Jump to content

αμμωνια!!!


Recommended Posts

Γεια σας παιδια!!!Ειχα ξανα γραψει στο forum για το προβλημα που ειχα με την αμμωνια...Δεν εχω χρησιμοποισει κανενα φαρμακο ακομα....απο την τεταρτη που εκανα το test η αμμωνια ηταν 0,2 εκανα μια αλλαγη της ταξεως του 1/3 του νερου του ενυδρειου μετρησα χθες παλι 0,2 η αμμωνια...σημερα ξανα εκανα μια πιο μικρη αλλαγη το πρωι ξανα μετρησα τωρα και παλι η αμμωνια στα ιδια επιπεδα.....ριχνω ενα φαρμακο για να διμηουργηθουν βακτηρια και αντιχλωριο.....τι μπορω να κανω σε αυτη τιν περιπτωση????μηπως ειναι βιαζομαι ή πρεπει να ριξω τελικα και φαρμακο για να πεσει η αμμωνια....???

Υ.Γ. στο ενυδρειο υπαρχει ενα ψαρακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο??

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 μερεσ περιπου το πηρα αλλα δεν ηξερα εντελως τιποτα για τα τεστ και για λλα πολλα...ειχα βαλει την δευτερα 4 ψαρια και την τριτη εμεινε μονο ενα!!!και απο την τεταρτη κανω αυτα που προανεφερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες τετάρτη εννοείς αυτή που πέρασε??Κρίμα στα ψαράκια πρώτον και 2ον χωρίς μπόλι θέλεις πολλέεες μέρες ακόμα μεχρι να είναι όλα καλά με το νερό διάβασε και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162 και πάνω απο όλα να μη βιάζεσαι και να έχεις υπομονή,μπορεί να τραβήξει και μήνα το θέμα με το νερό σου

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για το λινκ....ναι υπομονη εχω ευτυχως....μηπως ομως πρεπει να ριξω φαρμακο για την αμμωνια???και οσο αναφορα το μπολι μπορω να το βρω στα πετ σιτι???ναι αυτη την τεταρτη εννοω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο φαντάζομαι βάζεις στις αλλαγές νερού

βαλε μια αγγελία για μπόλι από κάποιον κοντά στην περιοχή σου εάν δεν βρεις στείλε ένα μήνυμα να σου δώσω εγώ δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείς το ψαράκι

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για το λινκ....ναι υπομονη εχω ευτυχως....μηπως ομως πρεπει να ριξω φαρμακο για την αμμωνια???και οσο αναφορα το μπολι μπορω να το βρω στα πετ σιτι???ναι αυτη την τεταρτη εννοω!!!!!!!!

Νομίζω πώς σου ειχα ξανάστειλα μήνυμα τι είναι το μπόλι είναι εντος εισαγωγικών η βρωμιά ενός στρωμένου φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα.

Αν δεν βρεις μπόλι, που και αυτό καλό είναι να το βρεις από κάποιον που να γνωρίζεις το ιστορικό του ενυδρείου από το οποίο θα το πάρεις, στην περίπτωση σου μια που έχεις ψάρι μέσα , να πάρεις το safe start της tetra και θα ρήξεις την αναλογία που αναγράφει ο κατασκευαστής. Το έχω χρησιμοποιήσει και είμαι ευχαριστημένος μια που και εγώ είχα 2 ψάρια στην αρχή του στρωσίματος. Από εκεί και πέρα θα ελέγχεις την αμμωνία σου και σε κάθε αλλαγή νερού θα συμπληρώνεις για τα ανάλογα λίτρα πάλι απτό ίδιο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό φίλτρο έχεις και τι υλικά φίλτρανσης χρησιμομοιποιείς ;.Ξέρω οτι το ενυδρείο είναι νέο και μάλλον άστρωτο.Πες μας για την φίλτρανση σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου υπομονη εισαι ακομα"αστρωτος".διαβασε για τον κυκλο του αζωτου.πες μας τι φιλτρο εχεις και τι υλικα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω τι ακριβως εννοειται με το τι φιλτρο εχω αλλα πανω γραφει hailea hl-bt400...αυτο μπορω να σας πω για την φιλτρανση εκτος αν δεν καταλαβα καλα...επισης εχω ενα θερμοστατη S25 στους 27 C.....δεν εχω βαλει ριζες ακομα εχω χαλικι στον πατο δυο ηφαιστιογενης πετρες και κατι αλλα διακοσμιτικα....α εχω και φισαλιδα tertatec....αυτα...δεν ξερω κατα ποσο σας βοηθησα αλλα πειτε μου και εσεις τισ αποψεις σας...ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας και για την βοηθεια που μου δινετε......

Link to comment
Share on other sites

To φιλτρο ειναι μικρο για το ενυδρειο (60 λιτρα)

http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT400.htm

Αν μαλιστα δεν γινεται με σωστο τροπο συντηρηση (πχ αν σκοτωνεις τη βιολογια πλενοντας με νερο βρυσης τα υλικα), ή το πειραζεις γενικα χωρις λογο, υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο.

Λογικα με ενα ψαρι τωρα δεν επρεπε να εχεις προβλημα.

Εκτος κι αν εχει μεινει κατι ψοφιο μεσα ή δεν εχεις κανει αρκετες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

μου το δωσαν με το ενυδρειο μαζι το φιλτρο φιλε...ισως οι αλλαγες νερου να φταινε....ειχα κανει δυο μικρες...και τωρα εκανα μια μεγαλη 50% του ενυδρειου αλλαξα...πιστευω οτι θα φτιαξει....αν μεχρι αυριο ειναι μια χαρα ολα ποσο καιρο πρεπει να ριχνω denitrol για να διμιουργιθουν βακτηρια???????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...