Jump to content

Juwel Vs Anubias??


Recommended Posts

Αν στα 400 είναι πανοραμικό και βγαίνει και σε καφέ, τότε είναι κι αυτό μια καλή πρόταση.

Πάντως παρότι η εμπειρία μου με τα ενυδρεία είναι ελάχιστη, τα Γιουβέλ σαν γυάλες, δεν με πείθουν για τα παραπάνω χρήματα σε σχέση με ορισμένα Κινέζικα.

Οχι δεν μιλησα για πανοραμικο, δεν προσεξα οτι μιλας για πανοραμικο (στην πραγματικοτητα εγω δεν θα επελεγα κουρμπαριστο τζαμι ακομα και αν ηταν ιδια η τιμη)

Ναι συμφωνω, και μενα μου αρεσουν σαν γυαλες καποια κινεζικα.

Για τα πλαστικα τους και τα φωτα δεν μπορω να πω το ιδιο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα

Υπαρχει καποιος που τα εχει και δουλευουν πανω απο χρονο ?

μονο αυτες οι πληροφοριες μας χρειαζονται και οχι εικασιες

στην εποχη που ζουμε με τα προβληματα που εχουμε μπορει καποιος με λιγοτερα χρηματα να παρει αρκετα λιτρα και να εχει επιλογες που δεν θα τις ειχε αν περιοριζοταν σε ενα ριο125 για παραδειγμα.

Ετσι λοιπον οσοι εχετε παρει ανουμπιας σας παρακαλω γραφτε μας ποσο καιρο τα εχετε και τι προβληματα αντιμετοπιζετε εαν αντιμετοπιζετε .

Αυτα τα γραφω γιατι ψαχνομαι και εγω για να ανεβω σε λιτρα εχω εδω και 4 χρονια το ριο 125 και θελω να το πουλησω και να παρω ανουμπιας αν λοιπον 5-10 συνχομπιστες αναφερουν οτι το εχουν και το χρησιμοποιουν καποιο διαστημα και δεν εχουν προβληματα ουτε με διαρροες , ουτε με τα ηλεκτρικα , ουτε με το ξυλο απο το επιπλο τοτε αυτο θα ειναι για μενα η πιο χρησιμη πληροφορια για να αποφασισω οπως και για ολους τους συνχομπιστες

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ανουμπια 180l 4 χρόνια μαζί με το έπιπλο του δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ Anubias, είχα όμως το Boyu 300l (το 2006), εκπληκτικό ενυδρείο με αλουμινένιο καπάκι, στη συνέχεια το άλλαξα με RIO 400l, περισσότερα λίτρα μεν, αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι ήταν υποδεέστερο ποιοτικά το γερμανικό και σαν ενυδρείο και σε βάση, το συγκεκριμένο (boyu) συνεχίζει να τρέχει στην Κρήτη ,σε φίλο μου, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το ανουμπιας 120χ45χ60 εδω και 3 χρονια χωρις το παραμικρο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Τρία χρόνια τώρα ο κύβος της anubias με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Με τρύπα στην πλάτη, sump όσο ακριβώς είναι το έπιπλο και λειτουργία reef, το ενυδρείο αλλά και η βάση δεν έχουν καταλάβει μια. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω άποψη και για τις 2 εταιρίες μιας που έχουν περάσει και οι 2 από τα χέρια μου .
Λοιπόν για αρχή το rio που είχα ήταν αρκετών ετών και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα αλλά όταν κοίταξα για μεγαλύτερο ήταν για τα δικά μου δεδομένα απλησίαστο πήρα το anubias το 120 cm 3 χρόνια τώρα μια χαρά και έχει περάσει και 2 μετακομίσεις .
Στο θέμα του φίλτρου με την διαφορά τιμής που έχουν παίρνεις το anubias και ένα εξωτερικό καλό και πάλι δεν φτάνεις την τιμή του Γερμανού .
Αν ξαναπάω για κάποια ανανέωση πάλι anubias θα πάρω !!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλος εχει ενα anubias 180 λιτρα 6 χρονια και ολα οκ, δεν του εχει παρουσιασει καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το anubias A800 218lt μεικτα ένα χρόνο και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρό πρόβλημα, ούτε η γυάλα ούτε το έπιπλο.

Για εμένα θα πρέπει να προσέξεις δύο πράγματα 1ον οτι τα λίτρα που γράφει είναι μεικτά (στον όγκο περιλαμβάνει και το χώρο του φωτιστικού) και

2ον (στο δικό μου μοντελό τουλάχιστον, την περιοδο που το αγόρασα) ειχε τυπογραφικό λάθος στο σαιτ του καταστήματος τα watt του φωτισμού άρα καλό ειναι να το τσεκάρεις και αυτό από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Τρία χρόνια τώρα ο κύβος της anubias με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Με τρύπα στην πλάτη, sump όσο ακριβώς είναι το έπιπλο και λειτουργία reef, το ενυδρείο αλλά και η βάση δεν έχουν καταλάβει μια. :)

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

το juwel εχει ποιο ποιοτηκα πλαστικα.επισης το φωτιστικο του ειναι ποιο αξιοπιστο απο αυτο των anubias.

Link to comment
Share on other sites

το juwel εχει ποιο ποιοτηκα πλαστικα.επισης το φωτιστικο του ειναι ποιο αξιοπιστο απο αυτο των anubias.

που το στηριζεις αυτο για το φωτιστικο??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασαν και τα 2 από τα χέρια μου θα σας πω ότι είναι ακριβοπληρωμένα τα Juwel τα anoubias είναι πάρα πολύ καλά ενυδρεία και αξίζουν τα χρήματά τους.

Link to comment
Share on other sites

που το στηριζεις αυτο για το φωτιστικο??

ειχα και τα δυο το ενα με το που ανοιγεις το καπακι.το καακι λυγιζει.στο αλλο (juwel)οχι.το φωτηστικο του juwel φοραει καλυτερο ballast απο το anubias.τα εχω ανοιξει και τα δυο..αλλα προβληματα δεν εχουν τα ενυδρεια αυτα ως κατακευη.αν επελεγα anubiaς λογω τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Στο φωτιστικο του anubias μπορεις να βαλεις οτι λαμπες θελεις κ εμποριου απο ηλεκτρολογικα

Επισης αναβει η μια μια ξεχωριστα αν θες

Στο juwel οχι

Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος ενος ενυδρειου juwel τα τελευταια 8 χρονια,ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το ενυδρειο.Σ αυτα τα χρονια το μονο που εχω αλλαξει,ειναι το μπαλαστ.

Επισης να πω οτι τα juwel εχουν μακραν τα καλυτερα εσωτερικα φιλτρα,τα οποια χωρανε πολυ βιολογικο υλικο και αν καποιος δεν εχει λεφτα για να αγορασει αμεσα εξωτερικο φιλτρο,μπορει ανετα με το εσωτερικο του juwel να κανει την δουλεια του κρατοντας ενα σεβαστο αριθμο ζωντανων χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος ενος ενυδρειου juwel τα τελευταια 8 χρονια,ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το ενυδρειο.Σ αυτα τα χρονια το μονο που εχω αλλαξει,ειναι το μπαλαστ.

Επισης να πω οτι τα juwel εχουν μακραν τα καλυτερα εσωτερικα φιλτρα,τα οποια χωρανε πολυ βιολογικο υλικο και αν καποιος δεν εχει λεφτα για να αγορασει αμεσα εξωτερικο φιλτρο,μπορει ανετα με το εσωτερικο του juwel να κανει την δουλεια του κρατοντας ενα σεβαστο αριθμο ζωντανων χωρις προβληματα.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Αλλα με τα λεφτα που σου εαν παρεις ανουμπιας βαζεις ενα πολυνκαλο εξωτερικο και μην σου πω....

Εγω εχω ενα lido 120, οποτε παω πετ σιτι χαζευω τα ανουμπιας, μικρες διαφορες κατασκευαστικα, αλλα τοσο ιδια....

Ανουμπιας ψηφιζω και εγω, μισα λεφτα και!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα rio 125 εδώ και 4 χρόνια, κορυφαία ποιότητα κατασκευής με πολυ καλο εσωτερικό φίλτρο, του οποίου όμως η αντλία καίγεται σχετικά εύκολα ειδικά αν έχει κατέβει η στάθμη του νερού. Αξίζει σίγουρα τα λεφτά του. Τωρα αν ήταν να πάρω κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο θα διάλεγα μάλλον σκέτη γυάλα όπως πχ ουσιαστικά ετσι ειναι τα anubias και θα έβαζα δικό μου φωτιστικό στα watt που θελω και εξωτερικά φίλτρα. Δηλαδή παίζει βασικό ρόλο τι θες να κανεις το ενυδρείο. Αν θες μια ολοκληρωμένη λύση για φυτά χαμηλών απαιτήσεων προς μέτρια, φίλτρανση κτλπ η juwel ειναι κορυφή. Αν θες ουσιαστικά με λιγότερα λεφτά περισσότερα λίτρα αλλα τροποποιήσεις σε φίλτρα, φωτισμό κτλ η anubias προσφέρεται γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν αξιολογησεις κατι, καλο ειναι να εχεις συνολικη εικονα για να μπορεις να κανεις συγκριση. Αν τα juwel ειναι κορυφαια σε ποιοτητα, τοτε τα πραγματικα κορυφαια τι ειναι?

Επι της ερωτησης εχω aanubias απο το 2010. Δεν εχω καποιο προβλημα. Προσφατα εκανα και μετακομιση.

Τα πλαστικα καπακια ειναι λεπτα και ψαθυρα οποτε θελουν προσοχη να μην σπασουν οταν τα βγαζουμε. Οι μαγνητες που συγκρατουν τις πορτες ειναι αδυναμοι.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε ένα βασικό κριτήριο επιλογής. Τα ανταλλακτικά και τα αξεσουάρ. Στον κύβο της Anubia που είχα και χρειάστηκα κάτι μου είπαν σε 6 μήνες !!!!!

Στα juwel ακόμα και να μην το έχει ο τοπικός αντιπρόσωπος το βρίσκεις παντού.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ANUBIAS 400l και δεν εχω κανενα προβλημα :thumbsu: οσο για τιμουλα που ρωτησε ενας φιλος γυρω στα 450 :money: με τη βαση.

Link to comment
Share on other sites

Στο φωτιστικο του anubias μπορεις να βαλεις οτι λαμπες θελεις κ εμποριου απο ηλεκτρολογικα

Επισης αναβει η μια μια ξεχωριστα αν θες

πως γινεται αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες χαμηλο φωτισμο βγαζεις την μια και αναβει η αλλη, οπως στα GLO

Αλλα προτιμοτερο να την αφησεις πανω βαζοντας μονωτικη στα ποδαρακια και βιδωνεις κανονικα για να μην παει υγρασια στις επαφες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...