Jump to content

Recommended Posts

θελω να φτιαξω το νερο σε πιο οξινο γυρο στο 6.8 περιπου,

εχω το super peat της sera,ποσο καιρο διαρκει στο φιλτρο για να ειναι αποτελεσματικο;

Link to comment
Share on other sites

θελω να φτιαξω το νερο σε πιο οξινο γυρο στο 6.8 περιπου,

εχω το super peat της sera,ποσο καιρο διαρκει στο φιλτρο για να ειναι αποτελεσματικο;

υπολογισε ενα μηνα περιπου.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ανα μηνα θα σου λεγα.απλα προσεξε κατι.μην αλλαζεις το 100% της τυρφης με τη μια.μιση ποσοτητα της τυρφης αλλαζε ανα μηνα γιατι αν βαλεις ολη την ποσοτητα με καινουρια τυρφη θα σου ριξει αποτομα το ph.

Link to comment
Share on other sites

kai εχε το νου σου για καλο και για κακο στα ποσοστα αμωνιας .....

Link to comment
Share on other sites

kai εχε το νου σου για καλο και για κακο στα ποσοστα αμωνιας .....

σ ενα στρωμενο ενυδρειο τα ποσοστα αμμωνιας που θα του βγαλει η φρεσκια τυρφη ειναι μηδαμινα και την επομενη μερα μηδενικα τελειως. :D

Link to comment
Share on other sites

σ ενα στρωμενο ενυδρειο τα ποσοστα αμμωνιας που θα του βγαλει η φρεσκια τυρφη ειναι μηδαμινα και την επομενη μερα μηδενικα τελειως. ;)

να σου στειλω με κτελ ενα λιτρο τυρφη να μου πεις εαν ισχυει αυτο που λες :D

Επειδη εχω δοκιμασει πανω απο 5 μαρκες μεχρι τωρα ειναι μια που ανεβασε τρελλη αμμωνια

Φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα , ενα τεστακι για αμμωνια ουτε χρονο τρωει ουτε χρημα και εχεις το κεφαλακι σου ησυχο :huh:

Link to comment
Share on other sites

να σου στειλω με κτελ ενα λιτρο τυρφη να μου πεις εαν ισχυει αυτο που λες :D

Επειδη εχω δοκιμασει πανω απο 5 μαρκες μεχρι τωρα ειναι μια που ανεβασε τρελλη αμμωνια

Φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα , ενα τεστακι για αμμωνια ουτε χρονο τρωει ουτε χρημα και εχεις το κεφαλακι σου ησυχο ;)

αμμωνια εχω παρατηρησει στο βαρελι και χωρις ξεπλυμα της τυρφης...

στο ενυδρειο οπως ειπε και ο φιλος απο τη στιγμη που ειναι στρωμενο και ακομα περισσοτερο αν ειναι φυτεμενο

η αμμωνια ειναι μηδενικη...και αν δεν ειναι στο απολυτο μηδεν και παιζει στο 0.05-0.1 τα ψαρια ουτε που καταλαβαινουν τη διαφορα σε μια αλλαγη νερου 30-40%

ειδικα αν το PH<7

Link to comment
Share on other sites

Το πιό βασικό είναι οτι με την τύρφη έχουμε πάντα χαμηλό pH οπότε και αμμώνιο αντί για αμμωνία που είναι ασφαλές για τις λίγες ώρες που θα μείνει μέχρι να διασπαστεί.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεια να τοποθετησω την τυρφη στο φιλτρο και να παρακολουθο της παραμετρους,σε ενα μηνα περιπου τον αφερουμε τα λεο καλα;

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα οσες φορες εχω αλλαξει τυρφη ποτε δεν μου ανεβασε αμμωνια.στο εξωτερικο φιλτρο την εχω και την αλλαζω καθε 20 ημερες.και το ph σταθερο στο 6.5. ;)

Link to comment
Share on other sites

το πορισμα ειναι καθε μηνα να αλαζω την τυρφη,και με τον τροπο αυτο θα εχω χαμιλομενο PH με της αλαγγες του νερου τη γινεται ;

Θα ηθελα μια πιο ολοκληρομενη εικονα επι του θεματος

σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

με 61€ + μεταφ. για Κύπρο παίρνεις μια ΑΟ και κάνεις τη ζωή σου εύκολη... αλλιώς βαρέλι προετοιμασίας νερού, φιλτρο και τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...