Jump to content

Πώς να κάνω το νερό κρυστάλλινο;


Recommended Posts

Ερώτηση αισθητικού χαρακτήρα…

Στο 200 καθαρών λίτρων πυκνοφυτευμένο ενυδρείο μου, στο νερό αιωρούνται πάντα μικρά αλλά ορατά σωματίδια.

Κάτι που δεν συμβαίνει και στο 100άρι.

Όπως είπα είναι πυκνοφυτευμένο, στο φίλτρο αυτή τη στιγμή υπάρχουνε - και με τη σειρά όπως μπαίνει το νερό- μπλε σφουγγάρι, άσπρος υαλοβάμβακας, ξανά μπλε σφουγγάρι με μικρότερους πόρους, και τέλος μακαρονάκι.

Παλιότερα είχα και ενεργό άνθρακα, αλλά πάλι επικρατούσε η ίδια κατάσταση.

Η αντλία νερού είναι 900 lit/h, αλλά δεν την έχω να δουλεύει στο μέγιστο.

Αλλαγές νερού κάθε7-10 μέρες, 30% με τρία τέταρτα νερό Α/Ο, και ένα βρύσης.

Τι μπορεί να φταίει για αυτή την σίγουρα όχι επικίνδυνη κατάσταση, αλλά ούτε και τόσο όμορφη οπτικά;

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο έχεις? Μοντέλο? Λίτρα/ώρα?

Ο άνθρακας δεν βοηθάει με τα σωματίδια. Χρειάζεσαι πιστεύω καλύτερο μηχανικό φιλτράρισμα (όχι χημικό με άνθρακα).

Δυο ακόμη ερωτήσεις. Το ενυδρείο το χτυπάει καθόλου ο ήλιος? Και έχεις αεραντλία? (μπας και είναι φουσκάλες οξυγόνου τα σωματίδια).

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ενσωματωμένο εσωτερικό φίλτρο, ολικού όγκου περίπου στα 20 λίτρα, και όπως έγραψα και πιο πάνω η αντλία αποδίδει 900 λίτρα ανά ώρα, αλλά δεν τη δουλεύω στο τέρμα.

Υπολογίζω δηλαδή κάπου 500-600 λίτρα/ώρα.

Ο ήλιος δεν το χτυπάει κατευθείαν, και αντλία αέρα δεν χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα αιωρούμενα σωματίδια είναι άλγη, τότε η χρήση UV λάμπας είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αρχικά να δουλέψεις για 3-4 μέρες την αντλία στο full.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Στο φυτεμένο μου αιωρούνται μικρά σωματίδια. Και όταν τα κορυς αρχίζουν το όργωμα τα πράγματα γίνονται χειρότερα. :wootwoot:

Το eheim 2327 wet/dry που έχω λέει ότι απαγορέυεται να χρησιμοποιήσω άλλο υλικό εκτός από substrat pro.

Υπάρχει κανα κόλπο να καθαρίσει και το δικό μου ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Στο φυτεμένο μου αιωρούνται μικρά σωματίδια. Και όταν τα κορυς αρχίζουν το όργωμα τα πράγματα γίνονται χειρότερα.  :wootwoot:

Το eheim 2327 wet/dry που έχω λέει ότι απαγορέυεται να χρησιμοποιήσω άλλο υλικό εκτός από substrat pro.

Υπάρχει κανα κόλπο να καθαρίσει και το δικό μου ενυδρείο?

26567[/snapback]

Γιωργο καθαρισμο με σκουπα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω αλλά πολύ ελαφρύ γιατι το ενυδρείο μου είναι πυκνοφυτεμένο και δεν μπορεί να γίνει πιο εντατικό και συστηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα αιωρούμενα σωματίδια είναι άλγη, τότε η χρήση UV λάμπας είναι η καλύτερη λύση.

26468[/snapback]

H καλύτερη λύση!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι άλγη, σίγουρα.

Περισσότερο προσεγγίζει την περιγραφή του Γιώργου.

Δοκιμάζω τώρα τη συμβουλή του φίλου liquid, βάζοντας την αντλία νερού να δουλεύει στο τέρμα.

Χτες έκανα και μια αλλαγή νερού οπότε θα δω αποτελέσματα αύριο-μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ CRYSTAL WATER ΤΗΣ TETRA Η ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ AQUARIA CLEAN.ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΝΕΡΟ. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...