Jump to content

ανθρακα.....βαζουμε???


Recommended Posts

Μεσα στο ενυδρειο μου το οποιο ειναι 250 λιτρα και φιλοξενει αφρικανες εχω δυο μεγαλα ξυλα τα οποια μου εχουν κιτρινησει το νερο....βαζοντας ανθρακα θα φυγει???μπορω να το βαλω μεσα στο ενυδρειο η ειναι απαραιτητο να ειναι στο φιλτρο???......εχω το fluval fx5 και ενα της rena xp2....και ποσες μερες να τον αφησω???

post-18852-1270547249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται ο ανθρακας ... μετα απο 2-3 αλλαγες θα καθαρισει το νερο.

Τα ξυλα θα ριξουν το ph και συνηθως δεν μπαινουν σε ενυδρεια με αφρικανικες κιχλιδες..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στις λιμνες της αφρικης δεν πεφτουν ξυλα??αλλαγες εχω κανει πολλες και μονο με τον ανθρακα καθαριζει....θα παρακαλουσα να μου απαντησουν οι ειδηκοι της αφρικης.....σε ευχαριστω για την απαντηση σου....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στις λιμνες της αφρικης δεν πεφτουν ξυλα??αλλαγες εχω κανει πολλες και μονο με τον ανθρακα καθαριζει....θα παρακαλουσα να μου απαντησουν οι ειδηκοι της αφρικης.....σε ευχαριστω για την απαντηση σου....

Εγω ειδικος δεν ειμαι, αλλα θα συμφωνησω με την AmaliaZ...

Υπομονη θελει και οτι ειναι να βγαλει το ξυλο, θα το βγαλει.

Εγω παντως δεν ειχα υπομονη και το εβγαλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Aν το ξυλο ειναι καινουριο,θα σου βγαζει για καιρο κιτρινιλα.Ανθρακα βαζουμε αν εχουμε κανει καποια θεραπεια,και θελουμε να απομακρυνουμε καταλοιπα φαρμακου.

Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλου κακου παρακολουθησε τις τιμες του Νερου σου και αν δεις πως ξεφευγουν απο τα ορια αφαιρεσε τα ξυλα...

Στις λιμνες πευτουν ξυλα αλλα οι λιμνες δεν ειναι 250 λιτρα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...