Jump to content

Μετρήσεις ΝΗ4/ΝΗ3


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα έκανα ένα μικρό πειραματάκι. Γέμισα ένα μπουκάλι νερό πρόσθεσα αντιχλώριο και μετά από λίγη ώρα έκανα μέτρηση ΝΗ4/ΝΗ3. Μου έδειξε ότι είχα περίπου 0,4mg/l. Φταίει το αντιχλώριο (της JBL) για το αποτέλεσμα της μέτρησης ή δεν έκανα εγώ κάτι καλά; Μήπως ειναι καλύτερα να βάζω νερό από το φίλτρο άνθρακα και UV που έχω; Αφαιρεί όμως όλο το χλώριο;

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μέτρησες?Στο νερό βρύσης τι ποσοστό σου δίνει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα έκανα ένα μικρό πειραματάκι. Γέμισα ένα μπουκάλι νερό πρόσθεσα αντιχλώριο και μετά από λίγη ώρα έκανα μέτρηση ΝΗ4/ΝΗ3. Μου έδειξε ότι είχα περίπου 0,4mg/l. Φταίει το αντιχλώριο (της JBL) για το αποτέλεσμα της μέτρησης ή δεν έκανα εγώ κάτι καλά; Μήπως ειναι καλύτερα να βάζω νερό από το φίλτρο άνθρακα και UV που έχω; Αφαιρεί όμως όλο το χλώριο;

δεν γνωριζω αν ειναι καλο η οχι

αλλα εδω και πεντε μηνες τρεχω reefaki με τετοιο νερο απο φιλτρο χωρις να ριχνω απολυτως τιποτα......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα έκανα ένα μικρό πειραματάκι. Γέμισα ένα μπουκάλι νερό πρόσθεσα αντιχλώριο και μετά από λίγη ώρα έκανα μέτρηση ΝΗ4/ΝΗ3. Μου έδειξε ότι είχα περίπου 0,4mg/l. Φταίει το αντιχλώριο (της JBL) για το αποτέλεσμα της μέτρησης ή δεν έκανα εγώ κάτι καλά; Μήπως ειναι καλύτερα να βάζω νερό από το φίλτρο άνθρακα και UV που έχω; Αφαιρεί όμως όλο το χλώριο;

Αν δεν εχεις κανει καποιο λαθος στη μετρηση ή δεν περιεχει ηδη το νερο της βρυσης αμμωνια (για να αποκλεισω τα αλλα ενδεχομενα), ισως οφειλεται σε αυτο που αναφερει η seachem στο αντιχλωριο της.

Why It's Different

.... Prime® also contains a binder which renders ammonia, nitrite, and nitrate non-toxic. It is very important to understand how those two functions work together. All dechlorinators operate through a chemical process known as reduction. In this process, toxic dissolved chlorine gas (Cl2) is converted into non-toxic chloride ions (Cl-). The reduction process also breaks the bonds between chlorine and nitrogen atoms in the chloramine molecule (NH2Cl), freeing the chlorine atoms and replacing them with hydrogen (H) to create ammonia (NH3).

Typically, dechlorinators stop there, leaving an aquarium full of toxic ammonia! Seachem takes the necessary next step by including an ammonia binder to detoxify the ammonia produced in the reduction process.

Μεταφραση

Γιατί είναι διαφορετικό?

...Το Prime® περιέχει επίσης έναν δεσμευτικό σύνδεσμο που καθιστά την αμμωνία, το νιτρώδες άλας, και το νιτρικό άλας σε μη τοξικά.

Είναι πολύ σημαντικό να γίνει κατανοητό πώς αυτές οι δύο λειτουργίες λειτουργούν από κοινού. Όλα τα αντιχλώρια λειτουργούν μέσω μιας χημικής διαδικασίας γνωστής ως αναγωγή (μείωση, δεσμευση). Σε αυτήν την διαδικασία, το τοξικό διαλυμένο αέριο χλωρίου (CL2) μετατρέπεται σε μη τοξικά ιόντα χλωριδίου (CL). Η διαδικασία αναγωγής διασπά επίσης τους δεσμούς μεταξύ των ατόμων χλωρίου και αζώτου μέσα στο μόριο της χλωραμίνης (NH2Cl), ελευθερώνοντας τα άτομα του χλωρίου και αντικαθιστώντας τα με υδρογόνο (Η), δημιουργώντας αμμωνία (NH3).

Γενικά, τα αντιχλώρια σταματούν εκεί, αφήνοντας ένα ενυδρείο γεμάτο τοξική αμμωνία! Το Seachem κάνει το απαραίτητο επόμενο βήμα με τη συμπερίληψη ενός ακόμα δεσμευτικού συνδεσμου για να αποτοξινώσει την αμμωνία που παράγεται στη διαδικασία αναγωγης.

πηγη : http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Link to comment
Share on other sites

Είχα μετρήσει με υγρό τεστ της sera. Η τιμή στο τεστ ήταν περίπου 0,4 mg/l σύνολο ΝΗ4/ΝΗ3. Στο νερό της βρύσης βρίσκω την παραπάνω συγκέντρωση ενώ στο νερό από το φίλτρο που έχω και πίνω και εγώ μηδέν 0. Ευχαριστώ για την βοήθεια και μάλλον από δω και στο εξής θα σταματήσω (μιας και με είχαν διαβεβαιώσει όταν είχα αγοράσει το φίλτρο ότι αφαιρεί το χλώριο και οποιαδήποτε χημική ουσία που περιέχεται στο νερό. Εκτός βέβαια από χρώμιο και παράγωγα. Και απ' ότι είχα διαβάσει και οτιδήποτε είναι μικρότερο από ένα μέγεθος το οποίο δεν θυμάμαι το νούμερο). Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και θα σας πω μόλις βάλω ψαράκια μέσα πως τα πάνε με το νερό από το φίλτρο μου και χωρίς τα χημικά.

Link to comment
Share on other sites

Η χλωραμίνη, είναι ένα πιο ισχυρό χημικό από την χλωρίνη. Αν υπάρχει στο πόσιμο νερό, πρέπει να βεβαιωθούμε ότι τα σκευάσματα που χρησιμοποιούμε, είναι σε θέση να την αφαιρέσουν οπως το tetra aqua safe πχ. Η χλωραμίνη είναι ένα μίγμα από χλωρίνη και αμμωνία, γεγονός που την καθιστά ποιο σταθερή από την απλή χλωρίνη. Έτσι τα "απλά" σκευάσματα που βασίζονται στην χρήση Na2S2O3, θα εξουδετερώσουν την χλωρίνη, αποδεσμεύοντας όμως ποσότητα αμμωνίας. Έτσι, αν η τυχόν αλλαγή/προσθήκη νερού που κάνουμε στο ενυδρείο μας είναι μεγάλη, τότε θα έχουμε αύξηση της αμμωνίας στο νερό του ενυδρείου μας.

Τέλος, η χρήση φίλτρου ενεργού άνθρακα, είναι ικανή να αφαιρέσει την χλωρίνη αλλά και την χλωραμίνη. Βέβαια, για τον τρόπο αυτό, πρέπει το νερό να τοποθετηθεί σε χωριστό δοχείο και να φιλτραριστεί για τουλάχιστον 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Η χλωραμίνη, είναι ένα πιο ισχυρό χημικό από την χλωρίνη. Αν υπάρχει στο πόσιμο νερό, πρέπει να βεβαιωθούμε ότι τα σκευάσματα που χρησιμοποιούμε, είναι σε θέση να την αφαιρέσουν οπως το tetra aqua safe πχ. Η χλωραμίνη είναι ένα μίγμα από χλωρίνη και αμμωνία, γεγονός που την καθιστά ποιο σταθερή από την απλή χλωρίνη. Έτσι τα "απλά" σκευάσματα που βασίζονται στην χρήση Na2S2O3, θα εξουδετερώσουν την χλωρίνη, αποδεσμεύοντας όμως ποσότητα αμμωνίας. Έτσι, αν η τυχόν αλλαγή/προσθήκη νερού που κάνουμε στο ενυδρείο μας είναι μεγάλη, τότε θα έχουμε αύξηση της αμμωνίας στο νερό του ενυδρείου μας.

Τέλος, η χρήση φίλτρου ενεργού άνθρακα, είναι ικανή να αφαιρέσει την χλωρίνη αλλά και την χλωραμίνη. Βέβαια, για τον τρόπο αυτό, πρέπει το νερό να τοποθετηθεί σε χωριστό δοχείο και να φιλτραριστεί για τουλάχιστον 24 ώρες.

Αν μπορείς πες μου τι εννοείς με το παραπάνω; Τι επιπλέον φίλτρανση χρειάζεται το νερό μετά τη χρήση φίλτρου ενεργού άνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς πες μου τι εννοείς με το παραπάνω; Τι επιπλέον φίλτρανση χρειάζεται το νερό μετά τη χρήση φίλτρου ενεργού άνθρακα;

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις σαν λύση ένα κατάλληλο αντιχλωριο στην περίπτωση σου γιατί ο άνθρακας δεσμεύει και πολλά ιχνοστοιχεία χρήσιμα για τα ψάρια σου. Όσο αφορά την φιλτρανση με άνθρακα αυτό που χρειάζεται είναι να γίνει η προετοιμασία του νερού σε ένα βαρέλι βάζοντας μέσα σε αυτό μια αντλία που να ανακατεύει το νερό και στην είσοδο του νερού της αντλίας να βάλεις τον άνθρακα έτσι ώστε το νερό να περνά από αυτόν για να φιλτραριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Είχα μετρήσει με υγρό τεστ της sera. Η τιμή στο τεστ ήταν περίπου 0,4 mg/l σύνολο ΝΗ4/ΝΗ3. Στο νερό της βρύσης βρίσκω την παραπάνω συγκέντρωση ενώ στο νερό από το φίλτρο που έχω και πίνω και εγώ μηδέν 0. Ευχαριστώ για την βοήθεια και μάλλον από δω και στο εξής θα σταματήσω (μιας και με είχαν διαβεβαιώσει όταν είχα αγοράσει το φίλτρο ότι αφαιρεί το χλώριο και οποιαδήποτε χημική ουσία που περιέχεται στο νερό. Εκτός βέβαια από χρώμιο και παράγωγα. Και απ' ότι είχα διαβάσει και οτιδήποτε είναι μικρότερο από ένα μέγεθος το οποίο δεν θυμάμαι το νούμερο). Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και θα σας πω μόλις βάλω ψαράκια μέσα πως τα πάνε με το νερό από το φίλτρο μου και χωρίς τα χημικά.

Τα φιλτρα (που αφαιριυν χλωριο-χλωραμινη και ειναι σιγουρα προφιλτρα ενεργου ανθρακα) εχουν συγκεκριμενο χρονο ζωης και συγκεκριμενα λιτρα νερου που μπορουν να φιλτραρουν, μετα δεν κανουν τιποτα ή μπορει να κανουν και κακο.

Επλιζω να εισαι ενημερος για το καθε ποτε χρειαζονται αλλαγη.

Το αλλο που κραταει τα μικρα σκουπιδακια ειναι προφιλτρο sediment. (κι αυτο θελει αλλαγη μετα απο τη χρηση του)

Αυτα χρησιμοποιουνται σαν προφιλτρα στην Αντιστροφη Οσμωση.

Δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιεις νερο απο το φιλτρο για το ενυδρειο αν το νερο της βρυσης δεν εχει προβλημα με τοξικα.

Το χλωριο και η χλωραμινη φευγει πολυ ευκολα με ενα καλο αντιχλωριο.

Αν τα ψαρια τωρα χρειζονται αλλες παραμετρους νερου για να ζησουν καλα (πχ χαμηλο pH και gH) τοτε τα προφιλτρα δεν μπορουν να προσφερουν σε αυτο. Εκει πρεπει να πας και σε μεμβρανη αντιστροφης οσμωσης που κραταει και αλλα πραγματα και μαζι και τα αλατα που σκληραινουν το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...