Jump to content

πως μετραω!?!?!?


Recommended Posts

δεν μπορω να καταλαβω πως μετραω με υγρα τεστ την βοηθεια σας θα ηθελα......εχω τα api high range ph test kit......δεν βγαζω ακρη με τιποτα δεν ξερω και καλα αγγλικα θα εκτιμουσα την βοηθεια σας!!!!!!!πηρα και ενα seachem malawi victoria buffer γιατι εχω χαληλω ph συμφωνα με τα στικ 6.8.......την βοηθεια σας παρακαλω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσα τέστ έχω δει για PH μέσα σε 5ml νερό ρίχνεις 3 σταγόνες και κοιτάς τι χρώμα βγαίνει αφου το κουνήσεις ελαφρώς. Για το συγκεκριμένο ΔΕΝ ξέρω αλλά 99% γίνεται με τον ίδιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω της wave ρειχνω σε 5ml 5 σταγονες και αναλογα τον χρωματισμο που θα παρει το νερο ειναι και το ph.Δεν ξερω αν σε βοηθησα...

Αν δεν βαριεσαι γραψε τι λεει μεσα το τεστ και καποιος θα στο μεταφρασει...

Link to comment
Share on other sites

Για το API high range pH, βάζεις 5ml νερό στο σωλήνα (μέχρι το σημάδι) και ρίχνεις και 5 σταγόνες από το αντιδραστήριο. Κλείνεις το σωλήνα αναδεύεις να γίνει καλή ανάμιξη (για μερικά δευτερόλεπτα) και μετά συγκρίνεις με το χρωματικό πίνακα του freshwater όχι του saltwater (εκτός αν έχεις θαλασσινό).

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες δεν έχει μέσα το κουτί???

είναι λέει το παιδί στα Αγγλικά μόνο...

(κλασσική περίπτωση παραεισαγωγής προϊόντος που τελικό προορισμό δεν είχε την Ελλάδα με σκοπό το extra κέρδος)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω πως μετραω με υγρα τεστ την βοηθεια σας θα ηθελα......εχω τα api high range ph test kit......δεν βγαζω ακρη με τιποτα δεν ξερω και καλα αγγλικα θα εκτιμουσα την βοηθεια σας!!!!!!!πηρα και ενα seachem malawi victoria buffer γιατι εχω χαληλω ph συμφωνα με τα στικ 6.8.......την βοηθεια σας παρακαλω!!!!!

Για το API high range pH, βάζεις 5ml νερό στο σωλήνα (μέχρι το σημάδι) και ρίχνεις και 5 σταγόνες από το αντιδραστήριο. Κλείνεις το σωλήνα αναδεύεις να γίνει καλή ανάμιξη (για μερικά δευτερόλεπτα) και μετά συγκρίνεις με το χρωματικό πίνακα του freshwater όχι του saltwater (εκτός αν έχεις θαλασσινό).

:)

Με τη διαφορα οτι το high range ph τεστ δειχει αποτελεσμα απο 7.4 μεχρι 8.8

http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=75

Αν εχεις κατω απο 7.4, (ακομα και 5 να εχει pH) αυτο 7.4 θα δειχνει.

Εκει χρειαζεται το αλλο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...