Jump to content

Αλλαγή νερού


Recommended Posts

Σαν αρχάριος θα ήθελα να ρωτήσω γιατί πρέπει να αλλάζουμε το νερό καθε 7 μέρες περίπου. Ο καταστηματάρχης που πηρα το ενυδρείο μου και τα ψάρια επιμένει να το αλλάζω κάθε 40 μέρες για να μη χαλάω 'λέει' την ισορροπία του συστήματος. Μπορεί καποιος να μου διευκρινίσει το θέμα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς,καλώς ήρθες...

Κατ δεύτερο, τί ενυδρείο έχεις(χωρητικότητα,ψάρια,φυτά);

Κατά τρίτον,η συχνοτητα των αλλαγών νερού σχετίζεται και με την ποσότητα

του νερού που αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά του είναι:

1) 60Χ40Χ30 ( περίπου 70 λίτρα)

2) φιλτρο μηχανικό (αντλία + σφουγγαράκι) RESUN 400 l/h

3) Αεραντλία με αερόπετρα

4) Χαλίκι 4 εκατοστά συνολικό ύψος από το βυθό

5) Μερικές πέτρες (4)

6) 3 πλαστικά φυτά

Εστρωσα το νερό με αντιχλώριο + Sera Nutrivec + Sera Morena. 10 μέρες έμεινε έτσι με το φιλτρο και την αεραντλία να δουλεύουν. Μετά έβαλα ένα μονομάχο και τον άφησα για 4 μέρες και τον έβγαλα. Δεν έκανα μετρήσεις παρά μονο στο ΡΗ που ήταν 7.5. Στη συνέχεια έβαλα τα εξής ψάρια:

2 μονομαχίνες

2 γατόψαρα

1 γλύφτη

1 γκουράμι παραντάιζ

2 ματωμένες καρδίες

1 σκαλάρι

Την παραπάνω διαδικασία για το στρώσιμο μου την υπέδειξε ο καταστηματάρχης ο οποίος επιμένει οτι το νερό πρέπει να το αλλάζω κάθε 40 μέρες συμπληρώνοντας βέβαια με τα παραπάνω διαλύματα ανάλογα με την ποσοτητα που αφαιρώ (30%).

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 12 μέρες με τα ψαρια και έχουν συμβεί τα εξής:

1) Στις 8 μέρες ψόφησε στο σκαλάρι.

2) Σήμερα μέτρησα το PH και το βρήκα στο 8. Εβαλα ένα διάλυμα και το κατέβασα στο 7.5.

Οι έρωτήσεις μου είναι:

1) Πρέπει να κάνω συχνότερες αλλαγές νερού και για πιο λόγο;

2) Θα πρέπει να χρησιμοποιώ τα παραπάνω διαλύματα στις αλλαγές; Βέβαια δεν εννοώ το αντιχλώριο που υποθέτω οτι είναι υποχρεωτικό.

3) Είναι όντως η αεραντλία διακοσμητική;

4) Μπορέιτε να αξιολογήσετε τα παραπάνω συμβάντα;

Δεκτά όλα τα σχόλιά σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! Οσων αφορα τις αλλαγες νερου, ειμαι τις αποψης οτι ειναι καλο να γινονται ανα εβδομαδα γυρω στο 30%, αλλα χωρις αυτο να ειναι αναγκαιο. Προσωπικα αλλαγες κανω γυρω στις 20 ημερες 30%. Θελω επισης να αναφερω οτι το αντιχλωριο μπορει να ατικατασταθει με ενα απλο φιλτρο βρυσης. Το συγκεκριμενο φιλτρο κρατα το 92% του χλωριου (συμφωνα με τους κατασκευαστες του) και ειναι φυσικα μια πολυ φθηνοτερη λυση. Αυτο το φιλτρο χρησιμοποιω απο τοτε που εστησα το ενυδρειο μου χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Τωρα, για τα υπολοιπα διαλυματα που αναφερεις δε τα εχω χρησιμοποιησει ποτε χωρις να θελω να πω οτι δεν κανουν δουλεια. Απλα αφηνω το νερο να παρει τη συσταση που χρειαζεται με πολλα φυτα και αρκετο βιολογικο προιον.

Φιλικα, Θανος

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα στο forum.

Ο τροπος που εστρωσες το ενυδρειο ειναι λαθος,μπορεις να διαβασεις τα αρθρα που υπαρχουν στο forum που πιστευω θα σου λυθουν ολες οι αποριες.

Το Στήσιμο του Ενυδρείου βήμα – βήμα

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

Σημαντικά βήματα για το στήσιμο ενός ενυδρείου

1.Στο φιλτρο σου υπαρχει βιολογικο υλικο?Αν οχι κατα τη γνωμη μου δεν ειναι στρωμενο.(Ενας λογος που μπορει να ψοφησε το σκαλαρι σου).

2.Η αεραντλια θα ελεγα ειναι ξεπερασμενη χρησιμοποιητε για οξυγονοση του νερου κυριως.

3.Οι πετρες που εχεις βαλεις,τι πετρες ειναι?Ορισμενες πετρες ανεβαζουν την σκληροτητα του νερου που για τα συγκεκριμενα ψαρια σου δεν ειναι καλο.

4.Θα μπορουσες να αντικαταστησεις τα πλαστικα φυτα με αληθινα,θα δειξει πολυ καλυτερο.

5.Τα διαλυματα δεν τα ξερω ας απαντησει καποιος που τα ξερει.

Οι συχνες αλλαγες καθε 10 μερες περιπου με ενα ποσοστο περιπου 30% γινονται για να μπορούν ολα να λειτουργούν σε ικανοποιητικό επίπεδο αναλογος βεβαια με τις απαιτήσεις των ψαριών.

Αναλόγως τα φίλτρα,τα ψαρια,το μέγεθος των ψαριων, και το συνολο των ψαριων, πρέπει να προσαρμόσουμε τους χειρισμούς μας για τη συντήρηση του ενυδρείου .

Το τραγικό για τα ψάρια και τα φίλτρα είναι η τροφή που δεν καταναλώνεται από τα ψάρια και να τη τραβάει το φίλτρο η να πέφτει στο πυθμένα με αποτέλεσμα να σαπίζει,αυτο δεν ειναι καλο γιατι θα εχουμε αυξηση σε τιμες που δεν ειναι καλες για τα ψαρια μας.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Το Sera Nutrivec είναι κυρίως για την αρχή, το στρώσιμο του ενυδρείου και είναι ενεργά βακτήρια! Δεν νομίζω πως χρειάζεται απ’ τη στιγμή που "θεωρητικά" το έχεις στρώσει το ενυδρείο ?????

Το Sera Morena μετατρέπει το νερό σε μαύρο νερό, στην ουσία το μαλακώνει και προσθέτει ρητίνες (δίνει χρώμα και συστατικά), αυτό το προσθέτεις κυρίως άν τα ψάρια σου το απαιτούν λόγω καταγωγής!

Στη δική σου περίπτωση μόνο οι μονομαχίνες και ίσως το gourami να είναι από περιοχές με μαύρο νερό! Αυτό βεβαίως καλό θα ήταν να το μελετήσεις λίγο μια και θα πρέπει να δεις τι τιμές έχει το νερό της βρύσης που βάζεις (π.χ. αν είναι σκληρό) και τι νερό απαιτούν τα ψάρια σου! Δες αναλυτικά στο νετ για το κάθε είδος!

Κατά συνέπεια στις αλλαγές νερού θα πρέπει να χρησιμοποιείς μόνο το αντιχλώριο και ίσως το Sera Morena (αν και θα σου πρότεινα την χρήση τύρφης, μελέτησε το θέμα πριν κάνεις οτιδήποτε)!

Τις αλλαγές θα τις κάνεις σε εβδομαδιαία βάση περίπου το 30 % και ο λόγος είναι για να ανανεώνεις το νερό σου μια και συσσωρεύει διάφορα επιβλαβή για τα ψάρια συστατικά!

Καλό είναι να μας πεις αν το σφουγγαράκι σου είναι βιολογικό (κάτι που φαντάζομαι ότι είναι) και να δεις αν μπορείς να προσθέσεις και επιπλέον υλικά όπως υαλοβάμβακας (απαραίτητο) και μακαρόνι (αν χωράει είναι πολύ σημαντικό)!

Αεραντλία μόνο το βράδυ ή αν υπάρχει έλλειψη οξυγόνου (προτείνω περαιτέρω μελέτη)!

Καλό επίσης θα ήταν για να πάρεις και μια γνώμη απ’ τους πιο έμπειρους να μας πεις τιμές του νερού pH, gH, kH, NO2, NO3, NH3-4, θερμοκρασία!

Το pet shop μην το ακούς για να μην μπερδεύεσαι!

Συμβουλές μόνο από εδώ και πάντα μετά από δική σου μελέτη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από την συγκέντρωση όλων των tests συνοψίζω:

Θέρμοκρασία: 28 deg

pH: 7.5

dkH: 9

NH4: 0

NO2: < 0.2 mg/l

NO3: <10 mg/l

Τα pH, NH4 ειναί τα υγρά της SERA

Τα dkH, NO2, NO3 είναι τα υγρά της PRODAC

Συνολικός χρόνος που τρέχει το ενυδρείο είναι: περίπου 20 μέρες

Τα σχόλια δικά σας καθώς και η πολύτιμές συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ακόμα.

1. ΝΟ2 πρέπει να έχεις 0.

2. 20>ΝΟ3>10.

Κάθε πότε και πόσο ταϊζεις;

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ακόμα.

1.  ΝΟ2 πρέπει να έχεις 0.

2.  20>ΝΟ3>10.

Κάθε πότε και πόσο ταϊζεις;

26341[/snapback]

Ταίζω μια φορά τη μέρα ποσότητα τόση που να καταναλώνεται σε 2 λεπτά περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνό με τον Nikoson!

20 μέρες είναι λίγες για να έχει στρώσει το ενυδρείο!

Εσύ πάντως το εστρωσες με τα ψάρια!

Δεν ξέρω γιατί απλά και σε εμένα τα ίδια είχαν πεί τα καταστήματα!

Τα έχω κάνει και εγώ αυτά στην αρχή!

Καλό είναι να ελέγχεις καθημερινά τις τιμές του νερού και να κάνεις συχνές και μικρές αλλαγές για να μειώνεις τα επιβλαβή!

Sera Nitrivec θα πρέπει να βάζεις μέρα παρα μέρα περίπου 5 ml για να υποστηρίζεις την βιολογία σου και να βοηθάς τα βακτήρια να εδραιώσουν τις αποικίες τους!

Ας μας δώσει τα φώτα του και κάποιος ποιό σχετικός με το στρώσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...