το 7 που εχουμε ολοι απο βρυση.το χαμηλο να γινει λιγο πιο υψηλο.και μηπωσ θα ηταν πιο σοβαρο ολοι να μιλατε πιο ευγενικα?

O κοθτσ ποιος ειναι παλι;;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε papanas καλως ορισες.

Δε θυμαμαι να εχεις συστηθει.

Πες μας δυο λογια για σενα και το ενυδρειο σου στην αναλογη κατηγορια :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει πάντως μεγάλη εντύπωση είναι ότι το χλώριο του νερού της βρύσης στο Βόλο είναι μηδέν;;; Κάποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

O κοθτσ ποιος ειναι παλι;;;; :D

πρεπει να ενοει τον κοουτς.

Link to comment
Share on other sites

:D

Κατ' αρχην το προιον που προτεινες, δεν επιρρεαζει ουτε τη γενικη σκληροτητα καθως τι χρησιμοποιουμε μονο για να προσθεσουμε ηλεκτρολυτες. Το χρησιμοποιω χρονια σε αγριους δισκους και δεν μου επιρρεαζει το Ph παρα μονο το TDS.

Οποτε κυριε kouts καλο θα ηταν πριν μιλησεις να εισαι σιγουρος για οτι λες. Αλλιως παιξε με το ενυδρειο σου και ασε μας εμας τους αρχαριους.................

;):huh::unsure::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...