Jump to content

Πτώση ΚΗ GH PH


Recommended Posts

Στο ενυδρειάκι μου 60lt έχω guppies platties κάποια γατόψαρα και αρκετα apple snails.Eνώ το Σάββατο οι μετρήσεις είναι PH=7,2 KH=5 GH=4 ΄το επόμενο Σάββατο είναι PH=6,4 KH=2 GH=1.Ξέρω ότι αυτό μπορεί να οφείλετε στην πληθώρα snails.Ως προς το kh και Ph λύση υπάρχει.Για το gh??Εσείς τι θα κάνατε????

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς πάντα να προσθέσεις και θειικό μαγνήσιο (MgSO4), το οποίο ανεβάζει τη γενική σκληρότητα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι γιατί πέφτουν έτσι οι παράμετροι. Με ΚΗ 2 και GH 1 είσαι επικίνδυνος για ΡΗ crash. Με τι τέστ μετράς; Τι υπόστρωμα έχεις χρησιμοποιήσει;

Link to comment
Share on other sites

To υπόστρωμα που έχει χρησιμοποιήσει είναι χαλαζιακό και μετράει σωστά με Tropic Marin. Απλά έχει πολλά σαλιγκάρια, τα οποία απορροφούν από τις σκληρότητες και φτιάχνουν το κέλυφός τους.

Link to comment
Share on other sites

Kαι που θα βρω MgSO4 ρε Γιάννη?Για να κρατήσω τις σκληρότητες αλλάζω 50% νερό κάθε εβδομάδα με αμφιαλωμένο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού δε βάζετε μυαλό και οι δύο και θεωρείτε ότι φταίνε τα σαλιγκάρια, Νίκο κάνε το εξής...

Πάρε ένα κουβά βάλε τα σαλιγκάρια μέσα με μια αεραντλία και άσε το ενυδρείο να τρέχει μόνο με ψάρια για μια βδομάδα. Πάρε μετρήσεις πριν και μετά και πες μας τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Kαλή ιδέα Μιχάλη.Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

To υπόστρωμα που έχει χρησιμοποιήσει είναι χαλαζιακό και μετράει σωστά με Tropic Marin. Απλά έχει πολλά σαλιγκάρια, τα οποία απορροφούν από τις σκληρότητες και φτιάχνουν το κέλυφός τους.

26141[/snapback]

Παιδιά αυτό που λέτε δε στέκει.

Αλλιώς γιατί στη δική μου 20λιτρη γεννήστρα που υπάρχουν 200+ σαλιγγάρια δεν πέφτουν το ΚΗ και το GH;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη θα πρέπει να βάλω κάτι επάνω στον κουβά για να μην την κάνουν?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πείραμα τελείωσε.Τα snails μπήκαν σε ένα κουβά με φιλτράκι την περασμένη Τετάρτη. Tο ενυδρείο ειχε: PH=7,2 KH=6 GH=4 .Σήμερα οι τιμές είναι οι εξείς.

PH=7,6 (τελείωσε το CO2), KH=7 GH=3.Tι λέτε τώρα ότι πρέπει να κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Το πείραμα τελείωσε.Τα snails μπήκαν σε ένα κουβά με φιλτράκι την περασμένη Τετάρτη. Tο ενυδρείο ειχε: PH=7,2 KH=6 GH=4 .Σήμερα οι τιμές είναι οι εξείς.

PH=7,6 (τελείωσε το CO2), KH=7 GH=3.Tι λέτε τώρα ότι πρέπει να κάνω????

27251[/snapback]

Το είπα και πιο πάνω ότι δεν παίζει το σενάριο να σου ρίχνουν τα σαλιγκάρια τη σκληρότητα. Αλλιώς εγώ θα ήμουν ο πρώτος που θα είχα τέτοιο πρόβλημα.

Ψάξε για κάτι άλλο στο set up του ενυδρείου σου ή στα χημικά που χρησιμοποιείς το οποίο μπορεί να σου επηρεάζει τη σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...