Jump to content

Breeding Hints & Tips


vagvader

Recommended Posts

Μετά από παρα πολλες γεννες με διαφορες κιχλιδες….

Μπορει να ακουστουν ανορθοδοξα σε μερικους αλλα θα δώσω μερικες δικες μου συμβουλες και “tips” για σιγουρες και καλες αναπαραγωγες. Είναι μεγαλη η χαρα του χομπιστα να βλεπει μεσα στο ιδιο του το ενυδρειο να δημιουργείτε νεα ζωη, ειδηκα από τα ψαρια που λατρευει και τοσο καιρο φροντιζει.

Καταρχην πρεπει το ενυδρειο να δουλευει αρκετο καιρο ουτος ωστε τα φιλτρα και γενικα το νερο τους να είναι καλα δουλεμενα για να υπαρχουν πραγματικα καλες συνθηκες (είναι πολύ βασικο). Μετά θα πρεπει να υπαρχει δευτερο ενυδρειο (backup) η ακομα και τριτο για μεταφορες των γονεων (μαμα η μπαμπα). Οποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα με αναπαραγωγη θα πρεπει να εχει αυτά τα ενυδρεια μονο για 1 ζευγαρι (τους γονεις) και για τα μικρα που θα βγουν, τιποτε άλλο. Τωρα οι γονεις για να μπουν στη διαδικασια αναπαραγωγής θα πρεπει να είναι 1 ετους + ουτος ωστε να ξερουμε αν είναι αρσενικα η θηλυκά αλλα και για να μπορουν να κανουν σωστα την δουλεια τους. Στις κιχλιδες (στις περισοτερες) ξεχωρίζουν τα αρσενικα από το μεγεθος (είναι μεγαλυτερα από τα θηλυκά). Ειδαλλως από κατω μπορειτε να τα ξεχωρισετε (τα αρσενικα εχουν αποληξη σχηματος “ V“ ενώ τα θηλυκά σχηματος “U”) αν και όταν ερθει η ωρα της αναπαραγωγής η μανα κατεβαζει σωληνα 1cm τουλαχιστον… (από εκει βγαινουν τα αυγα).

Αν το ζευγαρι είναι συμβατο, τοτε η αναπαραγωγη είναι βεβαιη και ευκολη αρκει να τα παρακολουθουμε (τις αντιδρασεις τους) γιατι καμια φορα τα αρσενικα «σαλταρουν» και μπορουν να σκοτώσουν την μανα. Με αλλα λογια βαζουμε το ζευγαρι μαζι σε ένα 150+ λιτρων ενυδρειο με 28+ θερμοκρασια (καλοταϊσμένα τον τελευταιο καιρο). Ένα πυλινο πιατακι η μια γλαστρα πήλινη είναι ιδανική για να αφήσει η μανα τα αυγα της. Η δουλεια του αρσενικου είναι να περναει από επανω (την ωρα που τα αφηνει η μανα) και να τα γονιμοποιεί, τιποτε άλλο, καλο θα είναι να φευγει ο αρσενικος μετα από αυτή τη φαση και να μενει μονο η θηλυκή με τα γονιμοποιημένα αυγά. Μετά από 3 ημερες αν τα αυγά είναι «οκ» τοτε θα αρχισουν να φαινονται με ένα μαυρακι μεσα τους (σαν ματακι), αυτό δειχνει ότι ειμαστε σε καλο δρομο και θα σκασουν, μπορει να δουμε και μερικα ασπρα, αυτά είναι σκάρτα αυγά και το μονο που μπορει να προκαλεσουν είναι “fungus” μετα από μερες και να μας χαλασουν και τα δίπλα αλλα δεν χρειαζεται πανικος, η μανα ξερει τι θα κανει (και ας είναι η πρωτη της φορα). Κατά την 4 με 5 μερα σκανε τα αυγά και αρχιζουν να τρεμουν οι ουρες από τα μικρα. Αν τα αυγά είναι όλα ασπρα τοτε αποτυχαμε και η μανα θα τα φαει όλα, αν σκασουν τα αυγά τοτε ολοκληρώσαμε με επιτυχία, αν μεινουν μερικα ασπρα, μην ανησυχείτε, η μανα θα τα καθαρισει . Τις πρωτες μερες προσεχουμε τι κανει η μανα με τα μικρα, συνήθως τα προστατευει και τα ταιζει από τροφες που η ιδια τρωει και λιώνοντας τις κοντα σε αυτά τα ταΐζει με αυτό το τροπο, σε περιπτωση που βγαλετε και την μανα και αφησετε τα μωρα μονα τους (εγω ετσι κανω συνηθως) τοτε πρεπει να παρετε τροφή για νεογέννητα, πουλανε σε όλα τα pet shop. Ταΐζουμε 4 εως 6 φορες ημερησιως από λιγη πουδρα, μην το παρακανετε, η πουδρα ταξιδευει σε ολο το ενυδρειο και ας μην φαινεται ευκολα. Αν εχετε (που καλα θα κανετε να εχετε) εξωτερικο φιλτρο, θα πρεπει να κλεισετε την εισοδο του με κατι (βάτα φιλτρου η πολύ ψιλο τουλι) για να μην ρουφηξει τα μικρα μεσα.

Καλη επιτυχια σε οποιον προσπαθησει.

PS: Τις ιδανικες συνθηκες των ψαριων σας μπορειτε να τις βρειτε (αναλογα με το ψαρι) σε διαφορα sites για τα ψαρια που εχετε. Γενικα παντως KH 14-16, pH 6.9-7.1 είναι τα ιδανικότερα και οσο δυνατόν χαμηλότερα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Vagvader θα μπορούσες να βάλεις λινκ και Φώτο, ειδικά εάν έχεις κάποιες Φώτο σχετικά με το όργανο αναπαραγωγής τον ψαριών, πέρα από την περιγραφή. :):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να εχω την ιδια απορια... και την παραθετω εδω. :)

Για τα παπαγαλοψαρα.....

Ποιες ειναι οι σωστες τιμες σε ph, kh, gh??

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να εχω την ιδια απορια... και την παραθετω εδω. :)

Για τα παπαγαλοψαρα.....

Ποιες ειναι οι σωστες τιμες σε ph, kh, gh??

Δεν ειναι κατι διαφορετικο, κιχλιδες ειναι, σα να εχεις green terror η midas η jack dempsey. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι ψαχνεσαι με αυτες τις τιμες, ποτε δεν τις μετρησα εγω στα ενυδρεια μου, οταν ελεγα για καθαρα νερα ενοουσα γενικα καλες και αποδεκτες τιμες (σε ph, σκληροτητα, νιτρικα). Οι παπαγαλοι δεν εχουν κατι συγκεκριμενο, ισα ισα λογο του οτι ειναι "ρομποτ" τα κανει να ειναι τα πιο ανθεκτικα σε συνθηκες απο ολες τις αλλες κιχλιδες. Αλλα μιας και θες μια απαντηση για να ηρεμισεις, με ενα "esha aqua quick test" που εκανα στο ενυδρειο μου που εχουμε την νεα γεννα τα αποτελεσματα ειναι τα εξης.

NO3 = 25mg/l

NO2 = 0 mg/l

GH~DT~TH = >7'd

KH~TAC = 6'd

PH = 7.2

Με αυτες λοιπον τις μετρισεις η παπαγαλινα μου γεννησε τα αυγα της και αυτα σκασανε και βγηκανε τα μικρα!

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγως που το ψαχνω ειναι γιατι οταν μου λεει καποιο σωστες τιμες.... πρεπει να μου εξηγησει και ποιες ειναι αυτες, ετσι δεν ειναι??

Και ξαναλεω... επειδη ΔΕ βρισκω πουθενα καταλληλες αυνθηκες, γιαυτο επανελαβα την ερωτηση.

Το οτι ομως ειναι ανθεκτικα ψαρια, δε σημαινει οτι μποροουμε μεχρι και σε υφαλμιρο να τα βαλουμε.... :thumbup:

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.... anyway....

Απο οσο θυμαμαι ειχες σε 2 ενυδρεια γεννα με παπαγαλινα... :)

Και στα δυο ιδιες ηταν??

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγως που το ψαχνω ειναι γιατι οταν μου λεει καποιο σωστες τιμες.... πρεπει να μου εξηγησει και ποιες ειναι αυτες, ετσι δεν ειναι??

Και ξαναλεω... επειδη ΔΕ βρισκω πουθενα καταλληλες αυνθηκες, γιαυτο επανελαβα την ερωτηση.

Το οτι ομως ειναι ανθεκτικα ψαρια, δε σημαινει οτι μποροουμε μεχρι και σε υφαλμιρο να τα βαλουμε.... :thumbup:

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.... anyway....

Απο οσο θυμαμαι ειχες σε 2 ενυδρεια γεννα με παπαγαλινα... :)

Και στα δυο ιδιες ηταν??

Αν ψαξεις λιγο καλυτερα θα βρεις πολλα ξενα forums με πληροφοριες για ολα αυτα που ψαχνεις, παραδειγμα δες εδω http://www.wetwebmedia.com/fwsubwebindex/parrotcicsysf.htm

Τωρα για το παραδειγμα του υφαλμυρου ειναι λιγο ακραιο μιας και μιλαμε για κιχλιδες, ασχετα που παλαιοτερα ακομα και αυτο το ειχα καταφερει σε ενα ενυδρειο με παπαγαλο και μονοδαχτυλο οπου το νερο ηταν ελαφρα υφαλμυρο, ο παπαγαλος ηταν μια χαρα. Mineral salt ειναι καλο να βαζεις αραια και που, μην πω αναγκαιο σε καποιες περιπτωσεις (ασθενειες, κλπ)

Εχω 2 ενυδρεια, ναι και στα 2 εχω γεννες, στο 1 (το μικροτερο) η παπαγαλινα με τον παλιο (old classic) flowerhorn και στο μεγαλητερο παλι η ιδια παπαγαλινα 2 μηνες μετα με τον Reddragon Flowerhorn, τον καινουργιο που της πηρα για μπαμπα! Στη πρωτη γεννα σκασανε ολα τα αυγα και ειχα πανω απο 95% επιτυχια, στη δευτερη ομως σκασανε πολυ λιγα, γυρο στο 15% :helpsmilie: αλλα χαλαλι γιατι εδω περιμενω με αγωνια τα αποτελεσματα!!! Ειναι πολυ καλου ειδους ο πατερας και αναμενονται ποιοτικοτατα kamfas.

Τα μικρα της πρωτης γεννας ειναι μονα τους με ενα 60αρι record (τριτο ενυδρειο backup)ενω στο μεσαιο ενυδρειο ειναι μονος ο RD. Στο μεγαλο ειναι η παπαγαλινα με τα περιπου 20κατι μικρα της που ειναι μολις 4 ημερων!

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και εκει αλλοι λενε 7, αλλοι 7,2 και αλλοι 8.

Οταν λεω πουθενα δε βρισκω.. δεν εννοω σε συζητηση σε φορουμ, αλλα σε καποιο προφιλ...

anyway, μη χαλαμε αλλο το θεμα σου... αρκετα το χαλασαμε.... περιμενουμε τα αποτελεσματα σου, στις γεννες σου φυσικα, με πολλες φωτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες συμβουλές ως προς την αναπαραγωγή των Οσκαρ; :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες συμβουλές ως προς την αναπαραγωγή των Οσκαρ; :)

Εδω ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα και αυτο γιατι ειδικα στα oscar δυσκολα ξεχωριζουν τα αρσενικα απο τα θυλικα. Χρειαζεται πολυ μεγαλο ενυδρειο, συμβατο ζευγαρι (αποδεδειγμενα μετα απο δοκιμες και συμπεριφορες) και μια μεγαλη πετρα για να αφηνει η μαμα τα αυγα. Καλο αερισμο και κίνηση στο νερο απο κυκλοφορητή, ολα τα αλλα παραμενουν σχεδόν ιδια. Θελει πολυ τυχη για να αναπαραγεις oscar :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και εκει αλλοι λενε 7, αλλοι 7,2 και αλλοι 8.

Οταν λεω πουθενα δε βρισκω.. δεν εννοω σε συζητηση σε φορουμ, αλλα σε καποιο προφιλ...

Ειδες, γιαυτο σου λεω γενικα αποδεκτες τιμες, δεν υπαρχουν στανταρ για τους παπαγαλους, αρκει να μην ξεφευγεις (πρως το χειροτερο τουλαχιστον). Παντως ιδανικες τιμες δεν θα βρεις πουθενα σε site, το μονο που λεει κατι ειναι εδω http://www.tropaq.com/PARROT.htm που και παλι δινει "Hardness : 20 dH" κατι που το θεωρω υπερβολη για να ειναι ετσι... Ο καθε ενας οτι θελει λεει, τουλαχιστον δες τις δικες μου μετρήσεις που αποδεδειγμένα ειναι απο κατασταση γεννας :)

Link to comment
Share on other sites

:):thumbup:

Εδω ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα και αυτο γιατι ειδικα στα oscar δυσκολα ξεχωριζουν τα αρσενικα απο τα θυλικα. Χρειαζεται πολυ μεγαλο ενυδρειο, συμβατο ζευγαρι (αποδεδειγμενα μετα απο δοκιμες και συμπεριφορες) και μια μεγαλη πετρα για να αφηνει η μαμα τα αυγα. Καλο αερισμο και κίνηση στο νερο απο κυκλοφορητή, ολα τα αλλα παραμενουν σχεδόν ιδια. Θελει πολυ τυχη για να αναπαραγεις oscar :helpsmilie:

:D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον πληροφοριες :thumbup:

Ισχυουν για ολες τις κιχλιδες..?? :)

Για τις περισοτερες κιχλιδες αμερικης ναι εκτως απο ιδιαιτερες περιπτωσεις δυστροπων ψαριων, με τον τροπο που περιγραφω εχω πετυχει γεννες απο (Aeguidens rivulatus-green terror, Jack dempsey, Texas, Cichlasoma salvini, blood parrot)

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρωτη μου γεννα με τη παπαγαλινα.

Εδω μπορειτε να δειτε την μαμα παπαγαλινα να αφηνει τα αυγα της στο πηλινο σπασμενο γλαστρακι.

dsc02228u.jpg

Απο κατω της διακρινεται ευκολα η ασπρη σωληνα απο οπου βγαινουν τα αυγα...

dsc02221v.jpg

Αυτη η πρωτη γεννα της μαμα παπαγαλινας εγινε τελος φεβρουαριου και τα αυγα σκασανε 1 μαρτιου. Σημερα τα ψαρακια αυτα μεγαλωνουνε μια χαρα και ειναι αυτα που βλεπετε!!!

dsc0060nw.jpg

Αυτα ειναι αποτελεσμα απο τον "old clasic Flowerhorn" μπαμπα και τη μαμα παπαγαλινα.

dsc0058sl.jpg

Ειναι 1 μηνων και 5 ημερων αυτη τη στιγμη.

dsc0055p.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η δευτερη γεννα, με τον καλο πατερα "Red dragon" Flowerhorn. Εδω βλεπετε ηδη καποια ασπρα χαλασμενα αυγα.

dsc0068kp.jpg

Για κακη τυχη την ημερα που ηταν να σκασουν (τριτη μερα) ηταν σχεδον ολα ασπρα χαλασμενα, ομως παρατηρισα πολλα σκασμενα, δηλαδη να εχουν βγει απο μεσα τα μικρα...

dsc0067m.jpg

Ολα τα λευκα τα εφαγε η μανα την επομενη μερα, τωρα φυλαει και προσεχει τα μικρα σαν τρελη, αυτη τη φορα θα την αφησω μαζι τους να δω τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον ανδρεα ηλιοπουλο για το αρθρο του, δεν ειχα τετοιο κουραγιο να γραψω τοσα... ειναι πολυ αναλυτικος και σωστος. Τωρα τα νεα της δευτερης γεννας σε σχεση με τη μητερα παπαγαλινα που ειναι μαζι με τα 5 ημερων μικρα. Ειναι απιστευτα προστατευτικη μαζι τους, δεν φευγει λεπτο απο κοντα τους, αυτα εχουν αρχισει δειλα δειλα να κολυμπουν και να φευγουν απο το μερος τους, η μανα τρεχει με το που φευγουν, τα ρουφαει 5 - 5 και τα γυρναει φτυνοντας τα πισω εκει που ηταν στην αρχη. Απιστευτη συμπεριφορα, αν και φοβαμαι να πω την αληθεια. Ειναι carnivorous αυτα τα ψαρια και ανα πασα στιγμη μπορει να τα φαει (ετσι τουλαχιστον λενε οι αλλοι γνωστες)

Link to comment
Share on other sites

Mod note:Αγαπητοί φίλοι λυπάμαι αλλά η μεταφορά άρθρου από αλλού απαιτεί την άδεια του συγγραφέα.

Για τον λόγο αυτό γίνεται αόρατο μέχρι να διεκρινιστεί αν υπάρχει η ανάλογη άδεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε παντως οτι δεν υπαρχει ειδική η σταθερη φορμουλα για να αναπαραγει κανεις αυτες τις συγκεκριμενες κιχλιδες, αν και ειναι σαν την μαγειρικη, πολλοι θα σου πουν την συνταγη αλλα κανενας τα μυστικα για την απολυτη επιτυχία του φαγητου. Για μενα το καλυτερο μυστικο (απο "αυτα" που μπορω να μοιραστω μαζι σας) ειναι να παρακολουθει κανεις και να νιωθει το τι συμβαινει με το ζευγαρι του. Επισις βασικο στην αναπαραγωγη ειναι να βρεθει καλη μαμα! Ισως χρειαστειτε να αλλαξετε αρκετες μεχρι να πετυχετε την καλη (γονιμη). Αν και εγω με την υπαρχουσα "μαμα" εχω καταριψει ολους τους μυθους περι στειρωτητας των παπαγαλων κλπ. Διοτι εχω μια μαμα σουπερ υβριδιο και καποιος εξυπνακιας της ειχε κωψει και την ουρα οταν ηταν μικρη!! Με αλλα λογια και μπασταρδη και κουτσουρεμενη... Αυτη η μανα ομως γενναει!

Link to comment
Share on other sites

Εδω σας δινω 2 χαρακτηριστικες φωτο για να δειτε την "σωληνα" αποληξη της θηλυκιας απο εκει που βγαινουν τα αυγα. Οι φωτο ειναι απο αναπαντεχα ξαφνικη και μη προγραμματισμένη γεννα η οποια βεβαια και απετυχε λογο του οτι ο αρσενικος δεν καταφερε να μπει ανετα μεσα στο κιουπι και να γονιμοποιησει τα αυγα.

post-12763-1270567731_thumb.jpg

post-12763-1270567753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εδω δειτε ζωντανα αυτο που περιγραφω πιο επανω!

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Και εδω δειτε ζωντανα αυτο που περιγραφω πιο επανω!

Πολύ αλανιάρα η θηλυκια αλλά και ο μπαμπάς τσαμπουκάς, κατευθείαν να σου την πέσει, χαχαχαχαχα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αλανιάρα η θηλυκια αλλά και ο μπαμπάς τσαμπουκάς, κατευθείαν να σου την πέσει, χαχαχαχαχα :)

Ναι ρε συ, δεν με αφηνε καν να πλησιασω!!! Θα κανω καιρο ομως να τους βαλω ξανα μαζι, τουλαχιστον για την παπαγαλινα να ξεκουραστει, ειχε 3 γεννες στη σειρα, η μια μετα την αλλη μεσα σε ενα 2μηνο, η πρωτη και η τριτη βγηκανε τα μικρα!!! Σε κανα 5μηνο παλι ξανα μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Προς μεγαλη μου εκπληξη :) ανακαλυψα οτι τα μικρα της νεας γεννας (αυτα που ειναι με τη μαμα παπαγαλινα μαζι) ειναι πολυ περισσοτερα απο οτι φανταζομουν και απορω αφου βρηκα τοσα ασπρα χαλασμενα αυγα απο που βγηκαν...

dsc0234k.jpg

Εδω σε αυτη τη φωτο ειναι το στομα της γεματο ψαρακια και γυρναει να τα φτυσει πισω κατω απο το γλαστρακι, εκει που η μανα πιστευει οτι ειναι σιγουρα... αν και δεν υπαρχει καμια απειλη μεσα στο ενυδρειο, ολο δικο τους ειναι!

dsc0218n.jpg

Με εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα (οσο μπορουσα γιατι ειναι και πισω και κατω απο τη γλαστρα και δεν εχω καλη οπτικη επαφη) πρεπει να ειναι τελικα πανω απο 50 τα μικρα "kamfa". Η δε μητερα παπαγαλινα εξακολουθει να ειναι υπερπροστατευτικη μαζι τους...

dsc0205j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι τα μικρα (της πρωτης γεννας της παπαγαλινας) μονα τους μεσα στο μικρο 60αρι record εν ωρα φαγητου...

dsc0209fa.jpg

Εδω ειναι εμφανή οι κόκκοι της "πουδρας". Η κινητικότητα ειναι μεγαλη λογο πεινας και αν προσέξετε οι κοιλιες αρχιζουν να φουσκωνουν!

dsc0211f.jpg

Η πλακα ειναι μεγαλη την ωρα του φαγητου γιατι τρεχουν σα παλαβα σε ολο το ενυδρειο να προλαβουν τους κοκκους...

dsc0215ry.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...