Jump to content

φυτά από ποτάμι


Recommended Posts

θα ανεβάσω φώτο ειναι απο το γκολφ κερκυρας ,διπλα απο το σπιτη μου ....δεν νομίζω αλλα ειπα να ρωτήσω για ενυδρείο κάνουν???? p0471.jpg p0478.jpg p0479.jpg p04710.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν κάνουν βλέπω να στέλνω μαζικά με κουριερ lol.... :):D

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος υπάρχει να μάθεις, σίγουρα κάνουν όσα είναι ολόκληρα μέσα στο νερό, εν έχεις καλό φωτισμό στο ενυδρείο σου ρίξε μερικά και θα δεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι λόγω διαφοράς θερμοκρασίας νερού θα υπάρχουν προβλήματα. Με μια δοκιμή θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει πολλά ποταμίσια φυτά όλα θέλουν κρύο νερό και εκτός αυτού κάποια θέλουν πολύ τρεχούμενο νερό αλλιώς δεν αναπτύσσονται όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω απο φιλο περιβαντολογο ειναι οτι οπου υπαρχει γηπεδο γκολφ υπαρχουν πολλα χημικα (απο τη χρήση αγροχημικών για το χορταρι).

http://www.google.gr/#hl=el&q=%CF%80%C...c62c1b5ba65dc09

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ok άλλα αυτο το κόκκινο στο βάθος ειναι μηχανή γκαζόν σαν τρακτέρ,που κόβουν το γκαζόν απο ολο το γκολφ..και μου φαίνεται λογικό με την υγρασία που εχει εδω οτι και να ρήξεις χόρτα ξαναβγενουν!!! p0475.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ceratophyllum demersum .....θα βγάλω φωτο εχω την εντύπωσή οτι ειναι αυτο και ειναι γεμάτο μεσα και εξω απο τονερο στο γκολφ ...στην αρχη μου εκανε εντύπωσή έμοιαζε με μικρά πευκα ....

Link to comment
Share on other sites

πιο ακριβως????

Link to comment
Share on other sites

Να βρισκεται κερατοφυλλο μεσα στα ποταμια και τις λιμνες.

Οσο καλο μπορει να κανει σε ενα ενυδρειο τοσο ζιζανιο θεωρειται στη φυση.

Καποια στιγμη μπορει να θεωρηθει ζιζανιο και στο ενυδρειο, αν γινει πολυ και υπρχουν και αλλα φυτα μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φίλε να ξέρεις οτι αυτή την περίοδο υπάρχουν πολλές προνύμφες από κολεόπτερα και ανισόπτερα (σκαθάρια και λιβελούλες) και κάποια είναι αρπακτικά μικρών ψαριών οπότε άσε τα φυτά σε κανένα δοχείο με νερό να δεις τι θα βγάλουν, εμένα έχουν βγάλει και κάποια σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

σε νερο τα εχω σε ενα τεραριουμ εξω ... εχει σαλιγκάρια...και άλλα ,μαμούνια ....σκεφτόμουν ναι τα ξεπλύνω αρκετά καλά.. μετα απο μέρες πριν τα βάλω μέσα , ακόμα είχε και ενα είδος σαν αράχνη νερού!!!! να μερικές φωτο.... απο τα φυτα ....1 αυτα τα εβαλα χτες μεσα... τα περασα με μεγεθυντικό φακό ..... 86329858.jpg με αυτο εδω εχω ξετρελαθεί.....αλλα ειχε σαλιγκάρι αραχνη και αλλα ειναι σε καραντινα...18540515.jpg σαλιγκάρι .... 22741788.jpg κάνει για το ενυδρείο να το βαλω??? αυτά εδω κάθονται στην επιφάνειά 89217109.jpg και αυτα εδω 40961071.jpg τωρα το θεμα ειναι κανει να μπούνε στο ενυδρειο η θα εχουν πρόβλημά τα ψάρια γκαμπυ γατοψαρα γαριδεσ σαλιγκαρια....και το σαλιγκαρακι να το βαλω????

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγγαρι σιγουρα οχι στο ενυδρειο.

Ειναι συχνα φορεις παθογονων που δεν μπορουν και δεν εχουν τα αντισωματα τα ψαρια του ενυδρειου να τα αντιμετωπισουν.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστο

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγγαρι σιγουρα οχι στο ενυδρειο.

Ειναι συχνα φορεις παθογονων που δεν μπορουν και δεν εχουν τα αντισωματα τα ψαρια του ενυδρειου να τα αντιμετωπισουν.

Δεν θα υπάρχουν και στα φυτά αυτοί οι οργανισμοί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρχουν και στα φυτά αυτοί οι οργανισμοί?

Για το σαλιγγαρι που ξερω ειπα, για τα φυτα δεν γνωριζω σιγουρα (αν και το εχω διαβασει καπου και αυτο). :wacko:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ίσως πριν τα βάλεις να τους έκανες μια απολύμανση.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστο θα κανω απολυμανση ...χλωρινη ,αντιχλωριο....κλπ και θα δω ...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο διαβασα και εκανα ευχαριστο....διαβαζω καμοια βδομαδα τα παντα εδω μεσα ειναι ολα χρήσιμα..... ευχαριστο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...