Jump to content

ΥΓΡΟ ΛΙΠΑΣΜΑ


Recommended Posts

έδεσα την πρώτη μου ανούμπια νανα σε μια ρίζα που είχα ήδη ομολογώ πως το χάρηκα πολύ

αλλα ταυτόχρονα λυπήθηκα που δεν γνώριζα στην αρχή να βάλω υπόστρωμα λίπασμα και

αληθινά φυτά ετσι τελος πάντων το παλεύω..........!!!!!!

εβαλα και το ΠΛΑΝΤΑΜΙΝ 45 ml για τα 100 λίτρα νερού

το θέμα είναι οτι έριξα το πλανταμιν ενω ηταν η ημέρα της αλλαγης του νερού

οπότε για να μην παει στράφη το υγρό τρενάρω την αλλαγή

μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το πως χρησιμοποιώ το υγρό

με ποια συχνότητα και τι γίνεται στις αλλαγές ???

στο μπουκάλι λέει 1 φορά τον μήνα 5 ml για κάθε 20 λίτρα νερού

Υ.Γ. το ενυδρείο πήρε μια κιτρινίλα απο το υγρό (πρωτη μεγάλη δόση) ή μου φένεται

απο το black water της ρίζας?????

απο μικρός καλώς στη έκθεση αλλα στην σύνταξη τα έκανα χάλια

σίγουρα σας ζάλισα συγνώμη προκαταβολικά :);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αλλα φυτά στο ενυδρείο?δωσε μας περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο σου...τι εχει μεσα φυτα-ψαρια-ο βυθος απο τι αποτελειται.....Μια φωτογραφία θα βοηθούσε!

Δεν ηταν απαιραιτητο να βαλεις λιπασμα για μια ανούμπια!

Μπορείς να έχεις εύκολα φυτα στο ενυδρείο σου και χωρις λίπασμα υπόστρωμα....

Να προσέξεις τις παραμέτρους του νερού σου αν τρεναρεις την αλλαγη!!!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

το νερο αρχικα με το που ριχνεις το λιπασμα ναι γινετε καπως κιτρινοπο αλλα ουτε που φαινετε μετα απο λιγες ωρες στο ματι μας.κανει δουλεια αν και για ενα μονο φυτο.αφου το αγορασες και εκανες καλα πανε τωρα να βρεις μερικα ακομη φυτα να δεις τι ωραια θα δειξη το ενυδρειο σου.στο λεω γιατι και εγω ετσι ξεκινησα πριν λιγες μερες σιγα - σιγα με ενα δυο νορμαλ φυτα και οσο παω το γεμιζω το ενυδρειο με φυτα αλιθινα και εαν δεις τι εικονα εχει τωρα θα γουσταρεις το ενυδρειο σου παντα ετσι.μην μασας λοιπον μονο αλαξε κανα λιγο πιο μετα το νερο μην παει τζαμπα η δοση που εριξες.ακολουθα τις οδηγιες της συσκευασιας και θα δεις παιχνιδι τα ψαρια σου στα φυτα.εγω σου λεω εχω παθη με την συμπεριφορα των ψαριων.φοβομουν στην αρχη μην κανω λαθος καπου και παθουν τιποτα τα ψαρια.βεβαια αυτο δεν ισχυει.απλα επειδη ειμαστε αρχαριοι γιαυτο και φοβομαστε.βαλε μπολικα νορμαλ φυτακια για αρχη και θα δεις σιγα σιγα τελικο αποτελεσμα.πιστεβω να σε βοηθισα τοσο οσο εμενα απο εδω απο τα παιδια που ξερουν περισοτερα.δωσε πρασινο στο ενυδρειο σου και θα δεις ομορφιες και ζωντανια που η πλαστικουρα δεν εδεινε.πιστεψε με.

post-16164-1270156266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αλλα φυτά στο ενυδρείο?δωσε μας περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο σου...τι εχει μεσα φυτα-ψαρια-ο βυθος απο τι αποτελειται.....Μια φωτογραφία θα βοηθούσε!

Δεν ηταν απαιραιτητο να βαλεις λιπασμα για μια ανούμπια!

Μπορείς να έχεις εύκολα φυτα στο ενυδρείο σου και χωρις λίπασμα υπόστρωμα....

Να προσέξεις τις παραμέτρους του νερού σου αν τρεναρεις την αλλαγη!!!

εχω αλλα 6 πλαστικά φυτά και 2 μεγάλα διακοσμητικά

ο βυθός είναι πορώδες χαλίκι αν το διατυπώνο σωστά

οσο για το νερό μέτρησα με στικ πρίν 3 ημέρες ήταν καλό

ευχαριστώ φίλε για την βοήθεια

http://img338.imageshack.us/img338/8626/dsc00054bv.jpg

αντι για την γέφυρα εχω την ρίζα με την ανούμπια

Έγινε επεξεργασία - calpinos
Link to comment
Share on other sites

το νερο αρχικα με το που ριχνεις το λιπασμα ναι γινετε καπως κιτρινοπο αλλα ουτε που φαινετε μετα απο λιγες ωρες στο ματι μας.κανει δουλεια αν και για ενα μονο φυτο.αφου το αγορασες και εκανες καλα πανε τωρα να βρεις μερικα ακομη φυτα να δεις τι ωραια θα δειξη το ενυδρειο σου.στο λεω γιατι και εγω ετσι ξεκινησα πριν λιγες μερες σιγα - σιγα με ενα δυο νορμαλ φυτα και οσο παω το γεμιζω το ενυδρειο με φυτα αλιθινα και εαν δεις τι εικονα εχει τωρα θα γουσταρεις το ενυδρειο σου παντα ετσι.μην μασας λοιπον μονο αλαξε κανα λιγο πιο μετα το νερο μην παει τζαμπα η δοση που εριξες.ακολουθα τις οδηγιες της συσκευασιας και θα δεις παιχνιδι τα ψαρια σου στα φυτα.εγω σου λεω εχω παθη με την συμπεριφορα των ψαριων.φοβομουν στην αρχη μην κανω λαθος καπου και παθουν τιποτα τα ψαρια.βεβαια αυτο δεν ισχυει.απλα επειδη ειμαστε αρχαριοι γιαυτο και φοβομαστε.βαλε μπολικα νορμαλ φυτακια για αρχη και θα δεις σιγα σιγα τελικο αποτελεσμα.πιστεβω να σε βοηθισα τοσο οσο εμενα απο εδω απο τα παιδια που ξερουν περισοτερα.δωσε πρασινο στο ενυδρειο σου και θα δεις ομορφιες και ζωντανια που η πλαστικουρα δεν εδεινε.πιστεψε με.

φίλε συμφωνώ απόλυτα και τα δικά μου ξετρελάθηκαν με την ανούμπια

αλλα χωρίς υπόστρομα και με το πορώδες χαλίκι μπορώ να κάνω προκοπή????

το πλανταμιν λέει 1 φορά τον μήνα συμπλήρωμα είναι ασχέτως των αλλαγών?????????????????

Link to comment
Share on other sites

κανε κανονικα την αλλαγη σου. κανονικα δεν πρεπει να ριξεις μεσα λιπασμα για μια ανουμπια. σε κανενα μηνα θα εχει οσο τροφη χρειαζεται απο τα ψαρια σου. το λιπαμα γενικα να το αποφευγεις εκτος αν βλεπεις να μην υπαρχει αναπτυξη στα φυτα σου. επισης με ενα φυτο μονο μεσα μπορεις να κανεις ζημια στα ψαρια σου. τα λιπασματα περιεχουν σιδηρο, φωσφορο, συστατικα που ειναι τροφη για τα φυτα αλλα κανουν κακο στην υγεια των ψαριων αν οι τιμες τους ανεβουν. φυσικα οι ποσοτητες ειναι μικρες αλλα αν δεν εχεις φυτα να τα καταναλωσουν και εσυ συνεχισεις να ριχνεις λιπασμα συμφωνα με τις οδηγιες τα συστατικα αυτα θα γινουν περισσοτερα. ισως δηλαδη σε βαθος χρονου να ξεπερασεις τα επιτρεπτα ορια. για μενα μη ριξεις αλλο λιπασμα για κανενα τριμηνο ωστε να δωσεις χρονο στο ή στα φυτα σου να προσαρμοστουν πρωτα και βαλε περισσοτερα φυτα. μονο καλο θα κανεις ετσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι δοσολογίες που αναγράφονται στις συσκευασίες των λιπασμάτων αφορούν ενυδρεία με πολλά φυτά.Στην περίπτωση που έχουμε λίγα φυτά πρέπει να ρυθμίζουμε ανάλογα τη δοσολογία και τα διαστήματα που ρίχνουμε τα λιπάσματα.Μια παρατήρηση επίσης: Όταν ρίχνουμε λιπάσματα δίνουμε προσοχή ώστε να μην πέφτουν πάνω σε ψάρια.Πρέπει να διαλύονται στο νερό,οπότε θα ήταν καλύτερο να τα ρίχνουμε σταγόνα σταγόνα μπροστά στην έξοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

κανε κανονικα την αλλαγη σου. κανονικα δεν πρεπει να ριξεις μεσα λιπασμα για μια ανουμπια. σε κανενα μηνα θα εχει οσο τροφη χρειαζεται απο τα ψαρια σου. το λιπαμα γενικα να το αποφευγεις εκτος αν βλεπεις να μην υπαρχει αναπτυξη στα φυτα σου. επισης με ενα φυτο μονο μεσα μπορεις να κανεις ζημια στα ψαρια σου. τα λιπασματα περιεχουν σιδηρο, φωσφορο, συστατικα που ειναι τροφη για τα φυτα αλλα κανουν κακο στην υγεια των ψαριων αν οι τιμες τους ανεβουν. φυσικα οι ποσοτητες ειναι μικρες αλλα αν δεν εχεις φυτα να τα καταναλωσουν και εσυ συνεχισεις να ριχνεις λιπασμα συμφωνα με τις οδηγιες τα συστατικα αυτα θα γινουν περισσοτερα. ισως δηλαδη σε βαθος χρονου να ξεπερασεις τα επιτρεπτα ορια. για μενα μη ριξεις αλλο λιπασμα για κανενα τριμηνο ωστε να δωσεις χρονο στο ή στα φυτα σου να προσαρμοστουν πρωτα και βαλε περισσοτερα φυτα. μονο καλο θα κανεις ετσι!!!

ευχαριστώ φίλε απο το πολύ μεράκι που μας έπιασε κάνουμε και λάθη...........

και εγώ ετσι το σκέφτηκα κάπως αλλα απο το πετ (πετάν χαρταετο)

γι αυτό μετα το πάσχα παω καρφί για φυτά και πετάω τα πλαστικά

Link to comment
Share on other sites

Οι δοσολογίες που αναγράφονται στις συσκευασίες των λιπασμάτων αφορούν ενυδρεία με πολλά φυτά.Στην περίπτωση που έχουμε λίγα φυτά πρέπει να ρυθμίζουμε ανάλογα τη δοσολογία και τα διαστήματα που ρίχνουμε τα λιπάσματα.Μια παρατήρηση επίσης: Όταν ρίχνουμε λιπάσματα δίνουμε προσοχή ώστε να μην πέφτουν πάνω σε ψάρια.Πρέπει να διαλύονται στο νερό,οπότε θα ήταν καλύτερο να τα ρίχνουμε σταγόνα σταγόνα μπροστά στην έξοδο του φίλτρου.

αρχιζω αγχώνομε με βλέπω μεγάλη παρασκευή να ψάχνω για φυτά

αυτό πάντως με την έξοδο του φίλτρου το έκανα σαν απο ενστικτο θα έλεγα................

Link to comment
Share on other sites

γι αυτό μετα το πάσχα παω καρφί για φυτά και πετάω τα πλαστικά

ετσι τωρα σωστος.βαλτου μεσα φυτα και μην μασας τιποτα.ολα θα πανε καλα.βαλε ευκολα χωρις να ριχνης πολυ λιπασμα.και σιγα σιγα φυτεβε καινουργια φυτα που να σου αρεσουν και να μπαινουν με τα ψαρια σου.ολα θα πανε καλα.να ρωτας εδω και τα παιδια και ολα θα ναι τελοια.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

κανε κανονικα την αλλαγη σου. κανονικα δεν πρεπει να ριξεις μεσα λιπασμα για μια ανουμπια....

Οι δοσολογίες που αναγράφονται στις συσκευασίες των λιπασμάτων αφορούν ενυδρεία με πολλά φυτά....

...βαλτου μεσα φυτα και μην μασας τιποτα.ολα θα πανε καλα.βαλε ευκολα ...

:);):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε όλους

υγεία πρώτα και πάνω απο όλα

:);):thumbup::thumbup::o

Έγινε επεξεργασία - calpinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...