Jump to content

λαμπα μπλε χρωμα?


Recommended Posts

αλλη μια βοηθεια σαν αρχαριος που ειμαι

η μπλε λαμπα μπαινει μονο σε θαλασσινα ενυδρεια?

μπορο να βαλο?

Link to comment
Share on other sites

Σε τί ενυδρείο σκοπεύεις να βάλεις την μπλέ λάμπα?

Θα την έχεις και την 'ημέρα' ανοικτή?

Link to comment
Share on other sites

θα μπει σε rio 240 με αγγελοπσαρα ramirezi κτλ...

το ενυδρειο θα ειναι φυτεμενο.

θα αναβει την ημερα και το βραδη θα την κλεινο οπως κανο ηδη με αφτες που εχει το ενυδρειο πανο.

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει και εμένα αυτή η απαντηση μιας έχω και εγώ μπλε λάμπα παράλληλα με την φθορίου μου, ο κύριος που μου πουλάει τα ψάρια μου είπε ότι η μπλέ δεν κάνει τίποτα στο ενυδρείο μου και πρέπει να βάζω μόνο ενυδρειακές λάμπες...δεν ξέρω μου φαίνετε ότι δεν καταφέρνει να τις πουλήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κατά την διάρκεια της φωτοπεριόδου δέν προσφέρει απολύτος τίποτα στο ενυδρειό ή στα φυτά μιάς και το φάσμα του φωτός δέν βοηθά την φωτοσύνθεση.άν πάλι θέλετε τότε καλύτερα να βάλετε για εξωμίωση φεγγαριού,όταν είναι κλειστά τα υπόλοιπα φώτα.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις λάμπες στα 14000Κelvin που είναι μεν λευκές αλλά βγάζουν μια γαλάζια απόχρωση. Πάντως τα ψάρια χρειάζονται τουλάχιστον μια daylight (5000-10000K) αναμμένη 8-10 ώρες/μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κατά την διάρκεια της φωτοπεριόδου δέν προσφέρει απολύτος τίποτα στο ενυδρειό ή στα φυτά μιάς και το φάσμα του φωτός δέν βοηθά την φωτοσύνθεση.άν πάλι θέλετε τότε καλύτερα να βάλετε για εξωμίωση φεγγαριού,όταν είναι κλειστά τα υπόλοιπα φώτα.....

26176[/snapback]

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΜΠΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΟΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ. ΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ, ΕΔΩ ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ????

Link to comment
Share on other sites

Μπλε led είναι, όχι λάμπες.

Υπάρχουν και οι μπλε ακτινικές (όπως ονομάζονται). Αυτές δίνουν το βαθύ μπλε φως που υπάρχει σε μεγάλο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...