Jump to content

Juwel Vs Anubias??


Recommended Posts

τα εχω παρει με τους κινεζους αγρια .σκοτωνουν τα παιδια με γαλα μολυσμενο,και αλλα πολλα.δεν ειμαι ρατσιστης ,αλλα τετοια πραγματα δεν ειναι σωστα.ακομα και τα τζιπ τα κινεζικα στο κρασ τεστ διαλυθηκαν.τα σιδερα και τα ηλεκτρονικα ?ποσοι ελληνες πεθαναν απο ηλεκτροπληξια απο κινεζικες συσκευες της πλακας.

τι αλλο να πω?να γραψει η μανα μας στο φορουμ αν παθουμε κατι για να ξερουν οι αλλοι??............

Φίλε pananas εδώ μιλάμε για ενυδρεία και για συγκεκριμένα πράγματα. Απο την στιγμή που κάποιοι τα έχουν δοκιμάσει και τα έχουν βρεί πολύ καλά, με επιχειρήματα τα έχω πάρει με τους κινέζους κλπ χωρίς να έχεις δεί την δουλεία που κάνουν στο συγκεκριμένο ενυδρείο, μην επιχειρείς να αποτρέψεις σε κάποιους να έχουν την γνώμη τους και σε κάποιους άλλους να αποφασίσουν τι θα πάρουν.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα Rio ερχονται πλεον με δυο φωτιστικα, δηλαδη το Rio400 εχει 4 λαμπες Τ5 54W η καθε μια. Σε σχεση με τα υπολοιπα ετοιμα ενυδρεια ειναι ο πιο δυνατος φωτισμος που μπορεις να βρεις. Δεν ειναι και τοσο ανεπαρκεις ο φωτισμος τους.

Η εγγυηση για ενα μεγαλο ενυδρειο δεν ειναι τοσο σημαντικη οσο η αξιοπιστια του. Τι να κανω την εγγυηση εαν μου ανοιξει μεσα στο καθιστικο (φανταστειτε ζημια στα ζωντανα και στο χωρο που βρισκεται το ενυδρειο, δυσκολια για την μεταφορα κλπ). Σε λιγα προιοντα γινεται ελεγχος σε καθε προιον ξεχωριστα, γνωριζει κανεις σιγουρα εαν ελεγχονται τα ενυδρεια ενα-ενα μολις ολοκληρωθει η κατασκευη τους; Μου φαινεται απιστευτο.

Εαν πεσει νερο στο επιπλο ειναι σιγουρο οτι και στο Rio θα φουσκωσει, το ξυλο ειναι επισης απλο. Οι κολησεις του δεν ειναι τοσο τελειες. Παρολαυτα η αισθητικη και η πρακτικοτητα του ειναι κορυφαια.

1-1 απο εμενα, εαν ειμουν σε τετοιο διλημα θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα. (βεβαια εαν βρισκεις το Rio με 100% δωροεπιταγη δεν θελει καθολου σκεψη)

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Τα Rio ερχονται πλεον με δυο φωτιστικα, δηλαδη το Rio400 εχει 4 λαμπες Τ5 54W η καθε μια. Σε σχεση με τα υπολοιπα ετοιμα ενυδρεια ειναι ο πιο δυνατος φωτισμος που μπορεις να βρεις. Δεν ειναι και τοσο ανεπαρκεις ο φωτισμος τους.

Η εγγυηση για ενα μεγαλο ενυδρειο δεν ειναι τοσο σημαντικη οσο η αξιοπιστια του. Τι να κανω την εγγυηση εαν μου ανοιξει μεσα στο καθιστικο (φανταστειτε ζημια στα ζωντανα και στο χωρο που βρισκεται το ενυδρειο, δυσκολια για την μεταφορα κλπ). Σε λιγα προιοντα γινεται ελεγχος σε καθε προιον ξεχωριστα, γνωριζει κανεις σιγουρα εαν ελεγχονται τα ενυδρεια ενα-ενα μολις ολοκληρωθει η κατασκευη τους; Μου φαινεται απιστευτο.

Εαν πεσει νερο στο επιπλο ειναι σιγουρο οτι και στο Rio θα φουσκωσει, το ξυλο ειναι επισης απλο. Οι κολησεις του δεν ειναι τοσο τελειες. Παρολαυτα η αισθητικη και η πρακτικοτητα του ειναι κορυφαια.

1-1 απο εμενα, εαν ειμουν σε τετοιο διλημα θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα. (βεβαια εαν βρισκεις το Rio με 100% δωροεπιταγη δεν θελει καθολου σκεψη)

To anubias έχει Τ5 4Χ54W λάμπες 2 λευκές+2 κόκκινες

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο δηλαδη(ασχετα αν δεν ειναι αρκετες για φουλ φυτεμενο και για reef! οπως προειπα)

Link to comment
Share on other sites

και τι θα κανεις ?θα το πηγαινοφερνεις μεχρι να βρεις ενα που δεν σταζει? ταλαιπωρια λεγετε αυτο

εχεις αγορασει πολλα κινεζικα ενυδρεια κ ολα εχαναν?

η μηπως τα ευρωπαικα ειναι σιγουρο οτι δεν θα χανουν?ρομποτ κανουν τις κολλησεις,παντου μπορει να γινει η στραβη.

(μην ξεχνατε τις ανακλησεις στα καλα ακριβα Γερμανικα αυτοκινητα...)

προτιμω να τα σκασω για ενα αξιολογο γερμανικο φιλτρο,ενα θερμοστατη,μια αντλια παρα για μερικα τζαμια.

εγω ενα αγορασα κ ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις αγορασει πολλα κινεζικα ενυδρεια κ ολα εχαναν?

η μηπως τα ευρωπαικα ειναι σιγουρο οτι δεν θα χανουν?ρομποτ κανουν τις κολλησεις,παντου μπορει να γινει η στραβη.

(μην ξεχνατε τις ανακλησεις στα καλα ακριβα Γερμανικα αυτοκινητα...)

προτιμω να τα σκασω για ενα αξιολογο γερμανικο φιλτρο,ενα θερμοστατη,μια αντλια παρα για μερικα τζαμια.

εγω ενα αγορασα κ ειναι μια χαρα.

:D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

και οπως αναφερθηκε ποιο πανω για να μπουν στην ευρωπη και στην ελλαδα,περνανε καποιες προδιαγραφες...

ασχετα αν εμεις στα σπιτια μας εχουμε ενα εκατομυριο πατεντες στις μπριζες μας και περνοθμε φωτια απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

και οπως αναφερθηκε ποιο πανω για να μπουν στην ευρωπη και στην ελλαδα,περνανε καποιες προδιαγραφες...

ασχετα αν εμεις στα σπιτια μας εχουμε ενα εκατομυριο πατεντες στις μπριζες μας και περνοθμε φωτια απο αυτο!

Πάντως εγώ όλο τον περασμένο νοέμβριο που έψαχνα για μεγάλο ενυδρείο το τριπλοτσέκαρα ότι είναι ασφαλή, μέχρι και φίλο τζαμά πήγα στο κατάστημα που το πουλάει γιατί έχω 2 μικρά παιδιά που περνούν πολλές απο τις ώρες τους στο σαλόνι και δεν θα ήθελα να δω γυαλιά και 450 λίτρα νερό να πέφτουν πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

εχεις αγορασει πολλα κινεζικα ενυδρεια κ ολα εχαναν?

η μηπως τα ευρωπαικα ειναι σιγουρο οτι δεν θα χανουν?ρομποτ κανουν τις κολλησεις,παντου μπορει να γινει η στραβη.

(μην ξεχνατε τις ανακλησεις στα καλα ακριβα Γερμανικα αυτοκινητα...)

προτιμω να τα σκασω για ενα αξιολογο γερμανικο φιλτρο,ενα θερμοστατη,μια αντλια παρα για μερικα τζαμια.

εγω ενα αγορασα κ ειναι μια χαρα.

Πολυ σωστα τα λες οπως και ξερουμε οι περισσοτεροι πως το φιλτρο παιζει μεγαλο ρολο στο ενυδρειο μας.

Αν ποτε τυχει σε καποιον γερμανικο ενυδρειο να χανει τοτε τι θα πει ??? :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λες οπως και ξερουμε οι περισσοτεροι πως το φιλτρο παιζει μεγαλο ρολο στο ενυδρειο μας.

Αν ποτε τυχει σε καποιον γερμανικο ενυδρειο να χανει τοτε τι θα πει ??? :D

απλα ας μην ειμαστε απολυτοι...

ολα μπορει να ειναι κ καλα και κακα ταυτοχρονα,λαθη παντου γινονται.

μπορει τα juwel να ειναι πιο ακριβα αλλα μπορει να εχουν καλυτερης ποιοτητας ξυλο ή πιο καλα φινιρισμενο.

δεν νομιζω παντως τα ''φτηνα'' να χανουν ή να εχουν προβλημα.

μιλαω παντα για την γυαλα και οχι για τον λοιπο εξοπλισμο.

πηρε ο αδερφος μου τις προαλλες ενα resun κοντα στα 100λιτρα και μαζι με την βαση πηγε 109ευρω.(με την δωροεπιταγη βεβαια,η βαση ειχε 59ευρω)

πολυ καλη τιμη!!!

βεβαια οι λαμπες ειναι Τ8 στα 10.000Κ ;) κ αλλαχτηκαν αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία νομίζω ότι ναι μεν τα είναι πάρα πολύ καλής κατασκευής, αλλά μπόρει να πληρώνεις μόνο την μάρκα και τα anubias να μην υστερούν σε τίποτα από τα juwel(μιλώντας μόνο για την γυάλα) καθώς απ' ότι έχω δει το τζάμι τους είναι πολύ παχύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει κολλησα στο οτι ειναι χοντρο το τζαμι τους.

Φιλτρο και ολα τα υπολοιπα δεν υπαρχουν και πρεπει να τα αγορασεις οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και επιπλέον κόστος! Ειδικά αν πας για εξωτερικό!!! Ωστόσο η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Μα και γερμανικο να αγορασεις σιγουρα θα πρεπει να βαλεις εξωτερικο φιλτρο αφου το εσωτερικο που εχει εκτος το οτι δεν ειναι και πολυ καλο ειναι και τεραστιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά φώτο από το 400άρι σε τι χρώματα βγαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά φώτο από το 400άρι σε τι χρώματα βγαίνει?

Ειναι τα ιδια με της Juwel.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω να δει απο κοντα τα ενυδρεια για την ποιοτητα τους (μερικα πραγματα ειναι εμφανη και σε τελειως αρχαριους) και επισης να κανεις ΠΟΛΥ καλη ερευνα αγορας γιατι ο τιμες παιζουν και μπορεις να βρεθεις προ εκπληξεως με τιμες πολυ κοντινες σε ολα.

Τα ενυδρεια που αναφερθηκαν (νομιζω γερμανικο juwel (συν καποια ιταλικα εξαρτηματα), και τα κινεζικα anubias, elite) ειναι ολα δοκιμασμενα απο συνχομπιστες και αξιοπιστα.

Τα τζαμια και οι κολλησεις σε ολα τα ενυδρεια πολυ καλα. Στα κινεζικα πιο χοντρα τα τζαμια.

Σε δευτερευοντα θεματα να πω οτι στο φωτισμο και τα ηλεκτρικα, τα βρισκω πιο ποιοτικα στο juwel, οχι οτι δεν χαλανε κι αυτα ομως, (ιδιως τα ιταλικα θερμαντηρες και αντλιες). Τα πλαστικα (καπακι κλπ) ειναι πιο ποιοτικα, τα επιπλα ελαφρως πιο ποιοτικα και κομψα, το φιλτρο κορυφαιο αλλα για μικρη εως νορμαλ ιχθυοφορτωση και συνηθως ενα επιπλεον εξωτερικο φιλτρο χρειαζεται, οποτε η αγορα φιλτρου θα γινει ουτως ή αλλως.

Ιδιως καποιοι που δεν θελουν να βλεπουν εσωτερικο φιλτρο, με τα κινεζικα ενυδρεια δεν θα αναγκαστουν να ξηλωσουν το εσωτερικο φιλτρο οπως στο juwel (που ειναι κολλημενο) και να χασουν και την εγγυηση του ενυδρειου λογω επεμβασης.

Υπενθυμιζω: καλη ερευνα αγορας, και ερευνα για διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων

Πολυ σημαντικα τα ανταλλακτικα, καθως καποια μπορει να μη καλυπτονται επαρκως, ιδιως στα ηλεκτρικα.

Το πιο απλο ειναι κατα την ερευνα αγορας να ζητησεις μια αντλια επιπλεον ή/και ενα φωτιστικο σωμα, για να δεις τη διαθεσιμοτητα ή σε ποσο καιρο θα υπαρχει κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο το θεμα με τα ηλεκτρονικα ο φιλος μας εχει δικιο. Εγω εχω το anubias το 280 με το bow front. Οταν πηγα να το κανω θαλασσινο βεβαια ειχα μεγαλο προβλημα με τις λαμπες γτ εχουν τελιως διφορετικο μηκος απο τις υποληπες και σε καπια βλαβη θα εχεις προβλημα. Παρολα αυτα εμενα μου φανηκε καλη η αγορα μου. Ηταν αν θυμαμε καλα 430 με το επιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα και γερμανικο να αγορασεις σιγουρα θα πρεπει να βαλεις εξωτερικο φιλτρο αφου το εσωτερικο που εχει εκτος το οτι δεν ειναι και πολυ καλο ειναι και τεραστιο!!!

Διαφωνώ απόλυτα εδώ, το εσωτερικό των juwel είναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο τόσο σε μέγεθος αλλά και σε ροή, πολλοί δεν χρησιμοποιούν εξωτερικό έχοντας μόνο το εσωτερικό των juwel χωρίς αν έχουν πρόβλημα(μαζί κι εγώ). Το εξωτερικό το βάζουμε για backup σε περίπτωση που πάθει κάτι το ένα για να μην μείνουμε από βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια δυο εμπειριες..

Εχω anubias 4 mhnes..απλα κανενα προβλημα...

εχω και juvel...αν θες μεγαλο ενυδρειο και δεν εχεισ λεφτα παρε anubias αν εχεις λεφτα ξαναπαρε anubias!!!

ΟΜΩΣ το τζαμι δεν ειναι ποιο χοντρο...εχουν βαλει μαυρη σιλικονη και φαινεται ποιο χοντρο...βαλτε απο μεσα δαχτυλακι...

και θα δειτε..

Link to comment
Share on other sites

Διυλιζουμε τον κωνωπα πιστευω αλλα... αυτο ειναι το χομπυ.

Εαν μπορεις βαλε μια φωτογραφια απο το μπροστινο τζαμι με ενα χαρακα ωστε να φαινεται το παχος του τζαμιου. Και στα juwel εχει μαυρη σιλικονη εκει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εχθές έκλεισα κι εγώ ένα Ανούμπιας. Το πανοραμικό, 120μ κάπου στα 270 λίτρα, χρώματος καφέ μαζί με το έπιπλο στα 349 ευρώπουλα.

Από μέρα σε μέρα έρχεται :wacko:

Τους τελευταίους 2 μήνες έχω πάει στα περισσότερα πετ σοπ της Αθήνας και μπορώ να πω, οτι σχεδόν όλα τα κινέζικα είναι ίδια.

Αν τα Γιουβέλ, είναι Γερμανικά(?), τότε τα Ανούμπιας είναι μια πολύ καλή αντιγραφή με αρκετά πλεονεκτήματα(προσωπική εκτίμηση), και εξηγούμαι...

Όταν άρχισα το ψάξιμο, έλεγα για 100-150 λίτρα και γλυκοκοίταζα το Cayman Pro 110(500 ευρώ, κομπλέ με φίλτρο,βάση, μαύρου χρώματος κτλ). Ταυτόγχρονα με το ψάξιμο, είχα και διάβασμα, οπότε αναθεώρησα για τα 100-150 λίτρα και είπα για 200+. Εκεί οι τιμές σε Cayman και Eheim, είναι εξωπραγματικές για τα δεδομένα μου, οπότε ξαναγύρισα στα κινέζικα.

Θεωρώ οτι με 349 ευρώ για κάποιον που ΔΕΝ θέλει "επιπλωμένο" το ενυδρείο και να έχει την ευχέρεια για υλικά της επιλογής του, την πλέον συμφέρουσα πρόταση.

Έτσι όπως τα έχω υπολογίσει, σε αντιπαράθεση με το Cayman 110 Pro το οποίο θα στοίχιζε 500, με το Ανούμπιας θα φτάσω τα 600 αλλά θα έχω κερδίσει κοντά 150 λίτρα.

Αυτά από εμένα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι με 349 ευρώ για κάποιον που ΔΕΝ θέλει "επιπλωμένο" το ενυδρείο και να έχει την ευχέρεια για υλικά της επιλογής του, την πλέον συμφέρουσα πρόταση.

Σε αυτα τα λεφτα ομως (περιπου 400 ευρω) ειναι και το γερμανικο Rio 240 121 Χ 41 Χ 55 (υψος) με το επιπλο του και εσωτερικο (καλο) φιλτρο που αν θες το κρατας παραλληλα με ενα εξωτερικο (με μια ανβαθμιση με κεραμια υλικα και μονο του σε νορμαλ ιχθυοφορτωση) αν δεν θες το βγαζεις και το πουλας ή το βαζεις καπου αλλου να λειτουργει (πχ εγω σε βαρελι προετοιμασιας)

Link to comment
Share on other sites

Αν στα 400 είναι πανοραμικό και βγαίνει και σε καφέ, τότε είναι κι αυτό μια καλή πρόταση.

Πάντως παρότι η εμπειρία μου με τα ενυδρεία είναι ελάχιστη, τα Γιουβέλ σαν γυάλες, δεν με πείθουν για τα παραπάνω χρήματα σε σχέση με ορισμένα Κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...