Jump to content

ερωτηση αρχαριου για θαμπο νερο


Recommended Posts

ΝΗ3=0

ΝΗ4=0

η μετρηση ειναι καινουρια ή αυτη που ειχες κανει στην προηγουμενη δημοσιευση? ο δελτα θελει να μετρας καθημερινα. λογικα θα ανεβασει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μηδενική η αμμωνία σε 10 μέρες. Εδώ στα δικά μου μετά από 1 χρόνο και κάποιες στιγμές εμφανίζονται ίχνη αν τα αμελήσω. Ισως τα χημικά που χρησιμοποίησε ο Jordan να "θαβουν" την αμμωνία και το αμμώνιο πάντως το πρόβλημα δεν το λύνουν.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δουλευει 10 ημερες αλλα τα ψαρια ειναι δυο ημερες μεσα(απο τις 10 του μηνα). επισης ειναι λιγα και μικρα. εμενα μου φαινεται λογικο να ειναι η αμμωνια 0 γιατι απλα δεν εχει αρχισει ακομη ο κυκλος του αζωτου. γι αυτο ο δελτα ρωταει συνεχεια τη τιμη της αμμωνιας γιατι απο αυριο- μεθαυριο θα κανει εμφανιση.

φιλε μου μετρα καθημερινα. μολις εμφανιστει μετρα ΝΟ2. και μολις δεις ΝΟ2 μετρα ΝΟ3. μη βαλεις αλλα ψαρια αν πρωτα δεν μηδενισουν ολα (εκτος απο τα ΝΟ3) και πριν δουμε τι ακριβως θελεις να κανεις στο ενυδρειο απο συνθεση ψαριων και διακοσμησης. επισης μη ταιζεις πλουσιοπαροχα. τα ψαρακια πεινανε παντα οταν ειναι υγιη και μη σε ξεγελαει αυτο και τους ριχνεις περισσοτερη τροφη απο οσο πρεπει.

αν η αμμωνια σου ή τα ΝΟ2 ανεβουν επικυνδινα κανε μερικη αλλαγη νερου. το στρωσιμο με ψαρια μεσα ειναι επικυνδινο για την υγεια τους να ξερεις και θελει προσοχη και εντατικη παρακολουθηση.

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας ξεχωριστα αμμωνία και αμμώνιο?

αν το τεστ ειναι της σερα σου εχει ενα πινακακι. εκει σου λεει αν η αμμωνια ειναι τοσο το αμμωνιο ειναι τοσο ή το αντιθετο... δεν θυμαμαι. ο φιλος δεν γνωριζει προφανως για τη διαφορα σε οξυνο ή αλκαλικο περιβαλλον.

ισως καπως ετσι να εχουν κι αλλες εταιριες...

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δουλευει 10 ημερες αλλα τα ψαρια ειναι δυο ημερες μεσα(απο τις 10 του μηνα). επισης ειναι λιγα και μικρα. εμενα μου φαινεται λογικο να ειναι η αμμωνια 0 γιατι απλα δεν εχει αρχισει ακομη ο κυκλος του αζωτου. γι αυτο ο δελτα ρωταει συνεχεια τη τιμη της αμμωνιας γιατι απο αυριο- μεθαυριο θα κανει εμφανιση.

φιλε μου μετρα καθημερινα. μολις εμφανιστει μετρα ΝΟ2. και μολις δεις ΝΟ2 μετρα ΝΟ3. μη βαλεις αλλα ψαρια αν πρωτα δεν μηδενισουν ολα (εκτος απο τα ΝΟ3) και πριν δουμε τι ακριβως θελεις να κανεις στο ενυδρειο απο συνθεση ψαριων και διακοσμησης. επισης μη ταιζεις πλουσιοπαροχα. τα ψαρακια πεινανε παντα οταν ειναι υγιη και μη σε ξεγελαει αυτο και τους ριχνεις περισσοτερη τροφη απο οσο πρεπει.

αν η αμμωνια σου ή τα ΝΟ2 ανεβουν επικυνδινα κανε μερικη αλλαγη νερου. το στρωσιμο με ψαρια μεσα ειναι επικυνδινο για την υγεια τους να ξερεις και θελει προσοχη και εντατικη παρακολουθηση.

αυτα.

ετσι οπως τα λες ειναι τα πραγματα και για την μετρηση εχω της σερα με το πινακακι η μετρηση ειναι χθεσινη το κακο ειναι οτι την επομενη μερα που τα εβαλα εχασα τα δυο και σημερα εχασα και αλλο και δεν ξερω και που ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...