Jump to content

καμια προταση για αγορα αμμου???


Recommended Posts

κ πανω απο ολα κατι οικονομικο.. :wacko:

www.votsalo.net 7 ευρο τα 25 κιλα .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καποιο μαγαζι εντος αττικης που δεν θα πρεπει να ξενυτευτω με καποια οικανοποιητικη τιμη δε παιζει ε?

γιατι αμα ειναι να βαλω 10 ευρω βενζινη + 7 η αμμος αυτοματα παω στα 17ευρο που την πουλανε τα μεγαλοpetshop!

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι να βαλω 10 ευρω βενζινη + 7 η αμμος αυτοματα παω στα 17ευρο που την πουλανε τα μεγαλοpetshop!

17 ευρώ τα 25 λίτρα δηλαδή καμιά 35αριά κιλά λευκή χαλαζιακή? Που? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ακριβως που.. μιλησα συμφωνα με ποστ που διαβασα στο νετ χτες βραδυ που βαζαν παρομοιες τιμες.... παρολα αυτα επειδη δεν ξερω, η αμμος που ψαχνω ειναι η λευκη χαλαζιακη??

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακή σίγουρα,λευκή η μπέζ είναι θέμα γούστου,πάντως σε πετ σοπ θα βρείς περίπου 6 ευρώ τα 5 κιλά...Εγώ αυτή τη τιμή βρήκα στη χαλκίδα και ήταν η μικρότερη..5,80 συγκεκρινένα το 5κιλο άσπρη

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακή σίγουρα,λευκή η μπέζ είναι θέμα γούστου,πάντως σε πετ σοπ θα βρείς περίπου 6 ευρώ τα 5 κιλά...Εγώ αυτή τη τιμή βρήκα στη χαλκίδα και ήταν η μικρότερη..5,80 συγκεκρινένα το 5κιλο άσπρη

Και τελικά την αγόρασα απο το συγκεκριμένο κατάστημα στο κορωπί :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αχα.. αρα για να γεμισω ενα 100 λιτρα χρειαζομαι σιγουρα ενα τσουβαλακι απο εκει... :wacko: ευχαριστωω!

Link to comment
Share on other sites

αχα.. αρα για να γεμισω ενα 100 λιτρα χρειαζομαι σιγουρα ενα τσουβαλακι απο εκει... :wacko: ευχαριστωω!

Δώσε διαστάσει πάτου και πόσο ύψος θες.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομική αμμο μπορεις να βρει και σε μαντρα οικοδομων.

Ομως το θέμα ΔΕΝ ειναι να ειναι οικομική μια άμμος, αλλα και να ΜΗΝ κανει ζημια στο ενυδρειο μας μακροπροθεσμα.

Οπότε καλό θα ήταν πριν αγορασουμε, ακόμα και την αμμο να το ψαξουμε πολύ αν αξίζει η αγορα μια φθηνης αμμου και η τααιπωρια στην αλλαγη της που ισως χρειαστει σε 1-2 ή ακομα και 3 χρονια.... και η αγορα μετα της ακριβης.

Στο λεω από προσωπική εμπειρια.

Εχω σε καθε ενυδρειο... αμμο απο διαφορετικό καταστημα ενυδρειακο και μή... αλλα παντα με το εις γνωση μου ρισκο που μπορει να επηφερει μια φθηνη κακης ποιοτητας άμμου.

Εχει καταγραφει γεγονος και μαλιστα προσφατα... σε ενυδρειο 8 μηνων... να χρειαστει επιγοντως αντικατασταση της αμμου!!!

Επίσης... παιζει πολύ μεγαλο ρόλο και τα ψαρια που θα βαλεις μεσα για την επιλογη της αμμο, όσο περιεργο κι αν ακουγεται αυτό.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Οικονομική αμμο μπορεις να βρει και σε μαντρα οικοδομων.

Ομως το θέμα ΔΕΝ ειναι να ειναι οικομική μια άμμος, αλλα και να ΜΗΝ κανει ζημια στο ενυδρειο μας μακροπροθεσμα.

Οπότε καλό θα ήταν πριν αγορασουμε, ακόμα και την αμμο να το ψαξουμε πολύ αν αξίζει η αγορα μια φθηνης αμμου και η τααιπωρια στην αλλαγη της που ισως χρειαστει σε 1-2 ή ακομα και 3 χρονια.... και η αγορα μετα της ακριβης.

Στο λεω από προσωπική εμπειρια.

Εχω σε καθε ενυδρειο... αμμο απο διαφορετικό καταστημα ενυδρειακο και μή... αλλα παντα με το εις γνωση μου ρισκο που μπορει να επηφερει μια φθηνη κακης ποιοτητας άμμου.

Εχει καταγραφει γεγονος και μαλιστα προσφατα... σε ενυδρειο 8 μηνων... να χρειαστει επιγοντως αντικατασταση της αμμου!!!

Επίσης... παιζει πολύ μεγαλο ρόλο και τα ψαρια που θα βαλεις μεσα για την επιλογη της αμμο, όσο περιεργο κι αν ακουγεται αυτό.

Στο ενυδρειο με τις αυτό.

Δηλαδη Νικο τι κακο μπορει να κανει ?Περα απο τις τιμες του νερου..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Νικο τι κακο μπορει να κανει ?Περα απο τις τιμες του νερου..

Και ουδετερη να ειναι... δλδ να μην αντιδρα με το νερο, μπορει να προκαλεσει αλλα προβληματα.

πχ. Αν δεν πληθει καλα να θολωνει το ενυδρειο ευκολα... και μεχρι να κατσει να θελει ώρα.

Μπορει να περιεχει καποια συστατικα που δε γνωριζουμε... και τελικα να αντιδρασει με το νερο και να πετρωσει.

Γιατι μη μου πειτε οτι απο όπου παρετε αμμο... εκτος απο πετ σοπ.... εισαστε 100% σιγουροι οτι σας λεει αληθεια ο πωλητης!!

Εγω επειδη το εχω ψαξει λίγο παραπανω... ΔΕΝ ειμαι πλεον.

Επίσης... μπορει να βαλεις αρκετο υποστρωμα γιατι εχεις αφρικανες που σκαβουν... και τελικα να μη σκαβουν παντου και να δημιουργουνται διαφορες μουχλες απο κατω ή ακομα και BGA. (αλγη)

Αλλο ενα παραδειγμα για το τι μπορει να συμβει... ειναι να εχεις πληρωσει ακριβα το υπόστρωμα γιατι το θες full φυτεμενο... αλλα να τσιγγουνευτης την αμμο... και εν τελη ποτε να μη στεριωσεις φυτα....

Για ολα αυτα λοιπον και για πολλα αλλα που σιγουρα καποιοι εχουν να προσθεσουν... προσεξτε ακομα και την αμμο που βαζετε. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

και πρεπει να παω ως το κορωπι??? :wacko:

Εχει και καποια "υποκαταστηματα" πιο κοντα.

Τσεκαρε στο Περιστερι (Λαρνακος 3 τηλ.: 2105775980-1)

στα Βριλησσια (Αναπαυσεως 73 τηλ.: 2108045867)

στο Μενιδι (Θρακομακεδονων 103 τηλ.: 2102432846)

στον Ασπροπυργο 19ο χιλ. Εθν. Οδού Αθηνών - Κορίνθου ( προς Αθήνα ) Τηλ: 210 55 77 600

http://www.ermis-sa.gr/el-gr/facilities.php

Το ζητουμενο ομως ειναι αν θελεις να ασχοληθεις ωρες με νερα πλυσιματα ξεβγαζματα θολωμενο ενυδρειο κλπ

Τα εκανα και τα δυο και το δικο μου συμπερασμα ηταν οτι προτιμω να πληρωσω 3 και κατι το κιλο την αμμο και το μονο που θα κανω ειναι να κανω μια τρυπα στο σακουλι και να τη ριξω οπως ειναι στο ενυδρειο.

ΥΓ επισης σημαντικο ρολο στην αποφαση μου ειχε και το γεγονος οτι καθε φορα που τυχει και πειραξω την αμμο, αυτη καθεται σε δευτερολεπτα κατω χωρις να μενει να θολωνει παλι το νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα παρω τσουβαλακι απο τον "ερμη" θα εχω θολουρες κ τετοια?

το υποστρωμα για τα φυτα ποσο στοιχιζει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Θα ταλαιπωρηθείς πολύ με τα πλυσίματα.Εγώ προσωπικά προτείνω αμμοχάλικο με κοκομετρία 0,6-1,2.

Δε διαφέρει σχεδόν καθόλου με την άμμο.Πλένεται εύκολα,είναι κατάλληλο για γαρίδες και βυθόψαρα και δε θολώνει το νερό όταν ανακατεύεται.

Αν σκοπεύεις να βάλεις εύκολα φυτά δε χρειάζεται υπόστρωμα.

Πολλά χρήματα και μετά από λίγο καιρό χάνει τις ευεργετικές του ιδιότητες και γίνεται λάσπη.

Καλύτερα ταμπλέτες στις ρίζες των φυτών που τις χρειάζονται.

Του Ερμή κατά τη γνώμη μου είναι καλή για οικοδομές...Όχι για ενυδρεία...

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τις ταμπλέτες...

Link to comment
Share on other sites

δες και αυτο αν και οχι τοσο οικονομικο αλλα αξιζει..πιστευω αγοραζεις μια φορα και ξεμπερδεψες..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω πάρει απ' τον ερμή άμμο γκριζολευκή χαλαζιακή σαν πούδρα και εδώ και 2 χρόνια τα φυτά πετάνε και ούτε θολούρα έχω δει, ούτε μούχλες, ούτε προβλήματα με ουσίες ή Ph?... :wacko:

Φυσικά και θέλει καλό πλύσιμο αλλά μια φορά γίνεται και δεν είναι και τόσο τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω πάρει απ' τον ερμή άμμο γκριζολευκή χαλαζιακή σαν πούδρα και εδώ και 2 χρόνια τα φυτά πετάνε και ούτε θολούρα έχω δει, ούτε μούχλες, ούτε προβλήματα με ουσίες ή Ph?... :wacko:

Φυσικά και θέλει καλό πλύσιμο αλλά μια φορά γίνεται και δεν είναι και τόσο τραγικό...

+1...Η άμμος είναι μια χαρά ούτε θολούρα ούτε τίποτα και δε μπορώ να πώ ότι ταλαιπωρήθηκα καθόλου στο πλύσιμο..+1 και στισ ταμπλέτες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω πάρει απ' τον ερμή άμμο γκριζολευκή χαλαζιακή σαν πούδρα και εδώ και 2 χρόνια τα φυτά πετάνε και ούτε θολούρα έχω δει, ούτε μούχλες, ούτε προβλήματα με ουσίες ή Ph?... :wacko:

Φυσικά και θέλει καλό πλύσιμο αλλά μια φορά γίνεται και δεν είναι και τόσο τραγικό...

Γιωργο.... τι υψος εχει η αμμος στο ενυδρειο??

Εχεις δοκιμασει να τη σκαψεις σε ενα σημειο μεχρι να πιασεις πατο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...