Jump to content

Δωρακι 5λιτρα ενυδρειο και δεν εχω καθολου πειρα.


Recommended Posts

Μου φερανε δωρο οι φιλοι μου ενα ενυδρειακι 5 λιτρων σκετο με δυο ψαρια, χρωματιστα βοτσαλακια και αντιχλωριο.

Ο πετσοπας τους ειπε να αλλαζω το νερο καθε 2 μερες. Δυστιχως δεν ειχα ξανα εμπειρια με ενυδρειο αλλα εχω ακουσει οτι ειναι περιπλοκο.

Θα παρακαλουσα να με βοηθησετε και οχι να με κραξετε....

Τα ψαρια ειναι το ενα μαυρο με πεταχτα ματια και αρκετα περιγεια και το αλλο ειναι κιτρινοκαφεδι εξισου με πολλα πτεριγεια χωρις πεταχτα ματια.

Ευχαριστω για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

βαλε καποια φωτο να σε βοηθησουν οι ποιο εμπειροι..εγω παντως απο τα λιγα που ξερω το ενυδρειο που εχεισ δεν κανει σχεδον για τιποτα θα σου πουν και οι ποιο παλιοι εδω μεσα.φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ψαρια που εχεις πρεπει να ανήκουν στην οικογενεια τον χρυσόψαρων.

Το "ενυδρείο" που εχεις δεν κάνει για κανένα ψάρι. Μόνο για κανενα σαλιγκαρακι και αν...

Αν Θελεις να κρατησεις τα ψαρακια πήγαινε αυριο κιόλας και πάρε ενα ενυδρείο με φίλτρο και σίγουρα οχι απο εκεινο το μαγαζι....μια φωτο θα βοηθαγε

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο συνονόματος μου παραπάνω σε 5 λίτρα "ενυδρείο" δεν μπορείς να διατηρήσεις πρακτικά τίποτα παρά σαλιγκαράκια. Δυστυχώς έχεις ήδη μέσα χρυσόψαρα απ' ότι φαίνεται, που φαντάσου ότι κατά μέσο όρο για να ζήσουν "ψαρικά" (ανθρώπινα) θέλουν περίπου 30 λίτρα ανά άτομο. Οπότε έχεις δύο επιλογές: επιστρέφεις τα ψάρια, και κρατάς το ενυδρείο αυτό με ένα φυτάκι ίσως (έχει φωτισμό?) και σαλιγκαράκι ή αγοράζεις ένα 60λιτρο ενυδρείο με το φίλτρο του, θερμαντήρα, φωτισμό, χαλικάκι για το βυθό και το στήνεις για να φιλοξενήσεις τα χρυσόψαρα (το θερμαντήρα μπορείς να τον αφήσεις προς το παρόν μια και τα χρυσόψαρα είναι ψάρια σχετικά κρύου νερού κι έρχεται καλοκαίρι πια). Ακόμη κι έτσι όμως, πρέπει πρώτα να στρωθεί το ενυδρείο πριν να μπορεί να φιλοξενήσει τα ψάρια. Δες εδώ και εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Κατι μονομαχους που τους εχουνε σε ποτιρακια του νερου δεν μπορει να τους βαλει εκει μεσα???

Και εαν ναι τι χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

Κατι μονομαχους που τους εχουνε σε ποτιρακια του νερου δεν μπορει να τους βαλει εκει μεσα???

Και εαν ναι τι χρειαζονται?

Για να ζησει αξιοπρεπως ενα ενυδρειο 15 λιτρων+θερμαντηρα+φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...