Jump to content

Στυσιμο ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια σε ολους! :wootwoot: Με λενε Δημητρη ειμαι καινουργιος και στο forum και γενικα στην Aqua φαση αλλα πραγματικα μου αρεσει απιστευτα! Ειχαν οι γονεις μου πριν απο 22 χρονια ενυδρειο και μου ειχε μεινει αποθημενο καποτε να φτιαξω το δικο μου! Ηρθε λοιπον η ωρα! Εχω παρει απο γνωστο μαγαζι (δεν κανω διαφημιση) ενα Juwel Rio 125 και μου συστησανε να βαλω ακομα ενα φιλτρο της Εheim το 2213 classic. Βασικα μπηκα στο site της Juwel και διαβασα πως το ενσωματωμενο φιλτρο που εχει καθαριζει 600l/h και το Eheim 400l/h. Χρειαζονται οντως 2 φιλτρα νερου συνολικης δυναμης 1000l/h για 125 λιτρα νερο η μηπως κανω κακο στον μικροβιοκοσμο που πρεπει να δημιουργηθει? Το εστυσα και με τα δυο φιλτρα, του εβαλα χαλικακι που μου προτειναν τα παιδια απο το μαγαζι για να βαλω και κανα φυτακι αφου πρωτα το επλυνα παρα πολυ καλα, του εβαλα τα διακοσμιτικα μαζι με τα σωληνακια απο την αεραντλια και το γεμισα νερο! Του εριξα 15ml Stress coat και 60ml Stress zyme. Σημερα ειναι η 3η μερα στρωσιματος και εκανα καποια τεστ για να δω απο που ξεκιναμε! Τα αποτελεσματα ειναι:

ph 8.5

NO2 0

NO3/4 0.8

Θα ξανακανω τεστ σε μια εβδομαδα να δω που βρισκομαι. Μπορω να βαλω κανα φυτακι τωρα η πρεπει να περιμενω να στρωθει? Περιμενω οποια βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε αν βλεπετε οτι κατι δεν παει καλα! Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE και ... καλο ξεκινημα ..

Πιστευω οτι ξεκινας μια χαρα και πολυ σωστα και πιστευω και απο θεμα φιλτραρισματος οτι εισαι SUPER !!!!

Φυτακια μπορεις να βαλεις απο τωρα και θα βοηθησουν πολυ και τη βιολογια του νερου σου ...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω! :wootwoot: Τι φυτακια θα προτεινες να βαλω για αρχη? Να ξεκινησω με Αnubias?

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή κι από μένα :wootwoot:

Να παρατηρήσω απλά ότι δεν υπάρχει ΝΟ3/4. Ή ΝΟ3 ή ΝΗ3-ΝΗ4. Αυτά που χρειάζεσαι σίγουρα είναι αμμωνίας (ΝΗ3-ΝΗ4), νιτρωδών (ΝΟ2) και νιτρικών (ΝΟ3). Μόλις στρώσει το ενυδρείο θα χρειαστείς GH, kH για να μετρήσεις σκληρότητες και αρκετά μετά αν βάλεις αληθινά φυτά Fe & PO4.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο :wootwoot: ΝΟ3 και ΝΟ4 εννουσα απλα το εγραψα ετσι για συντομια. Στο στρωσιμο πρεπει να εχω και τα φωτα ανοιχτα για 11 ωρες την ημερα και την αεραντλια συνεχεια ανοιχτη? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάλεις φυτά θα βάλεις το φώς με χρονοδιακόπτη!

Η αεραντλία δεν χρειάζεται αν δεν έχεις ψάρια (και τότε μόνο για το βράδυ)!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο  :wootwoot:  ΝΟ3 και ΝΟ4 εννουσα απλα το εγραψα ετσι για συντομια. Στο στρωσιμο πρεπει να εχω και τα φωτα ανοιχτα για 11 ωρες την ημερα και την αεραντλια συνεχεια ανοιχτη?  :wootwoot:

26459[/snapback]

Όπως προείπα ΝΟ4 δεν υπάρχει, άρα μάλλον εννοείς ότι έχεις NH3-NH4 ή ΝΟ3?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ΝΗ3 ΝΗ4 ειναι! :wootwoot: Πρεπει να κανω και ΝΟ3? Μπορεις να μου προτεινεις κανα φυτακι να βαλω? Να μην ειναι και πολυ δυσκολο στην φροντιδα του!

Link to comment
Share on other sites

Όχι Μέτρηση νιτρικών δεν χρειάζεται εφόσον είσαι στην 3η ημέρα στρωσίματος. Είναι νωρίς.

Όσο γα τα φυτά μπορείς να βάλεις κερατόφυλλο. Ανθεκτικό, μεγαλώνει γρήγορα και εύκολα και θα βοηθήσει στο στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Thnx! :wootwoot: Ποια ειναι το κανονικο ονομα του κερατοφυλλοϋ για να το ζητησω?

Link to comment
Share on other sites

Ceratophyllum Demersum

Μπορείς να το δείς εδώ

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=242

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ! ΛΟΙΠΟΝ 7η ΗΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΑΛΑ ΠΑΛΙ 60ml STRESS ZYME TO ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΑ 2ΩΡΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ:

pH 8

gH 9

NO2 0

NO3 0

NH3-4 0,05

ΤΟ pH ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΙ Η ΣΚΛΥΡΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ! ΠΗΡΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ

2x Anubias barteri var. nana

1x Ceratophyllum demersum

1x Vallisneria spiralis ''Tiger''

1x Eleocharis acicularis

1x Cabomba caroliniana

Java Moss ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΔΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΧΑΚΙ ΜΕ ΠΕΤΟΝΙΑ

ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΛΙΠΑΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ! ΕΒΑΛΑ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΣΤΑ ΦΩΤΑ ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 8 ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! ΠΟΤΕ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙ? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το ph άντε να ανέβει λίγο αφου με την αεραντλία που χρησιμοποιείς να διώξεις και το παραμικρό ίχνος CO2 που μπορεί να έχει το νερό σου.

Θα πρέπει να το βοηθήσεις όπως λές.

Όσο για την σκληρότητα δεν νομίζω ότι είναι ανεβασμένη. Μια χαρά την βρίσκω.

Ψαράκια θα βάλεις μόλις μετρήσεις Αμμωνία και νιτρώδη 0. Όχι πριν.

Πάντως είναι νωρίς ακόμη. Κάνε υπομονή. Έχεις ψωμί ακόμα.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: OK ΘΑ ΚΛΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΩ ΞΑΝΑ ΟΤΑΝ ΒΑΛΩ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ! ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΠΡΩΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ! :wootwoot: ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ! ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ! :wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ! ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΣΑΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ! ΤΟ ΝΟ2 ΕΧΕΙ ΕΚΤΟΞΕΥΘΕΙ ΣΤΑ ΥΨΗ! ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

pH 8

NO2 5

AMONIUM 0.5

AMONIA 0.03

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ? ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΝΟ2?

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΟ pH? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν έχει τελειώσει ο κύκλος στρωσίματος...

Υπομονή.... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ! ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΣΑΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ! ΤΟ ΝΟ2 ΕΧΕΙ ΕΚΤΟΞΕΥΘΕΙ ΣΤΑ ΥΨΗ! ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

pH    8

NO2  5

AMONIUM  0.5

AMONIA  0.03

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ? ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΝΟ2?

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΟ pH?  :wootwoot:

27738[/snapback]

Και λίγο είναι 5. Θα ανέβει και άλλο και κάποια στιγμή θα αρχίσει να πέφτει μέχρι που θα μηδενίσει εντελώς ενώ τότε θα παρατηρήσεις οτι τα Νιτρικά σου παίρνουν τον ανήφορο.

Μόλις μετρήσεις Αμμωνία και Νιτρώδη 0 έχεις ένα φρεσκοστρωμμένο ενυδρείο .

Υπομονή ακόμα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστω! Μολις δω οτι μηδενιστουν τα ΝΟ2 θα τα ξαναπουμε! :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Γεια σας και παλι παιδια! Μολις χθες τελειωσε το στρωσιμο του ενυδρειου και σημερα πηρα τα πρωτα μου ψαρακια! :wootwoot: Πηρα 2 Albino Bristlenosed Catfishes, 3 Siamese algea eaters και 3 Kuhlii loaches! Εχω κοληση ασχημα! ;) Μετα απο περιπου 8 ωρες εξερευνησεις του χωρου τους , τωρα εχουν αρχισει και κανουν τα κολπα τους! Στο μαγαζι που πηρα τα SAE μου ειπαν πως ειναι πολυ ηρεμα ψαρια αλλα στο internet διαβαζω οτι μολις μεγαλωσουν γινονται μπελας στους αλλους κατοικους (για τα SAE μιλαω)! Τα εχει κανεις απο σας να μου πει τι τελικα παιζει? ;) Σε κανα μηνα θα παρω και 2 Dwarf gurami και αργοτερα θελω να βαλω και 5 Cardinal tetras! Πιστευω οτι 15 ψαρακια ειναι το οριο ενος ενυδρειου 125 λιτρων! Περιμενω τις συμβουλες σας! :wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε το όριο πάει με το τελικό μέγεθος και νομίζω ότι έχεις πολλά στο πρόγραμμα!

Μιλάμε για 125 λίτρα καθαρά ή όχι;

Το μόνο που σου λέω είναι ότι τα Loaches που πήρες πάνε έως και 15 cm!

Ίσως θα ήταν καλύτερα να ξαναδείς το πλάνο σου!

Μελέτησε λίγο τα είδη που θέλεις να βάλεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα kuhlii loaches σπανια ξεπερνανε τα 10 εκατοστα! Τα εχει και ενας φιλος μου 5 χρονια τωρα και ειναι 10 εκατοστα! Τα kuhlii δεν ειναι τοσο προβλημα οσο τα SAE που γινονται 15! Αυτα μαλλον οταν μεγαλωσουν θα δωσω τουλαχιστον ενα! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το μέγεθος των kuhlii loaches!

Καλύτερα πάντως να κάνεις μια σύνθεση από τώρα και να κρατήσεις μόνο ότι μπορείς!

Και θα είναι και άνετο το ενυδρείο σου στην αρχή!

Αλλιώς σε βλέπω να φτιάχνεις άλλο ενυδρείο στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Απλα κοιταζω να βαζω οσο πιο μικρα και καθαρα ψαρακια γινεται για να εκμεταλευτω ολο το ενυδρειο διχως να εχουν προβλημα οι κατοικοι του! Με τα SAE να μου πειτε μονο τι παιζει! Γινονται ενοχλητικα οταν μεγαλωσουν?

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

http://www.petfish.net/articles/Catfish_And_Loaches/sae.php

Aggressivness: Good Community Fish. Will chase members of their own species (and some other species), but rarely kill them.

Το αν θα κουράσουν μέχρι θανάτου ή αν θα στρεσάρουν τα μικρότερα ψάρια δεν μπορώ να στο απαντήσω γιατί δεν είχα ποτέ!

Ίσως κάποιος με άμεση εμπειρία πάνω στο θέμα ….

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...