Jump to content

Α/Ο η ΑΠΙΟΝΙΣΤΗΣ


Recommended Posts

ηθελα να ρωτησω τη συμφερει ποιο πολυ για την παραγωγη μαλακου νερου η οσμοση (εστω και οικολογικη)πετωντας μια σημαντικη ποσοτητα νερου η ο απιονιστης.για την οσμοση ξερω τιμες και ποιοτητας νερου αυτο που δεν ξερω ειναι για τον απιονιστη.και τελικα ποιο απο τα δυο συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη κοστους,η αντιστρωφη οσμωση βγαινει πολυ πιο φθηνα.Ο απιονιστης θελει πολυ συχνα αλλαγμα στη αμμο του.

Ο απιονιστης συγκρατει θετικα και αρνητικα ιοντα.Δεν θα συγκρατησει ιους και μικροοργανισμους οπως η αντιστρωφη οσμωση.

Μην ξεχναμε οτι,το σημαντικοτερο σε ενα ενυδρειο ειναι αυτο που το κανει ενυδρειο.Δηλαδη το νερο.Εκει δεν χωραει συμβιβασμος.

Αλλωστε το νερο που περισσευει απο την αντιστρωφη οσμωση δεν χρειαζεται να πετιεται.

Το χρησιμοποιουμε αλλου.Πχ σε καζανακι.Εγω το εχω στην υδροροη που καταληγει κατω στον κηπο της πολυκατοικιας.

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη κοστους,η αντιστρωφη οσμωση βγαινει πολυ πιο φθηνα.Ο απιονιστης θελει πολυ συχνα αλλαγμα στη αμμο του.

Ο απιονιστης συγκρατει θετικα και αρνητικα ιοντα.Δεν θα συγκρατησει ιους και μικροοργανισμους οπως η αντιστρωφη οσμωση.

Μην ξεχναμε οτι,το σημαντικοτερο σε ενα ενυδρειο ειναι αυτο που το κανει ενυδρειο.Δηλαδη το νερο.Εκει δεν χωραει συμβιβασμος.

Αλλωστε το νερο που περισσευει απο την αντιστρωφη οσμωση δεν χρειαζεται να πετιεται.

Το χρησιμοποιουμε αλλου.Πχ σε καζανακι.Εγω το εχω στην υδροροη που καταληγει κατω στον κηπο της πολυκατοικιας.

δηλαδη αν καταλαβα καλα η οσμωση ειναι πιο φτηνη και με καλυτερη ποιοτητα στο νερο

Link to comment
Share on other sites

Σαν αγορα,ειναι πιο ακριβη.Σαν μακροχρονια χρηση ειναι πολυ πιο φθηνη και δεν θα ασχολεισαι καθε λιγο και λιγακι να αλλαζεις ρητινη οπως με τον απιονιστη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

η Α/Ο δεν χρειαζετε επιπλεον κοστος εκτος απο αρκατα λεφτα της αγορας της ???

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί φίλε αλλαγές σε προφιλτρα μεμβράνη κτλ η οποία έχει να κάνει με το πόσα λίτρα περνάνε από αυτήν. Το κόστος δεν είναι μεγάλο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...