Jump to content

Παιδια... Κατι δεν παει καλα!


Recommended Posts

Παιδια, μπορει καποιος να μου εξηγησει τι γινεται;

Υπαρχει κανενα αλλο υλικο που τραβαει ο μαγνητης εκτος απο σιδηρο;;; πχ. χαλικι;;; :thumbup::helpsmilie:

Σημερα πηγα να καθαρισω το ενυδρειο και ειδα το εξης θεαμα...

Το βιντεοσκοπησα και το ανεβασα στο youtube.

Αν εχει σιδηρο μεσα στο χαλικι, δεν υπαρχει κινδυνος σκουριας;

Κατι δεν μου αρεσει... :)

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

το αγορασες απο πετ το συγκεκριμενο ''σιδερομεταλλευμα''....? :)

οπως και να εχει και ιδιαιτερα σε βαθος χρονου το βλεπω για επικινδυνο για χρηση μεσα στο νερο με ζωντανους οργανισμους...

Link to comment
Share on other sites

το αγορασες απο πετ το συγκεκριμενο ''σιδερομεταλλευμα''....? :)

οπως και να εχει και ιδιαιτερα σε βαθος χρονου το βλεπω για επικινδυνο για χρηση μεσα στο νερο με ζωντανους οργανισμους...

:thumbup:

Απο που το αγόρασες?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το και με αλλο μαγνητη εκτος νερου.

Αν κανει τα ιδια,απευθυνσου στο καταστημα που το αγορασες

Link to comment
Share on other sites

:helpsmilie::D:rasp::rasp:

Σορυ φιλε μου αλλα ειναι απο τα πιο κορυφαια βιντεο!!!

Βγαλε το χαλικι, φυλαξε το σε θυριδα γιατι μια μερα ισως ειναι συλλεκτικο και βαλε αμμο!!! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Ρε θα μας τρελάνεις?!?!?!? :helpsmilie:

Αν δεν σκουριάζει ρίχ' το κοντά στις ρέζες των φυτών να τραβάνε σίδηρο... :thumbup:

Χωρίς πλάκα τώρα μας βλέπω όλους να βουτάμε τους μαγνήτες σε χαλίκια... :)

Link to comment
Share on other sites

αν και ειναι αρκετα σοβαρο το προβλημα του φιλου,δεν αντεχω και θα σπαμαρω λιγουλακι και εγω.... :helpsmilie::)

(τον μαγνητη τι τον ηθελες για να καθαριζεις το τζαμι,δεν επαιρνες καλυτερα μια μεγαλυτερη πετρα απο το ιδιο υλικο με το χαλικι σου...? :thumbup: ).

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το και με αλλο μαγνητη εκτος νερου.

Αν κανει τα ιδια,απευθυνσου στο καταστημα που το αγορασες

Το δοκιμασα με ενα μαγνητη που βρηκα απο ηχειο... Τα ιδια!

Αυριο θα σας στειλω φωτογραφια με την συγκεκριμενη μαρκα.

Δηλαδη ΠΟΣΟ απιστευτοι ειναι οι τυποι;

Θα φταιω εγω να τραβηξω μια αγωγη στην εταιρια να ψαχνονται;

(αντε παλι αλλαζε υποστρωμα...) :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φίλε μου?.... Γαρδένιες έχεις?Ρίξε πράμα!

Απευθύνσου στο κατάστημα αύριο κιόλας,με χαλίκι και μαγνήτη να το δουν και αυτοί!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα οτι στην ηφαιστειακή λάβα υπάρχει φυσικός μαγνητισμός.Τι χαλίκι είναι;Ίσως περιέχει μεταλλικά στοιχεία αλλά πρέπει να το δούμε και από άλλη γωνία...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα οτι στην ηφαιστειακή λάβα υπάρχει φυσικός μαγνητισμός.Τι χαλίκι είναι;Ίσως περιέχει μεταλλικά στοιχεία αλλά πρέπει να το δούμε και από άλλη γωνία...

Tι να σου πω... Εχω πεταξει τις σακουλες και δεν θυμαμαι τιποτα!

Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι το αγορασα 4 ευρω ενω τα υπολοιπα εκαναν 10 και 15... (Αυτο κατι λεει νομιζω)

Τωρα αν με 4 ευρω το 5κιλο, μου εδωσαν ηφαιστειακη λαβα... Τι να πω;

Η ηφαιστειακη λαβα, δεν δημιουργει ελαφροπετρες; Αν ναι, τοτε αυτα τα κομματια, δεν ειναι ηφαιστειακη λαβα!

Αυριο θα παω να αγορασω μια, θα κανω ενα πολυ καλυτερο βιντεο, και φυσικα θα ανεβασω φωτογραφιες με την μαρκα, τα περιεχομενα, και ολα!

Και εννοειτε οτι θα ενημερωσω και το καταστημα...

(αντε παλι αλλαζε υποστρωμα...) :):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα με ενα μαγνητη που βρηκα απο ηχειο... Τα ιδια!

Αυριο θα σας στειλω φωτογραφια με την συγκεκριμενη μαρκα.

Δηλαδη ΠΟΣΟ απιστευτοι ειναι οι τυποι;

Θα φταιω εγω να τραβηξω μια αγωγη στην εταιρια να ψαχνονται;

(αντε παλι αλλαζε υποστρωμα...) :)

ρε παιδια τι λετε να χαλασε ο μαγνητης και να τραβαει τις πετρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλυτερα αλλαξε χαλικι παρα μαγνητη! :thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα οτι στην ηφαιστειακή λάβα υπάρχει φυσικός μαγνητισμός.Τι χαλίκι είναι;Ίσως περιέχει μεταλλικά στοιχεία αλλά πρέπει να το δούμε και από άλλη γωνία...

Βασικα τα χαλικια μεταξυ τους δεν κολλανε, δεν εχουν μαγνητισμο επανω τους...

Ο μαγνητης τα ελκει.

Αυτα ειναι αδρανη...

Αρα λογικα εμπεριεχουν σιδηρο, και δεν εχουν σχεση με λαβα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θεωρώ είναι να πάς στο κατάστημα,απ'όπου το αγόρασες,και να ζητήσεις πληροφορίες για την ακριβή σύσταση.Απο το βίντεο δεν μου φαίνεται για λάβα,καλύτερα βέβαια πρώτα να σιγουρευτούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θεωρώ είναι να πάς στο κατάστημα,απ'όπου το αγόρασες,και να ζητήσεις πληροφορίες για την ακριβή σύσταση.Απο το βίντεο δεν μου φαίνεται για λάβα,καλύτερα βέβαια πρώτα να σιγουρευτούμε. :)

Εχεις δικιο... Αυριο πρωι θα σας εχω περισσοτερες πληροφοριες!

Μολις ειδα στο ιντερνετ οτι υπαρχει σιδηρος για ενυδρεια σε μορφη χαλικιου, αλλα πουλιουνται ανα κιλο, ειναι διασπωμενα (αρα μετα απο λιγο καιρο εξαφανιζονται) και δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που βρηκα εγω, το οποιο φαινεται να ειναι κανονικη πετρα!

Ες αυριον τα σπουδαια!

Link to comment
Share on other sites

Έλκονται και από τα δύο τεμάχια του μαγνήτη που χρησιμοποιείς για καθαρισμό?Καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Μολις γυρισα απο το πετσοπ.

Δεν πηρα μαζι μου χαλικι απο το δικο μου, αλλα ζητησα να μου ανοιξει ενα σακουλακι και με εναν μαγνητη που ειχε εκει για τα ενυδρεια και του εκανα μια "live" επιδειξη πανω στο χερι του, ρωτωντας τον ταυτοχρονα τι περιεργο βλεπει.

Αφου καταλαβε κι αυτος, και δεν του πηρε και πολυ χρονο, αμεσως επικοινωνησε με τον αντιπροσωπο της εν λογω μαρκας (κινεζικων συμφεροντων :) ) και του ανεφερε ακριβως τα γεγονοτα.

Ο αντιπροσωπος το γνωριζε ήδη, και του απαντησε οτι ναι, υπαρχει σιδηρος μεσα αλλα έιναι ουδέτερος, καθησυχαζοντας τον οτι δεν πρόκειτε να σκουριασει και βεβαιως οτι δεν ειναι επιβλαβες για τα ψαρια.

Ευτυχως τα παιδια στο πετσοπ, που οντως αγαπανε την δουλεια τους και νοιαζονται, μου προτειναν να κανω ενα τεστ σιδηρου στο νερο του ενυδρειου και να τους πω τι λεει. Δεν ειχαν ομως να μου δωσουν οποτε πρεπει να ψαξω να βρω και θα σας πω.

Εγω παντως σας παραθετω της πληροφοριες απο το προιον, τουλαχιστον αν μπορειτε να επιβεβαιωσετε τα λεγομενα του αντιπροσωπου, ειδικα εσεις που και "ακρες" εχετε, και περισσοτερη εμπειρια. (Και απο εμενα και απο τον αντιπροσωπο!).

post-18698-1270894534_thumb.jpg post-18698-1270894601_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Οι κινέζοι όχι μόνο έπεσαν πάνω στο Reef της Αυστραλίας τώρα πουλάνε και σιδερένιο χαλίκι -προφανώς για να το βαρύνουν. Τι να πώ;

off topic το κομμάτι που παίζει στο βιντεάκι ποιό είναι; /off topic

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξερω περιεργα μου φαινονται!!

παντως μη το ρισκαρεις

Ασε να κανω το τεστ σιδηρου, και μετα θα σου πω!

Θα ήθελα να τους κανω αγωγη αλλα δεν μου φαινεται εφικτο...

Η εταιρια CROCI SPA που φαινεται ως εισαγωγεας λεει οτι ειναι Ιταλικη, αλλα με το λογοτυπο αυτο τετοια εταιρια δεν υπαρχει.

Υπαρχει μια με αυτο το ονομα, αλλα φτιαχνει... πορτοπαραθυρα!

Μαλλον οτι περισσευει απο την παραγωγη παραθυρων... το κανουν χαλικι για ενυδρεια! :D

Απίστευτο! Οι κινέζοι όχι μόνο έπεσαν πάνω στο Reef της Αυστραλίας τώρα πουλάνε και σιδερένιο χαλίκι -προφανώς για να το βαρύνουν. Τι να πώ;

off topic το κομμάτι που παίζει στο βιντεάκι ποιό είναι; /off topic

Αστα, σε λιγο θα φτιαξουνε πιρανχας με μορφη γκαπυ! :)

off topic Breath Machine! Καλο ε;

Εδω το κατεβαζεις αμα θες: http://www.filefront.com/14146321/Breath-Machine.mp3/ /off topic

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

Και έμενα το κάνει αυτό το χαλίκι μου αλλά δεν είχα δώσει σημασία και εγώ δεν το πείρα 4 αλλά 7.50 από το pet city ποσό κακό είναι πρέπει να το αλλάξω?? :thumbup::closedeyes::)

ps. το τραγουδι ειναι τελιο :D

Έγινε επεξεργασία - kilo_me
Link to comment
Share on other sites

Και έμενα το κάνει αυτό το χαλίκι μου αλλά δεν είχα δώσει σημασία και εγώ δεν το πείρα 4 αλλά 7.50 από το pet city ποσό κακό είναι πρέπει να το αλλάξω?? :thumbup::closedeyes::)

ps. το τραγουδι ειναι τελιο :D

Τι να σου πω τωρα... Κι εγω αυτο περιμενω να μου πουν.

Αυριο θα κανω ενα τεστ για σιδηρο. Αν μπορεις κανε κι εσυ και πες μας τις τιμες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...